Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste radio do odbioru fal długich

MMłynek 01 Aug 2006 16:30 24537 44
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  MMłynek
  Level 16  
  Witam!
  Chcę zbudować proste radio na fale długie np. na układach ZN416E i KA2206, gotowa antena ferrytowa ze starego radia.
  Co Państwo o tym sądzicie?

  W zasadzie to standardowe aplikacje dla tych scalaków, ale jest jeden kłopot. ZN416E jest trudno dostępny. Czym łatwiej dostępnym mogę go zastąpić. Czy to radyjko bedzie ładnie odbierało jedynkę?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  MMłynek
  Level 16  
  Myśle nad czymś jeszcze prostszym np. kilka tranzystorów na wzmacniacz w. cz., za tym detektor np. na AAP152 albo FEV43 i po tym wzmacniacz dźwięku na KA2206. Co o tym myślicie?

  Dodano po 5 [godziny] 19 [minuty]:

  Bardzo Was proszę. Sprawdźcie ten układ. Czy odbiorę na nim jedynkę?
  Proste radio do odbioru fal długich
  Tranzystory to BC547, dioda AAP152. Antena ferrytowa i kondensator nastawny ze starego radia.
  Pozdrawiam!
  MMłynek
 • #5
  MMłynek
  Level 16  
  Wielkie dzięki! O to mi chodziło. Ale mam kilka pytań. Czy mogę dać swoją antenę ferrytową, a w miejsce C1 trymer do lepszego dostrojenia? Z jakiej odległości odbiorę na tym jedynkę (mieszkam w Wielkopolsce)
 • #6
  Preskaler
  Level 39  
  "Hydralisk" ma rację! W tym schemacie jest wiele błądów nie pozwalających na zbudowanie wg. niego działającego OR. Co do trymera to zależy jakiej będzie on pojemności. Ja bym "odpuścił" go sobie (nigdy nie stosuję trymerów dla tej częstotliwośći). Lepiej jest zrobić luz na karkasie AF i mieć możliwość przesuwania rdzenia. Nie bardzo rozumię sformułowanie "swoją antenę ferrytową"(?). Jeśli myślisz o oryginale wyciągniętym z jakiegoś radia to też raczej odradzam bo takie anteny są zwykle wykonywane z odczepami, które przełącza przełącznik zakresów w różny sposób dla fal średnich i długich. Najlepiej wykonać AF dokładnie wg. opisu i sprawdzonego schematu. Jeśli budował byś OR to sprawdzaj napięcie na kolektorach tranzystorów i tak je ustawiaj, przy pomocy zmian opornika polaryzującego bazę tranzystora, żeby na jego kolektorze było ok. 1/2 napięcioa zasilającego. Na to trzeba koniecznie zwracać uwagę z powodu różnych wsp. wzmocnienia tranzystora i możliwość zupełnego zatkania się tranzystora.
 • #7
  MMłynek
  Level 16  
  A może prościej. Znalazłem w necie opis superheterodyny na LA1600. Ma już obliczone elementy na odbiór jedynki. Najwyżej dałybym podwójny agregat strojczy w obwód oscylatora i LC. Co o tym Państwo sądzicie?
  Pozdrawiam!
  MMłynek
 • #8
  MMłynek
  Level 16  
  Ponawiam swoje pytanie. Co sądzicie Państwo o superheterodynie na LA1600, wzmacniacz audio na LM386. Załączam schemat:
  Pozdrawiam!
  MMłynek
 • Altium Designer Computer Controls
 • #9
  Preskaler
  Level 39  
  Nie spodziewaj się nawału opinii po takim ustawieniu pobierania punktów za obejrzenie schematu! Ja zamówiłem (godzinę temu) przesłanie e-mailem i nic na razie nie widzę. Odpowiem ( na razie) bez znajomości schematu. Po pierwsze - jeśli "proste radio" to nie suprheterodyna. Po drugie - na fale długie nie ma konieczności i technicznego uzasadnienia budowy superheterodyny bo parametry akustyczne takiego prostego radioa mogą być znacznie lepsze od sup.het. Po trzecie - jeśli do tej pory nie miałeś doświadczenia z budową amatorskich OR to zrezygnuj z s.h bo nawet jeśli uda Ci się bez pomyłki wykonać prawidłowy montaż to jeszcze nie daje gwarancji powodzenia z powodu konieczności prawidłowego ZESTROJENIA tegoż OR! Zachęcam do budowy OR składającego się z kilkunastu łatwo dostępnych elementów, których schematy znajdziesz pod podanym przeze mnie adresem w pierwszym moim poscie.
  Dziś rano już dostałem schemat i tak jak się spodziewałem wyżej trudności - doszło jeszcze kilka. Nie ma podanej liczby zwojów anteny "F" i sposobu wykonania a filtry trzeba najpierw dostać. Spróbuj zapytać w sklepach o te elementy zaznaczone na sch. na czerwono! No i La 1600! Zapytaj równocześnie o ceny! A odbiornik... (?) Nic nadzwyczajnego!
 • #10
  MMłynek
  Level 16  
  To kit AVT 2395. Antena jest obliczona na 400µH 300 zwojów na ferrycie, uzwojenie wtórne 10zw obok tych 300, filtr ceramiczny na 460kHz, filtry to 7x7 137 o indukcyjnośći 250µH.
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  A cena tego kitu jaka? Z całą pewnością Nie zestroi się ten obwód antenowy dobrze. Trzeba będzie prawie cały pręt wysunąć z karkasu. Ja daję optymalnie 90 - 100 zw dla kondensatora 1,5n i wtedy stroi mi się obwód z trochę tylko wysuniętym ferrytem.
 • #12
  MMłynek
  Level 16  
  około 10 zł. Sprawidziłem wartości LC obwodu antenowego ze wzoru na częstotliwość i wychodzi 229,83kHz czyli akurat jedynka
 • #13
  Preskaler
  Level 39  
  To jest dość drogo a częstotliwość liczyłeś dla cewki z rdzeniem ferrytowym? Bo mnie się wydaje właśnie, że to jest policzone bez rdzenia. Wnioski takie wyciągam na podstawie doświadczenia przy nawijaniu wielu cewek na tą częstotliwość. Oczywiście średnica drutu też ma znaczenie ale zakładam (fi) 0,2 mm.
  A nie łatwiej i taniej zbudować coś takiego? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1421409#1421409
  lub
 • #14
  MMłynek
  Level 16  
  :arrow:Preskaler: Spróbuj wpisać w Google miniodbiornik AM . Tam znajdziesz opis radia na długie na 5 tranzystorach. Sprawdzi się czy nie? A po za tym to dzięki za pomoc!
  Ten ze zdjęcia jest prosty i chyba go zbuduję
 • #15
  MMłynek
  Level 16  
  Witam! Zrobiłem ten OR wg projektu Preskalera. Chodzi super!. Wszystkich zatkało:D. Teraz zrobię mu wzmak i mam całkowicie własne radio.
 • #17
  MMłynek
  Level 16  
  Dzięki ! Przed chwilą wymyśliłem mu wzmak też na tranzystorach. W stopniu mocy chcę użyć KT814A bo chwilowo innych nie mam.
  Proste radio do odbioru fal długich
 • #18
  Preskaler
  Level 39  
  Gratulacje MMłynek!!!
  Wbrew pozorom, zbudowanie jakiegokolwiek OR, nie jest proste! Ten wzmacniecz nie sprełni dobrze zadania. Będzie on miał duże wzocnienie napięciowe jednak niedopasowanie do głośniczka nie pzwoli na jego głośne granie a kondensator 47uF równolegle do niego , zupełnie go wyciszy. Polecam jakiś dwutranzystorowy (lub nawet jedno) wzmacniacz z transformatorkiem głośnikowym.
 • #21
  MMłynek
  Level 16  
  Dzięki Preskaler! Widzę że to co dałeś to kompletne radyjko
 • #22
  Preskaler
  Level 39  
  Mam takich kilkanaście (może kilkadziesiąt) różnych modeli. Zbudowanych i sprawdzonych. Przy tym wzmacniaczu (w czerwonym prostokącie) trzeba tylko dobrać doświadczalnie jeden rezystor (R9). Oczywiście tranzystory mogą być inne ale ZBLIŻONE do tych ze schematu. Radio to nie gra zbyt głośno ale nocą muszę je przyciszać.
 • #23
  MMłynek
  Level 16  
  Z tym oporem to żeby między bazą T1 a masą było około 0,6V? A na tych które mam (BC547, KTA814A) nie da się nic poskładać?

  Dodano po 2 [godziny] 51 [minuty]:

  :arrow:Preskaler: wzorując się na Twoich układach zaprojektowałem swójProste radio do odbioru fal długich
 • #24
  Preskaler
  Level 39  
  Da się w zasadzie na wszystkich tranzystorach to zrobić (prawie) ale trzeba dobrać praktycznie ( do wsp. wzmocnienia i polaryzacji - NPN i PNP) tak układ jak i opornik polaryzujący bazę. W tym Twoim projekcie za dużo masz tranzystoreów przed diodami. Powinny być tylko 2! Przed diodami detekcyjnymi to jest wzmacniacz w.cz. i on nie może być zbudowany na więcej niż dwóch tranzystorach w układzie OE i ew. jeszcze jednym w układzie OC. Dla przykładu zrób taki!
  A cha! I jeszcze jedno bardzo ważne!
  Zasilanie wzmacniacza to 9 - 12V a stopnia w.cz. tylko 1,5V i nie może być więcej bo się będzie wzbudzał!
 • #25
  MMłynek
  Level 16  
  Preskaler dzięki za informacje! To sie mi przyda w projektowaniu i w budowie OR. A co do tych diód to jako prostownicze dam 1N4001 (mam tego ile wejdzie), detekcyjne FEV43.
  Pozdrawiam
  MMłynek
 • #26
  Hydralisk
  Level 14  
  Preskaler wrote:

  Zasilanie wzmacniacza to 9 - 12V a stopnia w.cz. tylko 1,5V i nie może być więcej bo się będzie wzbudzał!

  Czy możesz wytłumaczyć jaka jest przyczyna wzbudzania się wzmacniacza w.cz. przy wyższych napięciach zasilających?
 • #27
  Preskaler
  Level 39  
  Ten odbiornik radiowy jest tak skonstuowany, że pracuje na lekkim, dodatnim sprzężeniu zwrotnym (superreakcja) powstającym ze sprzężenia montażowego. Wystarczy tylko przesunąć bateryjkę zasilającą a już się "lubi" wzbudzić. Poprostu pole elektromagnetyczne powstające w pętli utworzonej przez przewody zasilające oddziałują na cewkę anteny ferrytowewj. Przy wyższym napięciu sprzężenie to przekracza punkt graniczny (bo wzmocnienie wzmacniacza zależy od napięcia zasilania) i odbiornik "piszczy". W pewnym odbiorniku nawet zastosowałem taki "trick", że zasilałem ten stopień z zasilacza o regulowanym napięciu, miałem wtedy regulację sprzężenia i mogłem uzyskiwać maksymalne czułości OR. Takie sprzęganie jest zmorą wszystkich konstruktorów i budowniczych wzmacniaczy tranzystorowych (i nie tylko) bo często bardzo trudno się go pozbyć bez straty pasma przenoszenia.
 • #28
  MMłynek
  Level 16  
  Czyli taki OR Twój albo mój to po części układ reakcyjny? Więc dlatego ma taką czułość?
 • #29
  Preskaler
  Level 39  
  Dokładnie tak jest!
  Dlatego czasami może przysporzyć kłopotów podczas uruchomiania i może "piszczeć". Trzeba wtedy tak poukładać elementy i poskracać przewody od bateryjki, żeby piszczenie zanikło.
 • #30
  Driver-
  Level 38  
  MMłynek wrote:
  Czyli taki OR Twój albo mój to po części układ reakcyjny? Więc dlatego ma taką czułość?

  Preskaler wrote:
  Dokładnie tak jest!
  Dlatego czasami może przysporzyć kłopotów podczas uruchomiania i może "piszczeć". Trzeba wtedy tak poukładać elementy i poskracać przewody od bateryjki, żeby piszczenie zanikło.


  Wybacz Preskaler, ale nie jest to żadna superreakcja. W odbiornikach reakcyjnych celowo cewkę antenową sprzęga się poprzez odpowiednio dobrane, kondensator (przeważnie zmienny) i cewkę o odpowiedniej ilości zwojów i kierunku nawinięcia z tranzystorem, który jest wzmacniaczem w.cz. i detektorem zarazem.
  Odbiornik Ci się wzbudza ponieważ nie ma na tych schematach odpowiednio wykonanych filtrów odsprzęgających zasilanie pomiędzy stopniami odbiornika. Ten kondensator 1nF pomiędzy zasilaniem a masą, na schemacie powyżej, to za mało nawet na częstotliwość kilkanaście MHz. Na kilkaset kHz daje się kondensatory odsprzęgające rzędu dziesiątek nF i rezystory pomiędzy stopniami po parę kΩ, o elektrolitach już nie wspomę, inaczej każdy układ nawet superheterodyna będzie mieć drgania pasożytnicze i może stać się źródłem zakłóceń.
  Zaangażowałeś się i chcesz pomóc MMłynkowi, słusznie robisz, tylko nie wprowadzaj go w błąd. Ja mam wzmacniacz szerokopasmowy 80 dB działający do od 100 kHz 1 GHz i nic się nie wzbudza, ale jest odpowiednio wykonany zgodnie z montażem w.cz. Nie mam czym zrobić zdjęcia, więc nie mogę Wam tego cuda pokazać.