Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysterowanie magicznego oka

02 Sie 2006 20:44 4352 11
  • Poziom 11  
    Witam! Chcialbym sobie wzbogacic moj bufor lampowy o magiczne oko zgodnie ze schematem ze strony http://www.port80h.com.pl/articles.php?lng=pl&pg=82, ale zamiast ECC81 chce zastosowac lampe PCL86 (taka mam pod reka). Stad moje pytanie - czy wystarczy pozamieniac odpowiednio napiecia? Dodam jeszcze ze z PCL86 wykorzystam tylko triode, a pentoda pozostanie niewykorzystana. Czy wysteruje to dobrze EM84?
    Za pomoc z gory dziekuje i pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Schemat nie jest dobry, ponieważ lampa EM84 potrzebuje dość dużego napięcia wysterowania siatki wynoszące -22V, a trioda go nie zapewni.

Tutaj jest schemat podłączenia oczka magicznego EM84 pod anodę pentody PCL86 autorstwa elektronik_tk

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic271479.html?sid=b420a333a5e59121e26663cdf558ddac
  • Poziom 11  
    Dzieki za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie - czy mozna ten schemat przerobic tak, aby uklad dalo sie zasilac wyprostowanym napieciem sieciowym? Pytam, bo nie mam odpowiedniego trafa.
  • Poziom 36  
    sc0ty napisał:
    Dzieki za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie - czy mozna ten schemat przerobic tak, aby uklad dalo sie zasilac wyprostowanym napieciem sieciowym? Pytam, bo nie mam odpowiedniego trafa.

Zasilanie bezpośrednio z sieci nie jest bezpiecznym rozwiązaniem ze względu na galwaniczne połączenie (masy) chassis z siecią elektryczną.

Transformator do zasilania urządzen lampowy można zrobić przezwajając dowolny transformator sieciowy

http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/teoria/trafs/trafs.htm
  • Poziom 11  
    Nie chce mi sie nawijac trafa, mam pomysl na inne rozwiazanie - polacze dwa transformatory uzwojeniami wtornymi w ten sposob 230V/18V -> 22V/230V. Powinno to dac przynajmniej 160V (po uwzglednieniu strat), a to po wyprostowaniu bedzie jakies 220V. Zaraz to zloze i pomierze, bo moze cos pochrzanilem ;p

[EDIT]

Nie moge dobrac traf aby uzyskac te 260V DC. W jakich zakresach napec ten uklad bedzie prawidlowo dzialal?
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Transformator i ze względów bezpieczeństwa, i z konieczności zasilenia obwodów żarzenia.

Co do koniecznego wzmocnienia to można użyć dwóch stopni. Masz do dyspozycji pentodę w już rozgrzanej bańce.
    Układ, do którego podajesz odsyłacz i tak ma wzmocnienie wynikające z jednego stopnia. 4 diody sugerujące mostek Graetza w istocie są dwoma podwajaczami asymetrycznymi (dość zgrabne połączenie) sterowanymi z osobnych kanałów - L i P.

Dobór transformatora... Pozostaje katalog.

Dodano po 7 [minuty]:

Zastanawia mnie szeregowe połączenie obwodów żarzenia EM 84 z ECC 81 na schemacie. Seria E to napiecie żarzenia 6,3 V = const. Jeśli prądy pobierane z obwodów zasilania są identyczne to takie połączenie jest dopuszczalne. Nie znam not katalogowych ale wierzę, że tak jest.
  • Poziom 17  
    Szanowni koledzy
    Po co z PCL86 wykorzystywać triodę
    1. lampa PCL86 składa się z triody i pentody
    2. Każdą pentodę można podłączyć w układzie triodowym
    3. Po CO kożystać z triody jak ma się PENTODĘ

Pentoda ma o wiele większy współczynnik wzmocnienia niż trioda a co za tym idzie większą sprawność

A tak już na marginesie to MagicEasy nie wymaga 250V lampa pracuje poprawnie na niższym

Sfinalizowałem swój projekt , ale muszę znaleść czas na publikację go u siebie na stronie
    Pewnie jutro umieszczę :) na www.port80h.com.pl

A na razie można zobaczyć zdjęcia
  • Specjalista-oldradio
    DariuszEE napisał:

Po co z PCL86 wykorzystywać triodę
    1. lampa PCL86 składa się z triody i pentody
    2. Każdą pentodę można podłączyć w układzie triodowym
    3. Po CO kożystać z triody jak ma się PENTODĘ

Pentoda ma o wiele większy współczynnik wzmocnienia niż trioda a co za tym idzie większą sprawność

?

Pentoda i trioda to różne lampy, do tegop w PCL86 trioda to lampa sygnałowa a pentoda to lampa mocy. Gdzie potrzeba to używa się takiej lampy jaka jest optymalna. Sprawność nie zależy od kosntrukcji lampy, jeżeli już to pentoda ma gorszą (o moc traconą w siatce drugiej).
  • Poziom 17  
    tszczesn napisał:

?

Pentoda i trioda to różne lampy, do tegop w PCL86 trioda to lampa sygnałowa a pentoda to lampa mocy. Gdzie potrzeba to używa się takiej lampy jaka jest optymalna. Sprawność nie zależy od kosntrukcji lampy, jeżeli już to pentoda ma gorszą (o moc traconą w siatce drugiej).

polecam => Pentoda - lampa uniwersalna http://www.fonar.com.pl/audio/teoria/lampy/lampy6/lampy.htm
    O lampach część II. => http://www.republika.pl/audioton/lampy2.html
  • Specjalista-oldradio
    DariuszEE napisał:

Teorii lamp nie musisz mnie uczyć. A ze sprawnością jest trochę inaczej jak myślisz. Po pierwsze - nie określiłeś, że chodzi ci o sprawność danej lampy jako wzmcniacza mocy. No i fakt, że trioda ma mniejszą sprawność jest prawdziwy tylko przy założeniu, że pracuje ona bez prądu siatki, co choć powszechne nie jest obowiązkowe,
  • Poziom 17  
    tszczesn napisał:
    DariuszEE napisał:

Teorii lamp nie musisz mnie uczyć. A ze sprawnością jest trochę inaczej jak myślisz. Po pierwsze - nie określiłeś, że chodzi ci o sprawność danej lampy jako wzmcniacza mocy. No i fakt, że trioda ma mniejszą sprawność jest prawdziwy tylko przy założeniu, że pracuje ona bez prądu siatki, co choć powszechne nie jest obowiązkowe,

Pentodę należy traktować wg. mnie , nie dokładnie ale ,
    Młodym ludziom można wytłumaczyć to mniejwięcej jak pracę tranzystora wielobramkowego

Po to zostały dodane 2 siatki do triody by ta Lampa była ELASTYCZNA by można było kształtować jej wzmocnienie i nie tylko

Jeżeli już koniecznie chcesz sterować tę lampę PCL86 to wykonaj sobie to
    http://www.roehrenkramladen.de/ECL86/ECL86Foto.html
    Trzeba układ tylko nieco zmodyfikować

Układ jest na ECL86 i na EM80
    Lampy które ccesz wykorzystać są podobne
    ECL86 / żarzenie 6,3V - PCL86 / żazenie jeżeli dobrze pamiętam 12 lub 14,5V

EM80 i EM84 należy nieco inaczej podłączyć i zmodyfikować o 1 rezystor

Jeżeli nie masz trafa głośnikowego i nie ccesz by był to wzmacniacz
    To wystarczy w obwód anody zamiast trafa , wstawić większy rezystor
    Ale dobrać go eksperymentalnie

Skromność :) także nie pozwala mi by nie pochwalić się swoim pierwszym wzmacniaczem
    A był to właśnie ten układ który do dziś gra bardzo Ładnie

sorki za zjadanie liter ale coś klawiatura mi się zacina
  • Specjalista-oldradio
    DariuszEE napisał:

Po to zostały dodane 2 siatki do triody by ta Lampa była ELASTYCZNA by można było kształtować jej wzmocnienie i nie tylko

Nie tak. Druga siatka została dodana, aby zlikwidowac dwie podstawowe wady triody - dużą pojemność zwrotną i silne oddziaływanie anody na katodę. Siatka trzecia - aby zlikwidować upierdliwą emisję wtórną z siatki drugiej. Fakt, że można w pewnym zakresie zmieniać parametry pentody modyfikując te napięcia to tylko dodatkowy efekt, zresztą do regulacji wzmocnienia produkowane akurat były specjalne pentody, z regulowaną charakterystyką (selektody).