Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SWR 2,9 - co można jeszcze zmienić ???

Grzegorz_n 03 Sie 2006 15:03 19932 88
    SP8JUX
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    SP5IT napisał:
    Moja przygoda z antenami samochodowymi CB zakończyła się na antenie Santiago1200 z którą nigdy nie miałem problemów czy na magnesie, czy z przykręconą do samochodu.
    I używam jej do dziś.
    Z nowymi "antenami" nie mam styczności.
    M.
    ..to miałeś księżną . Mnie została WA27.
    Te nowe wynalazki to jednej zimy nie wytrzymują, a niektóre dobrego deszczu. -takie tempo rozwoju.
    Marek
  • TermopastyTermopasty
    Snowball
    Poziom 11  
    Kryptoman napisał:
    A "terkotu" nie pozbędziesz się nawet jak antena będzie miała równo 1.0.
    Musisz znaleźć i wyelimiować przyczynę - być może właśnie Twój prawie nowy alternator poszedł "na spacer".

Witam, czy próbowaliście może na zasilaniu założyć filtr przeciwzakłóceniowy (taki jak do radia samochodowego)?

W przypadku dodatkowego wzmacniacza m.cz. mi to pomogło, zakłócenia ustąpiły, a dodam, że zasilany był z gniazda zapalniczki, a filterek wpakowałem do wtyku ładowarki do komórki.
    Grzegorz_n
    Poziom 15  
    Witam Wszystkich :)

SP8JUX napisał:
    Cześć Grzegorzu,
    odwaliłeś kawał dobrej roboty, pomiary które wykonałeś przekonały zarowno Ciebie, jak i liczną grupę niewiernych co do znaczenia długości kabla i jego wpływu na SWR
    Właściwie zinterpretowałeś wskazania i słuszne wyciągasz wnioski.
    Dzięki za miłe słowa z Twojej strony, ale to jest tak naprawdę Twoja zasługa. To Ty byłeś "dyrygentem", a ja z uśmiechem na twarzy i wielkim zainteresowaniem, ciąłem kolejny kabel, robiłem kolejny pomiar, zapisywałem kolejne cyfry itd. Tak więc sam widzisz, że podziękowania należą się głównie Tobie, a i przy okazji paru kolegów wtrąciło swoje "3 grosze" - im również dziękuję :)
    Trwało to trochę długo, ale akurat w tym tygodniu miałem sporo swojej codziennej pracy. Pomimo tego strasznie korciło, żeby przeprowadzić kolejny eksperyment i kolejny i ....

To jeszcze nie koniec moich problemów i wątpliwości i nadal proszę o pomoc :)

Tak więc zacznę od wątpliwości.

SP8JUX napisał:
    Najistotniejsze w całości jest to, że bez anteny masz baaaardzo duuuuży swr - po prostu Twoja antena promieniuje.
    No niby mam duży SWR, ale jest on lekko powyżej 10, a Ty wspominałeś w poprzednich postach, że
    SP8JUX napisał:
    przy pewnej długości powinienżeś mieć swr zbliżony do 1 a bez anteny nieskończoność.
    Domyślam się, że powyżej 10 to duży SWR, jednak do nieskończoności brakuje jeszcze dosyć sporo.
    Dlaczego pytam, bo antena wg. Ciebie promieniuje, ale może jest jeszcze coś, co może spowodować aby promieniowała bardziej, a wynik SWR bez anteny faktycznie kończył się na nieskończoności ???

Jestem (staram się być) perfekcjonistą, dlatego zawsze dążę do tego, aby wykorzystać wszystkie możliwości jeżeli jest tylko odrobina nadziei, że można coś poprawić, osiągnąć itp.

Teraz problemów ciąg dalszy...

Co do zakłóceń... nie udało mi się dzisiaj zdjąć paska z alternatora, bo brakło czasu. Zaprzyjaźniony warsztat do 17.00 i w dodatku pada deszcz. Zrobię to jutro w godzinach do południowych i dam TUTAJ znać.

Natomiast sprawdziłem dzisiaj, że po wykręceniu anteny jest całkowity brak zakłóceń oraz gdy dotykam anteny ręką to zakłócenia spadają tak o 3/4 dotychczasowych "terkotów".
    Nie wiem czy to w czymś pomoże, ale może jest to ważna informacja więc o tym piszę już dzisiaj.

Grzegorz
  • TermopastyTermopasty
    green33

Poziom 31  
    SP8JUX napisał:

W praktyce po pomiarach okazuje się że czy jest antena czy jej nie ma SWR zmienia się minimalnie. Strojąc reflektometrem można sie na to nabrać Zjawisko to występuje często w modelach: CB6 a i huslerach(podrobionych chyba).

Marek

A i kolego w błędzie jesteś... z ciekawości wziąłem Hustlera bo jechałem z nim dziś do klienta. Zdjęcia wyraźnie pokazują co się dzieje z promiennikiem i bez promiennika. Miałem pod ręką tylko niemieckie radio, zapięte na "sztywno" na AM więc tylko 1 W mocy, ale wyniki są chyba jednoznaczne:

1 Z promiennikiem, padajaca 1 W, odbita prawie 0 -jest OK :)
    2. Bez promiennika: padająca około 0.7 W - odbita 0.4 W - FATALNIE !!
    3. fotka trzecia badany Hustler.

Nawet testując kopię Hustlera, czyli Falcona ( w obu wersjach ) to wyniki są podobne i w zasadzie jednoznaczne....

Pozdrawiam Marcin
    SP8JUX
    green33 napisał:

A i kolego w błędzie jesteś...

Może i jestem...powtórz pomiary przy 4W, przy jednym wacie radio-jako źródło sygnału nie ma 50Ω na gnieździe antenowym. Ile masz kabla między reflektometrem a radiem?
    green33 napisał:
    Nawet testując kopię Hustlera, czyli Falcona ( w obu wersjach ) to wyniki są podobne i w zasadzie jednoznaczne....

...pisałem o pdróbie a nie o antenie podobnej! Widocznie masz oryginalne hustlery i wszystko się zgadza - ta antena ma dodatkowy kondensator przy cewce i stąd twe wyniki i nie da się w niej bez rozbierania sprawdzić kabel. Ja spotykam się z tymi antenami najczęściej w sytuacjach beznadziejnych, gdzie najpierw próbują sami stroić a jak nie wychodzi to do mnie.

Grzegorz-n napisał:
    Domyślam się, że powyżej 10 to duży SWR, jednak do nieskończoności brakuje jeszcze dosyć sporo.

SWR=10 i powyżej 10 to naprawdę trudno zmierzyć, przyjmij że to 10 to już ∞ na Twoim mierniku. Zobacz zdjęcie reflektometru które zamieścił Green33, tam jest pomiar SWR 5 i następna kreska to ∞. odpuść sobie już to, skoncentruj się na zakłóceniach.

Jak stwierdziłeś zakłócenia wchodzą przez antenę (zdjęcie jej, zbliżanie ręki czyli rozstrojenie/tłumienie). Nic nie napisałeś o pojeździe a jedynie , że to combi. Ale jakie? -czy to benzyna, czy diesel, jaki wrysk, itp.
    Jak zauważyłeś jest dużo pozycji na Elektrodzie typu "..zakłócenia ..." i sprawa nie będzie taka prosta...
    Marek
    green33

Poziom 31  
    Pomiary przy 4 W dadzą dokładnie te same proporcje Padającej do Odbitej... kabel między reflektometrem ma przypadkową długość jakieś 25 cm.

Zafałszowania pomiaru odbitej moga wystepować przy bardzo małych mocach kiedy odbita jest tłumiona w linii przesyłowej.. wtedy np. przy padającej 20 W ( reflekometr zaraz przy nadajniku dostanie pełną moc, straty w kablu do reflektometru sa pomijane ) a odbitej 5 W ( czyli WFS zły ) a zakładając tłumienie kabla ( np. długi odcinek RG 58 przesyłający 450 Mhz ) 20 dB, to do reflektometru dotrze tylko 0.5 W co totalnie zafałszuje pomiar. - w moim teście z Hustlerem biorąc pod uwage długość kabla od anteny - jakieś 5 -6 metrów to żeby zafałszować pomiar musiałbym podać na reflektometr moce rzędu miliwatów.

Wiesz co.. inny przykład w sobotę stawiałem antenę 1/2 lambda na 48 Mhz dla Nadleśnictwa.. do dyspozycji miałem antenę przeznaczoną do pracy 40 - 44 Mhz typowa dla monitoringów... antena miała wisiec na maszcie 18 metrów... podnośnika brak ... trzeba było wejśc na maszt i wciągnąc gotową, zestrojoną antenę, zestroiłem antenę na dole trzymjąc ja za podstawę w ręku na WFS 1.4 - do MFJota 269B użyłem kabla jakieś 40 cm ( to co miałem pod ręką ). Po powieszeniu anteny na maszcie i podpięciu 60 metrów H1000 parametry anteny minimalnie uległy zmianie - WFS 1.5 - a sam zobacz w jakich warunkach antena pracuje - blisko masztu ( odległość około metra ) oraz kilka innych anten na 148 - 149 Mhz. I na 100 % zmiana parametrów anteny wynika z "trudnego" miejsca gdzie przyszło jej pracować... a nie ze zmiany długości kabla.

Pozdrawiam Marcin
    sq6ade
    Poziom 40  
    green33 napisał:
    Wiesz co.. inny przykład w sobotę stawiałem antenę 1/2 lambda na 48 Mhz dla Nadleśnictwa.. do dyspozycji miałem antenę przeznaczoną do pracy 40 - 44 Mhz typowa dla monitoringów... antena miała wisiec na maszcie 18 metrów... podnośnika brak ... trzeba było wejśc na maszt i wciągnąc gotową, zestrojoną antenę

Do włażenia na taki maszt trzeba mież jakieś papiery "pacjenta od wspinaczek" ?
    grenn33 to ty wisisz tam u góry?
    green33

Poziom 31  
    POST typu OT.
    >>>>>>>>>>>>>>>

Do włażenia na taki maszt trzeba mieć:
    1. Zdrowy rozsądek :)
    2. Uprząż i trochę liny

a tak na powaznie...
    Widzisz, jak robisz na swój rachunek ( umowa o dzieło, Twoja własna firma itp. ) to nie ma problemu, natomiat jak robisz to w relacji pracownik - pracodawaca to już papierki sa wskazane.

Akurat w tym wypadku wisi kumpel, bo mnie tak bolał ząb, że odpuściłem włażenie w ten dzień. Choć ostatnio na innym maszcie zabrakło podnośnikowi dosłownie jednego metra żeby dosięgnąć do kabla, więc musiałem wyjść z kosza i bez uprzęży wejśc ten 1 metr po kratownicy i odciąć kabel ze starej anteny 44 Mhz i podpiąć pod nową na inne pasmo ( akurat to Energetyka była i maszt typu kratownica tak ze 20 metrów ).

Ja już się w temacie SWRa 2.9 nie wypowiem... bo dla mnie to jak dyskusja na forum o astronomii o tym, że ziemia jest płaska ... a ja z uporem maniaka staram się udowodnić, że okrągła... :)

Pozdrawiam Marcin
    SP8JUX
    green33 napisał:

Ja już się w temacie SWRa 2.9 nie wypowiem... bo dla mnie to jak dyskusja na forum o astronomii o tym, że ziemia jest płaska ... a ja z uporem maniaka staram się udowodnić, że okrągła... :)

Zienia jest okrągła, ale jej powierzchnia jest miejscami płaska, dobrze to chyba widać z masztu jek na fotografi; z podanych danych wynika, że w fiderze masz jakieś 12 do 15 odcinków półfalowych (maszt 18m + odcinek do radia w pomieszczeniu, razem jakieś 25-30m), a to nie to samo co odcinek pomiędzy jednym a dwoma odcinkami półfalowymi.

właśnie te "płaskie" fragmenty wykorzystal Grzegorz-n. Odciął kawałek kabla i swr spadł... ot i wszystko
    Marek
    green33

Poziom 31  
    Noo tak... mam też około 146 kawałków po 1/10 lambda ( uwzględniając współczynnik skrócenia oczywiście ) ... lub około 300 odcinków po 0.05 lambda ...

I dlatego mam dobry SWRek :)

Dla mnie total END .. nie mam siły ..

Marcin
    SP8JUX
    green33 napisał:
    Noo tak... mam też około 146 kawałków po 1/10 lambda ( uwzględniając współczynnik skrócenia oczywiście ) ... lub około 300 odcinków po 0.05 lambda ...

I dlatego mam dobry SWRek :)

Dla mnie total END .. nie mam siły ..

Marcin

.....zgadza się
    Driver-
    Poziom 38  
    Witam

Tak czytam i czytam te posty i dochodzę do wniosku że nie wszyscy rozumieją zasady jakimi należy się kierować podczas strojenia anten. SP8JUX wyskakujesz z tym cięciem kabla jak Filip z konopi, nie obraź się, ale to co piszesz to totalna pomyłka. Kabel nie służy do strojenia anteny. Kabel jest po to żeby przesyłał energię w.cz. z nadajnika do anteny i z anteny do odbiornika, oczywiście z jak najmniejszymi stratami. Strojenie anteny polega tylko i wyłącznie na zmianie jej wymiarów geometrycznych, tylko w niektórych przypadkach na zmianie elementów dopasowujących antenę do linii przesyłowej. Możesz tak stroić swoje anteny stacji amatorskiej nikt Ci nie broni, ale nie wprowadzaj w błąd innych użytkowników eteru dziwnymi teoriami. Anteny samochodowe CB to najczęściej dipole bardzo skrócone posiadające elementy dopasowujące w postaci cewek i kondensatorów, w rzadko której antenie masz dostęp do strojenia elementów dopasowujących, pozostaje promiennik. Jeśli pozostawisz te elementy to one będą miały wpływ na pomiar SWR, oczywiście tylko w niektórych typach anten. Strojenie polega więc na zmianie długości promiennika. Inna sprawa to długość kabla jaka powinna być użyta do prawidłowego pomiaru SWR anteny. Jak doradzasz to doradzaj fachowo.
    SP8JUX
    Driver- napisał:
    Witam
    wyskakujesz z tym cięciem kabla jak Filip z konopi, .......
    Jak doradzasz to doradzaj fachowo.

patrz na efekt a nie na teorię, Filipa mogłeś sobie podarować
    green33

Poziom 31  
    No dobra, ostatnie moje pytanie: SP8JUX jak wytłumaczysz mi że na moim DISCONE na dachu praktycznie od 65 Mhz do 470 Mhz mam SWR poniżej 1.5 ... przecież nie zmieniam długości kabla ?

Mam też TTFD - Top Terminated Folded Dipole - szerokopasmowy dipol pracujący spokojnie z SWRem poniżej 2 od 3.5 Mhz w górę do około 21 Mhz ( na 80 % pasma pracy z SWRem poniżej 1.5 ) ... kabel wciąż tej samej długości...

Mierzone MFJ 269 B i Reflektometrem...

Marcin
    SP8JUX
    green33 napisał:
    No dobra, ostatnie moje pytanie: SP8JUX jak wytłumaczysz .......

Pracę mam jakąś napisać na temat twoich anten?

Jak Twe wypowiedzi wiążą się z problemami autora postu? Może lepiej podpowiedz Grzegorzowi-n co ma zrobić by pozbyć się zakłóceń.
    Driver-
    Poziom 38  
    SP8JUX napisał:
    Driver- napisał:
    Witam
    wyskakujesz z tym cięciem kabla jak Filip z konopi, .......
    Jak doradzasz to doradzaj fachowo.

patrz na efekt a nie na teorię, Filipa mogłeś sobie podarować

Witam

Trochę mnie poniosło z tym "Filipem" przepraszam, ale reszty Ci nie odpuszczę.
    Przycinając kabel zmieniasz jego impedancję wejściową, czyli tuż za reflektometrem masz 50Ω. Dalej pozostaje kaszana ponieważ antena w stosunku do kabla dalej ma to co miała, warunek dopasowania musi się spełnić na wszystkich elementach systemu antenowego czyli Zz=Zk=Zo wtedy fala stojąca nie istnieje.
    green33

Poziom 31  
    No nie prace.. ale na wszystko do tej pory miałes odpowiedz... :)

A co do zakłóceń to sie nie bede wypowiadał, bo w tym temacie nie mam doświadczenia, więc głosu nie zabieram, odsyłam klientów do zaprzyjaźnionego elektromechanika samochodowego, który wsypecjalizował się w likwidowaniu tego typu dolegliwości.

Pozdrawiam wakacyjnie ( za 3 godzinki wyjeżdzam :) i na szczęscie nie spojżę na radia przez 10 dni )

Marcin
    SQ7HJQ
    Driver-
    Poziom 38  
    Grzegorz_n napisał:
    Dlatego mam pytanie, co w pierwszej kolejności zastosować lub przetestować, aby pozbyć się tego "terkotu" ???

W pierwszej kolejności sprawdził bym cewkę zapłonową. Sposób jest następujący. Pierwsze sprawdzasz, który kabel na cewce idzie do + zasilania, jeśli trafisz na właściwy, to po odłączeniu tego kabla na obu zaciskach cewki będziesz miał 0V. Podłączasz ten kabel do cewki za pomocą krokodylka tak żeby łatwo było go odłączyć. Uruchamiasz silnik, ustawiasz jego obroty na 2-2,5 tys. (musisz mieć pomocnika, który będzie trzymał pedał gazu i słuchał zakłóceń). Odłączasz i przyłączasz krokodylek z zacisku cewki, jeśli terkotanie ustanie, w chwili odłączenia to znaczy że zlokalizowałeś źródło zakłóceń. W ten sposób można sprawdzić każdy element elektryczny samochodu. Alternatora bym nie brał pod uwagę, ponieważ daje on charakterystyczny gwizd zwiększający częstotliwość wraz z obrotami a nie terkot.
    Grzegorz_n
    Poziom 15  
    Witam Panowie :)

Widzę, że podczas mojego wczorajszego milczenia wywiązała się poważniejsza wymiana zdań. Przykro mi bardzo, że nie mogę w niej czynnie uczestniczyć, ale niestety nie znam się na tych sprawach. Jestem jedynie użytkownikiem (jak na razie nie do końca szczęśliwym) radia CB i jedno co mogę to posłuchać dobrych rad od dobrych fachowców i zastosować je, licząc na pozytywny efekt.

Tak było w przypadku mojego kabla. Posłuchałem rady SP8JUX i osiągnąłem bardzo dobry efekt. Nie wiem, czy jest to zgodne z teorią, czy też nie, ale jedno jest pewne, że dostroiłem sobie antenę do przyzwoitych parametrów, a zaczęło się od bardzo wysokiego SWR - jak w temacie. Gdybym nie posłuchał SP8JUX tylko "fachowca", który kazał ciąć antenę, to z bata 160 cm zostałoby ok. 90 cm - tak obliczył "fachowiec" z serwisu. Osiągnąłbym niższy SWR to fakt, ale prawdopodobnie kosztem zasięgu. Tak więc sama logika nakazywała, że warto trochę pomęczyć się z kablem, jeżeli to może przynieść pozytywne efekty, a bat pozostawić w spokoju, zwłaszcza, że celowo wierciłem dziurę w relingu, aby przenieść antenę z klapy bagażnika i zyskać w ten sposób krótszą drogę kabla od anteny do radia.

Teraz odnośnie moich zakłóceń...

Moje auto to Renault Megane Grandtour z silnikiem 1,6 16V benzyna
    http://www.renault.com.pl/RenaultSITe/cars/megane_k84_mk2_ph2/home/index.html
    Jest strasznie nafaszerowane elektroniką i mocno zabudowane. Zdjęcie paska z alternatora celem wyeliminowania zakłóceń z jego powodu jest niemożliwe. Tzn... możliwe, ale jest z tym zbyt dużo zachodu, aby pozwolić sobie na tego typu testy.

Fachowiec elektryk samochodowy twierdzi, że to raczej od układu zapłonowego, ponieważ jego zdaniem alternator wydaje charakterystyczny gwizd.
    Driver- napisał:
    Alternatora bym nie brał pod uwagę, ponieważ daje on charakterystyczny gwizd zwiększający częstotliwość wraz z obrotami a nie terkot.
    Driver- pisze podobnie.

Uściślając rodzaj wydobywającego się z radia dźwięku, to ja już sam nie wiem, czy to terkot czy to takie trzaski przypominające terkot - trudno to opisać. Jedno pewne, że po dodaniu gazu, terkot przyspiesza wraz z obrotami silnika.

W moim aucie nie ma kabli wysokiego napięcia, a jedynie cewki założone na świece za pomocą jakiegoś plastikowego badziewia. Do tych cewek dochodzą po dwa cienkie kabelki do każdej świecy, łącząc się na końcu bloku silnika w jedną wiązkę kabli i lecą sobie gdzieś tam...

Tak więc jeszcze raz poproszę o radę co i jak w kolejności sprawdzić.

Aaaaa - zakładałem w ramach testów na zasilaniu (tuż przed radiem) taki gotowy kupny filtr radiowy. Nie było najmniejszej różnicy.

Pozdrawiam Wszystkich zaangażowanych w moje problemy.
    Stawiam dużo piwa - po rozwiązaniu moich problemów ;-)
    Driver-
    Poziom 38  
    Jeśli chodzi o kabel, to co zaproponował Ci SP8JUX to wielkie oszustwo radia. Problem z anteną pozostał, tylko że teraz nie widać go na reflektometrze. Kablem ustawiłeś 50Ω w miejscu gdzie kabel kończy się wtyczką, natomiast antena w dalszym ciągu nie jest dostrojona. Energia jaka indukuje się w antenie w całości nie trafia do odbiornika, a ta którą promieniuje antena jest mniejsza, przy SWR 2,9 o 23,75% przy nadawaniu 0,95W idzie na ciepło a nie w eter. Powtarzam to jeszcze raz i zdania nie zmienię, kropka koniec. Przyczyn wysokiego SWR może być kilka i to w miejscach gdzie sie tego najmniej spodziewasz, np. zbyt długie połączenie "-" zasilania radia z masą pojazdu (powinno być jak najkrótsze). Zimne luty pomiędzy kablem a doprowadzeniami anteny, złe połączenie anteny z masą (nadwoziem) i wreszcie wada samej anteny (nowe nie znaczy sprawne w 100%). Miałem i taki przypadek że klient, który sam podłączał sobie radio, żyłę gorącą podłączył do masy a oplot do anteny, bo wiedział że biegunowość przy prądzie zmiennym nie ma znaczenia :D (to oczywiście przykład nieznajomości tematu, Ciebie o to nie posądzam).
    W sprawie zakłóceń Masz Panie Grześ duże wyzwanie dlatego że nie znając źródła ciężko Ci będzie usunąć przyczyny. Na początek należy sprawdzić którędy zakłócenia wchodzą czy od anteny czy od zasilania. Jeśli po odłączeniu kabla antenowego od radia terkot pozostaje na tym samym poziomie to zakłócenia wchodzą przez zasilanie, jeśli znikają lub radykalnie się zmniejszają to indukują się w antenie. Jeżeli indukują się w antenie to ich usuniecie będzie trudne i kosztowne, w pierwszym przypadku sprawa jest do wygrania.
    damiankop
    Poziom 22  
    Grzegorz_n napisał:
    Witam Panowie :)
    Uściślając rodzaj wydobywającego się z radia dźwięku, to ja już sam nie wiem, czy to terkot czy to takie trzaski przypominające terkot - trudno to opisać. Jedno pewne, że po dodaniu gazu, terkot przyspiesza wraz z obrotami silnika.

To by wskazywało na alternator.
    Driver-
    Poziom 38  
    damiankopacz napisał:
    To by wskazywało na alternator.

Niestety nie. Alternator zwykle jest trójfazowy, prąd jest prostowany za pomocą mostka diodowego pełnookresowago. Tak więc na każdy obrót przypadają 3 okresy prądu zmiennego, przy 2000 obrotów silnika zakładajac ze przekładnia zwieksza obroty alternatora 3 krotnie po wyprostowaniu tętnienia mają 600Hz i praktycznie całkowicie są tłumione przez akumulator.
    Grzegorz_n
    Poziom 15  
    Witam ponownie :)

Ponieważ bardzo ciekawi mnie ten temat to go jeszcze odrobinę pociągnę...

Przypominam, że SWR 2,9 powstał na klapie bagażnika i przy kablu o długości prawie 6 m. Teraz wiem, że mogło tam nie być dobrej masy, pomimo tego, że sprawdzałem masę miernikiem i "wydawało się" ok.

Postanowiłem zainstalować antenę na relingu przede wszystkim z powodu krótszego kabla, a i przy okazji lepszej (moim zdaniem - śruby mocujące wchodzą bezpośrednio w nakrętki zgrzane z blachą nadwozia) masy. O solidności przykręconego w ten sposób uchwytu, nie będę wspominał.

Zalutowałem na początek kabel (lekko na wyrost, aby starczyło) o długości 5 metrów (fabryczny miał 402 cm, a "fachowcy" zalecają: 400 cm i nie waż się ucinać lub dokładać lub inni zalecają 380 cm do 420 cm) i dokonałem pomiaru:

2. Pomiar - bat na dole:
    kanał 01 - 1,4
    kanał 20 - 1,6
    kanał 40 - 1,75

3. Pomiar - bat na górze:
    kanał 01 - 1,6
    kanał 20 - 1,8
    kanał 40 - 1,9

Ponieważ SWR był trochę wysoki postanowiłem, że skorzystam z rady SP8JUX i odetnę 20 cm kabla. Tak zrobiłem i sprawdziłem pomiar:

10. Pomiar - bat na dole:
    kanał 01 - 1,17
    kanał 20 - 1,37
    kanał 40 - 1,53

11. Pomiar - bat na górze:
    kanał 01 - 1,35
    kanał 20 - 1,57
    kanał 40 - 1,73

Pozostawiłem bat na dole i już tego nie ruszam, chociaż gdybym odciął jeszcze z 10 cm to SWR byłby zapewne mniejszy. Aktualnie długość mojego kabla to ok. 478 cm, czyli poza wszelkimi zaleceniami "fachowców".

I teraz przypomnę, że nie posiadam wiedzy na te tematy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Mogę tylko posłuchać dobrej rady i wykonać zalecone czynności. Więc skoro piszesz tak:
    Driver- napisał:
    Jeśli chodzi o kabel, to co zaproponował Ci SP8JUX to wielkie oszustwo radia. Problem z anteną pozostał, tylko że teraz nie widać go na reflektometrze. Kablem ustawiłeś 50Ω w miejscu gdzie kabel kończy się wtyczką, natomiast antena w dalszym ciągu nie jest dostrojona. Energia jaka indukuje się w antenie w całości nie trafia do odbiornika, a ta którą promieniuje antena jest mniejsza, przy SWR 2,9 o 23,75% przy nadawaniu 0,95W idzie na ciepło a nie w eter. Powtarzam to jeszcze raz i zdania nie zmienię, kropka koniec.
    to napisz proszę jak Ty postępujesz w takiej sytuacji jak moja, skoro nie ucinasz kabla aby dopasować SWR, a SWR jest za duży ???
    Jak w ogóle można sprawdzić, czy cała indukowana energia wchodzi w antenę, gwarantując w ten sposób dalekie zasięgi ???

A teraz wróćmy do zakłóceń... wwwrrrrrrrr......

Driver- napisał:
    Na początek należy sprawdzić którędy zakłócenia wchodzą czy od anteny czy od zasilania. Jeśli po odłączeniu kabla antenowego od radia terkot pozostaje na tym samym poziomie to zakłócenia wchodzą przez zasilanie, jeśli znikają lub radykalnie się zmniejszają to indukują się w antenie.
    To już sprawdziłem i jest tak - terkot zanika w dwóch przypadkach:
    1. Jeżeli całkowicie wykręcę antenę. W tej sytuacji kabla już nie wykręcam, bo efekt bedzie ten sam.
    2. Gdy wkręconą antenę dotykam ręką. Jednak tutaj jest taka zależność, że jeżeli dotykam końca bata, to prawie idealnie całkowicie zanika, a czym niżej bata, tym mniej zanika. Bardzo mała (minimalna) jest różnica jeżeli dotykam antenę przed cewką.

Wniosek taki, że zakłócenia zbiera antena. Co w takie sytuacji robić ???

Grzegorz
    Driver-
    Poziom 38  
    Nie ucinam kabla, ale dołączam odpowiednią długość kabla takiego samego typu, długość obu odcinków wyliczam jak poniżej.
    Aby prawidłowo pomierzyć SWR należy w pierwszej kolejności ustalić właściwą długość kabla do pomiaru. Trzeba jednak znać typ kabla, ponieważ musimy uwzględnić współczynnik skrócenia. Dla kabli RG58all wynosi on 0,67 Długość kabla wylicza się w ten sposób:
    obliczamy długość fali; f w MHz
    λ=300/f
    λ=300/27,200=11,026 m
    obliczamy długość fali w kablu, uwzględniając współczynnik skrócenia kabla - k
    λk=λ x k
    dla RG58 k=0,67
    λk=11.029 x 0,67 = ~7,389 m
    obliczamy 2 parzyste odcinki kabla λk/4 lub ich parzyste wielokrotności, ponieważ odcinki nieparzyste λk/4 albo dłuższe lub krótsze od parzystych wprowadzają transformację impedancji.
    Lk=2 x λk/4 = ½ x λk = λk/2 = 7,389 / 2 = ~3,695 m

Powyższe obliczenia maja zastosowanie do wszystkich pomiarów SWR anten pracujących na różnych częstotliwościach, zasilanych różnymi liniami przesyłowymi. Należy jedynie podstawić odpowiednie wartości do wzorów.

Jeśli antena jest np. na dachu to dobieramy tak długość kabla aby jego całkowita długość była parzystą wielokrotnością λk/4
    Można też podłączyć reflektometr, jeśli mamy możliwości, tuż przy antenie za pomocą 5-10 cm odcinka kabla, ale wtedy musimy korzystać z czyjejś pomocy (naciskanie PTT itp). W przypadku anten umieszczonych na masztach lub podwieszanych, bywa to kłopotliwe a czasami wręcz niemożliwe. Można też dołączyć odpowiednią ilość kabla w miejscu najbardziej wygodnym w pobliżu anteny.
    Teraz możemy przystąpić do strojenia anteny mając pewność że pomiar SWR nie będzie zafałszowany.

Po zestrojeniu anteny możemy zastosować kabel o długości jaka nam odpowiada.

Bez względu jaka jest impedancja falowa linii ρk, warunki jej pracy zależą od impedancji falowych źródła (np. nadajnik) i obciążenia (np. antena). Jeśli impedancje falowe źródła, linii i obciążenia są sobie równe (przypadek idealny) to występuje tylko fala padająca, a fala stojąca (odbita) nie istnieje, a długość ograniczona jest jedynie tłumiennością linii przesyłowej.

Energia indukująca sie w antenie zależy od tłumienia trasy (np warunki atmosferyczne), odbić od przeszkód terenowych, ukształtowania terenu i wreszcie od stanu górnych warstw atmosfery. Natomiast należy zadbać aby nie marnować tej energii np. źle dostrojoną anteną i aby w całości trafiała do odbiornika, pomniejszona jedynie o tłumienność kabla. Niestety tłumienność istnieje w każdym kablu, są tylko kable które mają różną jej wartość jednostkową (lepsze -gorsze kable).

Jeśli chodzi o zakłócenia to dokąd nie zlokalizujesz ich źródła, to niewiele mogę pomóc, musiałbym być jasnowidzem.
    CH3OH
    Poziom 11  
    Witam, czytam ten temat i juz sam nie wiem co tu jest grane. Driver grzmisz na SP8JUX że kabla dlugość może być dowolna a sam piszesz:
    Driver- napisał:
    odcinki nieparzyste λk/4 albo dłuższe lub krótsze od parzystych wprowadzają transformację impedancji.

Rozumię to tak, że jeśli k jest nieparzyste to jest transformacja
    Grzegorz-n miał 5m czyli więcej jak 2xλk/4 i jak obciął to mu się swr poprawił.

Driver- napisał:
    Aby prawidłowo pomierzyć SWR należy w pierwszej kolejności ustalić właściwą długość kabla do pomiaru.

Długości kabli dołączonych do anten to około 4m ; czyli co na nich nie ma co stroić? Twój wymiar to ~3,695 m

Było pytanie do ciebie ....jak Ty byś stroił Grzesia przypadek? nie odpowiedziałeś na nie a piszesz o antenach stacjonarnych, o tym co wszędzie można przeczytać czyli dopasowaniu źródła i anteny.
    Odpowiedz na pytanie :Jak byś stroił Grzesia antenę jesli uważasz że długość kabla nie jest istotna? -a w teoretycznych rozważaniach wykazujesz, że jest.
    Odpowiedz na pytanie, proszę, zobacz ile jest odsłon tego watku, forumowicze są ciekawi jak Ty byś podszedł do tego zagadnienia?
    Driver-
    Poziom 38  
    CH3OH napisał:
    Witam, czytam ten temat i juz sam nie wiem co tu jest grane. Driver grzmisz na SP8JUX że kabla dlugość może być dowolna a sam piszesz:
    Driver- napisał:
    odcinki nieparzyste λk/4 albo dłuższe lub krótsze od parzystych wprowadzają transformację impedancji.

Rozumię to tak, że jeśli k jest nieparzyste to jest transformacja
    Grzegorz-n miał 5m czyli więcej jak 2xλk/4 i jak obciął to mu się swr poprawił.

"k" to wspóczynik skrócenia kabla. Grzesiowi poprawił się SWR ponieważ nastąpiła transformacja na jakiejś długości, inaczej mówiac zmieniła sie oporność wejściowa kabla (impedancja falowa kabla i anteny pozostała bez zmian), czyli tuż za wtyczka Grześ miał 50Ω. Nawet jak Grzęś zmieniał długość bata to SWR zmienial się proporcjonalnie. Oporność wejściową linii przesyłowej można wyliczyć z odpowiednich wzorów. Nie bedę ich przytaczał ponieważ to cały wywód, przygotowuję materiały, które chciałbym zamieścić na forum.

CH3OH napisał:
    Driver- napisał:
    Aby prawidłowo pomierzyć SWR należy w pierwszej kolejności ustalić właściwą długość kabla do pomiaru.

Długości kabli dołączonych do anten to około 4m ; czyli co na nich nie ma co stroić? Twój wymiar to ~3,695 m

kabla do pomiaru SWR do niczego innego przykładowo podałem RG58 ponieważ jest często stosowany, nie wiem jaki kabel ma Grześ, wobec tego nie mogę jednoznacznie mu odpowiedzieć. Dla innych kabli współczynnik skrócenia zależy od jego typu np. RG213 k=0,66 więc λk będzie inna.
    CH3OH napisał:
    Było pytanie do ciebie ....jak Ty byś stroił Grzesia przypadek? nie odpowiedziałeś na nie a piszesz o antenach stacjonarnych, o tym co wszędzie można przeczytać czyli dopasowaniu źródła i anteny.

Jeśli antena jest np. na dachu to dobieramy tak długość kabla aby jego całkowita długość była parzystą wielokrotnością λk/4
    Można też podłączyć reflektometr, jeśli mamy możliwości, tuż przy antenie za pomocą 5-10 cm odcinka kabla, ale wtedy musimy korzystać z czyjejś pomocy (naciskanie PTT itp). W przypadku anten umieszczonych na masztach lub podwieszanych, bywa to kłopotliwe a czasami wręcz niemożliwe. Można też dołączyć odpowiednią ilość kabla w miejscu najbardziej wygodnym w pobliżu anteny.
    Tyczy się to wszystkich dachów, nie tylko dachu pojazdu.

CH3OH napisał:
    Odpowiedz na pytanie :Jak byś stroił Grzesia antenę jesli uważasz że długość kabla nie jest istotna? -a w teoretycznych rozważaniach wykazujesz, że jest.
    Odpowiedz na pytanie, proszę, zobacz ile jest odsłon tego watku, forumowicze są ciekawi jak Ty byś podszedł do tego zagadnienia?

Zaznaczyłem wyraźnie:Nie ucinam kabla, ale dołączam odpowiednią długość kabla takiego samego typu, długość obu odcinków wyliczam jak poniżej. To jest odpowiedź na pytanie Grzesia. Pytał co ja robię.
    Tak wykazuję że jest istotna długość kabla, ale tylko do pomiaru SWR. Po zestrojeniu anteny na SWR=1, możemy zastosować dowolną długość jaka nam pasuje. Każdy stara się uzyskać jak najniższy SWR. Jeśli nie można go uzyskać trzeba szukać przyczyn gdzie indziej.
    CH3OH
    Poziom 11  
    Grześ podał że ma 5m kabla.
    Driver, wylicz, proszę ten odcinek ktory byś dołączył, jak do tej pory to twe odpowiedzi są wymigające, albo coś nie dopowiadasz?
    Czyli strojenie anten fabrycznie nowych mija się z celem jeśli jak pisze Driver nie przedłuży się do odpowiedniej długości?
    Driver-
    Poziom 38  
    CH3OH napisał:
    Grześ podał że ma 5m kabla.
    Driver, wylicz, proszę ten odcinek ktory byś dołączył, jak do tej pory to twe odpowiedzi są wymigające, albo coś nie dopowiadasz?
    Czyli strojenie anten fabrycznie nowych mija się z celem jeśli jak pisze Driver nie przedłuży się do odpowiedniej długości?

Jest wyliczony Lk=2 x λk/4 = ½ x λk = λk/2 = 7,389 / 2 = ~3,695 m jest to długość obu odcinków, jak pisałem powyżej. Myślę że odejmować i dodawać każdy umie, i wie jaki ma długi kabel, a jak nie wie niech zmierzy. Potem mi powie że dołączył RG58 do H1000 tyle ile napisałem i wyszło źle.
    Przykładowo: jak ktoś ma 3 m RG58 z fabryczną anteną, to dołączam 0,695 m przez beczkę, jeżeli ma 5 m to obliczam większą parzystą ilość λk/4 czyli 7,389 m i dołączam 2,389 itd, dla 30 m policz sam oczywiście dla RG58. Dla innych częstotliwości trzeba zmienić "f", dla kabli trzeba zmienić "k" itd. itd.
    CH3OH
    Poziom 11  
    Te dołączone 0,695 m przez beczkę, od strony anteny rozumię, a jaka jest długość kabla od radia do swr-metru?
    Driver-
    Poziom 38  
    CH3OH napisał:
    Te dołączone 0,695 m przez beczkę, od strony anteny rozumię, a jaka jest długość kabla od radia do swr-metru?

Metylu drogi, jestem człowiekiem bardzo cierpliwym i uprzejmym, zatem aby rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości, napiszę to jeszcze raz.
    Driver- napisał:
    Przykładowo:jak ktoś ma 3 m RG58 z fabryczną anteną, to dołączam 0,695 m...
    po dodaniu tych dwóch odcinków da Ci to, Metanolu miły, ~3,695 m, czyli jeden parzysty odcinek λk/4

Nie pisałem że przyłączam od strony anteny. Przyłączam w zależności od tego jaką mam antenę, gdzie i jak jest montowana, na jakiej pracuje czestotliwości, jaką tłumienność ma kabel itp. Trzeba brać pod uwagę różne warianty i elementy systemu antenowego i wybrać miejsce przyłączenia dodatkowego odcinka kabla w sposób nalbardziej odpowiedni. W przypadku anten samochodowych, wystarczy ten odcinek połączyć bliżej radia, w ten sposób nie musimy nic przerabiać. Po pomiarze odłączamy go i wkręcamy wtyczkę do radia.

Pozdrawiam Cię Karbinolu może Spirytusie Drzewny (nie wiem, którą nazwę tego alkoholu najbardziej lubisz). :)