Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciemny obraz po wymianie trafopowielacza samsung ck 7271

01 Sie 2006 19:54 3009 22
  • Poziom 10  
    Mam problem, po wymianie trafa WN w telewizorze samsung ck 7271 awb(stare trafo mialo przebicie) obraz jest ciemny tzn. widac coś ale jakby za mgłą , niema kolorów i do tego dochodzą cienkie poprzeczne pasy.Jestem początkujacy wiec prosze o wyrozumialoisc :D i dzięki za porady -mam nadzieje.
  • Poziom 13  
    Witam. Potkrec na trafopowielaczu potencjometr SCREEN.
  • Poziom 10  
    kreciłem obraz albo robi sie biały albo ciemny nie da sie ustawic tak zeby były kolory widac obraz za mgłą bez kolorów i do tego te pasy podejrzewam ze to nie kwestia regulacji cos musiało sie skopcic
  • Poziom 18  
    Sprawdź czy przypadkiem nie masz JASKRAWOŚCI i KONTRASTU ustawionego na zero. W momencie przebicia trafa zdarza się, że wyzerują się nastawy z pamięci.

Pozdrawiam
    Tomko
  • Poziom 43  
    Jakie trafo tam włożyłeś? Jakie są napięcia w zasilaczu głównym i za trafopowielaczem, np 200V na wzmacniacze wizyjne?
  • Poziom 10  
    nie włacza sie menu (OSD) i nie moge zmienić kontrastu i jasności.
    Trafo to katalogowy zamiennik hr 7992. Co do napięć to juz piszę
    mierzone na płytce kineskopu: 12V = 11.98V , 8V = 7.95V , GD = 0V , HTR = 0V , NC = 0V , 200V = 200V.
    napięcia na trafopowielaczu: ABL =0,56V, AFC =003V, 16,5 B = 0,16V, 46V = nie mogę zmierzyć bo jak ustawię na multimetrze skalę do 1000V to pokazuje mi ze jest więcej(nie wiem co jest grane, może opisy napięć na płycie nie zgadzają sie z żeczywistymi, a nie mam schematu ) HEATER = 003 V, GND = 0V, VIDEO = 124V WIDTH = 0,16V , 130-155V = 128V
    Według mnie to dziwne :D:D a co wy na to??
  • Poziom 40  
    Sprawdź elementy w linii ABL.
  • Poziom 10  
    ABL dalej na tej linii za rezystorem 4,7k jest 44v. Dodam ze wszystkie napięcia na płycie są też ok(te które są opisane na płycie) . Poza tym na starym trafopowielaczu iskra przeskakiwała z obudowy na kabel idący na płytkę kineskopu (screen) może to coś uszkodziło.Powiem jeszcze ze nie zajmuję się na codzień naprawą telewizorów( co latwo wywnioskowac z moich postów:D) ale traktuje ten temat bardziej rozrywkowo.Łatwiej by było zanieść tv do serwisu ale z drugiej strony szkoda bo fajniej było by zrobić go samemu:D:D.Jeżeli ktos ma jakies sugestie prosze pisać.
    POZDRAWIAM:!::!:
  • Poziom 10  
    no dobra panowie następna porcja wiedzy :D. Schemat do którego podał link MIREX to niestety nie to ale znalazłem potrzebny schemat na forum elektrody i już piszę co sie dzieje:
    -C920 nie mam na pk ale rozumiem ze chodzi o kondensator który odchodzi od screna bodajże na mase (C913 2KV) wymieniony i zero poprawy :cry:
    - napięcia na układzie tea 5101A są chyba ok ale dla pewności podam je do wglądu B-2,90V , Vcc-11,5V , G-2,90V , R-2,80V , Vdd-196V , R- CUR-2,60V , R-OUT-193V , GND-0V , R-FB193V , G-OUT-192V , G-CUR-2,60V ,G-FB-193V , B-OUT-193V , B-CUR-2,60V , B-FB-193V.
    Sprawdziłem czy napiecia RGB dochodzą do katod kineskopu i na każdej jest 193 volty.
    panowie pomocyyyy :!: :!: :!:
  • Warunkowo odblokowany
    czy sa jakies zmiany jak krecisz potencjometrem focus?czy obraz robi sie ostrzejszy,czy zmienia sie cos jak zmieniasz jaskrawaosc?
  • Poziom 10  
    gdy kręce potencjometrem od screena obraz zmienia sie od ciemnego do zupełnie białego,natomiast potencjometr focus też działa zmienia się ostrość obrazu-poznaje to po pasach widocznych na ekranie w jednym skrajnym położeniu pasy są cienkie i wyraźne a po przekręceniu focus pasy robią się "rozmazane" i przez to nieco szersze.Co do ustawienia komtrastu i jasności z menu telewizora nie moge bo po naciśnieciu przycisku menu nie dzieje sie nic :cry: dodam ze dzwiek jest normalny kanały też można zmieniać normalnie.
  • Poziom 10  
    TEA 5101A wymieniony na TEA 5101B powiedzano mi że to to samo ale problem nie ustępuje dalej brak kolorów pasy i mgła :cry: jak tak dalej pujdzie to wymienie pół telewizora i nic z tego nie bedzie.Mam pytanko co może być przyczyną tych poprzecznych pasów krótszych na środku ekranu i wydłużających się w dół i w górę ekranu :?:
  • Poziom 43  
    Witam.
    Posprawdzaj dokładnie elementy związane z siatką 1 kineskopu!
  • Poziom 32  
    :arrow: mirex nie chciałbym być złym prorokiem i chciałbym znać Twoją opinię : nie sądzisz że taki obraz linii powrotów w kształcie klepsydry na ekranie może świadczyć o wykończonym kineskopie? Gdyby linie przebiegały od krawędzi do krawędzi przez cały ekran z prawej do lewej (lub odwrotnie - jak kto woli) strony, bez tych wklęśnięć po bokach to wtedy należałoby szukać usterki w obwodach siatek . Co o tym myślisz?
    Zastanawiająca jest również wartość napięcia 193V na elektrodach RGB kineskopu świadcząca o jego zatkaniu. Czy odpięcie żarzenia może mieć jakiś wpływ na tę wartość ? Jaki ?
    :arrow: Chodson podaj typ kineskopu, jeżeli możesz zamieść fotkę w rozmiarze nie większym niż 250kB. Jeżeli możesz sprawdź moje powyższe sugestie jeżeli uznasz że warto.
  • Poziom 10  
    typ kineskopu TYPE.NO A68KVL74X06
    SERIAL.NO.K. 0140803476 samsung oczywiście.
    Fotka bedzie jutro bo dziś juz nie mam cierpliwości i chęci żeby oglądać ten tv :|
    hmmm ten kineskop napewno świeci na zielono :D jak dotykam jeden z kondensatorów miernikiem (c 913 o którym była mowa we wcześniejszych postach)ekran robi się czarny a jak zabiore miernik to przez chwile obraz robi sie zielony :D nie wiem czy te argumenty ratują mój kineskop- mam nadzieję że tak :!: :!: :!:
    A i powiem że nie mogę znaleść linka do tego schematu ale dla osób które są zainteresowane tematem i ewentualnie skore do pomocy mogę ten schemat wysłać mailem.-Dzięki.
  • Poziom 43  
    Witam.
    Według dokumentacji oryginalne trafo to FCR 25A013R. Zamiennik HR w/g katalogu - 7992.
    Jest tylko problem - trafo rozrysowane na schemacie /choć z błędem/ nie zgadza się z tym co podaje Diemen w aplikacji 7992. Ja nie wiem co jest prawdą. Masz stare trafo - może po wylutowaniu tego nowego sprawdź omomierzem przejścia między nogami i porównaj.

Ponadto pytanie - czy to jest HR, czy odpowiednik HR7992 innego producenta?

ABL mierzone na jakimś 4,7k - 44V! Trochę dużo. Jeśli ten 4,7k to R420 to według papierów 1k.
    A co z elementami dalej - C429, R538, Q505?

Tu, jak na razie, nic nie jest pewne. Łącznie, a może przede wszystkim, z pamięcią.
  • Poziom 10  
    pytanie - czy to jest HR, czy odpowiednik HR7992 innego producenta?- Oryginalne HR

ABL mierzone na jakimś 4,7k - 44V! Trochę dużo. Jeśli ten 4,7k to R420 to według papierów 1k. -zgadza sie r420 to 1K chodzi o rezystor wcześniej r 418=4,7K i na nim z 44V nie zostaje prawie nic.

A co z elementami dalej - C429, R538, Q505? - nie mam tych elementów w linii abl-może to kwestia innych schematów niż żeczywisty,ja też nie mam dokładnie tego schematu,tzn.wiekszość elementów się zgadza ale niektóre nie np na płycie tv przy trafopowielaczu mam rezystor r 420 i diode d 408 a na schemacie nie ma mowy o tych elementach :cry:

Według dokumentacji oryginalne trafo to FCR 25A013R. Zamiennik HR w/g katalogu - 7992.
    Jest tylko problem - trafo rozrysowane na schemacie /choć z błędem/ nie zgadza się z tym co podaje Diemen w aplikacji 7992. Ja nie wiem co jest prawdą. Masz stare trafo - może po wylutowaniu tego nowego sprawdź omomierzem przejścia między nogami i porównaj.-Sprawdze ale podejżewam że to też kwestia złego schematu.
    i jeszcze jedno czy mogłby mi pan podać link do tego schematu z którego pan korzysta-dziękuje i pozdrawiam
  • Poziom 10  
    problem rozwiązany - telewizor zawiozłem do naprawy(fachowej) , niestety nie wiem co było uszkodzone ponieważ nie odbierałem go osobiscie, ale kineskop ok.dzieki za zainteresowanie-pozdrawiam