Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)

02 Sie 2006 19:33 21540 48
 • Poziom 19  
  Witam serdecznie

  Zanim napisałem tego posta to przeglądałem
  Schemat1,
  Schemat2,
  Schemat3,
  Schemat4 na www.dipol.com.pl oraz przeczytałem kilka postów na Naszym Forum.
  Z racji tej, że na forum jest kilka osób znających się na rzeczy wolałem Was zapytać o zdanie i poprosić o wskazówki, jak wykorzystać istniejący już schemat instalacji TV naziemnej do instalacji TV naziemnej i satelitarnej.

  Mój znajomy ma w domu rozprowadzony sygnał TV naziemnej wg schematu 1:
  - antena szerokopasmowa;
  - w piwnicy zasilacz anteny podłączony do wzmacniacza AMIGO M 865 P30;
  - podobny rozgałęźnik na 3 gniazda;
  - 3 gniazda abonenckie.

  Nosi się z zamiarem kupienia tunera Cyfry+ i podłączenia go do istniejącej już instalacji.
  Wszystkie kable ma pociągnięte pod tynkiem i nie chce kłaść nowych kabli.
  Ewentualny dostęp do podłączenia sumatora TV SAT lub innych urządzeń jest jedynie na strychu (gdzie nie ma prądu) i w piwnicy.
  Moje pytanie to jak taki schemat powinien wyglądać?

  Chciałby mieć sygnał TV SAT i naziemnej (schemat2) w dwóch pokojach (z trzeciego gniazda zrezygnował gdyż teraz jest tam łazienka). Nie wiem jak to powinno wyglądać? Jestem zdania, że wzmacniacz sygnału TV naziemnej powinien być podłączony przed sumatorem, lecz nie ma takiej możliwości, gdyż na strychu nie ma prądu. I nie wiem jak z tego wybrnąć.

  W ostateczności jak nic z tego nie wyjdzie to zawsze będzie to można podłączyć wg schematu 3. Czy sygnał rozprowadzony wg schematu 3 będzie zapewniał prawidłowy odbiór TV SAT i naziemnej?
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  witam 3 schemat jest ok tylko zasilacz do przedwzmacniacza ant. naziemnej musisz założyć na strych przed diplexerem
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam

  Przede wszystkim nie ma możliwości rozprowadzenia sygnału SAT do dwóch gniazdek - inaczej: możesz puścić sygnał SAT do dwóch gniazdek, ale będziesz mógł używać jednocześnie tylko jednego tunera.


  Druga sprawa - nie możesz jednym przewodem puścić zasilania z tunera Sat i zasilania z zasilacza od anteny siatkowej.
  Jeżeli tuner SAT ma stałe zasilanie konwertera (podczas czuwania) można wykorzystać jego "prąd" do zasilenia płytki wzmacniacza w antenie siatkowej - było to opisywane gdzieś na forum - musiałbyś poszukać.

  Pzdr
 • Poziom 19  
  @kasprzyk
  Tak wiem, ze nie mógłbym oglądać programów z dwóch różnych tunerów sat. podłaczonych do jednego kabla w tym samym czasie (chyba, że byłyby połączone przez przelotkę, ale to nie jest dobre rozwiązanie, gdyż nie mógłbym oglądać programów będących nadawanych na dwóch różnych polaryzjacjach). Musiałbym mieć konwerter Twin i DiSEqC. Tuner stałby na dole, sporadczynie podłączałbym go na górze, ale wcale nie koniecznie. Poza tym i tak mam tylko jeden tuner.
  Bardziej zależało nam na puszczeniu sygnału TV naziemnej do obu gniazdek. Jednego na parterze a drugiegi na Ip. (schemat 2).
  kasprzyk napisał:

  Druga sprawa - nie możesz jednym przewodem puścić zasilania z tunera Sat i zasilania z zasilacza od anteny siatkowej.
  Jeżeli tuner SAT ma stałe zasilanie konwertera (podczas czuwania) można wykorzystać jego "prąd" do zasilenia płytki wzmacniacza w antenie siatkowej - było to opisywane gdzieś na forum - musiałbyś poszukać.

  Tak myślałem, że to raczej niemożliwe, gdyż konwertery mają swoje zasilanie z tunera (różne w zależności od polaryzacji), a podłączenie zasilacza anteny siatkowej zakłócałoby pracę lub może nawet uszkodziło konwertery lub tuner.
  Czy jedyne wyjście, aby mieć sygnał TV naziemnej w obu gniazdkach (parter i Ip.) to rezygnacja z anteny siatkowej i zastosowanie dwóch anten (FHV i UHF) oraz zwrotnicy antenowej?
  A to co napisał rj22?
  rj22 napisał:
  3 schemat jest ok tylko zasilacz do przedwzmacniacza ant. naziemnej musisz założyć na strych przed diplexerem


  Osobiście mam 1 talerz 90cm, tuner AF-7018+Diseq Viper 4/1 oraz analog Pace MSS220 oraz 4 konwertery:
  Alps BSNE8-101A 0.8db 285gram japan (4.8°E); Silver Tech Twin IDLP-40TL+ 0.2dB (13°E); Silver Tech Twin IDLP-40TL+ 0.2dB (19.2°E); AP-8-C-P 0.7db 305gram (28,2°E) i nie mam problemów ze swoją satką.
  Tyle, że TV naziemną mam pociągniętą osobnym kablem. To co chce mój kolega to ponad moje siły. Dlatego pytam na forum.
 • Poziom 23  
  Witam serdecznie! Jeśli nie ma możliwości dociągnięcia zasilania na stryh to proponuje w ten sposób: Można to zrobić z zasilaniem branym np. z tunera! Firma mezon produkuje zwrotnice "ZW TV/SAT12" - przenosi zasilanie dla toru TV naziemnej i stabilizuje do poziomu 12V/100mA. Umożliwia zasilanie płytki przedwzmacniacza anteny TV naziemnej z tunera satelitarnego. Układ jest jednocześnie odporny na krótkie zwarcia. A więc będziesz potrzebowal 1) Zwrotnicy ZW TV/SAT/12. 2)Aktywny rozgalęznik TV/SAT "RTS14A"

  Dodano po 1 [minuty]:

  Schemacik Instalacji!
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 23  
  Ps ! Przepraszam za grafe! Powodzenia!
 • Specjalista elektryk
  piotrekmilitowski napisał:
  Można to zrobić z zasilaniem branym np. z tunera! Firma mezon produkuje zwrotnice "ZW TV/SAT12" - przenosi zasilanie dla toru TV naziemnej i stabilizuje do poziomu 12V/100mA.


  Cześć

  Kolega podał właśnie to urządzonko, o którym pisałem - tylko pozostaje warunek ciągłego zasilania z tunera - lub po prostu nie wyłączenie tunera.
  I ostatnie rozwiązanie - przełożenie zasilacza anteny siatki na strych, o którym pisał poprzedni kolega - wtedy wystarczyłaby zwykła zwrotnica RTV/SAT bez koniecznośći ciągłego zasilania z tunera.
  Powodzenia
 • Poziom 23  
  Witam ponownie ! Następne rozwiązanie to można w zależności od mocy sygnalu w rejonie którym mieszkasz zastosować zamiast plytki przedwzmacniacza symetryzator ! Wtedy pozostaje zwykla zwrotnica TV/SAT i gotowe! Pozdrawiam!
 • Poziom 19  
  @ piotrekmilitowski
  Mieszkam ok. 120 km na zach. od Wrocławia. Sygnał TV naziemnej raczej dobrze jest wzmocnić. Rozwiązanie, które podałeś najbardziej by mi odpowiadało. Tym bardziej, że to nie duży wydatek.
  RTS14A – 49zł, ZW TV SAT12 – 26zł (http://www.mezon.it.pl)

  Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego ktoś tam przedtem wpakował, aż TAKI (AMIGO M 865 P30)(na dołączonym zdjęciu poniżej) wzmacniacz?
  Nie gniewaj się za moje pytanie, ale czy jesteś pewien, że jeśli zakupię te urządzenia, które wymieniłeś w Twoim schemacie wszystko będzie poprawnie działać? Byłoby super.

  P.S.
  Jeśli to zaskoczy to macie ode mnie punkty
  TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)
 • Specjalista elektryk
  Witam

  W tym układzie nie może pracować ten wzmacniacz, lub powinien być zainstalowany na poddaszu razem z separatorem od anteny siatkowej.
  W zależności od poziomu otrzymanego sygnału, możliwe, że wzmacniacz nie będzie potrzebny - ale to można dopiero stwierdzić po pomiarze sygnału.

  Pzdr
 • Poziom 19  
  kasprzyk napisał:

  Cześć
  Kolega podał właśnie to urządzonko, o którym pisałem - tylko pozostaje warunek ciągłego zasilania z tunera - lub po prostu nie wyłączenie tunera.
  I ostatnie rozwiązanie - przełożenie zasilacza anteny siatki na strych, o którym pisał poprzedni kolega - wtedy wystarczyłaby zwykła zwrotnica RTV/SAT bez koniecznośći ciągłego zasilania z tunera.
  Powodzenia


  Rozumiem, że Tuner powinien być cały czas włączony i że nie chodzi Ci o przełączenie w stan czuwania. Czy tak?
  A jeżeli uda się w jakiś sposób jednak pociągnąć zasilanie na strych i podłączenie zasilacza anteny siatkowej to czy napięcie zasialaczna w/w anteny nie będzie zakłócało poprawnej pracy konwertera lub nawet ją uniemożliwiało?
  Przecież w końcu oba przewody (od anteny sat. i od anteny siatkowej) będą się łączyć w jeden poprzezZwrotnicę sumującą TV+SAT - ZW TV/SAT lub Zwrotnicę z przełącznikiem LNB (DiSEqC) Z22, jeśli bym chciał zamontować drugi konwerter na Astrę).
 • Poziom 23  
  Witam ! Rozwiązanie które podalem wyżej to ewentualność! Jeśli masz mozliwość pociągnąć 230V na strych to proponuje to zrobić tak jak na schemacie nr.2 który podaleś bądź kolegi z powyższego postu ! Z kolei na pytanie czy tuner musi być wlączony odpowiadam NIE ponieważ RTS14A ma gniazdo do którego można podpiąć awaryjnie zasilanie (gdy tuner nie może pracować ciągle), Kwestia wzmacniacza w tym ukadzie odpada! 120km od Wrocawia na zachód to pewnie okolice Lubania (TVP1,TVP2, Polsat-nadajniki miejcowość Nowa Karczma!TVP3 Regionalna z Lubania ) Jeśli jeszcze nie zakupieś antenki naziemnej to proponuje wybrać antenke o największym zysku energetycznym (np.kierunkowa 19 elementowa), warto też zwrocić uwage na kierunki czy jest jeden czy też więcej nadajników i czy pokrywają sie w polu widzenia anteny ! Natomiast sygnalu diseg nie ma prawa nic zaklucać (SPRAWDZONE)! Pozdrawiam pisz o postępach!
 • Poziom 19  
  Jutro podjadę do kumpla, zobaczymy czy da się pociągnąć prąd na strych.
  Potem zamówimy to co o trzeba, a o rezultatach napiszę w tym temacie.
  Wszystkim BARDZO DZIĘKUJĘ za udział w dyskusji i rady.

  Serdecznie pozdrawiam
  /Romek

  P.S.
  Po przerobieniu instalacji nie zapomnę o TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)
  Kto oprócz mnie śledzi ten temat?
  Czy gdybym miał jeszcze jakieś problemy to czy mogę się odezwać do Was na PW?
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Najlepszą metodą jest zamieszczanie postów w działach - po pierwsze na PW, nigdy nie wiesz czy dana osoba już otrzymała Twoją wiadomość (odczytała ją) - możesz długo czekać na odpowiedź, po drugie odpowiedzi na forum mogą być potwierdzone lub zanegowane przez innych forumowiczów.

  Pzdr
 • Poziom 19  
  Reasumując mogę to przerobić wg schematu 1:
  - talerz + antena siatkowa
  - zwrotnica TV/SAT12
  - RTS14A
  - 2 gniazda abonenckie, w tym jedno na parterze z TV naziemną i SAT, drugie –I piętro z TV naziemną (TV SAT, tylko wtedy gdy tuner jest wyłączony z gniazda na parterze.
  ''+'' Plusem tego rozwiązania jest to, że nie muszę ciągnąć zasilania na strych. Ponadto jest to w miarę tanie rozwiązanie (RTS14A – 49zł, ZW TV SAT12 – 26zł). Co więcej, mogę oglądać TV naziemną na drugim TV na I piętrze.
  ''–'' Minusem, to iż tuner TV/SAT musi być włączony, aby móc oglądać TV naziemną z anteny siatkowej.
  Gdy tuner nie będzie podawał ciągłego zasilania podłączam zewnętrzny zasilacz.
  Należy rozumieć, że zewnętrzny zasilacz do w/w rozgałęźnika podłączam tylko w momencie odłączenia tunera, tak?
  Tyle, że nie widzę, gdzie w rozgałęźniku RTS14A mogę podłączyć zewnętrzny zasilacz.
  Nie może być podłączony tuner i zasilacz równocześnie, tak?


  lub według schematu nr 2:
  - antena siatkowa przez zasilacz z separatorem (obecnie używane w domu) oraz wzmacniacz antenowy (np. ten który też obecnie jest używany w domu AMIGO M 865 P30) do zwrotnicy TV/SAT (z przełącznikiem DiSEqC, w zależności od ilości konwerterów - do kupienia).
  - gniazdo abonenckie.

  Jakie są plusy tego, że pociągnę zasilanie na strych? Co mi to da, oprócz tego, że wyeliminuję konieczność pracy tunera SAT (celem zasilania anteny siatkowej), gdy będę chciał oglądać TV naziemną?
  Czy w tym schemacie mogę w piwnicy zamontować rozgałęźnik na drugi TV, aby móc oglądać TV naziemną na I piętrze? Jeśli tak to czy może byćTAKI? Podałem przykład rozgałęźnika na 3 wyjścia, gdyż w obecnej instalacji (schemat 1 w pierwszym poście na samej górze) jest podobny uzywany i mógłbym go wykorzystać zamiast kupować nowy.
  Pytam, gdyż schemat, przedstawiony przez Forumowicza Kasprzyk nie uwzględnia podłączenia drugiego TV.
  Czy jeśli wstawię rozgałęźnik w piwnicy to nie zakłóci mi to sygnału SAT?
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Wnioski:

  1 rysunek - bez zasilania na poddaszu - tuner cały czas włączony, (lub tuner, który podaje na czuwaniu napięcie)
  Nie możesz dołozyć dodadkowego zasilacza do zwrotnicy, ponieważ nie masz 230V przy zwrotnicy.

  Sygnał na dole rozdzielasz ponownie poprzez zwrotnicę na tor TV i Sat i do jednego gniazdka puszczasz wszystko, do drugiego i trzeciego doprowadzasz tylko tor TV, który możesz dowolnie wzmocnić.

  2 rysunek - z braku czasu nie zamieszczę - zresztą już był:

  Na poddaszu 230V, tam zwrotnica, zasilacz z separatorem, wzmacniacz.
  Na dole zakładasz rozg 1/3 statelitrany, który przeniesie zintegrowany sygnał do wszystkich 3 punktów - nie wiem, czy w takim układzie wszytskie gniazka powinny być satelitarne (jeżeli rozg przeniesie napięcie na inne wyjścia to w zwykłych gniazdkach może nastąpić zwarcie)

  i to wszystko

  Osobiście, jeżeli miałbym możliwość, to zrobiłbym zasilanie na poddaszu.

  Pzdr
 • Poziom 23  
  Witam ! RTS14A - ma gniazdo zasilania (JACK mono)a zasilanie i z tunera oraz zasilacza na upartego można rozwiązać (Jaki tunerek będzie pracowal?)! A podciągnięcie zasilania na strych to bardziej konwencjnalne rozwiazanie, tylko pamiętaj że rozgalęźnik który podaleś nie nadaje się, przenosi tylko
  {5 - 47 MHz / 47 - 470 MHz / 470 - 862 MHz} także zastosowanie go odpada ! Ps. Mala errata zasilanie podlączamy do rozgalęźnika anie do zwrotnicy , co w efekcie eliminuje prwadzenie 230V~ na strych! Dzięki za uznanie ! pozdrawaim!
 • Specjalista elektryk
  piotrekmilitowski napisał:
  Witam ! RTS14A - ma gniazdo zasilania (JACK mono)a zasilanie i z tunera oraz zasilacza na upartego można rozwiązać (Jaki tunerek będzie pracowal?)!  tak - dlatego napisałem, że potrzebuje napięcia 230V na poddaszu, żeby fizycznie przewodem wejść do zwrotnicy z dodatkowym zasilaniem 12V - oczywiście w sytuacji kiedy tuner nie będzie podawał napięcia.

  może podać kolega link do tej zwrotnicy?

  piotrekmilitowski napisał:


  A podciągnięcie zasilania na strych to bardziej konwencjnalne rozwiazanie, tylko pamiętaj że rozgalęźnik który podaleś nie nadaje się, przenosi tylko
  {5 - 47 MHz / 47 - 470 MHz / 470 - 862 MHz} także zastosowanie go odpada !  o który rozgałęźnik koledze chodzi?

  piotrekmilitowski napisał:

  Ps.

  Mala errata zasilanie podlączamy do rozgalęźnika anie do zwrotnicy , co w efekcie eliminuje prwadzenie 230V~ na strych! Dzięki za uznanie ! pozdrawaim!


  Nie rozumiem - może kolega rozrysować ?
  Zwrotnica do góry, na dole rozgałęźnik do którego podłączamy zasilacz - dobrze zrozumiałem ? Jak zwrotnica rozróżni napięcie z zasilacza od napięcia sterującego z głowicy tunera? Napięcie z zasilacza poprzez rozg. nie uszkodzi głowicy tunera?
  proszę o wyjaśnienia.

  Pzdr
 • Poziom 23  
  Witam kolege ! Nie!, do zwrotnicy żadnego zasilacza nie podlączamy! A więc tak ; AKTYWNY ROZGAŁĘŹNIK W PAŚMIE TV NAZIEMNEJ I TV SAT RTS14A to rozgałęźnik (nie zwrotnica) służy do dystrybucji sygnału TV naziemnej i TV satelitarnej w paśmie 47-2200MHz. Umożliwia podział sygnału na 4 separowane od siebie tory. Do każdego wyjścia należy podłączyć linie zakończoną gniazdem R TV SAT (WAŻNE). Wyjście nr 4 jest uprzywilejowane – zasilanie z tego wyjścia jest przenoszone na wejście i dalej do konwertera (ewentualnie przedwzmacniacza w antenie naziemnej). Do tego wyjścia należy podłączyć „główny” tuner SAT, który będzie sterował wyborem polaryzacji i pasma konwertera w antenie SAT. Do pozostałych 3 gniazd można podłączyć dodatkowe tunery, na których można oglądać kanały z pasma wybranego przez tuner „główny”. W instalacji można stosować przełączniki ( SW2/1/DSQ ) lub zwrotnice ( ZW2S1T ) sterowane sygnałem DiSEqC ponieważ rozgałęźnik przenosi sygnały DiSEqC generowane przez tuner SAT
  Zasilanie wzmacniacza w rozgałęźniku odbywa się z „głównego” tunera SAT (podłączonego do wyjścia nr 4). W przypadku, gdy tuner ten nie daje ciągłego zasilania należy podłączyć zewnętrzny zasilacz.
  > A zanegowalem rozgalęźnik kolegi Roman_5000 do ktorego link jest powyżej , dlatego że jeśli będzie chcial rozgalęziać TV/SAT to nie może go użyć bo przenosi tylko 5 - 862 MHz a w jego przypadku potrzebny jest rozgalęźnik 47-2200 MHz! Prawda?
  >A ostatnie tak zwrotnica do gory na dole rozgalęźnik i od niego rozgalęziamy tory na max 4 gniazda abonęckie RTV/SAT <-WAŻNE
  > I jeszcze jedno ! nawet jeśli poprowadzimy przewód zasilający na strych , to i tak mamy jeden koncentryk, więc nie możemy go rozgalęziać jak wyżej np. 1 gniazdo RTV/SAT i 3 gnazda RTV bo w końcowym rezultacie mamy zwarcie i wtedy tuner mamy uszkodzony musieli byśmy zastosować rozgalęźnik RTV/SAT ( 47-2200 MHz) z separacją STAŁEJ SKLADOWEJ (na pozostae 3 gniazda RTV)!!!
  Pozdrawiam ! Sluże pomocą!
 • Specjalista elektryk
  piotrekmilitowski napisał:
  Witam kolege ! Nie!, do zwrotnicy żadnego......................................nie daje ciągłego zasilania należy podłączyć zewnętrzny zasilacz.  Ok! Wszystko jasne!

  piotrekmilitowski napisał:

  > A zanegowalem rozgalęźnik.............................. Prawda?  Zgadza się

  piotrekmilitowski napisał:

  > I jeszcze jedno ! nawet jeśli poprowadzimy przewód zasilający na strych , to i tak mamy jeden koncentryk, więc nie możemy go rozgalęziać jak wyżej np. 1 gniazdo RTV/SAT i 3 gnazda RTV bo w końcowym rezultacie mamy zwarcie i wtedy tuner mamy uszkodzony musieli byśmy zastosować rozgalęźnik RTV/SAT ( 47-2200 MHz) z separacją STAŁEJ SKLADOWEJ (na pozostae 3 gniazda RTV)!!!
  Pozdrawiam ! Sluże pomocą!


  Chodzi o mój ostatni rysunek?
  Jest on poprawny - miałem już takie sytuację. Ze względu na koszt gniazdek RTV/SAT niektórych firm (np Legrand) można taki układ stosować.
  Narysuję dokładnie:
  TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)

  Zwrotnica na dole rysunku taka:
  http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...=&ps_session=dcc6c0d39c5bf5f380a7247dd6e1b2b2

  Przepraszam, nie mogę za chol.... zmniejszyć formatu kartki w Paint-cie
  Pzdr
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Witam ! Ciesze się że się zrozumieliśmy ! Chodzilo mi o rozgalęźnik który kolega ROMAN zaproponowal do rozgalęzienia tv/sat! Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  kasprzyk napisał:

  Witam.
  Na gniazdku górnym (czerwona linia) nie będzie sygnału TV naziemnej.
  Osobiście stosuje w takim przypadku rozgałęźniki 3-krotne 5 do 2300 MHz i 1 gniazdo RTV-SAT, a dwa RTV.
  Tego typu rozgałęźniki http://www.dipol.com.pl/pict/r85123+.jpg przenoszą napięcia jedynie z wyjść do wejścia, a nie między wyjściami, więc nie ma problemu z uszkodzeniem tunera.

  Raz mając podobny przypadek próbowałem zastosować tą w/w zwrotnicę. Niestety przy zasilaniu wzmacniacza z tunera pojawiła się mora na sygnale naziemnym, więc musiałem jednak doprowadzić 220 V na strych.
  Instalacja wyglądała tak:
  zestaw anten kierunkowych > na strychu wzmacniacz WSS100 (Telmor) + zwrotnica TV/SAT (Axing) > na dole rozgałęźnik 3x i 3 gniazdka > tuner Ferguson.
 • Specjalista elektryk
  Witam

  Zgadza się! Moja pomyłka - musiałem zastosować inną zwrotnicę lub rozgałęźnik! - wykendowe przemęczenie - nawet najlepsi się mylą ;) :)
  Dziękuję za sprostowanie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Rozgaęźnik, którego przykład podałem to nie jest taki, jaki faktycznie istnieje w obecnej instalacji TV naziemnej.
  Niefortunnie podałem przykład tego rozgaęźnika, gdyż nie znalazłem takiego jaki faktycznie tam jest. Dołączam więc go na rysunku.

  Moja wielka prośba do Was.
  Czy miałby ktoś z Was na tyle chęci i czasu, aby podać końcowe 2 warianty (1 bez zasilania na strychu, 2 zasilaniem na strychu) z przykładem urządzeń (dokładną nazwą lub linkami, gdzie mógbym je zakupić)?
  Bardzo proszę.
 • Specjalista elektryk
  WItam :)

  Instalacja bez 230V na poddaszu:
  TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)

  Czyli:
  Sygnał RTV jest wzmocniony, masz możliwość dołączenia zasilacza, możesz także korzystać równocześnie z innych tunerów na tej samej polaryzacji, sygnał RTV dochodzi do wszystkich 3-gniazdek (4 wyjście nie podłączasz)

  Instalacja z 230V na poddaszu:
  TV SAT i TV naziemna w jednym kablu (wiem, że było)

  1- zasilacz z separatorem do anteny siatkowej
  2 - wzmacniacz szerokopasmowy
  3 - zwrotnica RTV/SAT http://sklep.delta.poznan.pl/?page=shop/flypa...=&ps_session=fdf338b6bbe9f2051f7dc4786e80f362

  4 - rozg -RTV/SAT http://www.dipol.com.pl/pict/r85123+.jpg

  Gniazdka RTV/SAT
  Czyli masz możliwość oglądania TV we wszystkich punktach, musisz pamiętać, że tuner włączasz tylko w jednym z gniazdek.

  Myślę, że to jest już jasne, niech koledzy na wszelki wypadek potwierdzą ;)
  posłużyłem się Waszymi linkami - dzięki
  Pzdr
 • Poziom 24  
  Roman_5000 napisał:
  Dołączam więc go na rysunku.

  To nie jest akurat rozgałęźnik, lecz odgałęźnik.
  IN > OUT - to jest przelot na dalszą część instalacji z tłumieniem ok. 4 dB
  8,5 dB - to są dwa odgałęzienia na gniazdka
  Podaje to dla jasności nazewnictwa, bowiem i tak nie będzie Ci przydatny.

  Jeśli zastosujesz pasywny rozgałęźnik nie musi być z podanego linku, byle przenosił pasmo do 2300 MHz
  i miał wyraźne oznaczenie separacji wejść tekstowe i strzałki jak na widocznym w linku,
  lub narysowane symbole diód pomiędzy wyjściami, a wejściem.

  Podane powyżej warianty są poprawne, jednak nikt Ci nie da głowy za to że będzie napewno to idealnie działać.
  Konieczny jak pisałem byłby pomiar poziomów sygnałów naziemnych.
  Wysokiej klasy kabel antenowy - ja stosuję np CTF-113 (org. angielski).
  Jeśli istniejący kabel jest kiepskiej jakości, to w każdym przypadku mogą być problemy z odbiorem satelitarnym.

  kasprzyk napisał:
  Instalacja bez 230V na poddaszu:

  Sygnał naziemny będziesz miał o wiele słabszy - o ile było ustawione wzmocnienie na starym wzmacniaczu Amigo.
  Bowim rozgałęźnik RTS14A pokryje jedynie straty ze zwrotnicy TV/SAT.
  kasprzyk napisał:
  Instalacja z 230V na poddaszu:

  Problematyczne jest w tym przypadku łączenie blisko siebie dwóch wzmacniaczy - na siatce i Amigo.
  Niestety siatki z powodu kiepskiej jakości z samym symetryzatorem to już nie jest prawie antena.
  Prawidłowym rozwiązaniem to są anteny typu Yagi.

  Więc jak widzisz to są jedynie przykłady, a czy się uda to już nikt nie da głowy.
  Powodzenia.
 • Poziom 19  
  Dlaczego ważne jast aby wszystkie wyjścia aktywnego rozgałęźnika TV naziemnej i satelitarnej RTS14A były podłączone do linii i zakończone gniazdem RTV SAT?
  Jeżeli mowa o gniazdach to oczywiście montuję gniazda końcowe:
  Gniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcowe, Kod: R62195 lub
  TR4100, kod: R78410 na dipol.pl
  Te, które są obecnie nie nadają się, gdyż nie posiadają wyjścia LNB dla TVSAT.
  Nie można pozostawić jednego wyjścia w ogóle nie podłączonego?
  Potrzebuję pociągnąć tylko dwie linie.
 • Poziom 24  
  Aby instalacja zbiorcza posiadała prawidłowe parametry, należy każde niewykorzystane wyjście lub wejście
  obciążyć impedancją znamionową tj. 75 Ω.
  Więc jeśli nie podłączamy gniazdek należy dane wyjście tak obciążyć.
  Do tego celu służą specjalne rezystory (terminatory) np:
  http://www.dipol.com.pl/sklep/r66200.php?sid=228f17b22044991
  Jeśli na danym wejściu pojawia się napięcie np przy multiswitch-u, stosuje się innego typu specjalne terminatory.
  Przy omawianym rozgałęźniku producent powinien podać taką informację.
 • Poziom 19  
  Decyzja zapadła – wygrała wersja z zasilaniem na strychu. Ciągniemy więc tam zasilanie.
  Poniżej (na obrazku) przedstawiam wypracowany, dzięki Waszemu udziałowi w dyskusji, końcowy schemat instalacji:
  Urządzenia posiadane
  1. Zasilacz z separatorem zasilania (używany w obecnej instalacji TV naziemnej)
  2. Wzmacniacz AMIGO M 865 P30 (używany w obecnej instalacji TV naziemnej)
  5. Przełącznik DiSEqC 2-1 VIPER - EMP - S.162 – G (jest zakupiony)

  Do kupienia:
  3. Zwrotnica TV-SAT-FB-1ML/MINI na http://sklep.delta.poznan.pl/
  Czy zamiast w/w zwrotnicy mógłbym kupić Sumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra będący w ofercie www.dipol.com.pl?
  Mógłbym wtedy zakupić wszystko w jednym sklepie.
  Wiem, że dolny zakres pasma RTV w proponowanym przeze mnie jest wyższy. Może jednak wystarczy?

  4. Rozgałęźnik satelitarny 1>3F Signal na www.dipol.com.pl
  6. Rezystor obciążeniowy (F) 75 Om na www.dipol.com.pl
  7. Gniazdo GAR-BG-DK-SAT natynkowe końcowe na www.dipol.com.pl

  Jeżeli ktoś z Was ma jeszcze uwagi do tego schematu to bardzo proszę o końcowe uwagi, gdyż chcę przystąpić do zamawiania urządzeń i montażu.
  Pozdr.