Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz FEEL-350ATX - Hałasuje dziwnie w trakcie pracy..

31 Lip 2006 19:03 1161 2
  • Poziom 13  
    Jak w temacie.. Zasilacz nie jest strasznie obciążony, 2 dyski, 2 nagrywarki, procesor 2,6 GHz (Celeron D), w każdym bądź razie pracuje, a właściwie pracował bezawaryjnie, dobrze sie sprawując prawie rok (włączony 24h/dobe - praktycznie nigdy go nie wylączałem), a od kilku dni, zaczął po raz pierwszy wydawać z siebie dzwięki i tak jak wcześniej nawet nie słyszałem swojego komputera (jest to wyjątkowo cichy zasilacz) tak teraz doprowadza nie do szału, cichymi popiskiwaniami (w sumie dzwiękami podobnymi do tych wydawanych przez starsze dyski twarde w trakcie zapisu, takie niby piski, niby szum, cięzko je określić)

Pierwsze co zrobiłem, to kontrola wizualna lutów, jeden tylko sprawiał wrażenie zimnego (przy jednej z cewek), poprawienie go nie dało efektów, Próba wywierania mechanicznych naprężen na elementy które mogły by wpadać w rezonans też nic nie dała.. a szczerze mówiąć to dzwięk jest takiej częstotliwości że cięzko jest namierzyć jego źródło..
    Zastanawiałem się nad wymianą kondensatorów które po roku ciągłej pracy już zapewne troche się podsuszyły, ale raczej nei spotkałem się z tym żeby elektrolity hałasowały dlatego narazie ich nie ruszam :)
    Spotkał się już ktoś z czymś takim ? w tym modelu albo innym ?

Po włączeniu samego zasilacza z minimalnym obciążeniam chociażby w postaci dysku i nagrywarki, praktycznie go nie słychać, intensywność dzwięku rośnie wraz z obciążeniem, a najzabawniejsze jest to ze zasilacz "gra" w rytm pracy dysków twardych i zmian obciążenia procesora :)

Pomóżcie bo ten dzwięk mnie wykończy :) A narazie póki co nie chce przekładać zasialcza bo wszystkie które mam w domu są słabsze.
  • Poziom 40  
    Witam. Lepiej wymień te elektrolity, które same nie hałasują natomiast zła filtracja może prowadzić do dziwnych dźwięków przetwornicy. Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Narazie mnie to powstrzymywało bo nie są nawet napuchnięte jak to zwykle bywa po takim okresie, na próbe wymieniłem 2 które są najcieplejsze ale również bez efektów.. musiałbym wymienić wszystkie żeby mieć pewność, ale raczej wątpie żeby to pomogło bo naprawiałem już wiele zasilaczy w których uszkodzenia były spowodowane przez kondensatory i nigdy nie miały one wpływu na podobne dzwięki które wydaje zasilacz. Wydaje mi się że usterka może być w czym innym, ale jutro dla pewnosci kupie kilka nowych i je wymienie.
    --------------------------
    10 Paź 2006 01:56
    Po jakimś czasie pracy na tym zasilaczu, pojawil sie nowy problem... (zawieszanie sie komputera.. na poczatku dosc specyficzne polegajace na tym ze dyski wydawaly z siebie odglosy przypominajace te przy ich rozruchu (dzwięk charakterystyczny podczas parkowania glowicy, oraz ponowne rozkrecenie dysku) a w chwili pozniej caly system juz wisial.. (powodowal to skok napięcia z zasilacza) Zmotywowalo mnie to skutecznie do jego naprawy.

Po wymianie kondensatorów (4 sztuki 2200uF/10V, 2 sztuki 1000uF/16V i 1 sztuka 470uF/16, na ich lepsze i trwalsze odpowiedniki) zgodnie z moimi oczekiwaniami dziwne odglosy syczenia w rytm pracy zniknęly. Nie pojawiają sie również przypadki wieszania sie komputera.. Usterka usunięta. (stare wymienione kondensatory najwyraźniej po poltorarocznej eksploatacji jak rowniez na skutek temperatury byly juz dosc wysuszone i stracily pojemnosc pogarszajac w ten sposob parametry zasilacza.)

Moderowany przez TONI_2003:

Post został scalony !