Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rdzenie ferrytowe w zasilaczach dużej mocy

28 Lip 2006 19:13 9566 28
  • Poziom 40  
    Ostatnio sporo ludzi bierze sie za budowe impulsowych zasilaczy czy przetwornic do wzmacniaczy car-audio, mysle ze wszystkim przyda sie lyk teorii o ferrytach stosowanych w tego typu zasilaczach.
    Na zdjeciu widac kilka rdzeni typu ETD oraz tych do car-audio. Po krotce opisalem ich parametry oraz ceny. Pierwszy parametr to AL z ktorego mozemy policzyc indukcyjnosc uzwojenia. L=Z2*AL (AL jest zawsze w nH, Z to liczba zwoi) Te "dziwne" parametry dalej to nic innego jak wymiary rdzenia ktore mozna okreslic posiadajac suwmiarke choc producent podal to oczywiscie dokladniej. Ie -dlugosc drogi magnetycznej, Ae -przekroj rdzenia, Ve -objetosc rdzenia. Czym wiekszy rdzen tym mozemy uzyskac wieksza moc przenoszona. Wszystkie rdzenie na zdjeciu sa wykonane z ferrytu 3C90 lub jego zamiennika, jest to ferryt do transformatorow mocy do pracy z czestotliwoscia do ok 200khz.

ETD49 AL=4100, Ie=116, Ae=206, Ve=23900 -7,20zl
    ETD44 AL=3700, Ie=104, Ae=175, Ve=18000 -6zl
    ETD39 AL=3100, Ie=92.6, Ae=128, Ve=11800 -4,63zl

R 31x19x13 Ie=80,1 Ae=76,5 Ve=6120 -2zl
    R 36x23x15 Ie=92,6 Ae=92,2 Ve=8540 -3,84zl
    R 40x24x16 Ie=96,3 Ae=124,8 Ve=12000 -4,3zl
    R 50x25x20 Ie=122,5 Ae=240 Ve=29400 -14zl
    R 63x38x25 Ie=162 Ae=306 Ve=49570 -13,3zl

Prosze aby koledzy bardziej doswiadczeni przedstawili sposob liczenia ilosci zwoi i szacowane moce mozliwe do osiagniecie z danego rdzenia. Typowe czestotliwosci pracy w zasilaczach duzej mocy wynosza 25-50khz

Cytat:
    03 Sty 2016 17:39 :: ololukiXP
    Drobny błąd w zapisie wzoru: "L=Z2*AL" Powinno być "L=Z^2*AL" a najlepiej "L = AL * Z^2" aby uniknąć wątpliwości. Źródło wzoru (str. 1, pierwsza kolumna tekstu, na dole): http://elportal.pl/pdf/2003/edw_2003_01_s64.pdf

Nieaktywny link poprawiono/trymer01
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Witam,
    Jestem początkujący w budowie urządzeń impulsowych wiec proszę o wyrozumiałość.

Mam dosyć dużą ilość zasilaczy komputerowych (ATX 250-300W). Czy elementy indukcyjne typu transformator lub dławik można wykorzystać do budowy urządzeń impulsowych ?. W niektórych artykułach można przeczytać że transformatory (zasilacz komputerowy z TL494) nadają się do budowy przetwornic. Jakie parametry ma (może mieć) taki transformator ?.
    Czy dławik z zasilacza nadaje się do budowy przetwornicy np. LM2576 ?.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Witam,Jarsław na temat przetwornic impulsowych jest sporo w EDW
    Mam pliki pdf z teorią jak chcez to ci prześlę na maila(na EDW coś pozmieniali)
  • Poziom 27  
    irek2- extra temat , jeszcze chyba takiego na elektrodzie nie bylo , bardzo sie przyda wszystkim

mam pytanie gdzie mozna dostac taki rdzen R 63x38x25 ? chyba kiepsko szukalem , bo nie znalazlem kiedys na necie...

jaroslawk - tak jest , mozna wykozystac uklad Tl494 (DBL494 , KA7500) to wszytko to samo, pozatym mozna wykorzystac rdzen ETD (najczesciej sa ETD29 , wiekszego nie spotkalem w zasilaczach o mocach 250-300W..
    pozatym mozna tez i rdzen dlawika , ale dlawik rzadko sie stosuje...
  • Poziom 40  
    W zasilaczach ATX najczesciej jest cos podobnego do ETD34 ale jest wyzszy. Pracuje na 25-30khz. Sa tez takie malutkie ETD29 tez niby maja 250-300W w tym przypadku czestotliwosc jest podniesiona do 40-50khz.
    Dlawik wyjsciowy z zasilaczy ATX jak najbardziej nadaje sie do scalakow LM2576.

Rdzenie ferrytowe w szczegolnosci pierscieniowe trzeba wiedziec gdzie kupowac :)
    Ja kupilem z tych wiekszych po 2szt bo sa drogie a mniejszych wzialem wiecej. Jakby ktos chcial to piszcie to zrobie wieksze zamowienie zeby sie oplacalo wogole zamawiac.
  • Poziom 27  
    Irek gdzie zakupiłeś te rdzenie??
    Interesował by mnie ten toriodalny największy na Twojej fotce :D
    Miałbyś taki załatwić?

Pozdrawiam
    Misian@
  • Poziom 16  
    Witam ja tez biore sie za zbudowanie przetworki chce kupic wszystkie elementy w tme i troche drobo za rdzenie mi sie wydaje a te ceny podane w 1 poscie za etd to sa ceny polowek rdzeni?? bo na tme polowka rdzenia etd 44 kosztuje 9,90 netto
    To troche drogo, a to pierwsza konstrukcja a wiec nie chcialbym pakowac sie w koszta zna moze ktos sklep gdzie kupie wszystko do przetworki z avt oprucz rezystorow tyle zetaniej niz w tme.
    Liczylem sobie ta przetworke na rdzeniu etd 44 i tranach irf3205 i jak bym sie nie staral to cena z przesylka wychodzi mi ok 90 zl.
    Pozdrawiam!!!

Dodano po 1 [minuty]:

Mysle zete toroidy sa z ferrystera czy jakos tak bo kiedys sie Pana Irka pytalem :) tyle ze niemoge tam znalezc cennika:(
  • Poziom 40  
    Ceny rdzeni podalem jako dwie polowki z zapinkami, ceny sa od importera u ktorego prawdopodobnie sam feryster sie zaopatruje.

Rdzenie moge sciagnac ale wysylka kosztuje ok 20zl wiec oplaca sie zamawiac jakies wieksze ilosci a nie dwie sztuki.
  • Poziom 16  
    A czy mozna u Pana zamowic te trafa?? ile by kosztowalo trafo etd 39, 44, 49 i ewentualnie toroidalne 40mm wszystko z przesylka do mnie?? rozumiem ze karkas musze zdobyc we wlasnym zakresie. jaka moc mozna wyciagnac z toroida 40mm wystarczy na 300W???
    Pozdrawiam!!!

Dodano po 7 [minuty]:

A i moglby Pan powiedziec przy okazji co powoduje nasycanie sie trafa?? i jak tego uniknac??czy zbyt malo zwoi pierwotnego moze spowodowac to nasycanie?? pytam dlatego ze chce sie przygotowac w miare do budowy przetworki zeby cos z tego wyszlo:)
  • Poziom 27  
    Irek jaką moc w przybliżeniu może przenieść ten rdzeń R 63x38x25 Ie=162 Ae=306 Ve=49570??
    Z jakiego materiału jest on wykonany??

Bo jeżeli przeniesie moc ponad 1,2kw to będzie trochę większe zamówienie ponad 10szt :D jak na początek
    Aktualnie szukam jakiś dużych rdzeni ferrytowych do przetwórnicy któe mogły by pracować do 250KHz... i nie ma nic konkretego :(

Pozdrawiam
    Misian@
  • Poziom 31  
    Przydałyby się informacje co do znaczenia kolorów rdzeni toroidalnych - z demontażu jest sporo różnych...
  • Poziom 40  
    po kolorach nie wiele da sie poznac bo sa rozne. Zazwyzcaj rdzenie proszkowe w zasilaczach ATX sa zolte z bialym paskiem. Reszta jest kompletnie dowolna. W zasadzie to moge sobie zamowic dowolny kolor rdzenia.

O oblizcenie mocy pzrenoszonej poprosilem matematykow z forum ale jak widac nie bardzo im sie chce.

Kupilem najwieksze rdzenie pierscieniowe jakie mozna wogule kupic. Mysle ze te 1,2kW jest bez problemowe. Rodzaju ferrytu dokladnie nie znam bo jest to jakis firmowy symbol chyba F887. Jest to material mocy i na pewno pracuje do 200khz.
  • Poziom 16  
    A wiec jak by bylo z tym zamowieniem???

Dodano po 1 [minuty]:

albo nie obliczas tylko puscic przez nie 300W i zobaczyc czy sie grzeje??? mozna tak???
    Pozdrawiam!!
  • Poziom 27  
    Materiał F887 jest odpowiednikiem materiału 3C90 i 3F3
    F887 to oznaczenie Firmy "NEOSID" a 3C90 i 3F3 to FERROXCUBE
    Także te rdzenie moga pracować do 200KHz a 3F3 nawet do 250KHz
    Czyli wszystko się zgadza :D
  • Poziom 31  
  • Poziom 27  
    Witam!
    Temat odswiezony , to dobrze ,zainteresowanie rosnie a jeszcze lepiej bo po prawie 10miechach prawdopodobnie bede mial czas zajac sie przetwora .

Mam pytanie do irka2 - ile rabnac na ta 63 zwoi i jakim przekrojem drutu -
    2x3zwoje kazdy o przekroju sumarycznym 25mm2 ? czyli 20 drutow o srednicy 0,8mm ,
    Licza ρPradu >5A/mm2 otrzymujemy 25mm2 x 5A x12V=1500W ,
    a przy 10V zasiania nadal ponad 1200W

Sterownianie jak mnie zycie nauczylo bedzie odpowiednie - moze 2x 5-6 sztuk IRF 3205 czy moze IRFZ44 ?

Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    Kolega Dar.El sie oriętuje w tym... mi podał takie informacje także takie info mam...
  • Poziom 31  
    Ja mam przetworki chodzace ta tym 3F3 na >300Khz. Fakt faktem ze nie push-pull, ale materiał całkiem dobrze sie sprawuje przy tych częstotliwościach. A producent podaje zakres 0.2-0.5MHz. Przynajmniej teoretycznie charakterystyka przenikalności ma w stosunku do 3C90 przesunieta dwa razy w funkcji częstotliwości. No nie ma tak dobrze jeśli chodzi o straty w rdzeniu. Ale przy mniejszych indukcjach straty są ok dwukrotnie mniejsze.

Owszem z powodów praktcznych czesto ta czętotliwosć wskazana jest niższa, wydaje mi sie jednak że wtedy 3C90 raczej nie powinien pracować przy swojej granicznej zalecanej 200kHz, lecz troche niżej.

W zasadzie wszystko zależy od konkretnego zastosowania.
  • Poziom 40  
    Zazwyczaj przetworki car audio pracuja na 30-40khz. Warto pamietac ze jak pracujemy np na az 200khz to po wyprostowaniu mamy juz 400khz z czym musza sobie poradzic elektrolity. Straty dynamiczne mosfetow tez sa wtedy bardzo duze. Bo jak uzyskac szybkie przeladowanie bramek ktore sumaryczna pojemnosc beda mialy zedu kilkudziesieciu nF.

Dla tego rdzenia 63mm mysle ze 2x3zwoje beda ok. Przekroj jest tez ok byle zmiescilo sie jeszcze wtorne.

Jesli wezmiecie sie i zgadacie to moge zamowic jakas wieksza ilosc tych rdzeni. Dobzre jakby zamowienie wyszlo ze 200zl bo wtedy mam pewnosc ze mi to wysla. Zarabiac na tym nie bede wiec bedziecie mieli rdzenie po cench hurtowych plus wysylki.

Na testy moge komus jeszcze wyslac rdzenie ktore mi zostaly czyli 63mm (pewnei misian wezmie) , 50mm mam jeden, i 40mm mam kilka.
    Dla oszacowania mocy powiem ze monacor carpower HPB602 ma rdzen 36mm, HPB1502 ma 2x36mm a HPB604 juz tylko 1x36mm. Wszystkie pracuja na 33khz z TL494.
    Wzmaki na rdzeniu 40mm zazwyczaj maja ok 400W.
  • Poziom 16  
    Ja bym reflektowal na 40mm rdzen tylko ile musi byc zwoi na pierwotnym???
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 27  
    Hmm czyli wysokie f nie jest zbytnio korzystne...
    Irek, piszesz ze spokojnie ten R63 przeniesie te 1200W ale przy jakiej czestotliwości?? Bo jeżeli przy np. 33KHz to ja sie boje pomyslec co będzie przy 200KHz :D :D :D
  • Poziom 26  
    Ja sie piszę na dwie sztuki tych największych pierścieniowych , R63 ...
    Jak się uzbiera całe zamówienie to dajcie znać na PW to wpłacę kasę.
    Pozdr
  • Poziom 31  
    irek2, zgadza sie to co mówisz. Ja mam na myśli parametry rdzenia, a nie problemy z całą przetwornica. Dodam jeszcze że czasem objawiają sie problemy z harmonicznymi. To ze my sobie pracujemy na przybliżonym prostokącie, to sporo energi niosą harmoniczne, a te sa dla x3 x5 od głównej częstotliwości.
  • Poziom 27  
    Ja już złozyłem zamówienie... :D
  • Poziom 16  
    Jak zlozyc zamowienie??? Do Pana Irka na pw?? narazie na te toroidy???
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 13  
    Mam pytanie, czy można by zastosować rdzeń od dławika? Ten rdzeń jest chyba proszkowy. Mam taki duży 40mm z diory ws504, i czy on nadawał by się do przetwornicy? Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Mam takie małe pytanie, bo tu mowa o rdzeniach, mam dostęp do rdzenia EI 33 z zasilacza AT (nie atx), 200W . Czy na tym TL można spokojnie wykonać przetworniczkę czy mogą być problemy ze szczeliną? Bo w zasadzie zasilacz działa i szkoda psuć jeśli było by to bez sensu...oprócz tego są tam tranzystory(na pokaźnym radku) więc miałbym najdroższe elementy zapewnione już.Pozdrawiam!
  • Poziom 16  
    Jezeli rdzen ma szczeline to sie raczej nie nada czyba ze zeszlifujesz co jest chyba bardzo trudne bo sam tego probowalem mialem taki duzy rdzen z telewizora podobny do etd44 albo nawet 49 tez ten srodek okragly tyle ze szczelina i sprobowalem na magnesowce ni o pierwsze spoktanie tarczy z rdzeniem i sie od razu jedno ramie wykruszylo.
    Poza tym musialbys wiedziec z jakiego materialu ten rdzen zrobiony.
    Mysle ze gra nie warta swieczki etd 34 z zapinkami i karkasem kupilem w laro za 7,40zl a toroidalny 40mm za 9,90 A jezeli boisz sie nawijania to nie ma czego troche prob i bledow i trafka wychodza :) wiem z autopsii :P
    Pozdrawiam!!!