Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP P1110 rozciągnięcie obrazu, zniekształcenia na bokach

Raptorm 30 Jul 2006 14:57 1109 5
 • #1
  Raptorm
  Level 11  
  Monitor chodził normalnie ale przestał ;-) (HP P1110)

  Efekt jest taki że zaraz po włączniu jest dobrze, a po kilku sekundach obraz sie rozciąga w obie strony (prawo,lewo) po jakieś 1,5 cm i wtedy jest zniekształcony, tzn pixele na zwenętrzych czesciach są jakby ciaśniej niż w środkowiej częsci, wygląda to mniejk wiecej tak
  iiii i i i i i i i i i i i i i i i iiiii

  Widoczny tekst ma własnie taki efekt ze trzcionka jest widoczna na bokach jako dużo węższa niż na środku.

  Pozatym monitor co jakiś czas (20-100sek) zaczyna migotać jakby chciał złapać "synchronizacje" czy cuś takiego.

  Zimne luty mniej wiecej sprawdziłem i podejrzane poparwiłem (choć tak naprawde raczej nie było) ale bez efektu.

  Dodam ze taki efekt zwęzenia juz mi kiedyś wystąpił ale usterka ustała.


  Kolega powiedzial żebym jeszcze wymienił elektrolity w zasilaczu bo moze przetwornica nie wyrabia skoro sie zwęża obraz.
  Może to być przyczyna i na ile prawdopodobna?

  Gdzie w tym monitorze mniej wiecej jest ta przetwornica w zasilaczu? Ile mniej wiecej tam jest tych kondziorków?

  I jeszcze jedno, nie wiem dalczego ale nie moge na nim włączyś odświerzania 85Hz, niżej i wyżej sie da ale konkretnie 85 nie.

  Pozdrawiam i proszę o pomoc.
 • #2
  OMMMM
  Level 19  
  ooojeeej najpierw powinieneś poszukać na forum w dziale monitory nie sprawdzaj zimnych lutów bo czasem nie widać nic a jednak jest zimny przelutuj całą okolice wysokiego napięcia ( transformator kineskopu ) oraz zasilacz ale stawiam na to pierwsze a i kolega miał rację co do elektrolitów ale w zasilaniu kineskopu czyli tradycyjna usterka (odchylenie) posprawdzaj zimne luty w pionowym i poziomym powymieniaj tam kondensatory i sprawdż cewki ( dławiki ) powinno ruszyć a i napisałeś coś o migotaniu tu postawił bym na procesor ale nie jestem pewien bo nie wiem jaki masz procek w tym monitorku a to ze nie da sie zapodać więcej niż 85hz to dlatego ze w zasilaniu wysokiego brakuje pojemności
 • #3
  Raptorm
  Level 11  
  Pisałem przeciez ze da sie ustawić wiecej i mniej niż 85HZ, tylko konkretnie tej wartosci nie ustawie, bo jak daje 85Hz to ciemno.

  Zniekształcenia obrazu, zwężenie i migotanie co jakiś czas, wiąż z tą samą usterką (chyba) bo wystąopiły w jednym czasie. Myślę ze migotanie jest odpowiedzią elektroniki monitora na brak stabilności obrazu.

  (Przynajmniej tak mi sie wydaje ;-) )
 • #4
  dariuszm2
  Level 34  
  Cześć.
  Sprawdź czy procek synchro za bardzo się nie grzeje może to jego wina zwłaszcza że usterka "wyłazi" po paru minutach.
  Pozdrawiam.
 • #5
  JP
  Level 14  
  Po opisie przypomina uszkodzenie układu korekcji. W zależnosci od rozdzielczosci właczne sa rozne pojemnosci w układ odchylania, zeby zakres regulacji szerokosci był w kazdej rozdzielczosci zblizony. Przy tym uszkodzeniu pada albo jeden z kondensatorów (utrata pojemnosci) lub FET włączający ( byc moze dlatego nie mozesz włączyc odswierzania 85Hz). Powinienes znalesc wieksze skupisko kondensatorów w układzie odchylania i kolejno je sprawdzic czy którys nie zmienił znacząco pojemnosci. Zobacz czy którys z nich nie jest gdzies przygrzany (zmiana barwy lakieru na kondensatorze). Byc moze którys z FET-ów moze byc uszkodzony. Sprawdz czy niema przypadkiem gdzies w okolicach któregos tranzystora przygrzanej płyty.
 • #6
  Kalik
  Level 24  
  To jest chassis Nokii czy Sony bo nie pamiętam? Jeśli Nokia to Fety od pojemności korekcji S są zintegrowane w jednej kości i aby ja przedzwonić na poprawność musisz zassać z sieci pdf'a.