Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa samozasysająca SKA włącza się i wyłącza

madric 31 Jul 2006 01:13 14733 28
  • #1
    madric
    Level 11  
    Witam Panstwa
    Przeszukiwalem forum by znalesc odpowiedz na moj problem ale niestety jednak musze o nim napisac.
    Posiadam pompe POMPA SAMOZASYSAJĄCA SKA.3.02.1.1010.5.001.1 do wody oczywiscie podlaczona do hydroforu mozna ja zobaczyc np tutaj http://www.hydro-vacuum.com.pl/sklep.php?modul=grupa&grupa=3503&magazyn=wyrob&kpl=0 problem jest z nia taki ze kiedy sie ja wlaczy po uplywie doslownie kilku kilkudziesieciu sek zaczyna wlaczac sie i wylaczac sama. Sprawdzalem stycznik cisnieniowy przy hydroworze (w sumie to wlaczalem ja bez niego aby sie upewnic) poprostu tak jakby byl jakis termik albo cosik co odlacza i zalacza ja :O POMOCY BO W DOMU WODY NIEMA:d. Zastanawialem sie czy oby pompa nei jest za mocno skrecona ale reka spokojnie obraca wal wiec raczej to odpada pozatym ona chodzila jakies 6miesiecy bez problemow pozniej raz na jakis dlugi czas ale zdazalo jej sie wlasnie to samo czyli wlaczanie sie i wylaczanie sie.

    Nie bede zaczynal drugiego tematu. Mam pytanie do osob ktore sie zajmuja obok elektromechaniki, hydrauliką. Czy jest jakas rada jakis sposob na oszukanie pompy wlasnie tej jak wyzej na pokonanie wiekszej odleglosci ssania? Lustro wody obnizylo mi sie na 8m i z tego co wiem jest to graniczna wartosc dla pomp samozasysajacych.

    z gory dziekuje!
  • #2
    bonanza
    Power inverters specialist
    Z linka nici, bo trzeba się logować.
    Jeśli nie termik, to może jest ukręcony przewód zasilający i raz łączy, raz nie?
    Praw fizyki nie oszukasz, musisz zainstalować pompę głębinową (zanurzaną w studni).
  • #3
    janek1815
    Level 38  
    sprawdz jeszcze zawór zwrotny zamocowany w "smoku" moze on jest przyczyna. niestety 8 m to granica... widzialem kiedys jak obok studni wykopano druga studzienke i w niej zamontowano pompe aby wlasnie zejsc ponizej owych 8m do lustra. jednak chyba tansze rozwiazanie to pompa glebinowa i allegro np sa bardzo dobre pompy firmy omnigena szczegolnie seria ballardi.
  • #4
    madric
    Level 11  
    bonanza wrote:
    Z linka nici, bo trzeba się logować.
    Jeśli nie termik, to może jest ukręcony przewód zasilający i raz łączy, raz nie?
    Praw fizyki nie oszukasz, musisz zainstalować pompę głębinową (zanurzaną w studni).


    Dziekuje za odpowiedzi.
    Przewod raczej odpada bo przykrecalem go kilka razy. co do termika tez tak myslalem, tylko ze nie wiem gdzie jest, myslalem ze termik jest wsrodku silnika ale pomylilem sie z wylacznikiem odsrodkowym (dowiedzialem sie o nim tutaj na forum oczywiscie wielkie dzieki za to:)) prosze mi powiedziec gdzie ten termik moze byc i czy mozna go odlaczyc i zalaczyc jakis zewnetrzny. I prosze mi powiedziec czy bezpiecznik nadmiarowo pradowy moze zastapic termika. Teoretycznie wydaje mi sie ze jak silnik zaczyna sie grzac czyli obciaza sie coraz bardziej razem z tym prad rosnie co za tym idzie w pewnym momencie zostanie wylaczony przez nadmiarowke, dobrze mysle?
    wstawilem najmniejsza jaka chyba jest 6A. silnik ma 1,1kW czyli wychodzi ze znamionowy prad to 5A z 1100/220=5 (chyba dobrze licze:D) prosze doradzic.
    dziekuje i pozdrawiam.

    P.s
    na pompe glebinowa mnie nei stac juz:D bo wykosztowalem sie troszke na ta:( ale z ta studzienka to dobry pomysl bedzie trzeba skorzystac z niego. naszczescie w studni jest pare kregow czyli zrobie tam konstrukcje metalowa, ocieple, roznicowke podlacze i heja, pociagnie pare lat mniej (wilgoc:()ale woda bedzie.

    dziekuje panowie i prosze o odpowiedzi dalsze:)

    a pytanie z innej troszke beczki czy za miast roznicowki mozna np. hydrofor uziemic, ktos to poradzil mi a ktos drugi powiedziel ze jest to zabronione? z drugiej zas strony rura ssaca jest daleko daleko pod powierzchnia ziemi wprawdzy w wodzie ale i ona jest wspanialym przewodnikiem:D wiec czy rura ssaca nie spelnia tego uziemienia?
  • #5
    janek1815
    Level 38  
    szczerze powiem ze nie wiem mam dwie studnie na placu bo tlocze olbrzymie ilosci wody i nie mam zadnej roznicowki bo stara instalacja. chociaz firma o ktorej pompach wspomnialem wyzej zaleca stosowanie roznicowek ale u mnie nie ma pompy tez nie sa uziemione przez rure ssaca gdyz sa podlaczone rurami PCV

    termik raczej jest w srodku silnika przy uzwojeniu. z tym zabezpieczeniem nadmiarowo pradowym to tez jest dobry pomysł

    ja osobiscie u siebie mam wlasnie hydrofory uziemione
  • #6
    bonanza
    Power inverters specialist
    Pompa hydroforowa powinna być "uziemiona" lub "zerowana" - zależnie od typu (układu) sieci (dotyczy to całego obszaru zasilanego z jednej rozdzielni NN). W niczym nie koliduje to z "różnicówką", nawet jest wskazane.
    Wyłącznik termiczny będzie ukryty gdzieś w uzwojeniach. Jeśli uda się w silniku zidentyfikować jego końce - można go zewrzeć. Nie ma sensu dla termika przewijać silnika - będzie na to czas, gdy się spali. :D
    Przy obliczaniu prądu należy uwzględnić "cosinus fi" - prąd będzie rzędu 7A, ale jeśli wyłącznik 6A nie wyłącza, to tym lepiej - niech będzie.
  • #7
    madric
    Level 11  
    bonanza wrote:

    Wyłącznik termiczny będzie ukryty gdzieś w uzwojeniach. Jeśli uda się w silniku zidentyfikować jego końce - można go zewrzeć. Nie ma sensu dla termika przewijać silnika - będzie na to czas, gdy się spali. :D


    Czyli powoli sie sytuacja klaruje. Powiedzcie mi jeszcze panowei czy to wlaczanie sie i wylaczanie sie silnika moze byc przyczyna wlasnie termika czy moze byc cos jeszcze (w sumie pozostaja tylko kondensatory ale one jakby byly wlaniete to by nie ruszyl silnik prawada?)gdzie moge mniej wiecej szukac tego termika od strony wentylatora czy od strony walu, jak moze wygladac taki termik (jakis rys:) moze). Wielkie dzieki panowie.

    edit

    czy moze to wygladac tak http://www.piekarz.pl/index.php?page=artykul&obrazek=307 i czy to faktycznie skubanstwo moze byc tak tanie a tyle utrapienia dawac:/?
  • #8
    janek1815
    Level 38  
    jak termik padnie to raz i juz na pewno silnik nie ruszy.
    jest to na wierzchu uzwojen stojana wyglada to roznie jak pastylka ,dioda no roznie ale po co go wycinac jak termik padnie to bedziesz wiedzial bo na uzwojeniu bedzie przerwa i po co teraz szukac. Spotkalem sie z pompa ktora miala termika przy kondensatorze rozruchowym ale to juz konstrukcja z ZSRR:)

    tak moze tak wyglądać jak na stronie www wiec tutaj jest podobny do diody
  • #9
    numerek12
    Level 21  
    link do tej pompy :
    http://www.jack.com.pl/shop/pompy/wiecej.php?nr_kat=P01482&pos=1
    tak po mojemu to nie silnik jest tu problemem ale cisnienie
    ponieważ pompa ma wysokość podnoszenia do 310 m więc wytwarza cisnienie dosyc spore - w zalezności od mocy silnika
    jesli się włacza i wyłacza to sprawdzilbym cisnienie w zbiorniku -moze byc tak że zanieczyszczenia zatkały kanaly odpowietrzające pompe i przy braku wody pompowala powietrze do zbiornika
    a skoro tak to wyłacznik ciśnieniowy ( pewnie LCA 3 ) wyłącza gdy cisnienie oscyluje wokól granicznego

    druga sprawa to zawór zwrotny -smok
    moze byc również uszkodzony i woda zlatuje do studni i wtedy ssie powietrze i tak za każdym zalaczeniem pompy objetość rury wedruje do zbiornika

    reasumując
    nalezy sprawdzić cisnienie w zbiorniku , cisnienie tloczenia
    zawór zwrotny
    jesli jest za duze ciśnienie w zbiorniku -spuscic
    zawór wymienic

    ja nie szukalbym w elektryce ale w pompie i hydraulice
  • #10
    madric
    Level 11  
    numerek12 wrote:
    link do tej pompy :
    http://www.jack.com.pl/shop/pompy/wiecej.php?nr_kat=P01482&pos=1
    tak po mojemu to nie silnik jest tu problemem ale cisnienie


    przyznam sie ze tez to byla pierwsz moja diagnoza czyli sterownik cisnieniowy. Tylko ze ja go odlaczylem i wlozylem rury do zbiornika ktory stal blizej zeby zobaczyc czy zassie wode i tak bylo pompa pompuje tylko ze dalej po paru, kilkunastu sek to samo czyli wyl i wlacza sie.


    co do tego linku to podawalem wyzej oznaczenia pompy ta ma wysokosc podnoszenia okolo H=50m co do zaworow to sa nowe pare dni temu kupowane. sprobuje pompe rozebrac i przeczyscic. Jeszcze jedno powiedzcie mi cos takiego jesli odlacze pompe od silnika czy moze silnik troche pochodzic bez obciazenia tzn tak z kilkadziesiat sek do 1min tak zeby sprawdizec czy jest z nim ok?
  • #11
    mczapski
    Level 39  
    Może zacznijmy od tego czy ta pompa jest nowa i posiada gwarancję? Przecież od tego zależy metoda postępowania. Skoro już eksperymentujesz z instalacją to chyba wiesz czy przerwy w pracy wynikają ze sterowania silnikiem pompy, czy też wewnątrz silnika. Bowiem jak już pisano jest prawdopodobieństwa działania zabezpieczenia wewnętrznego. Lecz nie jest to bezpiecznik topikowy tylko wyłącznik bimetaliczny (są takie). A przyczyna może być taka, że jest to silnik trójfazowy i jest podłączony do sieci jednofazowej. Siłą rzeczy jego moc efektywna jest mniejsza i szczególnemu obciążeniu podlega jedno uzwojenie. Stąd lokalne przegrzewanie jeśli próbujemy od silnika uzyskać nominalną moc. Ale to jest teoria w związku z brakiem precyzyjniejszych danych.
  • #12
    romekcich
    Level 11  
    jakie jest ciśnienie w poduszce powietrznej zbiornika hydroforu
  • #13
    bogdan_10
    Level 20  
    Prawdopodobnie brak poduszki powietrznej w hydroforze
  • #14
    romekcich
    Level 11  
    Jeżeli brak poduszki to należy dopompować powietrza w następującyn sposób. Odłączyć hydrofor z prądu, odkręcić kurek wypuścić wodę, jak przestanie wypływać to go zakręcić, na zbiorniku powinien być odpowiedni kruciec do którego podłanczamy sprężarkę tłoczymy powietrze do ok. 0,17MPa, odłanczamy sprężaarkę zamykamy zawór aaby powietrze nie uciekło, włanczamy hydrofor do prądu. Ja tak robiłem usiebie i jest OK.
  • #15
    madric
    Level 11  
    dziekuje panowie za podpowiedzi a szczegolnie Panu ktory podpowiedzial zeby sie skoncentrowac na pompie a nie na silniku. Faktycznie odkrecilem ja od silnika skrecilem spowrtem i jakby lepiej nie wylacza sie na jalowym biegu:) mysle ze krzywo sie pompa ustawila do silnika i opor jakis robila.
    Narazie OK. Co do poduszki to slyszalem ze jedni mowia zeby to bylo 0,7 x cisnienie wylaczajace inni moiwa zeby bylo powietrza 1/3 zbiornika.
    i tak zrobilme napakowalem 1/3 tak ze wlacza sie po zabraniu 12litrow wody i to mi wystarczy. A pozatym zauwazylm fajne zjawisko po ktorym mozna zobaczyc ile jest powietrza. do poziomu gdzie jest woda zbiornik jest oszroniony kropelkami:D.

    Acha. tak sobie pomyslalem dzisiaj. Nie wazne jest ile sie wlozy rury ssacej do studni wazne jest zeby lustro nie bylo nizej niz 8m prawda? bo przecierz jezelli ja mam studnie 25m glebokosci lustro na 8metrach i gdy spuszcze rure np 12m to sprytna woda i tak sie wedrze do niej sama na wysokosci lustra wody i pompa bedzie miala to samo obciazenie przy 8metrach rury ssacej jak i przy 12. Dobrze mysle?

    pozdrawiam
  • #16
    janek1815
    Level 38  
    tak dobrze myslisz mozesz miec rury i 30 m to nie maznaczenia wazne aby lustro nie zeszlo ponad te 8m
  • #17
    madric
    Level 11  
    janek1815 wrote:
    tak dobrze myslisz mozesz miec rury i 30 m to nie maznaczenia wazne aby lustro nie zeszlo ponad te 8m


    witam
    po dluzszej przerwie znowu powrocilem z nurtujacymi pytaniami:D.
    co do tego ze pompa sie wylaczala znaczy silnik sie wylaczal i wlaczal chyba znalazlem przyczyne pompa byla mocno scisnieta na sprzegle z silnikiem i ten biedaczek przy najmniejszym obciazeniu chyba sie pocil i wylaczal:( ale najwyrazniej juz jest ok.
    A nurtujace pytanie to wlasnie te 8m. dlaczego 8 a nie np 9 10 11 itd. co w tym jest o co chodzi ze kazda pompa naziemna moze zassac tylko z takiej glebokosci?:O
  • #18
    numerek12
    Level 21  
    madric wrote:

    A nurtujace pytanie to wlasnie te 8m. dlaczego 8 a nie np 9 10 11 itd. co w tym jest o co chodzi ze kazda pompa naziemna moze zassac tylko z takiej glebokosci?:O


    nie wszystkie pompy zasysają z 8 m
    najpopularniejsze pompy wirowe podnoszą z mniej wiecej z tego pułapu
    to jest zalezne od budowy wirnika
    wirnik pompy wirowej siłą odśrodkową odrzuca wodę na zewnątrz i tym samym powoduje wzrost ciśnienia na wylocie a że przyroda nie znosi próżni to na ssaniu musi wytworzyc się podcisnienie
    i teraz jesli na wylocie pompy mozna uzyskac duzo większe ciśnienia to na ssaniu juz nie bardzo
    konstrukcja wirnika nie pozwala na wytworzenie podcisnienia z prostego powodu -luzy (konieczne)
    jeśli bedzie to precycyjna pompa to mozna podnieść np z 10-12 m
    do większych glebokosci stosuje się pompy wielowirnikowe gdzie woda jest podawana na kolejne wirniki i kazdy nastepny wysysa wodę z poprzedniego tak że na ssaniu mozna uzyskac nawet -30 atm a więc ssac z glebokości 300 m
    ale do wiekszych glebokosci nie stosuje się pomp wirnikowych -za szybko się zuzywaja (kawitacja)
    stosuje się pompy nurnikowe wyporowe śrubowe i inne
  • #19
    bonanza
    Power inverters specialist
    numerek12 wrote:
    jeśli bedzie to precycyjna pompa to mozna podnieść np z 10-12 m
    do większych glebokosci stosuje się pompy wielowirnikowe gdzie woda jest podawana na kolejne wirniki i kazdy nastepny wysysa wodę z poprzedniego tak że na ssaniu mozna uzyskac nawet -30 atm a więc ssac z glebokości 300 m


    Kolego, nie pisz takich głupot. Gdzie byłeś, jak inni do szóstej klasy chodzili?

    Minus trzydzieści atmosfer... :idea::idea::!::!::D:D Zawór bezpieczestwa by się przydał... :D:D
  • #20
    janek1815
    Level 38  
    numerek12 piszesz o pompach wirnikowych zanurzonych w wodzie tak stosuje sie pompy wielostopniowe glebinowe ktore tlocza wode powiedzmy z tych 300m ale piszemy tutaj o pompie ktora jest zamontowana w piwnicy a do studni opuszczona jest tylko rura ssaca ze smokiem. i taka pompa nie zrobi ci tak niskiego cisnienia ssacego aby wyciagnac wode. dlaczego sie tak dzieje - 10m slupa wody to jest tyle co 1atm w powietrzu mamy tez okolo jeden a wiec cisnienie z ktorego pompa moze zassac musi byc mniejsze a tym samym slup wody rowniez . wiec przyjmuje sie te 8 m . tak to rozumuje moge sie mylic
  • #21
    Anonymous
    Anonymous  
  • #22
    madric
    Level 11  
    janek1815 wrote:
    numerek12 piszesz o pompach wirnikowych zanurzonych w wodzie tak stosuje sie pompy wielostopniowe glebinowe ktore tlocza wode powiedzmy z tych 300m ale piszemy tutaj o pompie ktora jest zamontowana w piwnicy a do studni opuszczona jest tylko rura ssaca ze smokiem. i taka pompa nie zrobi ci tak niskiego cisnienia ssacego aby wyciagnac wode. dlaczego sie tak dzieje - 10m slupa wody to jest tyle co 1atm w powietrzu mamy tez okolo jeden a wiec cisnienie z ktorego pompa moze zassac musi byc mniejsze a tym samym slup wody rowniez . wiec przyjmuje sie te 8 m . tak to rozumuje moge sie mylic


    Wszytko jasne dzieki serdeczne wiele mi pomogliscie :)
    Pozdrawiam
  • #23
    Anonymous
    Anonymous  
  • #24
    menek
    Level 19  
    Fizyczna granica wysokości ssania pomp to 10,33 m - jest to wysokość słupa wdoy wywierającego nacisk na podłoże równy ciśnieniu atmosferycznemu. Wysokość ta nie może być większa niezależnie od jakichkolwiek parametrów pompy - przy ciśnieniu 0,001 MPa (0,01 atm) woda wrze przy 7°C...
    Zwiększenie prędkości obrotowej spowoduje tylko zwiększenie krętu, a więc zwiększy się wysokość tłoczenia.
  • #25
    Anonymous
    Anonymous  
  • #26
    menek
    Level 19  
    Napisałem, że to fizyczna granica, bo nie uwzględniająca sprawności i oporów na ssaniu. 8 metrów - poprawnie zaprojektowana i dobrze wykonana pompa nurnikowa potrafi zassać wodę z głębokości 9,5 m, jednakże wydajność i sprawność jest dość niska.
  • #27
    janek1815
    Level 38  
    menek wrote:

    Zwiększenie prędkości obrotowej spowoduje tylko zwiększenie krętu, a więc zwiększy się wysokość tłoczenia.

    no tutaj to mozemy polemizowc z mojej praktyki wynika iz nie jest to prawda . uzywam pompy do brudnej wody ma ona wylot na weze strazackie 2 cale i takie sa stosowane do tego silnik 0.55kW 1480 obr zalozylem silnik 1.5kW 2800 obr i co ...... pompa przestala pompowac a w wodzie powstaly tylko wiry i nic wiecej. wiec jezeli pompa jest obliczona do takiego silnika i obrotow to sobie nie mozna ich zmieniac
  • #28
    menek
    Level 19  
    Obroty pompy można zwiększyć jeśli pozwala na to wytrzymałość mechaniczna wirnika (i łożysk) i nie spowoduje to kawitacji (w zasadzie tylko pompy wirowe). Np. pompy produkowane przez Warszawską Fabrykę Pomp (typ A) są dostosowane do prędkości zarówno 1450 obr/min, jak i 2900 obr/min - wysokość tłoczenia wzrasta średnio czterokrotnie, wydajność ok. dwukrotnie. Problem z pompą do wody brudnej przy wyższych prędkościach moze być spowodowany tym, że takie pompy czasami mają wirnik wsunięty w kadłub - pompowana ciecz nie przepływa przez wirnik, zostaje w nim tylko "zakręcona"...
  • #29
    Chris_snk
    Level 13  
    Witam a ja mam takie pytanie.do czego służy ten króciec na zbiorniku poziomym po przeciwnej stronie chodzi mi o pompę omnigena JY1000