Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden zasilacz -> kilka płyt głównych, czy to się uda ?

03 Sie 2006 10:46 2105 12
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,

Zastanawiam się nad pewną konfiguracją sprzętową. Mianowicie: Jeden porządny zasilacz np. 500 Wat oraz podłączenie do niego za pomocą jakiegoś rodzaju rozgałęziacza kilku płyt głównych.
    Można kupić na allegro i pospinać to jakoś, np.
    http://www.allegro.pl/item116897352_przejsciowka_do_zasilacza_z_20_na_24pin_nowa_fv.html

Aby pobierały jak najmniej mocy bez HDD i zbędnej elektorniki (będą startowały przez sieć), oczywiście nie mam na myśli tu procesorów typu P4 lecz np Celki.
    Mój zasilacz Chiefteca 360W na dwóch dyskach oraz P4 Northwood 2.4 GHz zużywa zaledwie 15 - 25 % mocy.

Następna rzecz, aby nie było zbyt dużych skoków napięcia uruchamianie płyt w odstępach czasowych.
    No i mankament - jak poleci zasilacz to razem z nim mogą wszystkie płyty...

Co sądzicie o tym pomyśle ? Sensowne i do zrealizowania ?

Pozdrawiam
    Piotrek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na moje oko dałoby sie to zrobić. Ale:
    Cytat:
    Następna rzecz, aby nie było zbyt dużych skoków napięcia uruchamianie płyt w odstępach czasowych.
    - kiedy włączysz zasilacz, wszystkie płyty wstaną od razu. Pytanie brzmi czy taki jednoczesny impuls pradu nie spali zasilacza.
    Dodatkowo (tak na moje oko) nie da się wyłączyć pojedynczej płyty. Po zamknięciu systemu właczy sie "od nowa" (chyba, nie jestem pewien).

Pewne jest to że ten gość z allegro to zdzierca :D
    Te "kalkulatory" obliczają maksymalną moc wszystkich urzadzeń w komputerze. Moc taka nigdy nie będzie osiagnieta. Wg jednego z nich komputer o który właśnie opieram nogi (w pracy przecież jestem) pobiera 340W z zasilacza 300W :D.
    Na moje oko służa do "zachęcenia" (delikatnie mówiąc) klienta aby zmienił PSU. Dlatego przeważnie są na stronach producentów. I pewnie dlatego zawyżaja wyniki.
  • Poziom 10  
    No właśnie w tym rzecz, że mam zasilacz serwerowy redundantny 3 x 360 W :D
    A co do tego, że komputery się włączą wszystkie na raz to nie prawda pod warunkiem zastosowania płyt ATX ;) włączasz i wyłączasz które chcesz a napięcie na zasilaczu jest cały czas :)

Tak więc teoretycznie 3 x 360 W = 1080... płytki z celkami nie biorą za wiele, bez hdd, na oko z 5-7 powinno na tym polecieć.
    ukulele21 napisał:
    A co do tego, że komputery się włączą wszystkie na raz to nie prawda pod warunkiem zastosowania płyt ATX ;) włączasz i wyłączasz które chcesz a napięcie na zasilaczu jest cały czas :).
    ???. To ja przepraszam. Jak wg ciebie włącza się normalna płyta ATX z jednym zasilaczem?

P.S.
    A tak z małpiej ciekawości: co będą robiły te płyty?
  • Poziom 10  
    Nie jestem specjalistą w tych kwestiach ale wiem, że nawet zasilacz z wyłączoną płytą główną podaje na nią napięcie... Chociażby u mnie, wystarczy popatrzeć na zapaloną diodę led na płycie głównej.
    A Kasowałeś kiedyś CMOS wyjmując baterię ale z podłączonym zasilaniem ? Nic by się nie stało... Oczywiście złącza MOLEX są odłączone do chwili startu. W AT miałeś kabelek z 220V który fizycznie odłączał dopływ prądu do zasilacza, w ATX po zwarciu zworki on startuje i zaczyna podawać napięcie na HDD itd. Dokładnie nie wiem jak to jest, może się mylę, jeżeli tak to czekam na zarzuty ;)

A do czego to ma być to prawdę mówiąc nie wiem ;)
    Mam trochę starego sprzętu i trzeba coś z nim zrobić. Mam więcej starych płyt ATX i procków niż zasilaczy a przecież nie będę ich dokupował :) Np. podzielimy komputery na dwa teamy i będą grały przeciwko sobie w kółko i krzyżyk ;)

Pozdrawiam,
    Piotrek
    ukulele21 napisał:
    A do czego to ma być to prawdę mówiąc nie wiem ;)
    - to mi się podoba :D.

Na moje oko "start" wygląda tak:
    Oczywiście zasilacz cały czas podaje napięcie VSB na płytę. Po naciśnięciu power przyta zwiera pin w gnieździe Atx do masy (zielony kabel) co włącza zasilacz - czyli pojawiają się napięcia 3,3 5 12 -12. A to włacza nam komputer.
  • Poziom 10  
    Zwracam honor.
    Mając chwilę na odpoczynek (czyt. biorąc przysznic) doszedłem wkońcu do tego, że trochę zakręciłem :| Fakt - jeden zasilacz = jeden włącznik = startują wszystkie płyty. No ale cóż, po 3 kawach i 3 godzinach snu nie można spodziewać się wielkiej trzeźwości umysłu ;)

A start wygląda prawdopodobnie właśnie tak jak napisałeś. Tak więc wszystkie na raz albo żadna... Włącznik na kablu pomiędzy zasilaczem podającym wszystkie napięcia a którąś z kolei płytą odpada , całe 20 żył...
  • Poziom 39  
    To nie musi być 20 żył - możesz pomiędzy płytami pociągnąć tylko pojedyńcze przewody +3.3/+5/+12V i rozdzielić je na wtyk ATX za stycznikiem (bo prądy rzędu kilkunastu amper to czym innym trudno by było załączać ). Oczywiście te przewody musiały by mieć odpowiednio większy przekrój, np. 6mm2 !
    Kolejne styczniki załączać z niewielkim opóźnieniem - nad koncepcją układu sterowania nimi to trzeba by pomyśleć.
    Napięcia +5 SB/-5/-12V można by chyba podpiąć na stałe do wtyków ATX ?
    Pozdr. :D
    -5V wogle niepotrzebne, pytanie: czy 5VSB jest potrzebne przy włączonej płycie?
  • Poziom 39  
    Cytat:
    -5V wogle niepotrzebne, pytanie: czy 5VSB jest potrzebne przy włączonej płycie?
    -5V niepotrzebne jest od niedawna na nowych płytach i to nie wszystkich (niedawno czytałem o płycie MSI, na której nie chodziła zintegrowana dźwiękówka bez -5V !!!). Na starych - potrzebne jak najbardziej !!!
    +5sb jest potrzebne przy wyłączonej płycie - więc w ogle podłączyć je trzeba - ale to przecież nie problem.
    Pozdr. :D
  • Poziom 10  
    No to ogólna koncepcja jak to zrobić już jest :) W chwili wolnej pokombinuję jak by to sklecić w działającą całość :) Dzięki za pomoc :)

Jak coś będzie zrobione to dam znać :D

Pozdrawiam,
    Piotrek