Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposoby czyszczenia lasera

skiba220v 03 Aug 2006 23:13 2039 3
 • #1
  skiba220v
  Level 15  
  Witam wszystkich!!!

  Mam pytanie dotyczące czyszczenia zabrudzonego lasera. Jaka metoda jest najlepsza? Jak skuteczna i bezpieczna?? Proszę o Wasze opinie i doswiadczenia.

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  maxxmaxx
  Level 20  
  Witam.
  Moim skromnym zdaniem najlepszą metodą jest czyszczenie bezdotykowe tzn sprężone powietrze byle nie gwałtownie aby nie uszkodzić mocowania soczewki lasera. Należy zwrócić uwagę aby używać do tego "prawdziwego" sprężonego powietrza a nie jakiś tam mieszanek, które mogły by powodować matowienie soczewki. W ten sposób można też usunąć zanieczyszczenia z pryzmatu, który znajduje się pod oczkiem lasera.
 • #3
  knmp
  Level 26  
  Rozumiem, że chodzi Ci o oczyszczenie kolimatora (soczewki) a nie diody laserowej :)

  Najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu czegokolwiek z soczewką, czasami spotykamy soczewki plastikowe lub szklane pokryte warstwą antyrefleksyjną (eliminująca efekty odbić od powierzchi samego okna soczewki. Na początek soczewkę warto potraktować delikatnym strumieniem powietrza (gruszka do czyszczenia optyki) jeżeli przedmuchanie nie pomaga i widzimy paprochy to sięgamy po szpatułkę zwilżoną środkiem do czyszczenia soczewek np alkoholem izopropylowym czy metanolem lub też popularnym mr-muscle (preferuję). Należy unikać etanolu gdyż niestety przy niektórych soczewkach możemy doprowadzić do zmatowienia lub usunięcia warstwy ochronnej ! Pamiętajmy o delikatnym podejściu do sprawy... porysować soczewkę jest łatwiej aniżeli się wydaje.

  Należy unikać tzw płyt CD czyszczących (jak najmniej lub nigdy) Pędzelek umieszczony na CD niestety wywiera nazbyt silny naciśk uderzajac w soczewkę (układ często w tym czasie ogniskuje wysuwając soczewkę w górę) często powodując uszkodzenie delikatnego zawieszenia soczewki ! W odtwarzaczach audio zagrożenie jest mniejsze, natomiast w CDROM gdzie obroty są poteżne zastosowanie CD może doprowadzić do wyrwania lub wygięcia resora soczewki, pomyślmy o tym zanim w pośpiechu chwycimy po takie CD :)

  pozdr KN
 • #4
  User removed account
  User removed account