Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • #1
  Anonymous
  Anonymous  
 • #2
  green33

  Level 31  
  Te "tranzystory" to diody w obudowie SOT-23 :)
  Poza tym OK :)

  Pozdrawiam Marcin
 • #3
  sq6ade
  Level 40  
  CichyEska wrote:
  Zamieszczam zdjęcie jak to wykonać proszę o wyrozumienie rysowałem to ręcznie.

  Świetnie to narysowałeś :D Jak patrze czasami na schematy rysowane na kartce i potem skanowane albo na twory z "paintbrusza", które to ich autorzy zamieszczaja to na forum i www to przy nich to twe dzieło to "Mona Lisa" :D
 • #4
  Anonymous
  Anonymous  
 • #5
  java77
  Level 2  
  ta ingerencja w twoje radio byla zupelnie niepotrzebna.posiadam to radio od lat.i nigdy nie grzebalem przy zworkach.nie bylo takiej potrzeby.wystarczy zresetowac radio,urzyc kombinacji klawiszy i uruchomic z powrotem.i masz 400 kanalow +5,-5Khz,am,fm.praca w splicie,dtmf i inne ciekawe funkcje....pozdrawiam

  Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
  Użyj przycisku Maycom AH 27-odblokowanie przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/
 • #6
  Anonymous
  Anonymous  
 • #7
  SP8JZ
  Level 33  
  OK
  Zrobiłem to według Twojgo opisu i jest 25.160 do 29.655 MHz.
  Mikroprocesor SH-27.Próbowałem różnych kombinacji ,funkcja logiczna 4² kombinacji..Praca w zero jest po przełączeniu F+EMG ,kiedy na wyświetlaczu jest -5kHz = 2x.xx0 MHz.Kiedy napis znika jest 2x.xx5MHz.Żadna kombinacja nie ustawiła mikroprocesora w stan OkHz ,kiedy na wyświetlaczu nie jest wyświetlany -5kHz ,jak również żadna kombinacja nie ustawiła mikroprocesora tak aby startował z włączonym -5kHz.

  Reasumując: producent uwzględnił domyślny tryb pracy = 2x.xx5 ,ponieważ wyświetlacz posiada jedynie segment sygnalizacji "-5kHz" dla zera.W praktyce wygląda to tak ,że po podłączeniu zasilania należy przełączyć urządzenie na wyżej wymienione wskazanie dla zera.
  Ot i cała filozofia przestrojenia radia.
  Ommawiany opis jest chyba jedynym w sieci ,ponieważ nic więcej nie znalazłem
  .Jest tylko masa pytań jaki dać dławik i kondensator do kwarcu.

  Pozostałe kombinacje "zworkologii" ograniczają poszczególne funkcje i nie odblokowywują żadnych dodatkowych.Absolutnie nie ma możliwości ustawienia +5kHz od domyślnego - nie ma nawet segmentu na wyświetlaczu do takiej sygnalizacji.W pierwszym poście po prostu wkradł się błąd.

  Omawiana zworkologia odblokowywuje nadawanie/odbiór DTMF ,pracę w splicie dla przemienników w zakresie 99 kanałów = 1MHz do góry i do dołu ,pasmo pracy jak wyżej (wskazanie od -C do +D) , AM/FM full bands, +5kHz/0Khz (0 sygnalizowane jako -5kHz).
  Praca na przemiennikach ogranicza się do 5 kanałów 29.600 do 29.650 MHz.

  Urządzenie podsiada elektronicznie strojone filtry na diodach pojemnościowych dla każdej zmiany częstotliwości ,co sprawia że czułość i moc wyjściowa jest niezmienna niezależnie od pasma.Jest to duża zaleta.
  Przy rozładowanych bateriach trzyma moc w całym paśmie! Przy zasilaniu 5.5V moc nadawania W.CZ. wynosi 1W również na granicach pasma!
  Posiada modulator AM na autotransformatorze więc nadajnik AM nie jest w żaden sposób ograniczony.
  Jest jeszcze kilka zalet ,ale nie związanych z tematem przestrajania.

  Urządzenie posiada błędy fabryczne odbiornika ,co sprawia że odbiór jest bardzo kiepski.Pisząc dokładniej - odbiór jest piskliwy oraz zakłócony własnym zegarem procesora.

  Napiszę jedynie w skrócie jak usunąłem te błędy.

  Usunięcie rezonatora i odbiornika DTMF LC7385 - urządzenie traci DTMF ,ale zyskuje na jakości odbioru.Szumy fazowe znikają.

  Wymiana filtru kwarcowego 10.695MHz na nieco szerszy (Alan 48+) - szerszy i przyjazny dla ucha odbiór ,co w przypadku oryginalnego powodowało pisk zawężenia nieprzyjemny dla ucha

  Wymiana kondensatora C906 10µF na 220µF SMD.Może być problem ze zdobyciem ,ale uważam to za poważny błąd ponieważ jest to kondensator filtrujący zasilanie końcowego wzmacniacza audio LM386 i po jego wstawieniu granica pasma przenoszenia zniżyła się z ok 600Hz do ok 250Hz oraz znikło to dziwne charczenie które powstawało w wyniku wzbudzania się tego stopnia z braku filrowania zasilania.

  W praktyce po tych zabiegach odbiór jest o niebo lepszy niż oryginalnie

  Usunąłem również funkcję wyciszania odbioru dla przełączania kanałów ,co uniemożliwiało skanowanie pasma "na słuch" i co naprawdę człowieka wnerwia przy przełączaniu kanałów.
  Pomiary wykazały ,że squelch jest realizowany przez mikroprocesor z pinu 17 i blokowanie squelcha w bloku pośredniej sprawia ,że system oszczędzania baterii nie działa prawidłowo.System włącza i wyłącza odbiornik w takt migania napisu PSI-III 5 sekund po zamknięciu blokady.Jak również ma to związek z nadawaniem AM.
  Zrealizowałem to tak ,że zamieniłem potencjometr zewnętrzny squelch na potencjometr z włącznikem rozwiernym.Włącznik rozwierny zwiera kolektor tranzystora odwracającego fazę z mikroprocesora Q910 npn OE do masy w skralnym lewym położeniu potencjometru.
  Uzyskujemy w ten sposób dodatkową opcję całkowitego bezwarunkowego otworzenia squelch'a i możliwość skanowania na słuch.Program wystawia logiczne zero wiciszenia na bazę npn OE ,ale kolektor jest zwarty do masy i wyciszanie nie działa.
  Potencjometr mieści się z powodzeniem w urządzeniu ,trzeba tylko nieco przechylić na bok filtr kwarcowy tak aby się zmieścił.

  Opisany wyżej dodany kondensator zwiększa również stałą czasową rozładowania napięcia zasilania LM386 ,dzięki czemu nawet bez dodanego wyłącznika chwilowe naśnięcie nie powoduje chwilowego ,wnerwiającego człowieka zamykania blokady podczas przełączania kanałów.Tak więc niesie to same plusy dla komfortu użytkowania transceivera.

  Napisałem o tych metodach modyfikacji w poście na temat przestrajania ,ponieważ urządzenie to jest zminiaturyzowane technicznie do granic możliwości (jest nawet trafo modulacyjne) i jego pomiary mogą być w znacznym stopniu utrudnione dla niektórych elektroników.Wiązałoby się to z ciągłym składaniem i rozbieraniem urządzenia ,ponieważ działa ono poprawnie jedynie wtedy ,kiedy jest całkiem złożone.
  Osobiście wykonałem przedłużki dla złącz między poszczególnymi PCB tak ,aby urządzenie działało poprawnie gdy płytki są rozdzielone od siebie.
  Myślę ,że chociaż wymiana opisywanego kondensatora filtrującego powinna przynieść poprawę odbioru beż dodatkowych problemów związanych z pomiarami.
  Typowe charczenie opisywane w sieci dla tego modelu ,kiedy nie jest odbierany sygnał a jedynie szum ,powinno zniknąć całkowicie.

  Chciałbym jeszcze poprawić swój post.Otóż zapomniałem napisać ,że wymieniłem dodatkowo kondensator separujący na wyjściu adio LM386 do głośnika ,co obniżyło dodatkowo pasmo przenoszenia.Kondensator SMD 47µF na 180µF ,ponieważ taki miałem pod ręką.
  Myślę ,że zgodzicie się ze mną ,że producent popełnił tutaj błąd 47µF dla wyjścia 8Ω to jest jednak za mało.
 • #8
  Anonymous
  Anonymous  
 • #9
  SP8JZ
  Level 33  
  Nie mówię ,że nie ma takiej opcji kombinacji klawiszy.AH-27 to radio z rodziny Maycom.Osobiście spotkałem się z różnymi procesorami w takich samych urządzeniach ,dlatego napisałem że w opisywanym modelu siedzi mikroprocesor SH-27.
  Mam właśnie na stole Stabo XM8082 ,które w rzeczywistości jest Maycomem EM-27.
  W tym urządzeniu są zworki pojemnościowe i podobna zworkologia.Z tym ,że funkcja Reset-On umożliwia tzw. "superband" - podtrzymanie klawisza M4 przy włączaniu umożliwia pracę na 600 kanałach.Natomiast kombinacja M1+M4 przełącza urządzenie pomiędzy 2x.xx0 i 2x.xx5.
  Na forum można wyczytać że i w EM-27 nie wszyscy wiedzieli o tym i wstawiali dławiki do rezonatora ,efektem czego radio pracuje w zero a na wyświetlaczu jest np.27.185MHz.Widziałem też na Allegro takie urządzenie i musiałem napisać właścicielowi o błędzie.
  Tak ,że myślę że trzeba będzie wrzucić tutaj nieco schematów i pomocy serwisowych

  Co do 78+ to są 2 wersje "zwykły Alan 78+" na mikroprocesorze Maxcom i Alan "78+ multi" na procesorze i pamięci 24c02.W tym drugim zworkologia jest łączona z kombinacją klawiszową "Power ON + AM/FM + Scan" ustawia urządzenie w jeden ze standardów homologacyjnych CEPT kiedy na wyświetlaczu wyświetlane jest Menu serwisowe.
  Wybór - UP/DN ,potwierdzenie i zapamiętanie - AM/FM.
  Moje próby ze zworkologią zwykłego 78+ nie wykazały opcji o których piszesz.
  Dobrze by było gdybyś opisał jak to zrobiłeś ,ponieważ wejścia programujące można ustawiać na różne sposoby.Podciąganie do logicznego zera ,logicznej jedynki ,wejścia wiszące w powietrzu (tak zwane trójstanowe) ,kombinacje multipleksowane n² zworkowe i pojemnościowe.

  Osobiście nie spotkałem się z innym modelem Maycoma AH-27 ,ale widziałem w sieci na www.cqham.ru model z 6-cioma przyciskami klawiatury na mikroprocesorze LC7233 ,do którego mam schemat i teoria z kombinacją klawiszową może być słuszna.
  Szkoda tylko ,że producenci ukrywają funkcje napisanych programów ,nie udostępniają informacji na ten temat i my elektronicy musimy się przez to głowić i rozwiązywać te problemy w ten sposób.

  Te problemy nigdy nie znikną ,ponieważ CB Radio musi posiadać różne standardy homologacyjne dla sąsiadujących krajów aby zminimalizować interferencje podczas podwyższonych warunków propagacyjnych i nad tym czuwają odpowiednie urzędy radiokomunikacyjne.

  Myślę ,że dobrym pomysłem byłoby utworzenie bazy danych wszystkich możliwych kombinacji na wejściach programujących najpopularniejszych mikroprocesorów ,ponieważ metoda prób i błędów przynosi zawsze jakiś procent błędu dla stanów ,których program nie uwzględnia i nie odczytuje ,bądź tak jak w przypadku naszego AH-27 - zawiesza działanie programu.
  Rozwiązałoby to problemy urządzeń oryginalnych i oryginalno-pochodnych jak np. moje Stabo XM8082 ,ponieważ mikroprocesory są takie same.
  Tak jak zrobił to Moderator umieszczając bazę schematów do większości serwisowanych radiotelefonów na jednej ze stron dostępnych na Elektrodzie.

  Tak na marginesie w omawianym Stabo trzeba było wstawić dwie podwójne diody SMD w puste miejsca na szynie programującej i odpowiednio skonfigurować zworki na dolutowanych diodach.
  W stanie , w jakim dostałem urządzenie do przestrojenia kombinacja M1+M6 nie działała.Był ustawiony standard 80FM+15AM Niemcy.
  Takie same diody mamy na rysynku powyżej ,trzeba było się jedynie domyśleć że czegoś tu brakuje.
 • Helpful post
  #10
  Tandi
  Level 2  
  Dzieki za opis,bardzo pomoglo!
 • #11
  bartprokop
  Level 12  
  Na moim (kupionym gdzieś 10 lat temu) MAYCOM AH-27 wlączenie zasilania wraz z wcisniętymi przyciskami CLR i A/M (patrząc na radio od przodu najbardziej w prawo kolumna i pierwszy z góry oraz ostatni z dołu) odblokowuje wszystkie "edukacyjne" funkcje radia. 10 czterdziestek, piątki i wszystko inne.

  BTW. Szukam kogoś kto umiałby mi wymienić potencjometr głośności w tym radiu, bo mój ze "starości" (chyba) nieco przerywa.
 • #12
  kasta18
  Level 9  
  Mam pytanie czy podałby ktoś jak się robi reset tego radia ?
 • #13
  Anonymous
  Anonymous  
 • #14
  SP8JZ
  Level 33  
  Za to w niektórych modelach przy procesorze jest bateria podtrzymująca pamięć.
  CichyEska wrote:
  Nie ma opcji resetu w tym radiu,po co chcesz resetowac?
  Kol. kasta18 może mieć rację, gdyż w moim radyjku potrafił zawiesić się program. Przyczyna - woda pod klawiaturą, pomagało zwarcie na sekundę źródła podtrzymującego pamięć. Model made in korea z klawiaturą numeryczną i DTMF, taki jak na zdjęciach.