Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana wzmacniacza pod Tonsil Zeus -> Yamaha

Pixelmen 31 Lip 2006 13:00 6736 19
  • #1 31 Lip 2006 13:00
    Pixelmen
    Poziom 23  

Witam
    Nabyłem nowe kolumny zeus, teraz mam w planach wymiane wzmacniacza, nie dlatego ze jest zły, lub niepodoba mi sie jego dzwiek - nic z tych rzeczy. Wzmacniacz to Yamaha ax 870 i niestety jego min impedancja to 6ohm, a zeusy maja 4ohm - poprostu szkoda mi yamahy, roznie to bywa. Starałem sie szukac wzmacniacza o wmiare wystarczajacej mocy, poniewaz czase zdazy sie jaka impreza, jednak przedewszystkim zalezy mi na dzwieku, poniewaz wiekszosc bedzie pracowal w domu. Moja yamaha ma 110w/8ohm pobor mocy 270wat.
    - Dla tych co nie orientuja sie co to za sprzet - foto ponizej.

Po krótkich wstepnych poszukiwaniach natrafilem na koncowke mocy yamahy m-50. Jako ze jestem zwolennikiem yamahy i jej brzmienia zainteresowalem sie. Jest to coprawda sprzet troche starszy, ale to nic...

Jest to koncowka mocy wiec potrzebny jej przedwzmacniacz - wstepnie myslalem o Yamaha DSP - 100.

Co myslicie o tej koncowce? Jest to model M-50, z tego co wiem sa i wieksze (M-80 zdaje sie) Moce podawane na aukcjach sa dla 8/6/4 ohm, a z tylu koncowki doczytałem sie A or B 8-16 ohm Jak wiec z tym jest?
    Ponizej zamieszczam zdjecie mojej yamahy ax 870

Zmiana wzmacniacza pod Tonsil Zeus -> Yamaha

Koncowka z tego co pisza w linkach jest dosc mocna no i zawsze to koncowka - w domu moze grac z przedwzmacniaczem, na imprezie z mixerem

Pozdrawiam i czekam na wasze posty

• #2 31 Lip 2006 15:06
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Wymiana wzmacniacza na tę końcówkę nic Ci nie da.
    Po pierwsze ta końcówka może współpracować z kolumnami min 8Ω.

Po drugie wydaje mi się że ona ma niejszą moc niż twój wzmacniacz. Podejżewam żę moce podane na aukcjach to moce dynamiczne (ja mam Yamahę AX-570 i w instrukcji jest podana moc dynamiczna dla obciążenia 16Ω/8Ω/4Ω/2Ω a podobnie jak w AX-870 minimalne obciążenie kolumn to 6Ω). Nie wem dokładnie co oznacza ta moc ale Yamaha podaje ją w instrukcjach, a nie żetelni sprzedawcy podają ją jako moc znamionową (która jest również podana w instrukcji, ale oczywiście znacznie mniejsza...). Zaznaczam że nie jestem tego do końca pewien.

Po trzecie spójż na moc pobieraną z sieci na tej końcówce i na twoim wzmacnaiczu... Wniosek prosty.

Jeszcze jedno. Ja moją Yamaszkę mogę użyć jako końcówkę mocy, i jako przedwzmacniacz, lub jako jedno i drógie na raz oczywiście. Twój wzmacniacz powinien mieć również taką możliwość.

Pozdrawiam.Ω

• #3 31 Lip 2006 16:36
    Pixelmen
    Poziom 23  

Tak, moja yamaha równiez moze pracowac jako przedwzmacniacz, lub jako koncówka, lub oczywiscie jako jedno i drugie.

Zdążyłem równiez zauwazyc ze min to 8ohm wiec nhic z tego nie bedzie...
    Poszukałem troche i dowiedziałem sie ze sa rowniez wyzsze modele tych koncowek yamahy... mam tu na mysli m-70 i m-80

M-70 konstrukcyjnie to prawie to co M-50, jednak pobor ma 600w, moze wspolpracowac z kolumnami 8-16 ohm - wiec odpada

M-80 ma pobor 800w i moze wspolpracowac z kolumnami 4ohm

:arrow: http://www.audioscope.net/product_info.php?products_id=227

Jedyny problem to dostępnośc na polskim rynku.

• #4 02 Sie 2006 11:25
    Elvis18
    Poziom 14  

To może ja się podepnę od razu pod ten wątek, bo też potrzebuję wzmacniacza, ale do Altusów 300 i zastanawiam się nad Yamahą AX-730 co o niej myślicie, chodzi mi o jakość dźwięku i moc, wcześniej myślałem też nad Yamahą A-720, ale już sam nie wiem, ta pierwsza wydaje się potężna i pobór mocy aż 600w!

• #5 02 Sie 2006 12:27
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Niezależnie czy będzie to 720 czy 730 będzie dobrze grać z Altusami.
    Jakość dźwięku tych wzmacniaczy jest świetna. Mnie osobiście bardzo przypadła do gustu. Yamaszki mają bardzo czystą i detaliczną górę, bardzo dobry bas i leciutko przytłumioną średnicę. Poza tym wzmacniacze Yamahy mają bardzo wysoki współczynnik tłumienia co jest bardzo istotne w przypadku takich kolumn jak Altusy.

Polecam je z czystym sumieniem.

Pozdrawiam.

• #6 02 Sie 2006 13:12
    Pixelmen
    Poziom 23  

Ja również posiadałem altusy 300. Początkowo galy z pioneerem a-656, niby mocny, fajny itd, ale dlugo nie trzeba bylo czekac i w rece wpadla wlasnie Yamaha ax 870, ktora zreszta posiadam do dzisiaj.
    Różnica miedzy tymi wzmacniaczami byla wrecz ogromna, byłem pod wielkim wrazeniem jak to gralo. Do tej pory wzmacnacze zmienialem czesto, nawet bardzo, ale yamahe nabylem rok temu, mialem pod nia podpiete kolumny altus 300, scherzo 350, voyagery 350, aktualnie zeus.

Planuje ja zmienic tylko ze wzgledu na min impedancje 6ohm, a zeusy maja 4 ohm, dlatego tez szukam czegoc co zniesie impedancje min 4ohm, jak widac skupilem sie na wyrobach yamahy, zdazylem przekonac sie ze sa to swietne sprzety... pod uwage biore jeszcze miedzy innymi denona ( pma 1060, pma 1560)

pozdrawiam

• #7 02 Sie 2006 13:53
    Kry_H
    Poziom 20  

Żeby dostać Yamahe na 4Ω to będziesz miał problem. Wydaje mi się że taką impendancję miały te stare, słabsze (aczkolwiek bardzo ładnie grające) modele.

Jest jedno ale... Ja na mojej Yamaszce słuchałem kolumienek o imp. 4Ω i nic się nie stało. Wzmacniacz jest dość dobrze zabezpieczony a i przy większej mocy grał bez problemów. Nie wyciskałem z niego oczywiście maxa, wolałem nie ryzykować.

Twój wzmacniacz to bardzo mocna jednostka i myślę że jak nie będziesz przesadzał z mocą to pociągnie te kolumny bez problemu.

Pozdrawiam.

• #8 02 Sie 2006 14:43
    ALTON
    Poziom 38  

M50 to kawał końcówy. Spokojnie poradzi sobie z 4R a nawet z 2R chwilowo. Zasilanie uzbrojone jest w 4x10 000uF i jest lepsza jakościowo niż AX870 którą posiadasz.

M80 to klasyk i niestety unikat. Nie dość że cena będzie przerażająca to samo zdobycie jej niemal graniczy z cudem.

Elvis18
    Ja od razu brał bym A720 z racji tego że jest o wiele lepiej zbudowana od AX730. Jeżeli już to tylko AX930 która jest kopią AX900. Odnośnie poboru. Niestety o niczym on nie świadczy bo jak wzmacniacz który ma 2x100/8 może pobierać 600W ? - tak samo AX1090 pobiera 360W z sieci a jest o wiele mocniejsza od AX730.

• #9 02 Sie 2006 15:23
    Kry_H
    Poziom 20  

Fakt. Z poborem mocy napisanym na tabliczkach znamionowych Yamahy to ciężko się połapać o co chodzi... Co wzmacniacz to inaczej i nijak to się ma do mocy...

A może wiecie na jakiej podstawie oni to wypisują bo ja już nie raz się nad tym zastanawiałem?
    Nawet jak czytałem instrukcję od AX-570 to zdziwiło mnie że wersja USA (na 110V) ma zupełnie inny pobór mocy (a przecież to ten sam wzmacniacz z innym trafem)... Dziwne to jest...

Pozdrawiam.

• #10 02 Sie 2006 22:25
    gregor10
    Poziom 27  

A moze takie cos , tylko trzeba sie troszke znac , albo mozna nabyc tez u takiego goscia z naszego forum , gotowy , tylko obudowe trzeba zrobic ,a srodek jest ten sam

zobacz -https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=371947&highlight=hexfet&sid=3e6f1ed1b0b59b9fe97933f62d3b489f

ta kobyla ma ponad 400W , napiecie w szczycie na wyjsciu dochodzi do 50V , co daje ponad 600W muzycznej , a srednio bez znieksztalcen jest 40-45V wiec jakies 400-500W SINUSA !
    ja mam pod to podpiete własnie dwa Zeusy w wersji na Anglie , kosmetyczne roznice...
    gdybys chcial zobaczyc co to potrafi to zapraszam do mnie na odsluch , zobaczysz co robi 2*12' trzymane za pysk :D

Pozdrawiam!

• #11 02 Sie 2006 23:29
    Elvis18
    Poziom 14  

No właśnie ALTON tak myślałem nad tą A-720, bo ona nawet może pracować w klasie A chyba, czyli powinna mieć fajny dźwięk. Miałem mieć inne kolumny, ale poszedłem do komisu patrze Altuski za 500zł stargowałem za 400 wziąłem i grają, ale pod mini wieżą LG-FFH986 bo narazie nic innego nie mam, mama mi kupiła tą wieżę 4 lata temu wtedy nawet się nie znałem ani trochę, poleciałem na to, że była największa i kosztowała 1600 i na głośniku była nalepka P.M.P.O 500W i 2x313wat music power:D ale teraz chcę cos normalnego co będzie grać, choć i na ta wieżę długo nie narzekałem, bo koledzy mają gorsze. Ale niedawno kolega wpadł do mnie ze wzmacniaczem Basf d-6360 kiedyś o nim pisaliśmy w tym watku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2501025 on ma 2x30W dla 8ohm i 60w dla 4ohm i normalnie zmiażdżyło moją wieżę pomimo tego, że niby mocniejsza pobór mocy 190w. Od razu bas dostał takiej potęgi u mnie w pokoju 12m^2 i był dość miękki co mnie zdziwiło bardzo i poprostu aż chciało się tego słuchać! Tuba zaczęła delikatniej grać a nie syczeć tylko i średnie też się oczyściły, a na mojej wieży to mam wrażenie jakby bas się trzymał kolumny a nie rozchodził się i poprostu puka, zero zejścia zero niczego, sopran kłuje, a średnie dosyć dobre. To samo a nawet gorzej było po podłączeniu diory ws 442 bas pukał i dudnił, a jak sie włączyło loudnes to zbasowało całe pasmo jakoś tak dziwnie miałem wrażenie, że damski vokal stał się męskim:/ było tylko ostre cykanie. Słuchałem to może z 5 minut, bo nawet sie techna nie dało słuchać na tym,to już wole moją wieżę i właśnie mi chodzi, żeby kupić jakiś wzmacniacz, który zagra ładnie z tymi Altusami a nie będzie tylko dudnił. Chciałbym, żeby dźwięk był podobny do tego basfika co gra pod teslami u kolegi, tylko, żeby miał większą moc, bo na 30w nie poszaleje za bardzo:D

pozdro

• #12 03 Sie 2006 11:51
    Rafaell
    Poziom 16  

A myslales na yamaha a-1050/70/90? moim zdaniem z ta min impedancja bym sie tak nie bal.Tez mialem pioneera A-88X ktory byl od 6R podpietego pod kolumny 4R i chodzilo bez problemu.Pozdro

• #13 04 Sie 2006 13:12
    Pixelmen
    Poziom 23  

Witam
    Tak moje typy sa nastepujace:

Większa wlasnie yamaha ax 1050/70/90

Denon 1060, 1560

Yamaha koncowka mocy m-50 / m-60 / m-70 /m-80 + przedwzmacniacz

nie spieszy mi sie panicznie, ale za wczasu wole wiedziec na co poluje.

Bardzo mi sie podoba koncowka mocy yamahy. Model m-50 mam praktycznie od reki za 500 - 550zl i na miejscu (blisko, 20km)

Przedwzmacniacz to druga rzecz, choc rownie wazna ( DSP -100? )
    Chodzi mi tylko o moc tej koncowki i jakosc dzwieku. Alton pisze ze jakosc lepsza i juz to mnie przekonuje, jeszcze ciekawimnie moc...

pozdr

• #14 06 Sie 2006 22:17
    Pixelmen
    Poziom 23  

To co bawic sie w zamiane mojej yamahy na ta koncowke, czy dac sobie spokoj i poprostu sprzedac yamahe i kupic cos innego?
    Przypasila by wieksza yamaha (1050/70/90), poniewaz do dxwięku nic niemam, za to wiecej mocy sie przyda. Mam okazje kupic ax 1070 w wersji tytan za 800zł, rozgladam sie rowniez za denonami (podobno graja wypas)

Bo juz sam niewiem jak to 'rozegrac'...opcji jak widac jest wiele, nawet jak bede mial koncowke mocy, to zawsze pozostaje kwestia przedwzmacniacza (moze np byc nim jakis model wzmacniacza dsp yamahy lub mixer ew procesor efektow)

Co wy na taka konfiguracje? (wiem ze juz fantazja mnie ponosi, ale ciagle przychodza mi do głowy nowe pomysly)

koncowka mocy yamaha m-50 + mixer + procesor efektow ???

Z procesorow wpadly mi w oko 2 :

http://www.behringer.com/DSP2024P/index.cfm?lang=ENG

http://www.behringer.com/EX3200/index.cfm?lang=ENG

Niestety ich dokladnego dzialanie nieznam, niewiem tez czym sie roznia, bowiem roznia sie napewno (inne kategorie)

Pierwszy -> DIGITAL EFFECTS PROCESSORS

Drugi -> SOUND ENHANCEMENT PROCESSORS

1. Jakie jest wasze zdanie w kwestji koncowka-mixer-procesor ?
    2. czym roznia sie dwa prezentowane procesory ?

pozdrawiam

• #15 08 Sie 2006 11:01
    Rafaell
    Poziom 16  

Hmm ja bym tam zostal przy normalnym wzmacniaczu ew koncowka + pre.Moze sprobuj z ta Yamaha lub na allegro widzialem ostatnio Denona 1060

• #16 08 Sie 2006 12:55
    Hefajstos
    Poziom 35  

Kup sobie przedwzmacniacz, procesor jak chcesz (np. ultracurve Behringera) i niedużą końcówkę estradową, taką ok. 200...250W/4Ω. Tylko w miarę dobrą, żaden Hollywood, itp.

Co do do tych procesorów, to ten VIRTUALIZER PRO DSP2024P ci się nie przyda, to jest multiefekt, używa się tego do grania, śpiewania, itp;) Te drugi, to taki "ulepszacz dźwięku" - kompresor, procesor basu. Może dać niezły efekt nawet. Do tego ewentualnie takie coś:
    http://www.behringer.com/DSP8024/index.cfm?lang=ENG

Tylko, że jak podliczysz ile cię to wyniesie, to okaże się, że mogłem kupić lepsze kolumny.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #17 08 Sie 2006 13:11
    Pixelmen
    Poziom 23  

Witam
    Koncówka puki co to yamaha m-50. Co do reszty jedni uwazaja zeby kupic mixer odrazu z efektem, inni zeby osobno. Ja osobiscie wolalbym mniejszy mixer i do tego EX 3200.
    Zobaczymy. Kupie mixer jak bede zadowolony to moze obejdzie sie bez efektow.

pozdrawiam

• #18 09 Sie 2006 00:16
    Hefajstos
    Poziom 35  

Cytat:
    Koncówka puki co to yamaha m-50. Co do reszty jedni uwazaja zeby kupic mixer odrazu z efektem, inni zeby osobno. Ja osobiscie wolalbym mniejszy mixer i do tego EX 3200.

No i ci drudzy mają rację. Ten EX3200 może ci się do czegoś przydać, bo taki efekt z miksera będzie "na grzyba" (na co ci echo albo kompresor).

A tak przy okazji - to ma być sprzęt estradowy? Bo z jednej strony końcówka Yamahy i Zeusy, z drugiej mikser...

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #19 09 Sie 2006 09:33
    Tremolo
    Poziom 43  

W sumie Zeusy bądź co bądx to sa wielkie skrzynie, ale do grania w domu. O wielkiej mocy i z przeznaczeniem do domu - i to dużego. W domu nie potrzeba żadnych procesorów, do Zeusów starczyłby prosty Equalizer taki jaki masz. Co innego procesor DSP, Dolby surround...

Od biedy mogą się nadać na male dlugie imprezy; ale wzmacniacz przydałby się estradowy z zabezpieczeniami nawet jakby Zeusy miały 8 Om przy dlugiej pracy wzmacniacz domowy to inny sport.

W warunkach domowych, myśle, ze Yamaha sobie poradzi bez problemu. 8-16 dla kazdego z wyjść - a wyjścia zapewne są łączone równolegle czyli z dwóch ósemek masz 4 Om...

Virtualizer PRO to taki fajny mały podręczny multiefekt, przydaje isę jak się zapomni efektu, albo komus się zepsuje (powiedzmy fuz albo echo) - gram teraz na tym na gitarze... jesli chodzi o działanie jako jakies echo sygnału zmiksowanego to myśle, ze ta skrzyneczka ma o wiele za mało funkcji. Po za tym efekty strasznie wolno się przelączają. Są tu tez efekty typu Flanger, chorus niektóre bardzo udane, jakbyś to wlączył z muzyką z miksera... Makabra - jakby przeleciał helikopter - wogule nie znadjdzie zastosowania.

• #20 09 Sie 2006 11:56
    Pixelmen
    Poziom 23  

Witam
    No więc tak, co do efektow, to poczatkowo bylem zainteresowany (zreszta nadal jestem) DSP yamahy (np e390, e580)
    Efekty behringera zobaczylem zupelnie przypadkowo i mnie zaciekawily dlatego pytalem.
    Skoro twierdzicie ze takie efekty w domu sa zbedne, to zrezygnuje, wiadomo, bo wydac tyle kasy na cos co w zasadzie jest zbedne, a imprezy zadko...jesli w domu sie nie przyda, to i imprezy sie bez tego obejda.
    Co innego to DSP yamahy.
    Mozna uzyc w domu, podpiac pod koncoweczke i pre (lub mixer)
    i pewnikiem by smigalo.

pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo