Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna zmiana koloru diody LED?

02 Sie 2006 10:50 5265 12
  • Poziom 26  
    Witam Kolegów.
    Może macie gdzieś schemat, który pozwoli na płynną, automatyczną zmianę koloru zielono-żółtych diod LED (ok. 20 sztuk, max. 32). Czas zmiany ok.3 sekund, napięcie zasilania nieistotne. Chodzi przede wszystkim o to aby zmiana następowała płynnie bez wygaszania zupełnie pierwszego koloru i zaświecania drugiego - tylko płynne przejście z jednego w drugi. Serdecznie z góry dziękuję... robiw
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    W tym linku jest układ, który wygasza do "0" a mi chodzi o płynne przejście z jednego koloru do drugiego bez całkowitego wygaszania... robiw
  • Poziom 26  
    Witam.
    Znalazłem coś takiego (sterownik różnobarwnych diod led - EDW): http://www.edw.com.pl/pdf/K06/21_15b.pdf . Jak przerobić to dla dwukolorowej diody led. Czy wystarczą wtedy tylko 2 wzmacniacze operacyjne (TL082) - czyli wyrzucić jeden blok z diodami D3, D7 i z brzęczykiem. Czy w blokach które pozostaną dioda D1 może być bez rezystora ale za to dioda D5 z rezystorem... Tak zrobiłem (dając jako tranzystory 2xBD140 - bo ma sterować 36 diod) i nie działa wogóle. Zasilane jest niestabilizowanym napięciem 14V z mostka i kondensator 470uF...Może coś podpowiecie... robiw
  • Poziom 42  
    Wzmacniaczy musi być po jednym dla diod i ten trzeci U1B (brzęczyk usunąć). BD140 maja za małe wzmocnienie hFE, wstawić tak jak tam podają.

Rezystory bez znaczenia
  • Poziom 26  
    oj napisał:
    Wzmacniaczy musi być po jednym dla diod i ten trzeci U1B (brzęczyk usunąć). BD140 maja za małe wzmocnienie hFE, wstawić tak jak tam podają.

Rezystory bez znaczenia

A dlaczego musi być U1B - przecież on tylko steruje buzzerem i powoduje rozjaśnienie diod gdy działa buzzer. Wydaje się, że nie musi być. Tranzystor też można chyba usunąć. Nie mogę dać BC560 bo ma być sterowanych po 36 diod każdego koloru (a dokładnie 36 diod zielono-żółtych)... Może pomożecie... robiw
  • Poziom 12  
    Ja zmontowałem taki prościutki i dość skuteczny układ:
    Płynna zmiana koloru diody LED?
    Pozdrawiam
    ZZ
  • Poziom 26  
    Dla diody dwukolorowej chyba nie będzie najlepszy - nie mam pewności czy oba kolory w takiej diodzie mogą świecić jednocześnie pełną mocą... robiw
  • Poziom 12  
    Ja zrobiłem ten układ z strony http://hw.metku.net/colorfade/index_eng.html ale mam problem z sterowaniem wiekszą ilość diód połączonych szeregowo. Jak je podłączam z dwoma zasilaczami tak jak jest na schemacie 1 (patrz niżej) to płynnie się zaświecają czerwone potem gasną i się zaświecają zielone ale jak mam jeden zasilacz tak jak na schemacie 2 to niestety tylko czerwone się płynnie zaświecają i gasną a zielone cały czas się świecą. Pewnie gdzieś coś żle zrobilem ale nie wiem gdzie. Jak mam to zrobić żeby działało na jednym zasilaczu?
  • Poziom 42  
    Zasil te diody z normalnego napięcia na poziome 12V. Połącz je po 3 szeregowo, potem te grupy równolegle - oczywiście z dobranymi rezystorami.

Jak tak masz połączony tranzystor p-n-p z LM324 to uklad nie będzie działał, z takim wysokim napięciem
  • Poziom 12  
    Na schemacie podałem dla przykładu 10 diód ale w rzeczywistości potrzebuję to zrobić na wiekszej ilości diód, przykładowo tak jak jest na rysunku poniżej, kilka rzędów po 15 led, oczywiście wtedy zasilacz będzie miał wiekszy prąd a nie 200mA. Czy jest jakaś inna możliwość podłączenia tranzistora pnp? Jak nie to chyba mi pozostalo stosować dwa zasilacze.