Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica do ladownia kondensatorow

NUKE 09 Sie 2006 19:27 36785 80
 • #61
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Prosiłbym o oscylogramy i oszacowanie obecnej sprawności.

  Obecny czas spełnia już chyba całkowicie zakładane wymagania?
 • #62
  NUKE
  Poziom 11  
  hmm wyniki ktore podalem przed chwila sa dla czestotliwosci 30 khs.. cos mi sie chyba pomerdalo.. po ustawieniu peerkiem na 60 khz czas ladowania wzrosl do 2s wiec chyba zastosowanie uc 3843 nic nie zmienia... wroce do 45. Co do szpilek to gdy przylutowalem diode przy rezystorze to zmalaly ale nadal wystepuja przy wlaczaniu mosfeta wczesniej zle przeczytalem i przylutowalem ja rownolegle do kondensatora c4.
 • #63
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Ale spokojnie i powoli - jeśli masz możliwośc regulacji częstotliwości i przy mniejszej częstotliwości uzyskujesz lepszy wynik na UC3843 niż przy większej na UC3845, to lepiej pozostań przy UC3843. Poza tym - 43 wykaże zalety przy wyższych napięciach (powyżej 200V) - tam, gdzie 45 już ogranicza moc współczynnikiem wypełnienia.
  Możliwość regulacji częstotliwości daje Ci szanse optymalnego zrównoważenia szybkości ładowania i sprawności.

  Nadal czekam na oscylogramy...
 • #64
  NUKE
  Poziom 11  
  Mam wersje uc3843A nie wiem czym sie rozni a od innych(w sklepie mieli rozne). zostawilem kondensator 1n i podkrecilem peerkiem czestotliwosc do 60 khz. Dioda shottky wlutowana rownolegle do rezystora pomiarowego.

  oto oscylogramy.

  Przebieg na rezystorze pomiarowym.
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  Przebieg na kondensatorze c4 punkt odniesienia pierwsza linia od dolu
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  Przebieg na drenie klucza.
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  Proces ladowania.
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  Samo urzadzenie.
  Przetwornica do ladownia kondensatorow

  pozdr.

  ----------------

  Sprawnosc w tej chwili to 78%
 • #65
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Gasika na pierwotnym uzwojeniu opisanego w poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2893505#2893505 nadal nie wstawiłeś? On by uspokoił oscylacje na uzwojeniu.

  Kolejna ważna sprawa - MOSFET powinien być odizolowany od radiatora a radiator podłączony do masy - to też wpływa na oscylacje.

  Widzę, że 3843 okazał się bardziej wrażliwy na impulsy i często 'gasi' kontroler - to może być przyczyną pogorszenia sprawności i czasu ładowania. Jednak w pierwszej kolejności spróbuj wyeliminować dwa źródła oscylacji: uzwojenie pierwotne (gasik) i radiator na potencjale drenu.
 • #66
  NUKE
  Poziom 11  
  Gasika nie wstawilem bo nie mam odpowiedniej diody shottky. Jeszcze poszperam jak cos znajde to wstawie. Jak sie oblicza wartosci rezystora i kondensatora w takim gasiku?
 • #67
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Prowizorycznie możesz zastosować dowolną szybką diodę na co najmniej 1A. W ostateczności możesz spróbować nawet z prostowniczą.

  Żeby policzyć gasik dokładnie, trzebaby obliczyć energię gromadzoną w indukcyjności rozproszenia. Wartość pojemności kondensatora nie jest krytyczna.

  Rezystor można dobrać startując od 100 om i jeśli będzie widać, że szpila i oscylacje na narastającym zboczu napięcia na drenie znikły całkowicie - można próbować zwiększyć jego wartość do momentu, gdy pojawi się lekka szpilka (10-20% normalnego napięcia).

  Im mniejsza wartość rezystancji, tym skuteczniejsze tłumienie przepięć i oscylacji na zboczu narastającym. Ale też utrata energii. Choć w specyficznych warunkach (a tu takie występują) paradoksalnie sprawność może wzrosnąć.

  A jak z radiatorem?
 • #68
  NUKE
  Poziom 11  
  Chwilowo zabralem sie za porzadki bo otacza mnie chmara elektronicznych elementow i juz sie gubie. Jesli chodzi o radiator to on nie jest nawet potrzebny tak duzy zastapie go czyms mniejszym -wielkosci tranzystora. Jest nieizolowany pod potencjalm drenu
 • #69
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Radiator - nawet mały - musi być izolowany i podłączony do masy. Nie dość, że wtedy sam nie "promieniuje", to stanowi swoisty ekran dla tranzystora kluczującego.
 • #70
  NUKE
  Poziom 11  
  Po dolutowaniu gasika sprawnosc sie nie zmienila. Szpilki na drenie zmalaly do ok 40V. Gasik sklada sie z rezystora 100om kondensatora 100uF. nie wiem cyz dobrze go zrobilem bo w moim datasheecie nie ma schematu ktory przytaczales, ale poszukalem gdzie indziej i wygladal on w ten sposob: kondensator z rezystorem polaczone rownolegle ze soba jeden koniec do + zasilania a drugi do katody diody. Anoda do drugiego konca uzwojenia.
 • #71
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Przydałby się oscylogram... Zmniejszyły się oscylacje na rezystorze kontroli prądu? Odizolowałeś i 'umasiłeś' radiator?

  Podłączyłeś dobrze. PDF ze strony TI.
  Warto też zmierzyć napięcie stałe na kondensatorze gasika - jeśli przekracza 25V - zmniejsz rezystancję w gasiku (dodaj drugi rezystor).
 • #72
  NUKE
  Poziom 11  
  witam po przerwie.

  Jak zwykle namieszalem. Pierwotne wyniki ladowania kondensatora po zmianie z 45 na 43 byly prawidlowe. Pozniej zmienilem czestotliwosc na niby 60khz dlatego , ze pod obciazeniem kontroler pomija co drugi takt, a w zasadzie co drugi takt ma minimalne wypelnienie i dlatego wydawalo mi sie ze pracuje z 2 razy mniejsza czestotliwoscia a w rzeczywistosci pracowal na 120 khz.

  Odizolowalem radiator i umasilem go. Napiecie na kondensatorze gasika pod obciazeniem 100W zarowki to okolo 18 V. Czy mozna by tam dac mniejszy kondensator?

  załaczam oscylogramy.

  przebieg na rezystorze pomiarowym pod obciazeniem zarowka 100W
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  przebieg na rezystorze pomiarowym przy przeciazeniu halogenem 300W
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  przebieg na drenie mosfeta
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
  przebieg ladowania kondensatora
  Przetwornica do ladownia kondensatorow

  pozdr.
 • #73
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Widzę, że przebiegi się zdecydowanie poprawiły, choć nadal potężnie 'dzwoni' rezystor w źródle :-(

  Nie zmniejszaj pojemności w gasiku, dodaj równolegle jeszcze kondensator ceramiczny lub monolityczny 100 nF a jeśli na zboczu narastającym na drenie nadal będą te dwa piki, to zmniejsz wartość rezystora w gasiku (dodaj drugi równolegle).

  Byłbym wdzięczny za oscylogram napięcia na C4.

  Z tego, co widzę, czas ładowania jest już lepszy niż planowany ;D
 • #74
  NUKE
  Poziom 11  
  Rezystor dzwoni tylko przy przeciazeniu.

  Zmniejszylem rezystancje w gasiku, ale do dokladnie nic nie daje. Szpilki jak byly tak sa i maja identyczna wartosc. Czas ladowania lepszy od zalozen nie jest, ale wystarzczy spokojnie :-)

  oto oscylogram z kondensatora c4 pod obciazeniem 100W linia odniesienia na pierwszej dzialce od dolu
  Przetwornica do ladownia kondensatorow

  pozdr.
 • #75
  -RoMan-
  Poziom 42  
  W takim razie dodaj kondensator ceramiczny lub monolityczny co najmniej 100 nF do gasika i poobserwuj, co się dzieje. Kondensator 100 uF w gasiku jest LowESR?

  Czy dałeś kondensatory ceramiczne na zasilaniu?
 • #76
  NUKE
  Poziom 11  
  100uf nie jest lowesr dodalem do niego 100 nF bez efektu. kondensator 100nf na zasilaniu tez jest.
 • #77
  -RoMan-
  Poziom 42  
  Jeśli nie jest LowESR, to 100 nF mu nie pomoże :(
  Jak masz jakikolwiek elektrolit LowESR na 25V to wypróbuj, czy skasuje szpilki - trzeba się ich koniecznie pozbyć, bo z przebiegu na C4 wyraźnie widać, że one gdzieś się pojemnościowo przenoszą i mieszają.

  Przydałby się oscylogram napięcia na kondensatorze zasilania (z odniesieniem do zera) - tutaj też mogą dziać się cuda...
 • #78
  NUKE
  Poziom 11  
  Niestety nie mam zadnego kondensatora lowesr. W byle sklepie nie maja wiec przed weekendem prawdopodobnie nie bede mogl sie w nie zaopatrzyc.

  Dolaczam przebieg na zasilaniu. Masa jest na pierwszej dzialce od dolu.
  Przetwornica do ladownia kondensatorow
 • #79
  NUKE
  Poziom 11  
  Zdobylem kondensatory lowesr(low impedance). Niestety nic sie nie zmienilo
 • #80
  NUKE
  Poziom 11  
  Mam jeszcze takie pytanie. Czy nie dalo by sie tych szpilek na drenie ograniczyc jakas dioda zenera albo warystorem?

  pozdr.
 • #81
  Dar.El
  Poziom 40  
  Witam
  Te diody do ograniczania szpilek to TRANSILE są na różne napięcia i na różną moc np. 1.5KE39CA jest na napięcie 39V wytrzymuje 1,5kW impuls i jest dwukierunkowa.