Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z diodami w układzie LM3914

01 Sie 2006 16:50 2397 7
  • Poziom 16  
    witam mam taki problem zlozylem ten uklad na podstawie schematu jaki zalanczam i jest taki problemz e jesli na wejsce dam jaki kolwiek potencjometr czy liniowy czy nie i tak diody zapalaja sie od polowy potencjometru co mam zrobic by tak nie bylo by sie zapalaly od zera potencjometru do max??
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 34  
    Witam,
    schemat zawiera błędy aplikacyjne, proponuję "przemodelować" układ aplikacji jak poniżej poprawiłem - powinno działać jak należy.
    Ważne: w zasilaniu wspólnych anod LED (a i przy okazji jako do zasilania potencjometru jako +Vster ) należy dodatkowo dać monolityczny stabilizator scalony LM 7805 zbocznikowany do masy układu 2 kondensatorami 100 nF /50V , który zmniejszy Vin = +12V na Vled (Vster) = +5V.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 16  
    tak powinno byc poprawinie?
  • Poziom 34  
    Cóż sprawdziłem notę samego układu i różne jego aplikacje, a poza tym to nie męczył bym się w przerysowywanie tego schematu tak tylko "sztuka dla sztuki". Moja odpowiedź brzmi: TAK powinno to na 100% zadziałać poprawnie. Można ulepszyć jeszcze układ jak zależy na bardzo stabilnym napięciu Vster 5V (ale wydaje się być moim zdaniem, że tutaj aż taka super hiper stabilność nie jest wymagana - histereza komparatora LM3914 jest większa, ale jakby się uprzeć to można dać Vster z monolitycznego scalonego skompensowanego termicznie źródła napięcia odniesienia np. układu z serii TL 4xx).
    Tak jeszcze nawiasem mówiąc, jakby się stabilizator LM 7805 za mocno grzał - dać mu mały radiatorek - na pewno nie zaszkodzi.
  • Poziom 16  
    ok rozumie a moglbys mi zaprojektowac pcb w protelu? bo ja mam z tym problemy:( bybym bardzo wdzieczny albo w engle
  • Poziom 34  
    Ta prośba wykracza już poza ramy tematu - . Po co Protel, po co Eagle ? - do tak prostego schematu wystarczy trochę własnej inwencji i zwykły program graficzny co ma raster (grid) (Visio, Corel nawet PhotoShop) lub papier milimetrowy - 30 min roboty i po sprawie - a i satysfakcja własna też jest.
    Niestety jestem "stary" OrCAD-owiec, Protela prywatnie nie posiadam (co nie znaczy że nie znam się na obsłudze) do Eagla jakoś nie mam ani czasu ani przekonania czy cierpliwości.
    Pytanie proszę kierować już do Kolegów "Protelowców" na forum - może też bez magicznego słowa z Twojej strony zrobią projekt PCB ....