Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oblicza się rezystor przy bazie tranzystora???

daniel93 09 Sie 2006 21:42 10127 97
    jony
    Specjalista elektronik
    Tak dobrze zrozumiałeś
  • Relpol przekaźniki
    daniel93
    Poziom 29  
    Przepraszam ale wcześniej nie czytałe tego:
    Cytat:

No chyba ze tranzystor ma pracować nie jako klucz tylko w obszarze aktywnym

Czyli co bo tego zdania nie zrozumiałem :/
    jony
    Specjalista elektronik
    Praca aktywna to znaczy w roli wzmacniacza jakiegoś sygnału i wtedy z reguły ustawiamy Uce=0.5*Uzas.
    A ścisłości to gdy Uce>>Uce(sat).
    daniel93
    Poziom 29  
    Dziękuję wszytskim bardzo!
    Wytłumaczyliście mi wszytko o tranzystorach!
    Teraz każda pomocna wypowiedź zostanie nagrodzona ;)

Dodano po 14 [minuty]:

Jescze apytam:
    Czy żeby policzyć Rc to liczymy Uc/Ic czy Uzasi./Ic????
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Masz to w moich wypocinach
    Rc=(Ucc-Uce)/Ic

Tu nie ma dużej filozofi: zawsze do obliczania rezystancji obowiązuje prawo ohma, natomiast co do sumowania prądów i napięć Prawa Kirchhoffa
    jony
    Specjalista elektronik
    daniel93 napisał:
    Dziękuję wszytskim bardzo!
    Wytłumaczyliście mi wszystko o tranzystorach!

Heh nie tak prędko ;)
    Zwykły tranzystor bipolarny (bjt) kryje jeszcze przed tobą wiele sekretów i „zwykły” to on jest tylko z nazwy.
  • Relpol przekaźniki
    forestx
    No właśnie, my się dopiero rozkręcamy.
    na razie mamy tylko prostą polaryzacje dla pracy ciągłej, A co np z pracą impulsową, stabilizacja temperaturową, wycięganiem maxa liniowości i częstotliwości itd.
    daniel93
    Poziom 29  
    Tej ale jak mam policzyć Rc z Uce skoro zeby policzyć Uce to trzeba znać Rc ?? :D
    christo
    Poziom 26  
    Rc nie liczysz, Rc jest twoim obciążeniem którego wartość musisz znać. Bo po co komu układ którego schematy podałem wcześniej? :) Chyba że to ma być wzmacniacz to poprostu go dobierasz wedle uznania.
    forestx
    forestx napisał:

W drugą mańkę:
    Zakładamy punkt pracy tranzystora:
    Ucc=10V
    Ic=1A (a zaszalejemy z mocą)
    Uce=5V

URc = Ucc-Uce=10-5=5V
    Rc=URc/Ic=5Ω

Przyjmujesz punkt pracy: Ic, Uce, Ucc i na tej podstawie obliczasz Rc
    jony
    Specjalista elektronik
    Ale to ty przecież jesteś konstruktorem i to właśnie ty decydujesz jakie ma być Uce, Ic i na podstawie tych danych dobierasz Rc .
    Choć znacznie częściej mamy do czynienie z odwrotną sytuacją mamy narzuconą wartość Rc a naszym zadaniem jest tylko wybrać Ic i Uce.
    Wiec żeby to obliczyć musisz wiedzieć czego chcesz, lub jaki ma być rezultat końcowy.
    Konstruktor na podstawie założeń projektowych dobiera odpowiednie wartości, ale musi wiedzieć czego chce i co ma tranzystor robić w danym układzie. Czy ma to być wzmacniacz czy może pracować jako klucz który tylko ma dołączyć obciążenie do masy czy może cos innego.
    Tu wszystko zależy od tego jaki ma być rezultat końcowy.
    daniel93
    Poziom 29  
    A jak ja wiem tylko, że chce mieć Ic = 20mA????
    Jak policze Rc Skoro nieznam Uce??
    I jak policze Uce skoro nie znam Rc???
    forestx
    daniel93 napisał:
    - dobrze, ale jeszcze musimy wiedzieć co ten tranzystor będzie robił. A jakie masz napięcie zasilania?
    daniel93
    Poziom 29  
    Przecierz cały czas do przykładu bierzemy 5v i BC547.
    A co on będzie robić ???
    hmmm
    Może w przykładzie niech włącza leda(tylko jak policzyć a nei mówić, że z ledem Uce ma 1,4v :) ).
    jony
    Specjalista elektronik
    No to sprawa jest prosta jak dla diody led z rezystorem to dobieramy Rb tak by tranzystor był w nasyceniu.
    Prąd kolektora Ic=(Uzas-Ud-Uce(sat))/Rc
    Gdzie
    Uzas(Ucc) – napięcie zasilające
    Ud – napięcie przewodzenia diody led
    Uce(sat) – napięcie nasycenia równe kilkanaście miliwoltów

I tak dla diody led czerwonej mamy napięcie przewodzenia równe 1.8V i zakładamy prąd diody równy 10mA czyli Rc=(5V-1.8V)/10mA=320=330Ω. Pomijamy Uce(sat) jak nieznaczące.

Wzmocnienie tranzystora BC547B przy prądzie Ic=10mA będzie wynosić w okolicy 300A/A najmniej Hfe=200A/A czyli największa wartość Rb jaką możemy wstawić która zapewni nasycenie tranzystora liczymy tak:

Ib=Ic/hfe=10mA/200A/A=50uA
    Rbmax=(5-0.66)/Ib=4.34/50uA=82K

w praktyce musimy przyjąć wartość mniejszą np. 10K i będzie dobrze.
    Ostatecznie decyduje się na Rb=10KΩ i Rc=330Ω

I nie pytaj się jak oblicza się napięcie Ube czy też Ud czyli napięcie na diodzie led.
    Bo metodami analitycznymi nie da się tego obliczyć i (jedynie da się to rozwiązać iteracyjnie)
    właśnie dlatego przyjmujemy wstępnie do obliczeń Ube=0.6 do 0.7V i Ud=1.8V dla diody czerwonej.
    daniel93
    Poziom 29  
    Hmmm ten led to zły przykład :/
    Chodzi mi o sytuacje kiedy znamy tylko Ic(np. 10mA).
    Może regulacja prądu w zasilaczu - o to będzie dobry przykład....
    jony
    Specjalista elektronik
    Teraz ja nie rozumiem.
    No dobra chcesz żeby prąd kolektora wynosił 10mA czyli źródło prądowe??
    Jeśli tak to napisz to ci narysuje schemat źródła prądowego na tranzystorze i pokaże jak dobiera się wartości.
    Bo normalnie to konstruktor wie do czego będzie dołączony kolektor tranzystora.
    neo_dc
    Poziom 32  
    daniel93 napisał:

czytam to i czytam....

Jeśli chcesz projektowac układ z takim tranzystorkiem, to musisz znać 2 rzeczy:
    - napiecie zasilania układu
    - rezystancje obciazenia ( chociaż w przyblizeniu ) lub jego dane znamionowe ( np. zarowka - napiecie i prąd, mozna policzyc se rezystancje )
    - no i oczywiscie najlepiej note katalogowa tranzystorka

Dzieki temu bedziesz mogl dobrac uklad tak, by pracowal optymalnie, jedyne korekty przeprowadzasz juz na gotowym ukladziku ( mowie tu o amatorskiej elektronice ). Nie ma pradu bez napiecia i rezystancji ;)
    daniel93
    Poziom 29  
    Jeśli to schemat regulowanego źrudła prądowego to bardzo bym prosił....
    jony
    Specjalista elektronik
    Zobacz do linka masz tam schematy źródeł prądowych z wykorzystaniem bjt.
    http://www.4qdtec.com/csm.html

Ja omówię wersie 3 która jest najpopularniejsze choć wersja 4 tez jest dosyć popularna i na dodatek trochę lepsza.

Te źródło prądowe jest lepsze od tego co narysował christo.
    Bo prąd źródła prądowego mniej zależy od zmian napięcia zasilania, w wersji 4 jeszcze mniej.

Vin to napięcie zasilania Io to prąd tego źródła razem ze wzorem na Io.
    Który jest bardzo prosty i wynika wprost z II prawa kirchhoffa.
    Wartość rezystora R1 dobiera się tak by płyną przez niego prąd równy 5mA do 10mA plus prąd bazy T1.
    Wartość R2 decyduje o wartość prądu naszego źródła.
    Jeśli zastosujemy zamiast diody led dwie zwykłe diody to prąd będzie wynosił Io=0.6V/R2.
    A ty masz przykład sterowanego napięciowo źródła prądowego.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2426718#2426718
    daniel93
    Poziom 29  
    No tak ale w tedy tracimy moc na R2 :/
    forestx
    W elektronice cudów nie ma (zresztą jak w całej fizyce) - wszystko działa z pewną sprawnością i strat nie da się uniknąć. Na przykład wzmacniacze mocy mają sprawność rzędu 50%, czyli przy mocy wyjściowej 50W, drugie 50W idzie w grzanie. I jakoś nikogo to nie przeraża. :D
    daniel93
    Poziom 29  
    No tak ale w schemacie christo tego nie ma...

Kto m iwytłumaczy jak sie czyta te dziwne wykresy w notach, gdziem odstępy miedzy liniami są nieróne ??
    Np. jakie będzie wzmocnienie tranzystora bc547B przy prądzie 20mA??? - prosze o zaznazenie na wykresie...
    neo_dc
    Poziom 32  
    http://www.zsee.bytom.pl/energo/dane/kl3energo017.html jak chodzi ci o to to musimy wiedziec jakie chcemy miec napiecie Uce ( z obliczeń np. ) oraz prąd bazy lub prąd kolektora, prowadzimy linie i tyle :) Na koncu kazdej linii jest wartość prądu np. tam te 20 µA - to prąd bazy, oś rzędnych to prąd kolektora, oś odciętych to Uce. Tak jak na focie. Tyle ze na tych charakterystykach mozna wiecej, np. poprowadzić prostą obciążenia ( od prądu kolektora do Uce ) - ona wyznacza nam moc strat jaka moze maksymalnie odłozyć się na tranzystorze, nie chce mi się tu malować tego teraz, poszukaj a jak nie znajdziesz to napisze ci omowienie tej ch-ki.
    forestx
    daniel93 napisał:
    Np. jakie będzie wzmocnienie tranzystora bc547B przy prądzie 20mA??? - prosze o zaznazenie na wykresie...
    - jak najłatwiej (wg mnie) znaleźć notę katalogową? Wpisać w google nazwę elementu i pdf np: "bc547 pdf" Pomijam B bo jest to oznaczenie wzmocnienia prądowego. Ściągnij tego pdf'a: http://wwww.ges.cz/sheet/b/bc54x.pdf#search=%22bc547.pdf%22 i tam od razu znajdziesz wzmocnienie.
  • Pomocny post
    jony
    Specjalista elektronik
    Ta dziwna nierówna skala to skala logarytmiczna bardzo pomocna w elektronice.
    Właśnie dzięki skali logarytmicznej możemy zobaczyć jak zmienia się Hfe dla prądów zmieniających się o pięć dekad czyli od 10uA do 1A
    A jeśli chodzi o Ic=20mA to zaznaczyłem ci jak to odczytać.
    I dla Ic=20mA typowa wartość wzmocnienia będzie wynosić ok. 235.
    Zresztą do obliczeń dokładna wartość hfe nie jest nam potrzebna.
    Bo jeśli parametry układu zależą od Hfe to jest to zły układ.

daniel93 napisał:
    No tak ale w schemacie christo tego nie ma...

Ale źródło ze schematu christo to bardzo kiepskie źródło prądowe.
    Którego prąd silnie zależy od napięcia zasilania.
    A dodanie rezystora w emiterze znacząco poprawia parametry źródła.
    Ale nic za darmo przy dużych prądach w rezystorze będzie wydzielać się moc strat.
    daniel93
    Poziom 29  
    Mam 2 pytania:
    1.Zaprojektowałem kiedyś(dośyć dawno) mostek H i jeden z userów(obenie moderator) poiwedizał, że muszę dać diody między colektor a emiter zaporowo, bo bez nich nawet przy dopuszczalnym przez trranzystory prądzie, tranzystory mogą sie spalić. Wiecie po co się je dodaje i jak się je dobiera???
    2.Ile mocy strat rozproszy tranzystor w obudowie to-92 ??

Jeśli dobrze rozumie to dobrze zaznaczyłem na wykresie 80mA...
    jony
    Specjalista elektronik
    Te diody pełnia tą samą role co dioda włączona równolegle do cewki przekaźnika.
    Zapobiega przebiciu tranzystora na skutek samoindukcji powstającej w silniku.
    Powinny to być diody być diody szybkie.
    Co do mocy to zobacz sobie w katalogu o oznaczanie się to Ptot ale w praktyce nie powinno przekraczać się 0.1W
    Tak dobrze zaznaczyłeś 80mA
    daniel93
    Poziom 29  
    Szybkie czyli schotkiego ??