Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linksys, sieć domowa i podsieć ...

bursta 29 Lip 2006 21:04 2139 11
  • #1 29 Lip 2006 21:04
    bursta
    Poziom 27  

jak w temacie - mam sieć domową opartą na Linksysie BEFSR41 i wszystko działa jak trzeba :-). Chciałbym dołączyć 5 komputer do sieci, doinstalowałem jeszcze jedną sieciówkę (niech to bedzie komputer "C"), stworzy to układ tak jakby podsieci. I tu jest problem: jak skonfigurować dodatkową sieciówkę aby 5 komputer widział pozostałe 4? Trochę zawiłe ale może znawcy podpowiedzą co i jak? Jeszcze dodam iż komputer C ma statyczne IP w LAN: 192.168.1.100. Pozdrawiam

• #2 29 Lip 2006 21:19
    gn000
    Poziom 11  

To napewno się widzą , pewnie masz różne systemy i jakaś winda98 nie widzi XP w otoczeniu sieciowym, podaj konkrety jakie mają IP pozostałe kompy , jaki IP bramy i co to znaczy nie widzą według ciebie jak to stwierdzasz ???? Na oko, palcem, pingiem czy jak ???

• #4 29 Lip 2006 22:15
    gn000
    Poziom 11  

Aby było wszystko jak należy to trzeba sprzedać sieciówkę i kupić huba albo switcha, wypiąć C i zamiast niego wpiąć Huba a do tego komp 5 i C. Tak jest ładnie i czysto , nie trzeba prosić C aby włączył kompa aby 5 mógł pracować.

A tak przy okazji teściowa kupiła mi pizze , żona dwa piwa i zastanawiam się czy ich nie opier.. że światła w lodówce nie gaszą. Co wy na to ?

• #5 29 Lip 2006 23:06
    bursta
    Poziom 27  

gn000 - nie takiej porady oczekiwłem, wiem co najlepiej rozwiąze sprawę. Problem jednak tkwi w tym jak rozwiązać TEN problem?
    Na temat okazji pogadaj na onecie :-/
    Pozdrawiam

• #6 29 Lip 2006 23:50
    gn000
    Poziom 11  

Uważam że przy takim połąceniu nie uda ci się tego zrobić. A jak to zrobisz to daj znać z ciekawości. I nie napisałeś o jaki ruch ci chodzi. Jakie protokoły ?

• Pomocny post
    #7 30 Lip 2006 08:56
    geniusm
    Poziom 25  

na kompie C instalujesz programowego routera, wyłączasz NAT i na poziomie TCP sie widzą. Otoczenie nie zadziała bezpośrednio, ale żeby dostać się na komputer w podsieci wpisujesz jego adres. Jeśli na kompie w tej podsieci chcesz mieć neta to albo musisz dodać trase routingu w Linksysie, albo włączyć NAT na kompie C

pozdr,
    geniusm

• #8 02 Sie 2006 16:21
    bursta
    Poziom 27  

Witam. Troche mnie nie było - remont w domu. Mam pytanie: Jaki zainstalować w miarę prosty router programowy? Najlepiej w j. polskim :-). Ponadto - jaki adres wpisać w drugiej sieciówce na kompie C, zastosować ustawienia ręczne czy automatyczne?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #9 02 Sie 2006 18:16
    tzok
    Moderator Samochody

W tej sytuacji, połącz obie karty sieciowe na komputerze C w mostek i po problemie.
    Jak zrobisz routing to ten dodatkowy komputer, będzie musiał mieć adres z innej podsieci, a jeśli zastosujesz coś prostego, w stylu ICS to będziesz miał internet na dodatkowym kompie ale "widzeić" będziesz tylko komp. C.

• #10 03 Sie 2006 01:21
    bursta
    Poziom 27  

tzok - nie za bardzo ..., przy ICS wywala mi komunikat że zmieni mi ustawienia sieciówki komputera C ze 192.168.1.100 na 192.168.0.1 - i nie mam netu. W tej chwili druga sieciówka ma adres: 10.0.0.1 a na kompie podsieci ustawienia automatyczne, netu nie ma i nie widzą się w podsieci.
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #11 03 Sie 2006 11:29
    tzok
    Moderator Samochody

To przecież mówiłem, żeby nie używać soft-routera tylko zrobić mostek a sądząc po tym co zrobił ICS, włączyłeś go dla... nie tej karty ;)

• #12 03 Sie 2006 16:10
    bursta
    Poziom 27  

Już wszystko działa, kolega tzok miał rację - ustawiałem nie na tej karcie co trzeba.
    Serdecznie dziękuję za pomoc :-).
    Pozdrawiam

Edit:
    Konfiguracja ostateczna: adresy sieci jak wyżej, komputer C - zmostkowano dwie karty sieciowe a adres mostka taki jak był C. Komputer 5 - nadałem adres ręcznie czyli: 192.168.1.105 (kolejny w grupie), maska taka sama, adres bramy: 192.168.1.100, DNS-y takie jak pozostałych.

Wszystkie komputery widzą się wzajemnie, komunikacja dwukierunkowa bez zakłóceń, internet na komputerze nr 5 działa bez zarzutu, na każdej maszynie win XP. Komputer B - win 98

Kolego gn000 - spełniam Twoje życzenie ;-).
    Pozdrawiam serdecznie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME