Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

klatka schodowa na trzy przełączniki...

31 Lip 2006 22:18 2306 3
  • Poziom 10  
    witam,

chciałbym założyć sobie oświetlenie na klatce schodowej tak żeby jednym przełącznikiem włączać a innym wyłączać lub na odwrót... o ile schemat wykonania takiej instalacji na dwa przełączniki już znalzłem to zastanawiam się czy możnaby zrobić instalację na klatkę schodową z trzema przełącznikami z których każdym można włączyć lub wyłączyć ten sam zestaw lamp? żeby jeden przełącznik był na dole drugi na półpiętrze a trzeci na górze i żeby każdym z nich można gasić lub zapalać te same lampy... czy to możliwe? jak to zrobić? z góry dzięki za wszelkie info...

pzdr,

Marek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Kiedyś widziałem taki schemat w jakiejś książce omawiającej tematykę instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych (i temat kiedyś był poruszany na forum - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic162951.html ). Do wykonania potrzeba sporej ilości miedzi :)

A myślał kolega nad rozwiązaniem "elektronicznym"?
    Moeller czy Legrand mają w swojej ofercie przełączniki bistabilne. W obwód sterowania (nisko lub wysoko napięciowy) włącza się równolegle łączniki monostabilne (takie jak dzwonek do drzwi), i podłącza się oświetlenie jako odbiornik. Urządzenie nie wymaga zewnętrznego zasilania i można je zamontować w zwykłej "skrzynce instalacyjnej" tak jak S-ki i inne aparaty. Koszt to około 60 zł.
    Jeśli masz podstawy elektroniki można to samo zrobić dużo prościej - wykonać przerzutnik bistabilny sterujący przekaźnikiem.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    dzięki za odpowiedzi :-)

co opcji szukaj to szukałem ale czasem trudno coś nazwać właściwie i dlatego zapytałe... jeszcze raz dzięki za naprowadzenie na teamt...

pzdr,

Marek