Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia na elektryka - co potrzebne???

02 Sie 2006 15:05 7074 6
  • Poziom 16  
    Witam!

Chcialbym sie dowiedziec, co jest potrzebne, aby byc pelnoprawnym elektrykiem. W chwili obecnej posiadam swiadectwo kwalifikacyjne SPE (Stowarzyszenie Polskich Energetykow, to samo co SEP) do 1kV. Interesuje mnie jakie kursy czy szkolenia nalezy zrobic, aby miec mozliwosc zakladania instalacji elektrycznych w domach i miec mozliwosc zglaszania do rejonu energetycznego. Ogolnie, co musze miec, aby moc pracowac jako samodzielny elektryk. Wiem ze sa jakies kursy, ale nie wiem dokladnie co jest potrzebne, gdzie nalezy sie rejestrowac itd. Prosze o odpowiedz!

Pozdrawiam!
  • Computer Controls
  • Poziom 19  
    Ale posiadasz świadectwo SPE które? Że do 1kV to trochę mało powiedziane. Masz na montaż instalacji do 1kV czy tylko na naprawę i konserwację?
  • Computer Controls
  • Poziom 16  
    Dokladnie wyglada to tak:

"Swiadectwo kwalifikacyjne uprawniajace do zajmowania sie eksploatacja urzadzen, instalacji i sieci na stanowisku EKSPLOATACJA"

... spelnia wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji w zakresie: konserwacji, remontow, montazu, dla nastepujacych urzadzen, instalacji i sieci:

"Grupa 1. Urzadzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzajace, przetwarzajace, przesylajace i zuzywajace energie elektryczna:

2) urzadzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napieciu nie wyzszym niz 1kV

10) aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urzadzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczen urzadzen i instalacji wymienionych w pkt 2.
  • Poziom 26  
    POSZUKAJ człowieku na forum.
    Jak nie na tym, to na ISE.

Eksploatacja, to tylko wykonawstwo instalacji według czyjegoś projektu(Tobie nic nie wolno zmieniać, dawać od siebie - nie masz uprawnień projektowych), konserwacja instalacji(tzw. utrzymanie ruchu, wymiana bezpiecznika, żarówki, gniazda, itp). Przecież masz napisane na tym świadectwie co możesz, a co nie. Sam napisałeś.

Aby decydować o dopuszczeniu instalacji do użytku, trzeba przeprowadzać pomiary - do tego są uprawnienia pomiarowe(literka P).

Protokół z takich pomiarów musi podpisać osoba z uprawnieniami dozoru(D).
    Więc zawsze musisz kogoś wezwać z energetyki(przy okazji płacić).

Mając tylko E, nie możesz WSZYSTKIEGO załatwić z energetyką. Niestety...
  • Poziom 16  
    Uprawnienia projektowe?
    Czyli jak powiedzmy zakladam komus instalacje w garazu (2 gniazdka + swiatlo) to jeszcze ktos musi ja zaprojektowac? Toz to bez sensu, chyba kazdy kto ma pojecie o elektryce wie jak to nalezy zrobic....

Druga sprawa, czy majac uprawnienia E moge sobie wymienic bezpieczniki przedlicznikowe (plombowane) ?? Lub czy moge np przeniesc licznik w inne miejsce, co tez wiaze sie z jego rozplombowaniem ??

I jeszcze, zaluzmy ze ktos pobudowal sobie domek, i ja robie mu instalacje, przylacze itd. To co musze miec, abym sam mogl zglosic to do ZE, lub jak inaczej to "zalatwic" aby bylo ok?? Zaluzmy ze wykonalem instalacje zgodnie ze wszystkimi przepisami, normami itd.

Ale najbardziej mnie interesuje, co musze zdobyc, jakie kursy ukonczyc, abym mogl sam zakladac instalacje elektryczne w domach, wymieniac stare instalacje i zglaszac to do ZE.

Na forum jest w tej chwili groch z kapusta, kazdy pisze co innego, wiec juz sam nie wiem. Niech ktos napisze jasno, co musze zrobic i jakie papiery zdobyc i gdzie to mozna zrobic. Odecnie studiuje elektronike i telekomunikacje na politechnice czestochowskiej, jestem po liceum elektronicznym i posiadam ww uprawnienia. Co jeszcze musze miec, aby byc "normalnym" elektrykiem. Tylko nie piszcie o wiedzy, bo nie o to chodzi, chodzi mi o prawo.

Dziekuje i pozdrawiam!!
  • Poziom 26  
    arturssp napisał:
    Uprawnienia projektowe?
    Czyli jak powiedzmy zakladam komus instalacje w garazu (2 gniazdka + swiatlo) to jeszcze ktos musi ja zaprojektowac? Toz to bez sensu, chyba kazdy kto ma pojecie o elektryce wie jak to nalezy zrobic....

Wybacz, ale "bez sensu", to jest Twoja reakcja.
    "Pojęcie o elektryce" to w tym kraju ma co drugi mężczyzna(tak mu się wydaje).
    Jak zgłaszasz do energetyki odbiór instalacji, to musisz im przedstawić schemat(ten, kto się na nim podpisał, odpowiada prawnie za wszelkie nieprawidłowości/wypadki), i protokół z pomiarów. W razie problemów projektant jest pierwszym podejrzanym(->patrz sprawa zawalonej hali).
    A schemat, to jest tylko jedna kartka z projektu(który musisz wykonać).

arturssp napisał:
    Druga sprawa, czy majac uprawnienia E moge sobie wymienic bezpieczniki przedlicznikowe (plombowane) ?? Lub czy moge np przeniesc licznik w inne miejsce, co tez wiaze sie z jego rozplombowaniem ??

Plomby, i wszystko co jest przed licznikiem, należy do energetyki.
    Nikt tam nie może samowolnie grzebać/zmieniać/wymieniać.

arturssp napisał:
    I jeszcze, zaluzmy ze ktos pobudowal sobie domek, i ja robie mu instalacje, przylacze itd. To co musze miec, abym sam mogl zglosic to do ZE, lub jak inaczej to "zalatwic" aby bylo ok?? Zaluzmy ze wykonalem instalacje zgodnie ze wszystkimi przepisami, normami itd.

Uprawnienia na Projektowanie, + komplet świadectw SEP: E+P+D.
    Wtedy możesz "wszystko sam".
    Nikt Ci nie uwierzy na słowo, że wszystko jest zgodnie z przepisami/normami - udowodnij to na papierze - w Projekcie.
    A przyłącza robi energetyka - płacisz za to.

arturssp napisał:
    Ale najbardziej mnie interesuje, co musze zdobyc, jakie kursy ukonczyc, abym mogl sam zakladac instalacje elektryczne w domach, wymieniac stare instalacje i zglaszac to do ZE.

Jak powyżej.

arturssp napisał:
    Na forum jest w tej chwili groch z kapusta, kazdy pisze co innego, wiec juz sam nie wiem. Niech ktos napisze jasno, co musze zrobic i jakie papiery zdobyc i gdzie to mozna zrobic. Odecnie studiuje elektronike i telekomunikacje na politechnice czestochowskiej, jestem po liceum elektronicznym i posiadam ww uprawnienia. Co jeszcze musze miec, aby byc "normalnym" elektrykiem. Tylko nie piszcie o wiedzy, bo nie o to chodzi, chodzi mi o prawo.

No i znowu pokazujesz młodzieńczą ignorancję...
    Studia elektroniczne nie dają Ci wiedzy do zajmowania się energetyką.
    Po to na każdej Politechnice są osobno wydziały Elektroniki, i Elektryczne(czy Energetyczne).
    W drugą stronę też to działa(inżynier elektryk nie wie tego, co osoba po elektronice).

Poczytaj forum http://ise.pl/forum/ bo tam siedzą elektrycy, praktykujący, żyjący z tego.
    Elektroda tutaj(w tym temacie) rzeczywiście wysiada.
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie wszystkich ,mam pytanko chce zakladac instalacje elektryczne w domach ,mam o tym spore pojecie poniewaz jestem po szkole technikum elektryczne. Ale chcialbym otworzyc wlasna dzialalnosc jakie uprawnienia potrzebuje do tego ,wiem o sep 1kv tylko to jest bardzo duzy zakres tych kursow .poprostu chcialbym wiedziec co musze zrobic zeby moc legalnie zakladac instalacje w domach z gory dziekuje