Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskietka najwyraźniej uszkodzona fizycznie - odzysk danych?

28 Lip 2006 20:09 1658 7
  • Poziom 17  
    Witajcie. Wcześniej prosiłem o pomoc w TYM temacie; teraz mam inny problem, z inną dyskietką.

Pracuję na Linuksie (Ubuntu 6.06). Posiadam dyskietkę, na której znajduje się plik o wielkości 1,1 megabajta. System wykrywa dyskietkę, Nautilus (Midnight Commander też) pokazuje, że na nośniku znajduje się ów plik, jednak próba skopiowania go kończy się następującym błędem:
    Code:
    Błąd "Błąd We/Wy" podczas kopiowania "/media/floppy/Dokumenty.rar".

Czy chcesz kontynuować?
    Oczywiście wybieram opcję "Ponów", ale na niewiele to się zdaje, pojawia się ten sam komunikat.

Próbowałem skopiować ten plik za pomocą Nautilusa, jak również Midnight Commander, lecz wyskakiwał błąd. Chciałem jeszcze stworzyć obraz dyskietki za pomocą polecenia dd, lecz i tym razem pojawiał się błąd:
    Code:
    highland@highland:~$ sudo dd if=/dev/fd0 of=/home/highland/Desktop/obraz.iso

dd: czytanie `/dev/fd0': Błąd wejścia/wyjścia
    0+0 records in
    0+0 records out
    skopiowane %<PRIuMAX> bajtów ((null)), 0,000648 sekund, 0,0 kB/s
    W innym temacie na tym forum przeczytałem, że pomóc może umieszczenie dyskietki w zamrażarce. Nie wiem czy to dobry pomysł...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Był kiedyś taki genialny kopier dyskietek co nie weryfikował bad sektorów nośnika źródłowego tylko po prostu je zaznaczał na czerwono ale kopiował na nowy nośnik i szło piąte przez dziesiąte z dokumentów odzyskać (nawet 90% treści).
    Jednak tutaj w tym przypadku muszę Ciebie zmartwić - nawet jak udało by się ten plik skopiować na inny nośnik czeka Cię niemiła niespodzianka - plik jest skompresowany (RAR-em) i napewno wystąpi przy próbie rozkompresowania błąd wewnętrzy integralności archiwum. I tu szczerze powiem jak dla mnie jest przysłowiowy pies pogrzebany - przy tak dużych plikach archiwum i np. zastosowanym wysokim stopniu kompresji - odzyskanie czegokolwiek może być niemożliwe. Ale ducha nie tracić !

PS. Umieszczanie dyskietki w lodówce (koniecznie w szczelnym woreczku foliowym !!! - sic!), mikrofalówce etc. jakoś mnie nie przekonuje coby dziury magnetyczne i kawałki zawartych tam danych się same załatały - to są typowo lamerskie wywody - więc nie wierz w to. Jak nośnik jest wytarty fizycznie (lub głębsza rysa) to informacji kiedyś tam zawartych niestety już nie ma.
  • Poziom 17  
    Mariopi napisał:
    Jednak tutaj w tym przypadku muszę Ciebie zmartwić - nawet jak udało by się ten plik skopiować na inny nośnik czeka Cię niemiła niespodzianka - plik jest skompresowany (RAR-em) i napewno wystąpi przy próbie rozkompresowania błąd wewnętrzy integralności archiwum. I tu szczerze powiem jak dla mnie jest przysłowiowy pies pogrzebany - przy tak dużych plikach archiwum i np. zastosowanym wysokim stopniu kompresji - odzyskanie czegokolwiek może być niemożliwe. Ale ducha nie tracić!
    No właśnie wielka szkoda, że jest to archiwum RAR. Pamiętam, że kiedyś miałem podobny problem, ale wtedy był to zwykły plik tekstowy albo DOC - wystarczyło wymusić otworzenie tegoż pliku w Notatniku i zawsze coś tam się odzyskało (tekst był pocięty, "zakrzaczkowany", jednak zawsze coś). Dzięki za pomoc, spróbuję jeszcze pokombinować...
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
  • Admin grupy audio
    Witam

A czy przypadkiem "błąd we/wy" nie świadczy o uszkodzeniu stacji dyskietek ??.

Na linuxie sie za bardzo nie orientuje ale w windowsie z reguły jak miałem taki błąd to była to wina stacji

Spóbuj zmienić stacje dyskietek.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    tzok napisał:
    Jest taki program, niestety komercyjny - Spin Rite 5, potrafi zdziałać cuda.
    Dziękuję za informację, rozejrzę się :-). Zapewne jest to program dla Windowsa, no ale przecież zawsze mogę pójść do kolegi który pracuje na systemie pana Billa :-)...
    Artur k. napisał:
    A czy przypadkiem "błąd we/wy" nie świadczy o uszkodzeniu stacji dyskietek ??.
    (...)
    Spóbuj zmienić stacje dyskietek.
    Stacja dyskietek jest na milion procent sprawna (obsłużyła może z pięć dyskietek, a w ogóle została niedawno zakupiona). A co do dyskietki, to ona najprawdopodobniej jest uszkodzona, bo oderwała się od niej ta blaszka chroniąca ten okrągły magnetyczny krążek, no a poza tym leżała przez dobry rok wśród jakichś rupieci. Niedawno straciłem trochę danych z dysku, a na tej dyskietce znajduje się ich niewielka część, dlatego chciałbym jakoś je odzyskać...
  • Poziom 34  
    Z całym szacunkem tzok - Cuda to robił czy czynił Jezus jak żył, całkiem darmowo - ale też nie na zamówienie. Takich programów komercyjnych do odzysku jest więcej (fakt że są niektóre nawet horrendalnie drogie) - jednak to co widziałem na pezentacjach nawet najlepszy program który robi cuda nie odczyta z gołej folii (czy innego uszkodzonego fizycznie nośnika) danych tylko wstawi zera (lub przy małych ubytkach obliczy brakujący klaster , albo wstawia generowany losowo ciąg). Dalsza analiza to już człowiek, a program jest tylko narzędziem.
  • Moderator Samochody
    Spin Rite jest programem pod DOSa, uruchami się z dyskietki, te cuda to """ powinienem był anpisać, ale to na prawdę bardzo skuteczny program, z zaawansowanymi algorytmami statystycznymi do odzyskiwania danych.