Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW 242/2-5. kod F.22

marwop 02 Sie 2006 21:17 26993 28
  • #1 02 Sie 2006 21:17
    marwop
    Poziom 11  

Witam, mam problem z piecem Vaillant VUW 242/2-5. Kilkanaście razy wystąpiło zatrzymanie pracy kotła i wyświetlenie błędu F.22. Serwisant wyczyścił wymiennik płytowy i stwierdził, że zabrucdzenie wystepuje raczej po stronie C.O (czarny nalot) jakiś czas był spokój. Po ok 4 miesiacach znowu to samo. Znów czyszczenie. Zauważyłem że po włączeniu pompy obiegowej z 3 na 2 zakres usterka występuje znacznie rzadziej. Osobiście nie bardzo wierzę w zabrudzenie wymiennika. Jeszcze jedno, przed wystapieniem usterki temp wody CWU pulsuje od chłodnej do goracej. Może ktoś miał taki przypadek? Mnie wydaje sie podejrzana pompa obiegowa. Na 2 biegu kocioł pracuje dość stabilnie na 3 powstaje wcześniej czy później wspomniana usterka.
    Liczę na pomoc i pozdrawiam.

0 28
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Sie 2006 21:42
    alpa eco
    Poziom 13  

Nie napisałeś nic na temat jakie ciśnienie jest w instalacji C.O. i interesuje mnie jeszcze w jaką inst. wyposażony jest kocioł (jakie rury jakie grzejniki).Napisz jak długo kocioł pracuje u Ciebie.Podejrzewam,że trzeba podnieść moc minimalną dla pracy na C.O. ale raczej sam tego nie zrobisz .Potrzebny specjalista ze sprzętem.Proponuje skontaktować się z Vaillant Polska poprzez np.infolinie i porozmawiać na ten temat i poprosić o serwis (dobry autoryzowany)z tego regionu ,w którym mieszkasz.Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Sie 2006 08:06
    marwop
    Poziom 11  

Kocioł pracuje w instalacji z rurami miedzianymi, grzejniki "purmo". Ciśnienie wody wg. manometru na, kotle utrzymywane jest na poziomie 1.5 atm. kocioł ma moc max 24 kw wg. kodów diagnostycznych d.0 = 5 , tak ustawił go serwisant-można tę wartość podnieść z poziomu panela sterowania kotła.
    Temperatura. C.W.U. pulsuje tylko w czasie kiedy kocioł ma tendencję do samowyłączania i wskazania błędu F.22 (dzieje sie tak w sezonie grzewczym co kilka miesięcy. Kiedy już raz wystąpi wyłączenie następne powstają nawet na drugi dzień. Radze sobie z tym resetując błąd.) Zauważyłem że po przełączeniu pompy z III na II bieg usterka występuje znacznie rzadziej.
    Wcześniej instalacja pracowała z kotłem stalowym na paliwo stałe. Po raz pierwszy kod F.22 wystąpił po roku eksploatacji kotła, w drugim sezonie grzewczym.
    Budynek jest jednokondygnacyjny kocioł jest na poziomie parteru i tam jest większość grzejników, 2 grzejniki wiszą na poziomie 1 piętra. Łącznie 9 grzejników "purmo"

0
  • #4 03 Sie 2006 09:00
    alpa eco
    Poziom 13  

Bezwzględnie podniósłbym moc minimalną z jaką kocioł pracuje ale regulacji dokonuje się na armaturze gazowej przy pomocy U-rurki(mikromanometru)Ciśnienie nie mniejsze niż 2,5 mbara.Parametr d.0 można zwiększyć decyduje on z jaką moca kociołpracuje na potrzebę C.O.Na oko podniósłbym ten parametr na 10.Paramwtr ten regulowany jest w widełkach od 0 do 15.Przy 15 kocioł pracuje z pełną mocą na C.O.tj. 24 kW oczywiście przy poprawnie wyregulowanej armaturze gazowej(9,80 mbar ciśn.dla gazu ziemnego GZ50).Cz zaobserwowałeś przed wejściem kotła w stan awarii (F22),że z temp.na wyświetlaczu dzieją się dziwne rzeczy tzn.temp bardzo szybko się zmienia.Jeżeli w domu są baterie mieszaczowe to proponowałbym sprawdzić czy ciepła woda jest podłączona jednakowo na wszystkicz bateriach i jest z lewej strony.Jeżeli tak nie jest to mogą zachodzic powyższe problemy miałem juz taki przypadek.Pozdrawiam.

2
  • Sklep HeluKabel
  • #5 03 Sie 2006 14:46
    marwop
    Poziom 11  

Przed wejściem w stan wyłaczenia, kocioł pracuje wydając odgłos podobny do gotującej sie wody(szum) przy otrartym zaworze CWU, przy czym jest to wyraźne pulsowanie jak gdyby narastające wrzenie i opadanie temperatury. Temp. wody w kranie fakycznie pulsuje natomiast na wyświetlaczu skacze ale w granicach 10 stopni.
    Obecnie kiedy kocioł służy tylko w celu przygotowania CWU zjawisko nie występuje z tym,że pompa chodzi cały czas na II biegu. Mogę spróbować przełączyć ją na III bieg i sprawdzić jak będzie się zachowywał kocioł.
    A tak naprawde to wydaje ni sie ze serwisant coś kręci. Każde czyszczenie wymiennika to dla niego 100 PLN (uparcie trwierdzi ze to wina brudnej instalacji) fakt ze po czyszczeniu zjawisko ustępuje na jakiś czas ale ostatnio powtórzyło sie już na 2 dzień po jego wizycie.

Dodano po 18 [minuty]:

Napiszę co jeszcze zaobserwowałem.
    Otóż po włączeniu pompy na III bieg i odkęceniu gorącej wody, w klotle słychać wyraźne częste stukanie jak gdyby pracował jakiś przekaźnik ale z dość dużą częstotliwością ok 120/min . Kiedy pompa pracuje na II biegu częstotlwość spada i jest nierównomierna ok 50/min. Nie wiem czy to przekaźnik, czujnik czy iskrownik w komorze spalania (kocioł turbo).

Aha, mieszalnikowe zawory ciepłej wody są 2 i obydwa ciepłą wode mają podłączoną po prawej stonie. Zawór wannowy również z prawej strony.

0
  • #6 03 Sie 2006 15:39
    alpa eco
    Poziom 13  

Co raz więcej danych -temat robi się ciekawy.Pompa powinna być ustawiona na 3-biegu.Tylko w uzasadnionych przypadkach przełącza ją się na bieg drugi:np. krótkie szumiące instalacje.Jest tak dlatego,że kocioł podgrzewa wodę użytkową poprzez wymiennik płytowy,który to składa się jakby z dwóch naczyń.W jednym płynie woda z wodociągu ta do podgrzania a w drugim woda kotłowa.Aby C.W.U.była podgrzana szybko i była jej odpowiednia ilość woda kotłowa powinna mieć jak najwyższą temp.Kiedy takie warunki panują proszę pomyśleć.Dość wywodów.Wymiennik pierwotny,ten bezpośrednio nad płomieniem(palnikiem)najprawdopodobniej jest zakamieniony.Roboty na ok.trzy godziny.Kocioł na części pierwsze i płukanie wymiennika roztworem rozpuszczającym kamień kotłowy.Pewnie zimą brakowało wody a regulacja była na max.proponuj zajrzeć na stronkę vaillanta tam są dostępne schematy hydrauliczne i różne inne ciekawostki.Pozdrawiam i czekam na C.D.pytań.

Dodano po 14 [minuty]:

Baterie odwrotnie ale to temat na następny wykład.We własnym zakresie możesz sprawdzić pompę.Wszystkie zaworki pod kotłem zakręć .Spuść wodę z kotła są odpowiednie zaworki znajdziesz w instrukcji od urządzenia.Pompę odkręć kluczem imbusowym,cztery bądż dwie śruby na narożnikach w zależności od zastosowanej pompy.Sprawdz czy coś nie wpadło do wirnika lub nie rozpadł się.Wirnik wygląda jak plastikowa turbinka podobna jak w odkurzczach.Jeżeli czujesz się na siłach to podłącz ją do prądu i sprawdz jak pracuje powinna być dość cicha.

0
  • #7 04 Sie 2006 07:10
    marwop
    Poziom 11  

OK. ale przecież podczas przygotowywania CWU kocioł pracuje z max wydatkiem cieplnym, w tym również wymiennik pierwotny. Gdyby był zakamieniony byłby problem z gorąca wodą w okresie również letnim . Jak napisałem w chwili obecnej podczas pracy tylko w trybie CWU usterka nie występuje. Podczas czycszczenie wymiennika wtórnego zwróciłem uwagę na czystość końcówek połączenia wymiennika pierwotnego z wtórnym , w żadnym nie było najmniejszych nalotów (przynajmniej na odcinku kilku cm)
    Zaraz, C.W.U. prygotowywane jest przez wymiennik wtórny, a C.O.? również?
    Czy też C.O. idzie bezpośrednio z pierwotnego i przechodzi z dużego obiegu(grzejniki) na mały obieg (wymiennik wtórny)?
    niedługo muszę zmienić grzejnik więc przy oazki spuszczę wodę i sprawdzę pompę.
    Z tego co wyczytałem w instrukcji F.22 to brak wody w instalacji, uszkodzenie pompy lub czujnika napełnienia instalacji. Ddyby był zakamieniony wymiennik pierwotny występowałby chyba rzczej kod błędu wskazujący na przegrzanie.
    AHA i jakie zmnaczenie ma ustawienie zaworu gorącej wody po lewej a nie prawej stronie barerii (róznice przekrojów w baterii?)

2
  • #8 05 Sie 2006 06:07
    DonRomano
    Poziom 33  

Należy koniecznie odkamienić wymiennik pierwotny oraz sprawdzić drożność odpowietrznika automatycznego na pompie.
    Stukanie może mieć związek z brakiem ciśnienia powietrza w naczyniu za kotłem.
    Aby to sprawdzić należy spuścić wodę z kotła i zmierzyć manometrem.
    Ponadto tak jak kolega pisał trzeba ustawić ciśnienia gazu na właściwym poziomie.
    Pozdrawiam.

1
  • #9 02 Lis 2006 10:56
    marwop
    Poziom 11  

Witam, przełożyłem podłączenie gorącej wody w bateriach tak jak mi radziliście i ustawiłem kocioł zgodnie z opisanymi przez was parametrami. Na razie jak ręką odjął !!! Wszystko chodzi jak należy (pompa na 3 zakresie). Ustały wszelkie dziwne odgłosy, faktem jest, że zamontowane zostały dodatkowo 2 duże grzejniki więc zwiększył się obieg. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i okazaną pomoc.:D

0
  • #10 23 Sty 2007 13:41
    marwop
    Poziom 11  

Witam ponownie, po kilku miesiącach użytkowania ponownie pojawił się kod F.22 i piec stanął. Po resecie kocioł prawidłowo pracował prawie miesiąc i znowu to samo. Nauczony doświadczeniem przełączyłem pompę obiegową z III na II zakres. Piec pracuje stabilnie i na razie nie przechodzi w stan wstrzymania. Przed przełączeniem zaczęło być słychać głośny przepływ wody w grzejnikach (szum), tak jakby coś ograniczało przepływ. Zaznaczam że wymiennik płytowy był płukany przed sezonem. Czy przyczyną może być jednak pompa obiegowa lub zawór trójdrożny?
    Ciekawe, że po resecie kocioł znowu pracuje poprawnie przez 2-3 tygodnie. Może ktoś w praktyce serwisanta spotkał się już z tym zjawiskiem?

Dodano po 58 [minuty]:

Jeszcze jedna uwaga. Po rozmowie telefonicznej z serwisantem vaillanta, dowiedziałem się, że jest 30 % szans na usunięcie usterki. Podobno w kotłach tej firmy przyczyną tego typu zachowań są prądy błądzące. Pomaga podobno dodatkowe masowanie ale nie zawsze. Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat.

0
  • #11 13 Paź 2007 17:53
    alk
    Poziom 1  

Witam,
    Od niedawna posiadam piec Vailland Turbo Max Plus. I podobnie występuje u mnie błąd F.22. Piec mam ok miesiąca więc nie ma mowy o zanieczyszczeniach czy kamieniu. Dodam również że cała instalacja jest nowa i baterie podłączone odpowiednio (ciepła woda po jednej stronie). Serwisant stwierdził że piec ma nastawioną za małą moc jednak po jej zwiększeniu błąd wciąż występuje. Podobnie i u mnie błędu nie było gdy piec ogrzewał tylko wodę.
    Proszę o pomoc i wskazówki.

0
  • #12 13 Paź 2007 19:14
    marwop
    Poziom 11  

Witam, w moim przypadku powodem okazało się zanieczyszczenie wymiennika po stronie C.O. Wyczyszczenie przyniosło (jak na razie) oczekiwany rezultat. Dowiedziałem sie jednak że w tym typie kotła występują tzw. prądy błądzące, które właśnie dają o sobie znać już na początku eksploatacji. Nie wiem czy W jakich okolicznościach pojawia się u Ciebie błąd . jakie masz ciśnienie wody w obiegu i w jaki sposób podnoszona była moc kotła. Ile masz grzejników w obiegu i jakiej mocy? Napisz więcej na temat posiadanej instalacji.
    Pozdrawiam

Dodano po 10 [minuty]:

Aha, jeszcze jedno, instalacja jak piszesz jest nowa, ale jaka?
    miedź, stal, PCV?
    Poza tym czy został do niej podłączony np kocioł rezerwowy na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym? No i oczywiście czy w obiegu założone zostały filtry?
    Bardzo często przyczyna zanieczyszczenia wymiennika płytowego jest osad z żeliwa lub stali który powstał w wyniku eksploatacji kotła na paliwo stałe.
    To samo dotyczy grzejników. Przed montażem w instalacji należy je przepłukać bieżącą wodą. W produkcji są sprawdzane ciśnieniowo i zawsze resztki rdzy lub osady z grzejnika mogą trafić do wymiennika.

0
  • #13 13 Paź 2007 23:46
    serwo66
    Poziom 25  

częstą przyczyna f22 jest zbyt niska moc startowa[zapłonu] parametr ten można samemu zmienić opis w instrukcji

0
  • #14 05 Gru 2007 20:11
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

po pierwsze zobaczyc prosze jakie jest napiecie zasilania 220v to bzg minimum dla tego kotła i co byscie nie robili to f22 bedzie sie pojawiało
    ma to zwiazek z róznicowym pomiarem temperatury na wejsciu i wyjsciu oraz "pływaniem" napiecia zasilajacego
    nie wolno tak robic ale ratunkiem jest odpiecie uziemienia z sieci energetycznej
    zwiekszenie przekroju zasilania, likwidacja iskrzenia, oporów sieci zasilajacej

0
  • #16 07 Gru 2007 11:02
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

a niby jak kocioł wie ze jest praca na sucho??
    przecierz nie ma czujnika wody !!!
    nie bede rozpisywał sie ja to jest realizowane ale popatrz sobie sonda ntc na wejsciu sonda ntc na wyjsciu + czas narastania temperatur
    niby dlaczego wyzej ktos wymienia nazwe zwiekszone masowanie od vailanta w gruncie jest tylko gruby przewód podłaczany do masy płytki i obudowy co moze pomagac ale jesli masz złe zasilanie to potencjały na czujnikach zmienia sie nie w okreslonym czasie tylko np dlatego ze sasiad włączył wode na czajniku eleektrycznym i spadek napiecia na lini zasilajacej zmienił cały pomiar
    wiem co mówie jak poserwisujesz kotły na zapadłych wioskach to bedziesz bardziej skory do szukania przyczyn poza kotłem zważywszy ze pracuje ma wode a błąd wystepuje "czasami"

czasem trzeba myslec a nie tylko F22 bo kocioł tak mówi, jesli realizowane by to było tak jak w vuw 180 lub w vcw to bym zrozumiał brak wody mikrostyk i alarm ale w vuw nie jest to takie proste

0
  • #17 03 Sty 2008 21:56
    Kasers
    Poziom 11  

Według mnie problem może być spowodowany prądami błądzącymi, w moim przypadku piec zaczął sygnalizować błąd w momencie gdy zainstalowałem regulator pokojowy.

0
  • #18 11 Cze 2008 23:31
    wlserwis
    Poziom 13  

Kiedy u mnie instalator Vaillanta odbierał piec po montażu, sprawdzał dokładnie, gdzie jest zero w gniazdku i odpowiednio podłączył kable zasilające piec. Oczywiście zerowanie niezależnie też podłączył. Uprzedzał mnie, żeby nigdy nie włączać pieca do innych gniazdek (z inaczej położonym zerem). Może to wszystko ma związek z "prądami błądzącymi" zaklócającymi pracę pieca, o których piszecie?

0
  • #19 31 Sty 2012 10:27
    xyz123
    Poziom 10  

Witam

Ja walczę z F22 już 2 lata narazie przegrywam. Kocioł czysty, instalacja ok, piec prądowo dobrze podłączony, próbowałem go nawet przez UPS-a podłączyć... niestety zero rezultatów. Ręce i nogi mi już opadły, serwis nie wie co robić albo przyjedzie i rozkłada ręce albo coś pokręci przez chwilę jest ok a potem znowu to samo... a kasa leci...
    Nie wiem jaki to ma związek ale jak piec nie chce wystartować i wywala F22 to robię taki myk a mianowicie zakręcam zawór na powrocie do pieca, piec startuje, po ok 20 sek od startu pieca powoli odkręcam zawór i tyle. piec normalnie startuje potem jak się wyłączy i ponownie chce załączyć to F22 ... i tak już 2 lata...

Może ktoś coś jeszcze mi podpowie ?

Pytanie jeszcze o moc startową. parametr d 0 to jest moc z jaką pracuje kocioł a nie moc startowa ??? Jak podnieść moc startową? chodzi o przekręcenie jakieść śrubki tylko nie bardzo wiem jakiej...

1
  • #20 06 Lut 2012 15:20
    marwop
    Poziom 11  

Najprawdopodobniej jest to samo co było u mnie. W kotle na tylnej ścianie znajduje się presostat ( biały krążek z rurkami podłączonymi do komory wentylatora).
    W vaillantach to on najczęściej jest przyczyną powstawania błędów lub pulsowania temperatury wody. Trzeba zdjąć jeden z wężyków przy komorze wentylatora. Presostat służy do zabezpieczenia kotła na wypadek zatkania się przewodu spalinowego lub awarii wentylatora. Nie pamiętam tylko który wężyk odłączyłem wyższy czy niższy. Trzeba samemu spróbować raz jeden raz drugi i sprawdzić efekt.
    Wężyk zdjęty z króćca w komorze wentylatora zostawiamy tam luzem.
    Jeśli pomoże proszę o odpowiedź. U mnie działa drugi rok bez błędów.

0
  • #21 06 Lut 2012 16:28
    xyz123
    Poziom 10  

ten piec ma jakiś wentylator?? nie bardzo wiem o czym piszesz. gdzie tego szukać? zdejmę obudowę... piec wisi na ścianie... trzeba go ze ściany zdjąć?? to akurat odpada...

1
  • #22 06 Lut 2012 19:04
    1tropek
    Poziom 22  

xyz123 napisał:
    ten piec ma jakiś wentylator?? nie bardzo wiem o czym piszesz. gdzie tego szukać? zdejmę obudowę... piec wisi na ścianie... trzeba go ze ściany zdjąć?? to akurat odpada...

Suuuper.
    Nie rób tego sobie i tej maszynie.

Masz rację z tą mocą startową ale lepiej zleć to serwisantowi.
    Jakiemuś innemu niż do tej pory Cię odwiedzającemu.
    To dość powszechnie znany "myk".

0
  • #23 07 Lut 2012 01:10
    1Qmaty
    Poziom 18  

Cytat:
    10 Lis 2011 02:58 Re: Piec Vaillant turbo MAX plus VU/VUW PL 202/2-5

F22 w tym typie może mieć dużo przyczyn i dlatego, jak to chyba już ktoś napisał "ulubiona" usterka serwisantów.
    Nie ma tu czujnika ciśnienia, a obecność i przepływ wody jest sprawdzane przez różnice i tempo zmian temperatury na zasilaniu i powrocie.
    Najczęstsze przyczyny F22 to:
    1) Za mały przepływ wody lub zapowietrzenie -zanieczyszczenie: nagrzewnicy, pompy, wymiennika c.w., filtra c.o., odpowietrznika pompy. Zalec.: czyszczenie, odkamienienie, wymiana, pompę nastawić na najwyższym stopniu, odpowietrzenie naczynia wzbiorczego, podwyższenie ciśn. c.o. do 1,5-2,0 bar i ew. dopompowanie naczynia wzbiorczego, , nieznaczne podwyższenie mocy zapłonowej, obniżenie mocy maksymalnej.
    2) Luźno wkręcony(e) lub uszkodzony(e) czujnik(i) temperatury. Zalec.: dokręcenie, zamiana miejscami, wymiana.
    3) Błąd w inst. elektrycznej -gdzieś np. w gniazdku lub wyłączniku zamieniony przewód ochronny z neutralnym. Poprawić.
    4) Prądy błądzące w rurociągach. Zalec.: wyeliminować, zamontować dod. zerowanie wewn. (część zamienna).
    5) Usterka elektroniki. Wymienić.

1
  • #24 07 Lut 2012 15:29
    marwop
    Poziom 11  

Posłuchaj rozumiem, że to kocioł taki jak w temacie postu. Jeśli tak to jest to kocioł turbo ( z zamkniętą komorą spalania). Po zdjęciu obudowy (otwiera się przedni panel i podnosi całą obudowę do góry) Nad komorą spalania jest wentylator wymuszający wyrzut spalin i zasysanie powietrza do pracy kotła.
    ( http://www.vaillant.pl/stepone2/data/downloads/31/33/00/Turbo_Plus_ii.pdf )
    Tu masz link do instrukcji. Na 36 stronie pod nr 5 pokazane są przewody elastyczne których mówię.
    W instrukcji znajdziesz też nastawy kotła.
    Pozdrawiam i udanej naprawy.

0
  • #26 07 Lut 2012 20:09
    marwop
    Poziom 11  

Kocioł VUW 240 2-5 to kocioł atmosferyczny nie turbo. W takim razie to co pomogło w moim przypadku u Ciebie nie zadziała. Musisz poszukać w innym wątku dotyczącym twojego typu kotła.

0
  • #27 07 Lut 2012 21:04
    xyz123
    Poziom 10  

ja już wszystko przerobiłem... piec działa w trybie zero jedynkowym i tyle...

0
  • #28 07 Lut 2012 21:41
    n0r
    Poziom 8  

U mnie z kolei (mam mniejszy Vaillant) pomogło ... "usunięcie zaworka w przy zbiorniku CW". Jest tam podobno jakaś kulka, która może czasami stopować pracę.

1
  • #29 18 Wrz 2012 21:24
    marwop
    Poziom 11  

W związku z brakiem jednoznacznego rozwiązania w kwestii występowania błędu F.22 w kotłach Vaillant, postanawiam zamknąć temat.

0