Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wanna z hydro-masażem a instalacja dwużyłowa

kipercz 03 Sie 2006 12:40 7984 44
    kipercz
    Poziom 11  
    tak -tą sprzed 8 lat robił fachowiec-od bezpieczników do puszek jest 4mmkw z puszek do gniazdek jest 2,5 ,oświetlenie1,5-tyle pamiętam-nie pamiętam tylko jaki jest ze sztycy do głównego bezpiecznika
    lukiiiii
    Poziom 27  
    No widze przekroje eleganckie, a czemu nie polozyl odrazu instalacji 3 przewodowej? Nie powinno ci sie nic upalic, ale wiadomo, na zimnie chuchac :)
    ale, jak juz bedziesz chronil wanne, to co z lodowka, pralka?? tak gdzie sa mostki to przy zerwaniu zera pojawi sie faza na obudowie, wanne ochronisz a lodowka cie zabije...
    kipercz
    Poziom 11  
    były dwa przewody aluminiowe,to elektryk dał dwa miedziane,trudno.Naszczęście lodówka ma uchwyt plastikowy,pralka też :)

ps a gdyby tak uziemienie z tego pręta kazać podłączyć do istniejącego zera w instalacji? wtedy chyba przy zerwaniu zera na słupie-moja lodówka i pralka itd ,będzie miała zero z ziemi,nie?mie wiem,czy dobrze napisałem to o czym myślę ,dlatego załączam rysunek,za podstawę tego rysunku posłużył mi schemat załączony przez kol Maverlick
    lukiiiii
    Poziom 27  
    Jak najbardziej. a roznicowke daj na cale mieszkanie. i pociagnij kabel PE do bolcow lodowki i pralki,wtedy usun mostki
    kipercz
    Poziom 11  
    nie pociągnę do lodówki i pralki,bo kable w ścianie na stałe a kafelki jeszcze roku nie mają.Myślałem( i wydaje mi się tak nadal),że wystarczy te zero z uziemienia podłączyć w puszce do zera i wtedy będzie ono też na bolcu-chodzi mi oczywiście o kuchnie,bo do wanny -osobny kabel
    jerzymm
    Poziom 10  
    W instalacji dwużyłowej nie ma przewodu ochronnego i wszelkie kołki uziemniajace w gniazdkach seiciowych są fikcją . Sa one podłaczone do przewodu zerowego. W moim 'gierkowskim" domu wybudowanym w 1975 roku zastosowano przewody aluminiowe. Awarie w takiej instalacji sa notoryczne. Oczywiscie występują takze przerwy w przewodach zerowych. Podłaczenie wanny do takiej przewodu zerowego takiej instalacji może doprowadzic do smierci kąpiącego sie jeśli nastapi przerwa w przwodzie zerowym a wąłczony jest jakis odbiornik (podajacy faze a ten przewód) a kąpiący się złapie za kran który nie ma połaczenia z wanną co wbrew pozorom jest normą. O to własnie chodziło w głosnej aferze z wanną wasermana. Naagorsze jest to że "fachowcy" nie rozumieją potwornego zagrozenia jakie stawarzja swoją głupotą.
    zbyszek_
    Poziom 26  
    Ponowe Panowie czytam to wszystko i co i tak jest kicha i tak.Przecież jak maiało by być uszkodzone,czy tez odcięte N na zasilaniu, to też może być odcięte,uszkodzone wasze uzuemienie /szpilka wbita w ziemię/.Skoro instalacja była wymieniana 8 lat temu tzn., że ten co ją wykonał, nie przestrzegał obowiązujących juz w tym czasie przepisów / Instalacja odbiorcza w mieszkaniu powinna być wykonana 3x tzn. L, N, PE /.Kol. KIPERCZ nic nie piszesz z czego jest wykonana wanna bo sa metalowe i z tworzywa.Gdy wypoczywał w wannie i żeby cię poraziło to musi nastapić awaria wpompy

Dodano po 5 [minuty]:

Ponowe Panowie czytam to wszystko i co i tak jest kicha i tak.Przecież jak maiało by być uszkodzone,czy tez odcięte N na zasilaniu, to też może być odcięte,uszkodzone wasze uzuemienie /szpilka wbita w ziemię/.Skoro instalacja była wymieniana 8 lat temu tzn., że ten co ją wykonał, nie przestrzegał obowiązujących juz w tym czasie przepisów / Instalacja odbiorcza w mieszkaniu powinna być wykonana 3x tzn. L, N, PE /.Kol. KIPERCZ nic nie piszesz z czego jest wykonana wanna bo sa metalowe i z tworzywa.Gdy wypoczywał w wannie i żeby cię poraziło to musi nastapić awaria w pompie ?przebicie, uszkodzona izolacja itp/A juz te funkcje przejmuje różnicówka.Uziemienie które chcesz doprowadzić do wanny musi spełnić warunki aby było bezpieczne, a podejżewam że to będzie pewien problem /Jak zabezpieczyć przewód od wanny do twojej szpiliki, aby go nikt nie uszkodził, uzyskać wymagana wartość uziemienia aby było skuteczne/Nara. Pozdro
    kipercz
    Poziom 11  
    witam po dłuugiej przerwie
    z różnych przyczyn wanne podłączyłem dopiero teraz
    ale po kolei...
    najpierw elektryk wbił 2 pręty po ok1,5m
    pomiar wyszedł zadowalająco-tak wynika z zaświadczenia jakie mi wystawił
    o pomiarze i sprawdzeniu instalacji
    Różnicówka była założona na całą łazienkę - było tak podłączone,że różnicówka była na całą łazienke+dwa bezpieczniki-jeden na wanne a drugi na oświetlenie i gniazdko z uziemieniem-po wyjściu elektryka dosłownie 10 minut-pstryk-wybiło
    Elektryk wrócił i podłączył różnicówke tylko na wanne
    rano zobaczyłem,że różnicówka jest ,,wybita" a wanny nikt nie używał
    -mało tego -na drugi dzień wyłączyłem bezpiecznik który jest od wanny a i tak po jakimś czasie -różnie raz 20 minut,raz 40 -pstryk i wybija
    Elektryk powiedział ,że różnicówka jest zepsuta i trzeba dać nową,ale przyjdzie dopiero po świętach-a ja w tym czasie chciałem sie dowiedzieć , jak sprawdzić ,czy różnicówka jest dobra czy nie?
    Kabel od skrzynki z różnicówką i bezpiecznikami do wanny to 3x2,5mm kw
    długości 4,5m-
    zbyszek_
    Poziom 26  
    Kol. KIPERCZ skoro zatrudniłeś fachowca z uprawnieniami to on sobie powinien z tym wszystkim poradzić.Wracając do tego że wykonał instalację i dokonał pomiarów to wszystko powinno być dobrze, bo jeżeli jest coś źle to powinno mu to wyjść podczas pomiarów, chyba że tylko wypełnił protokóły bez wykonania pomiarów.W twoim przypadku powinieneś od niego dostać:
    1. Protokół z pomiarów rezystancji izolacji badanych instalacji i urządzeń
    2. Protokół badań skuteczności ochrony przeciw porażeniowej poprzez szybkie wyłączenie
    3. Protokół badania wył. różnic.
    4. Protokół z pomiaru rezystancji uziemienia.
    W protokółach winny się znajść następujące info:Zleceniodawca, obiekt, data wykonania, rodzaj przyrządu, układ sieci, wyniki pomiarów. Następnie uwagi i zastrzeżenia, w których winno być stwierdzenie iż wyniki badań i pomiarów są zgodne z PBUE oraz czy instalacja nadaje sie do eksploatacji, termin następnego badania.Protokóły powinny być podpisane przez osobę posiadająca UB oraz uprawnienia świadectwa kwalifikacyjnego D.
    W twoim wypadku podejrzewam że wył. róż jest dobry tylko coś jest źle z instalacją.Nie zdarzyło mi się aby nowy wył. różnic. był uszkodzony. Z tym problemem elektryk powinien sobie bez żadnego problemu poradzić.Pozdro
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    zbyszek_ napisał:
    (...)Protokóły powinny być podpisane przez osobę posiadająca UB (...)

Tu się akurat nie zgodzę.
    Uprawienia budowlane nie maja nic wspólnego z protokołami pomiarowymi. Wystarczy D + pomiary.
    kipercz
    Poziom 11  
    kol. zbyszek_ napisał:

W twoim wypadku podejrzewam że wył. róż jest dobry tylko coś jest źle z instalacją.Nie zdarzyło mi się aby nowy wył. różnic. był uszkodzony. Z tym problemem elektryk powinien sobie bez żadnego problemu poradzić.Pozdro[/quote]

Z licznika mam 4 bezpieczniki: gniazdka osobno,oświetlenie osobno,pralka i bojler w kuchni osobno i czwarty bezpiecznik-właśnie pod niego jest podpięty kabel(przez różnicówkę i dodatkowy bezp) do wanny.Kabel jest nowy-jak pisałem-dlatego myślę,że elektryk ma racje,że to różnicówka bo nic więcej na tym odcinku nie ma
    zbyszek_
    Poziom 26  
    Kol.KIPERCZ nie wiem dokładnie co robił ten twój fachowiec ale podejrzewam że tylko obwód zasil. łazienkęna który m to obw. jest różnicówka.Więc jak ona wybija ci ten obwód to albo jest jakiś błąd w tym obwodzie albo w urządzeniu, które jest zainstalowane na tym obwodzie. Powtarzam raz jeszcze jeżeli wykonywał poprawnie pomiary to podczas i wykonania powinno mu wyjść gdzie jest błąd.Dlatego twierdzę że fachowiec powinien stwierdzić usterkę w 15 20 min.Jeżeli ty chcesz sam się w to pobawić to zrób taki mały teścik.
    1. odłącz z tego obwodu wszystkie urządzenia i załącz róznicówkę, jeżeli jest wsjo oki tzn. że obwód zasilający twoje urządzenia jest oki.
    2. następnie podłącz te urządzenia do tej instalacji i zobacz, jeżeli wybije tzn. jest błąd w którymś urządzeniu, ewentualie ale małoprawdopodobne lecz nie wykluczone uszkodzenie różnicówki.
    A tak w ogóle łatwiej by było prowadzić dyskusje i poradzić gdybyś to wszystko narysował jak to jest podłączone.Pozdro
    kipercz
    Poziom 11  
    dzieki za porade!-chciałem to narysować, ale odkładałem to na weekend,a wczoraj przyjechał elektryk ,wymienił różnicówke i jest ok.Powiedział tylko,żebym nie kupował made in china(kosztowała ok 50zł)Za nową ,firmy Moeller,zapłaciłem 100zł .Elektryk kazał mi przed każdą kąpielą nacisnąć żółty przycisk-test- różnicówka powinna zadziałać
    zbyszek_
    Poziom 26  
    Bardzo dobrą dał Ci poradę.|Pozdro