Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP P1110 rozciągnięcie obrazu, zniekształcenia na bokach

Raptorm 30 Jul 2006 14:57 1109 5
    Raptorm
    Level 11  
    Monitor chodził normalnie ale przestał ;-) (HP P1110)

Efekt jest taki że zaraz po włączniu jest dobrze, a po kilku sekundach obraz sie rozciąga w obie strony (prawo,lewo) po jakieś 1,5 cm i wtedy jest zniekształcony, tzn pixele na zwenętrzych czesciach są jakby ciaśniej niż w środkowiej częsci, wygląda to mniejk wiecej tak
    iiii i i i i i i i i i i i i i i i iiiii

Widoczny tekst ma własnie taki efekt ze trzcionka jest widoczna na bokach jako dużo węższa niż na środku.

Pozatym monitor co jakiś czas (20-100sek) zaczyna migotać jakby chciał złapać "synchronizacje" czy cuś takiego.

Zimne luty mniej wiecej sprawdziłem i podejrzane poparwiłem (choć tak naprawde raczej nie było) ale bez efektu.

Dodam ze taki efekt zwęzenia juz mi kiedyś wystąpił ale usterka ustała.

Kolega powiedzial żebym jeszcze wymienił elektrolity w zasilaczu bo moze przetwornica nie wyrabia skoro sie zwęża obraz.
    Może to być przyczyna i na ile prawdopodobna?

Gdzie w tym monitorze mniej wiecej jest ta przetwornica w zasilaczu? Ile mniej wiecej tam jest tych kondziorków?

I jeszcze jedno, nie wiem dalczego ale nie moge na nim włączyś odświerzania 85Hz, niżej i wyżej sie da ale konkretnie 85 nie.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
    OMMMM
    Level 19  
    ooojeeej najpierw powinieneś poszukać na forum w dziale monitory nie sprawdzaj zimnych lutów bo czasem nie widać nic a jednak jest zimny przelutuj całą okolice wysokiego napięcia ( transformator kineskopu ) oraz zasilacz ale stawiam na to pierwsze a i kolega miał rację co do elektrolitów ale w zasilaniu kineskopu czyli tradycyjna usterka (odchylenie) posprawdzaj zimne luty w pionowym i poziomym powymieniaj tam kondensatory i sprawdż cewki ( dławiki ) powinno ruszyć a i napisałeś coś o migotaniu tu postawił bym na procesor ale nie jestem pewien bo nie wiem jaki masz procek w tym monitorku a to ze nie da sie zapodać więcej niż 85hz to dlatego ze w zasilaniu wysokiego brakuje pojemności
    Raptorm
    Level 11  
    Pisałem przeciez ze da sie ustawić wiecej i mniej niż 85HZ, tylko konkretnie tej wartosci nie ustawie, bo jak daje 85Hz to ciemno.

Zniekształcenia obrazu, zwężenie i migotanie co jakiś czas, wiąż z tą samą usterką (chyba) bo wystąopiły w jednym czasie. Myślę ze migotanie jest odpowiedzią elektroniki monitora na brak stabilności obrazu.

(Przynajmniej tak mi sie wydaje ;-) )
    dariuszm2
    Level 34  
    Cześć.
    Sprawdź czy procek synchro za bardzo się nie grzeje może to jego wina zwłaszcza że usterka "wyłazi" po paru minutach.
    Pozdrawiam.
    JP
    Level 14  
    Po opisie przypomina uszkodzenie układu korekcji. W zależnosci od rozdzielczosci właczne sa rozne pojemnosci w układ odchylania, zeby zakres regulacji szerokosci był w kazdej rozdzielczosci zblizony. Przy tym uszkodzeniu pada albo jeden z kondensatorów (utrata pojemnosci) lub FET włączający ( byc moze dlatego nie mozesz włączyc odswierzania 85Hz). Powinienes znalesc wieksze skupisko kondensatorów w układzie odchylania i kolejno je sprawdzic czy którys nie zmienił znacząco pojemnosci. Zobacz czy którys z nich nie jest gdzies przygrzany (zmiana barwy lakieru na kondensatorze). Byc moze którys z FET-ów moze byc uszkodzony. Sprawdz czy niema przypadkiem gdzies w okolicach któregos tranzystora przygrzanej płyty.
    Kalik
    Level 24  
    To jest chassis Nokii czy Sony bo nie pamiętam? Jeśli Nokia to Fety od pojemności korekcji S są zintegrowane w jednej kości i aby ja przedzwonić na poprawność musisz zassać z sieci pdf'a.