Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrobiłem Subwoofer na głośniku ALPHARDA CW1002 Moc RMS 150W

maki1000 23 Jun 2003 09:46 3038 23
    maki1000
    Level 11  
    Jest to subwoofer samochodowy 4 ohm
    Jaki potrzebny mi jest do tego wzmacniacz żeby to jakoś fajnie grało kupiłem jakiś nowy w sklepie za 129 zl niby 2X100W puscilem przez jeden kanal bo nie mozna go mostkowac ale jest kicha :(
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    pioart
    Level 38  
    Witam. Co to znaczy kicha?
    Bardzo istotne są parametry wzmacniacza i sygnał podpięty do niego.
    Napisz coś więcej o tej kiszce i o co dokładnie chodzi.
    Pozdrawiam
    Robgie
    Level 27  
    no i jak zrobiles suba bo jak z rury wymierzonej na oko i sklejonej tasma to cudow nie oczekuj
    chomicki
    Level 21  
    A na innym wzmacniaczu probowales? Jak znam zycie to ten wzmacniacz ze sklepu ma moc ok 22W w mostku przy 4 OHM. Bo nie sadze, ze przy takiej cenie to ktos tam wsadzil przetwornice (zasilacz impulsowy podwyzszajacy napiecie). Ale generalnie przy owych 20W to i tak tuba powinna ladnie grac. Czyli prawdopodobnie problem tkwi po jednej i drugiej stronie jednoczesnie.
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    Jezeli wsadziles glosnik do obudowy na "oko" i to jeszcze z glosnikiem alpharda seriiCW(do tego glosnika potrzebna jest SPOOORAAWWWAAA obudowa) to ladnego basu nie uswiadczysz, jedyne co mozesz uzyskac to silne wibracje (cisnienie)o co w samochodzie naprawde latwo i do czego nie potrzeba setek mocy...... , jezeli sub jest nieprzemyslany to potrzebujesz wzmachola conajmnie 50W zeby cos sie poruszylo...(prawdziwej mocy na wyjsciu.... pewnie jakies 2x500MAX hehe chociaz ten glosnik ma chyba niska efektywnosc wiec za dobrze nie bedzie..) Pozdr
    maki1000
    Level 11  
    Byc moze ze obudowa jest przymalawa ale i tak powinien jako tako grac a on tylko takie buczace basy wydaje i do tego jak podglosze troche bardziej to charczy odrazu. Moze bylo by lepiej jak by mozna bylo ten wzmacniacz zmostkować ale producent tego nie wymyslil. Czy jakos mozna zmostkowac go samemu bo ja prubowalem zlaczyc 2 kanaly to spalilem koncowke mocy moze jednak jakos mozna to zrobić.
    Prosze o dokladna instrukcje bo jestem zielony w tych sprawach.
    pioart
    Level 38  
    Witam.
    To że głośnik "charczy" wcale nie musi być przyczyną wzmacniacz.W poprzednim poście pytałem jakin sygnałem sterujesz BASA? Jeżeli żywcem pobierasz sygnał i taki podajez na głośnik to tak będzie bo podajesz całe pasmo częstotliwości na niego i żadnego poprawnego dzwięku nie wydoędziesz, chyba że dołożysz jakiś filtr czestotliwości na pasmo i będziesz dostarczał do głośnika częztotliwości prawie rezonansowe.Wskazana byłaby też zwrotnica.Bez jednego albo drugiego ani rusz
    Pozdrawiam
    DJ.LALASKA
    Level 17  
    Jak głosnik charszczy to może być wina obudowy jest zamała podaj wymiary głośnika i obudowy to ci powiem cosik wiecęj na ten temat Pozdrawiam Błażej
    (ja robie na oko obudowy i nienarzekam jak grają.... tylko zeby niezamała była ta obudowa)
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    Jak masz mala obudowe do tego glosniczka i do tego jest z bassrefleksem, to niczego innego nie powinienes sie spodziewac,wiem ze wieksza wersja tego glosnika (cw1202)najlepiej sprawdza sie w obudowie grubo ponad 100l i na dodatek zamknietej!!!Ten model cw1002 moze byc zupelnie inny, policze dla niego skrzynie i powiem Ci jutro co i jak powinno byc z tym glossnikiem....uzwzglednie to ze ma byc w samochodzie (postaram sie nie przesadzic z wielkoscia obudowy)....
    AHA...wzmacniacz, ktory ma napisane 2x100 (niech zgadne jest to First lub Boschman :D ), ma w najlepszym wypadku 2x20 (SIN), niektore radia maja lepsze koncowki mocy :) .....moze nie byc wystarczjacy, ale "jakos" to powinno grac
    maki1000
    Level 11  
    Założyłem filtr dolnoprzepustowy i jest troche lepiej
    juz nawed dudni ale mam taki wzmacniacz nijakiej firmy i pewnie macie racje :cry: i pewnie macie racje ze ma z 2X 20 W nawed to nie wiem czy ma.
    Ale moze mozna go jakos zmostkowac ( producent zrobil go bez takiej mozliwosci ) ???
    slawekBB
    Level 12  
    A ja mam pytanie do SPEAKERS_XP a mianowicie zakupiłem głośnik Alpharda model:CW802C jakiej pojemności powinna być obudowa najlepiej z bass reflexem
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    --->maki 1000
    Najlepszym rozwiazaniem dla tego glosnika do samochodu bedzie zamknieta skrzynia o minimalnej objetosci wewnetrznej 40l (ale to i tak b.malo, najlepiej ponad 100 :) ), ale niczego super nie uswiadczysz dopoki nie sprawisz lepszego wzmaka(glosnik ma mala efektywnosc) bo o mostkowaniu bez schematu raczej zapomnij.......a jezeli juz masz bass reflex to zestroj go jak najnizej (wydluz go) na ile pozwala Ci twoja obudowa(maksymalnie do 2/3 glebokosci obudowy), moze bedzie bardzo ospale i nieznosnie dudnilo, ale bedzie napewno glosniej!
    ----->Slawek BB
    Niestety ten glosnik tez wogole sie nie nadaje do bass refleksu....gdybys cos takiego zlozyl to nie ustrzeglbys sie duzych podbarwien dzwieku w okolicy 50-70Hz, a uwierz mi to nic przyjemnego...
    Najlepsza bedzie obudowa zamknieta o objetosci ok 120l graniczna f=35Hz(-3db), ale ze wzgledu na niska efektywnosc imprez chyba na tym nie uciagniesz.....podbarwienie tez jest ale nie powinno przeszkadzac....
    slawekBB
    Level 12  
    speakers_xp - kurde a gość zapewniał mnie ze się nadaje :( Jeśli mozna to jeszcze sie o cos zapytam. chciałbym skonstruować mały subwoofer do auta wiec jaki głośnik będzie najlepszy?
    maki1000
    Level 11  
    Ja mam obudowe 35/35/40 ile to jest litrów bo nie wiem jak to policzyc?
    jak mniej niż 40 to sobie jakas wieksza zrobie i zamknieta bo ta co mam jest z bas refleksem.
    slawekBB
    Level 12  
    Maki1000 - 1litr to w przybliżeniu 1 dm3 znaczy sie 10x10x10 cm wiec twoja obudowa to 77 litrów
    slawekBB
    Level 12  
    Maki1000 - kurde chyba dobrze pomnożyłem ;)
    maki1000
    Level 11  
    Wiec to nie wina wielkosci obudowy lecz chyba chodzi o wzmacniacz i o ten nieszczesny bas reflaks w tej obudowie ale ja zrobie tak ze dziury nie bedzie bo dodam ze strony otworu jeszcze jedna plyte i powinno byc OK.
    Jestem amatorem w elektronice i jedyny uklad jaki zbudowalem (bylo to dzisiaj ) to migajaca dioda podlaczona do przelacznika swiatla.
    Ale moze jest jakis wzmacniacz ktory bym mogl zam zbudowac tak do 100 zl. ( chodzi o wzmacniacz do tego subwoofera zwykly bez filtra bo filtr jest przy subwooferze. Tylko zeby dzialal na zwyklym napieciu samochodowym bo nie wiem o co chodzi w tych przetwornicach. :oops:
    DEHA
    Level 12  
    Jesli chcesz dobry wzmacniacz to zrób sobie na tda 1562Q , to naprawdę dobry scalaczek , zrobiłem suba aktywnego z 25 cm głosnikiem z taką białą membraną i z czarną wklęśniętą kopólką ,nie wiem jak się nazwa ale magnes ma duży , i podłączyłem to do końcówki zbudowanej z tda1562Q z regulowanym filtrem dolnoprzepustowym i chodzi pięknie .
    chociaż muszę przyznać żę pierwszą skrzynię sp...doliłem :) zobiłem za małą , ale druga większa chodzi już dobrze , robiłem ją na oko bo nie miałem parametrów głośnika , ale dla mnie wystarczy.tylko jest jedna wada - prądu jak głośno słucham to bierze z 15A i akumulator szybko siada:) a sygnał biorę z wyjścia głośnikowego odtwarzacza

a i jeszcze jedno , dobre basy są z dobrych nagrań najlepiej z cd , wiesz jak podpasuja częstotliwości z nagrania z subem ,to w samochodzie nie idzie wytrzymać! w sumie mam w aucie 7 głośników , ale basik daje najlepszy efekt:)

schemacik końcówki jest na elektrodzie ja dałem tylko większe kondensatory 2*14700mikroF i radiator z procesora z wiatrakiem załączanym z odtwarzacza , a głośnik podświetlany niebieskimi diodami
    od środka ma się rozumieć:)
    https://www.elektroda.pl/samochod/subwoofer_70w.html
    binis
    Level 22  
    Kieruj się wym. gł. jeżeli to jest 10" to wym. obudowy:526 x 336 . Pozostały rzut to kwadrat. Obudowa zamknięta.Gł. montowany w środku /niwidoczny/.Materiał:płyta wiórowa 18. Poj. komory gł. ok.20,5l. Poj. komory gdzie jest rura lub rury 100 23,5l. Stroić trzeba rurą . Jej dł. to 14,5cm. Rura w ścianie bocznej. W niektórych przypadkach trzeba założyć 2 rrury. Zapomnij o zasilaniu gł. z radia. Z radia wychodzisz na cros /pasmo na 3 części/ potem dopiero wzmacniacze. Do basu pojedyńczy/ucho nie rozróżnia kierunku do 150Hz/ Robiłem taką inst. Gł. bas JBL 10" na giełdzie 150zł .Cros robiłem sam. Wzmacniacz do basu 120W. Srednie 2x60W.Gwizdki 2x20W. Po regulacjach to tak zagrało że włosy się podnosiły a w Golfie odkręcały się śr.
    binis
    Level 22  
    Dokłady opis obudowy /sprawdzone/jest w:Car-HiFi Program VISATON 08/96 Nie mam skanera ale za kilka dni podam na Forum sch. crossowera.
    SPEAKERS_XP
    Level 24  
    --->slawekBB
    Jezeli chodzi o glosnik, w miare umiarkowanej cenie, to proponuje glosniki basowe tesli od 20, 25cm, a jezli juz mowimy o alphardzie to o ile pamietam fajne suby wychodzily na glosnikaach lw800 czy jakos tak...ale model lw1000 juz byl kiepski wiec uwazaj...
    Mozesz tez sprobowac na ew650A, jest to coprawda 17cm glosnik (75W RMS 150MAX)ale calkiem przyzwoite parametry, wymaga malej obudowy, i idealnie nadaje sie do obudowy b-r....mozesz tez zwrocic uwage na ew80(20cm).Bede teraz bardzo sporadycznie pojawial sie na forum wiec prosze o cierpliwosc....jak chcecie to dzwoncie 504590523....ale prosze umiarkowanie:)
    slawekBB
    Level 12  
    wielkie dzieki za wszystkie informacje

Pozdrawiam
    kalgreg
    Level 13  
    :arrow: maki1000 i slawekBB
    Nie wiem jak tam wasza matematyka ale wedlug mojej to obudowa ktorej wymiary podales ma pojemnosc 49 litrów minus grubosci scianek czyli tak na oko ze 3 litry.
    A co do glosnikow to faktycznie najlepeij bedzie jak kupisz Tesle, tylko na milosc boska wylicz obudowe bo to jest podstawa. Jak mozna pakowac glosnik do byle jakiej obudowy, toz to profanacja (no moze za wyjatkiem Alphardow :) ).
    A najlepiej zrobisz jak poczytasz forum uzywajac funkcji szukaj, jest sporo napisane o budowie subwooferow. A zeby dolozyc do pieca powiem jeszcze ze sa stony w necie ktore sa poswiecone tylko temu zagadnieniu np: www.subwoofer.itt.pl lub www.mdcs.prv.pl i wiele innych ktorych adresow niestety nie pamietam ale wystarczy poszukac.
    Kabal
    Level 11  
    :D ja robilem z tego glosnika suba jest wlozony w skrzynie 30 litrow ale on potrzebuje ze 3 razy wieksza i nadodatek zamknieta :( zrob sobie skrzynke 30 litrow i musisz miec tak minimum wzmacniacz 200W do niego ja go mialem przez 4 miechy :) ale jeszcze jedno na tym glosniku nie bedziesz mial tego co bys chcial tak mysle ze chodzi ci o wielkie buuum !!!
    ale nic z tego ten glosnik nie na daje sie do tego przy wzmacniaczu 200W slychac go ale slabo :( wiec jesli chcesz miec dobry efekt tego glosnika to bedziesz mial ale tylko w srodku samochodu :) wiec jesli ma cie slyszec pol dzielnicy to nie ten glosnik wybrales :( jak chcesz cos na ten temat lap mnie na gg to pogadamy moj uin: 3213570