Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polskie Gramofony (m.in. GS-431, 434)

02 Sie 2006 17:34 30449 18
 • Poziom 14  
  Witam! Chciałbym rozwiać kilka mitów i wyjaśnić pewne zawiłości polskich konstrukcji z lat 80-tych (w dziedzinie gramofonów). Obecnie rozważam zakup gramofonu i po chwilowym zainteresowaniu nowymi produktami (np. Reloop - znakomita konstrukcja niestety z nastawieniem na DJ - całkowity brak automatyki) uwagę swoją skupiłem właśnie na starszych polskich konstrukcjach. I tu od razu pojawiły się wątpliwości. Przykład. Jaka jest różnica między gramofonem GS- 431 "Bernard" a GS 431 "SERVO PHOTOELECTRONIC REGULATION SYSTEM" ? Są jeszcze GS-434 "Bernard". Czy między nimi występują jakieś istotne różnice? Zauważyłem np., że "431" posiadają bardzo gruby talerz (tak wyglądający) a "434" już "cienki", podobny do późniejszych konstrukcji np. GS-461, GS-464. I tu pojawia się kolejne pytanie. Lepiej 431, 434 czy raczej 461, 464? Te pierwsze posiadają najczęściej grube ramię w kształcie litery "L" a te późniejsze cieniutkie ramię proste. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań? Liczę na rozwinięcie tego tematu i wiele ciekawych wypowiedzi posiadaczy oraz byłych użytkowników tego sprzętu! Pozdrawiam!

  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące większości gramofonów. Jaki jest prawidłowy sposób odsłuchu płyt? Przy zamkniętej czy otwartej pokrywie? Sprawa niby banalna ale... są rózne szkoły! A dźwięk (żeby było ciekawiej) zupełnie inny przy otwartej (chyba lepiej...) niz zamkniętej(wiecej basu, czasami dudnienie i lekki rezonans). Jak jest prawidłowo?
 • MetalworkMetalwork
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  zasadniczo to im starszy polski gramofon tym lepszy. nie patrz na automatykę, bo oprócz windy do opuszczania ramienia nic więcej w gramofonie do normalnego słuchania nie jest potrzebne, a komplikuje tylko budowę. co do ramion to i proste i j potrafią być b. dobre. w starszych pojawiały się czasem ramiona j z importu ( japońskie) polskie też nie sa złe, tyle , że potrafią byc nieco bardziej przepracowane, co objawia się np luzami, zwłaszcza przy montażu główki, co zasadniczo uniemożliwia prawidłowe ustawienie wkładki. te proste mają już dużo plastiku i jak na mój gust widać już w nich polskie oszczedności, za to są w jednym kawałku i główka się nie poluzuje. "SERVO PHOTOELECTRONIC REGULATION SYSTEM" to po prostu nazwa regulacji obrotów w której sprzężenie zwrotne zrealizowana przy pomocy "zębatej " lub dziurawej przysłonki na osi silnika, żarówki i fotrezystora. po przepaleniu żarówki talerz potrafi rozpędzić się do naddźwiękowych prędkości. jak masz wybór, to weż najcięższy talerz ( np Fryderyk), zobacz czy nie ma luzu w łożyskach i czy silnik nie hałasuje. wybrałbym też raczej modele z obudową z płyty wiórowej niż z blachy ( np. Bernard gs461), to już jest kwestia gustu. pokrywa zamknięta czy otwarta - nie ma uniwersalnej recepty. zależy od gramofonu, podłoża , poziomu głośności na którym się słucha, ... upodobań słuchającego ;-) temat rzeka.
 • MetalworkMetalwork
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam

  Polskie gramofony...temat rzeka.

  ADAM
  Niewątpliwie najlepszym polskim gramofonem jest GS 420 Adam.Stara polska konstrukcja z lat 70/80.Napęd bezpośredni -silnik krokowy.Ramie "L" Drewniana obudowa.

  BERNARD
  Rozróżniany dwa rodzaje bernardów..w starej obudowie Gs 434 napęd paskowy, ramie "S" takie samo co we Fryderyku.

  Drugi rodzaj to cienki panel-front GS 431 napęd paskowy ramie "L" dwa toporne isostaty zmiany obrotów 33/45obr.Napęd załącza się w momencie ustawienia ramienia na początku płyty.Jest też wersja GS 438 dla mnie osobiście najładniejsza i najlepsza z serii Bernard.Napęd załączany isostatem chwilowym "start". Zmiana obrotów za pomocą jednego isostatu 33/45.Napęd paskowy.Ramie "L".

  Istniało jeszcze wiele odmian GS 470..472..475..różniły sie szerokością..np wersja midi i pokrywą np czarna.

  DANIEL
  G1100FS Daniel najbardziej zaawansowany gramofon jeśli chodzi o automatykę.Sensorowe przyciski.Pełna automatyka ramie samo ustawia się na początku płyty i samo wraca.Napęd paskowy.Silnik japoński.Drewniana obudowa.Ramie "S"

  GS 464 jedna z ostatnich (początek lat 90) serii.Ramie proste.Cieńki panel -front.

  GS 500 najnowszy, wizualnie dopasowany do zestawu Diory 500. Proste ramie..pełno plastiku ..pół automat ..ramie samo powraca po zakończeniu płyty.Wyposażony we wkładkę MF 105.

  Była również wersja daniela fonomaster..z wbudowanym wzmacniaczem klasy HI-FI.

  FRYDERYK
  Gramofon Fryderyk -napęd paskowy wizualnie dopasowany do WS 503.Ramie "S"

  W pewnym okresie czasu stosowano stabilizację obrotów na popularnym w tamtych czasach układzie scalonym UL 1901.Było to bardzo zawodne rozwiązanie.
  Jednak większość polskich gramofonów było wyposażone w bardzo prosty a zarazem niezawodny układ optycznej stabilizacji ..fotorezystor/żarówka.Który w 100% spełniał swoje zadanie.

  Co do jakości dźwięku...najistotniejszym ogniwem gramofonu jest sama wkładka MF 100-105.Teoretycznie czym wyższa tym lepsza.W praktyce było troszeczkę inaczej..dopasowanie wkładki do wzmacniacza...tzw.. rezonans..każda wkładka potrzebowała innego kondensatora ne wejściu przedwzmacniacza RIAA.

  Jakość ramienia też miała wielkie znaczenie..czym starszy gramofon tym lepiej.. mniej plastiku, mniej oszczędności..większa jakość i niezawodność.

  Wybór należy do Ciebie....

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  czy ktoś mógłby usystematyzować nazwy ramion, bo ja użyłem nazwy "j" dla tego bardziej poskręcanego, które chyba powinienem nazwać "s" , nie słyszałem natomiast o ramieniu "L" ( może nie dosłyszałem). nie będzie później nieporozumień :-)
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam
  OK. Ramie "S" to "S" Bardzo poskręcane.Ramie"L" to nic innego jak "J" też skręcone ale mniej...Są również proste!.Mój błąd z "L".
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  nie wziąłem pod uwagę , że "j" to coś pośredniego między prostym , a "S" . jakoś mi umknęło, bo w domu mam Fryderyka z "S" i jednego z ostatnich Bernardów z prostym ramieniem. Fryderyk dużo bardziej mi pasuje, tyle, że mój egzemplarz ma kłopoty z mocowaniem headshell'a i albo dorwę się do jakiegoś ramienia i je wymienię, albo będę musiał zastosować przeróbkę, bo tak jak jest nie da się zrobić poprawnej geometrii igły.
 • Poziom 14  
  Witam ponownie! Dziękuję za bardzo ciekawe rozwinięcie tematu! Teraz przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Piszecie o "Bernardach" (m.in. 431 i 434). Tymczasem na rozmaitych aukcjach itp. znalazłem kilka ciekawych gramofonów m.in. GS - 431, który "nie jest Bernardem"! W nazwie występuje tylko symbol (431 lub 434) i dopisek na obudowie "SERVO PHOTOELECTRONIC REGULATION". Coż to za wersje? Czy to jest "Bernard" czy nie? Pochodzi jeszcze z lat 80-tych. I jeszcze coś. Jak juz pisałem "wykryłem" istnienie grubego i cienkiego talerza:D I tak np. w pewnym GS - 431 jest "gruby" (znaczniki stroboskopu na samym jego dole a wyżej gruba warstwa aluminium) natomiast w innym GS - 434 jest "cienki" (znaczniki zajmują prawie całą jego wysokość). Czy on faktycznie jest grubszy (przez to cięższy i lepszy) Czy tylko tak wygląda? I rzecz ostatnia. Pisaliście o róznych rodzajach obudów. Zauważyłem, że większość "431" są metalowe i niskie a "434" są w obudowie z płyty wiórowej ale... z grubościa talerza jest odwrotnie. 431 - grube, 434 cienkie. Aktualnie przymierzam się do kupna GS - 431 SERVO PHOTOELECTRONIC REGULATION (gruby talerz, ramię L lub J jak kto woli, obudowa niska metalowa) ale czy to jest Bernard czy nie... tego nie wiem! Na obudowie ta nazwa nie występuje, poza tym wygląda identycznie jak Bernard! Pozdrawiam!

  P.S. Niestety "Adam" choć piękny jest chyba poza moim zasięgiem patrząc na ceny i jego dostępność!
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  niskie obudowy niekoniecznie były metalowe. cześć z nich była zrobiona z płyty wiórowej i tylko z przodu miały nakładkę z aluminium. z tymi talerzami, to chyba niestety nie masz racji i jest odwrotnie. popatrz na krawędź, te z krawędzią ukośną i "grubą warstwą " aluminium są lżejsze niż te z czarnym brzegiem z krawędzią pod kątem prostym. takie są różnice u mnie ( Bernard vs Fryderyk)
 • Poziom 14  
  Witam raz jeszcze! Chciałbym teraz przedstawić gramofon, który "mam na oku" i poprosić o komentarz i opinię "czy warto". Jest to wpomniany przeze mnie wcześniej GS - 431 Servo Photoelectronic Regulation System". Czyli prawie "Bernard" a może jakiś "bernard eksportowy". Tutaj też proszę o wskazówkę! Pozdrawiam!

  Polskie Gramofony (m.in. GS-431, 434)

  Polskie Gramofony (m.in. GS-431, 434)

  Polskie Gramofony (m.in. GS-431, 434)
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  bardzo przyzwoite ramie. ogólnie wygląda jak mój bernard - z wyjątkiem ramienia i kominka stroboskopu - u mnie jest czarny. talerz niestety wygląda na ten sam co u mnie - czyli lżejszy, chociaż nie jestem pewien czy nie jest większy, przez to wcięcie w kątowniku z przodu. obudowa chyba jest blaszana, bo te z płyty które widziałem były przed malowaniem okleinowane i było widać słoje. wszystko zależy od stanu i ceny. przed kupnem trzeba obejrzeć główne łożysko i oś subplatera czy nie są wytarte, no i sprawdzić, czy nie ma luzów w ramieniu. te w łozyskach można ew. wyregulować dokręcając kamienie, ale istotne jest mocowanie główki ramienia. powinna wchodzić ciasno, utrzymywać sie prosto po zakręceniu i nie mieć luzów. dobrze by jeszcze było , żeby silnik nie chałasował. popsuta elektronika nawet wskazana, bo można obniżyć cenę, a naprawa jest tania i łatwa.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Witajcie

  Jest to standartowa konstrukcja GS-431 "Bernard" - tyle ze zapewne była to wersja albo exportowa, lub koncowy wymysł inzynierów.
  Kominek kazdy mógł zobie zmienic .

  Ja bym Ci zaproponował gramofon "DanieL" lub "Fryderyk" , lub ewentualnie "Bernard" GS-434.
  Stare pewne konstrukcje, ciezki talez, Daniel swietnie sie prezentuje , sensory są niesamowite ...

  Jesli zechcesz - zainteresujesz sie , dam Ci jego parametry.
  Chyba ze stać Cie na GS-420 /424 "Adam" ? Równiez świetne gramofony...

  Do usług
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Witam

  Jest to GS 431 Bernard w wersii exportowej, może dlatego nie ma nazwy na napanelu przednim.

  "servo photoelectronic regulation system"..to nic innego tylko optyczny ( fotorezystor-żarówka) system stabilizacji obrotów.W tamtych czasach firmy bardzo lubiły chwalić się "nowoczesnymi" rozwiązaniami.Np na MDS 4421 "szuflada"na panelu przednim można było zobaczyć napis "trzy silniki"..a to robiło wrażenie.

  Co do talerza...nowoczesna linia podwyższonego talerza, który jednocześnie był lżejszy od wcześniejszych jakie stosowała fonica.Niższy talerz z nowoczesnej lini wzorniczej (ale też lekki) miały GS 464 i 500.

  GS 431 tak jak pisałem wcześniej ma dwa isostaty 33/45 obr a start talerz odbywa się po ustawieniu ramienia na początku płyty.tylko tym różni się od 438.

  Tak jak pisali przedmówcy..najważniejsze żeby łożyska nie miały luzów, wkładkę najlepiej kupić nową,pasek będzie najprawdopodobniej do wymiany.
  Jeżeli chodzi o wygląd to w/g mnie GS 431/438 mają najładniejszą linię wzorniczą...i to ramię.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Dziękuję za komentarze! Niestety ten gramofon jest na drugim końcu Polski więc nie będe mógł niczego sprawdzić :cry: Powiedzcie mi jeszcze taką rzecz. Czy bez instrukcji obsługi (nie ma) będę mógł precyzyjnie wyregulować nacisk na płytę oraz "antypoślizg"? Jego cena to 60 zł + koszty przesyłki. Właściciel zapewnia, że wszystko jest OK. Może na razie wezmę tego a z czasem pomyślę może o drugim, lepszym (Adam)? Doradźcie jeszcze coś w temacie. Piszesz, że naprawa elektroniki jest prosta i tania. A jak z (odpukać) ewentualnymi "luzami" i tym wszystkim o czym pisałeś (silnik). Czy to też można za rozsądne pieniążki naprawiać?

  O "Fryderyku" słyszałem także sporo dobrego ale to juz chyba dużo starsza konstrukcja? Hmm... szkoda, że nikt nie opublikował "Historii gramofonów Fonica" ze zdjęciami, dokładnymi opisami, parametrami i schamatami! To byłby bestseler! :D
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Oczywiście ze bedziesz mógł wyregulować , sam na początku miałem problemy z kalibracją naciskiem itp.

  Wszystko znajdziesz tutaj (mi pomogło);

  http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

  Jesli chodzi o fryderyka , to nie jest az tak stary -zresztą wiekl nie gra roli moim zdaniem , a jest naprawde swietny .

  Co do postu pt: "Historii gramofonów Fonica" mozna by zrobić podobny , czemu nie ..

  Pozdrawiam

  PS: jesli chcesz/chcecie moge zaraz skleić taki post i bedzie nam dane

  Do usług
  DjMaster
 • Poziom 14  
  No "przeraziły mnie" te wszystkie azymuty itd.! Czy przy tym ramieniu (GS - 431 ze zdjęcia) wszytskie te parametry są ustawiane przez uzytkownika? Czy też częśc jest już "fabryczna"? Czy istnieje ryzyko, że ktoś "bawił się" tymi ustawieniami całkiem niepotrzebnie i teraz jest bałagan? Oczywiście DJMaster! Niech będzie nam dane! Poprosimy. :D
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Istnieje ryzyko ,ze cały układ (czyt. wajcha) był juz nieprofesjonalnie ergulowany/kaliborwany.

  W teoretyce wygląda to troche jak budowa od podstaw , lecz w rzeczywistości jest to przyjemne , a efekt jest jaknajbardziej zadowalający.

  Ja kupilem Adam'a (GS-424) to on był w zasadzie tak nieprofesjonalnie kaliborany, ze nie grał jak gramofon klasy HiFi ...
  Ale po poczytałem , i udało mi sie go przyrócic jakotako do dawnej swietnosci.

  W gramofonie wszystko moze ustawic uzytkownik,lecz gramofon na ktory polujesz wygląda na dobrze zachowany ...

  PS: za post wezme sie za kilka chwil...
  Do Usług
  DjMaster
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  wydaje mi się, że za 60 zł + koszt wysyłki, to po prostu trzeba go kupić, bo wygląda nieźle, a w razie czego będziesz miał zestaw części do innego egzemplarza.
 • Poziom 14  
  Chciałbym jeszcze wrócić do sprawy napraw i regulacji. Czy ewentualne usterki poza elektroniką są możliwe do usunięcia? Wspomniane łożyska, silnik itp. Jest to możliwe i opłacalne?
  Cały czas czekamy na obiecaną "Historię gramofonów Fonica"! :D Pozdrawiam!
 • Poziom 21  
  Witaj ponownie raz kolejny.

  Oczywiście ze sie da - skoro ludzie złozyli taki gramofon,ludzie zepsuLi , to i ludzie naprawią:)

  Wszystko da si ezrobic -ale jestem dobrych mysli, gramofo wygląda naprawde swietnie, i wątpie zeby ktoś sie znencał nad owym urzadzeniem.

  Post zaraz zrobie - przepraszam ,aLe wczoraj nie mogŁem...

  Zaraz zabieram sie do pracy - mam nadzieje ze post bedzie kwitł.
  Postem obejmy gramofony klasy HiFi ... stereofoniczne , nie bedziemy sie bawić w Bambina i podobne , bo bynajmniej mnie to nie interesuje , a podejzewam ze was rowniez.

  Jestesmy w kontakcie
  Do UsŁug