Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka wytwornicy dymu

04 Sie 2006 00:08 5698 6
 • Poziom 23  
  Na początek chciałbym się przywitać po dość długiej nieobecności :)
  A więc do dzieła. Kiedyś przyjechał do mnie znajomy (szef klubu muzycznego) z zepsutą wytwornicą dymu. Powiedział, że mam ją zrobić jak znajdę chwilkę czasu, ale tak się zagadaliśmy, że nie powiedział w czym problem. Ja znałem tę kandydatkę bo kiedyś ją naprawiałem (tylko wtedy padła elektronika) - piec koło złączek przepuszczał płyn. Potem zadzwonił do mnie, że kupił dwie nowe wytwornice i żebym się w ogóle nie śpieszył z naprawą. Zaczęła się nauka (poprawki) i nie miałem czasu, następnie wyjazd na wakacje i dopiero teraz znalazłem chwilkę czasu, żeby się nią pobawić.:D
  Dostałem ją w opłakanym stanie, spod cały zardzewiały i zalany płynem, a farba odchodziła płatami. Zacząłem pracę.
  Najpierw rozebrałem pompkę (w tym modelu jest 12V wirnikowa), cały silnik był upaćkany fluidem, więc go wyczyściłem, poprawiłem o-ringa który wyskoczył i teraz śmiga ślicznie :).
  Potem wziąłem się za piec. Wyciągnąłem grzałkę, zdjąłem otulinę. Wybiłem króćce i środek pieca. W środku cały piec był zakamieniały i zabrudzony sadzą. Wszystko pięknie oczyściłem, walec który wchodzi w smrodek pieca przy wybijaniu trochę ucierpiał (bo był tak jak piec z aluminium):D, ale go poprawiłem :D. Po tych czynnościach wziąłem się za króćce (musiałem je jakoś uszczelnić) wybór padł na klingeryt (jest odporny na wysoką temperaturę i się nie pali :D). Całość (złączka i uszczelka) została dociśnięta do pieca płytką stalową przykręcaną na śruby M6.
  Po tych czynnościach złożyłem piec. Podłączyłem wszystkie kable, pomalowałem obudowę aerografem (tylko że zabrakło mi trochę czarnej farby :(, za to podkładu miałem dużo ;)). Wkładam wtyczkę do gniazdka czekam i czekam i czekam, a tu nic sie nie grzeje :(. Wku, zdenerwowałem się:D, bo okazało się, że grzałka padła. Objeździłem całe miasto za tą grzałką i nic (nawet na oczy nie widzieli takiej grzałki :().
  Więc zrezygnowany zacząłem myśleć i wymyśliłem. Postanowiłem, że złączę żelazko z piecem :D. Rozebrałem moją wytwornicę żelazkową i wyciągnąłem z niej stopkę z grzałką :). Zacząłem przymiarki i żelazko nie chciało wejść, bo było o 3 cm za długie, ale ja mu w tym pomogłem piłką do metalu ;). Następnie Stopkę i spód pieca wyszlifowałem papierem ściernym. Skręciłem całość na pastę silikonową :D. Wyciąłem blachę na kształt stopki, aby trzymała otulinę. Otulinę zrobiłem waty szklanej, która jest niepalna, na nią położyłem warstwę materiału (prawdopodobnie jedwab) z kamizelki strażackiej. Całość została dociśnięta kształtkami z aluminium i blachą od spodu. Termostat pozostał oryginalny.
  W końcu nadeszła wielka i niepewna chwila próby. Zaczęło działać :). Dymi teraz jak nowa:) A cały piec przerobiony został za pomocą materiałów niepalnych, więc ryzyko pożaru praktycznie nie istnieje. Frajda niezła ;) koszty żadne :). A i jest jedna rzecz, która się poprawiła, mianowicie piec dłużej trzyma ciepło :D.
  A tu foty: :)
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  Przeróbka wytwornicy dymu
  A tu lekko zadymiłem ;)
  Przeróbka wytwornicy dymu
  PROSZĘ O KOMENTARZE!!! ;)
 • Poziom 23  
  Jeszcze raz proszę o komentarze ;) !!!
  Ostatnio jeszcze raz rozbierałem wytwornicę w celu wymiany spodniej blachy od pieca, bo była malowana i strasznie śmierdziała, więc wymieniłem na ocynk i już jest dobrze ;).
 • Poziom 31  
  pomysłowosc ludzka nie zna granic,gratulacje z tego powodu,jeszcze raz sie sprawdza zasada,ze konstruktywne myslenie to polowa powodzenia:D
 • Poziom 23  
  Dziękuje za komentarz ;)
  Ostatnio musiałem rozebrać wytwornicę, bo nalałem pełny zbiornik płynu i nie zlałem go na koniec pracy, przez ciśnienie wytworzone w rurkach zawór jednokierunkowy kulkowy ugiął się i płyn przesączył się do zimnego pieca, potem wyleciał przez dyszę i po ściance wpłynął do środka. Więc tylko wszystko wytarłem i jest juz dobrze. Teraz będę pamiętał, że płynu może zostać mniej niż poziom wlotu pieca ;) W sumie teraz leje tylko tyle aby zakrywało gumkę wlotową pompki, lepiej dolewać niż rozbierać. ;)
 • Poziom 10  
  Witam.
  Miałem kiedyś podobny problem, oczywiście z grzałka. Szczęściem znalazłem sklep w Krakowie, który ma znajomego, co dorabia grzałki i tak się też stało, dorobili od razu trzy sztuki, grzałka do dymiarki ma stosunkowo niewielką wielkość, dlatego nie można ich normalnie kupić, koszt dorobionej grzałki to 30zł.

  Z powodzeniem można też stosować grzałki od wtryskarek do plastiku, one są jeszcze mniejsze i różnej mocy od 200W do 2000W, dostepność? ja je dostałem od wujka, który kiedyś w branży plastiku parcował.

  Co do uszczelnień polecam masy Hilti, mają dwa rodzaje, elastyczą i twardą, obie są do kupienia, występują w tych samych tubach co silikon, mają wysoką odporność na temperaturę, ponad 1000degC, stosowane są przy przejsciach pożarowych przez ściany.

  Sklep o którym mówię do części zamienne do AGD, naprzeciwko kina Kijów w krakowie.
 • Poziom 12  
  No nieźle żelazko zamiast grzałki :P.Potrzeba matką wynalazków.;]
 • Poziom 2  
  niezły pomysł.. heh gratulacje za pomysłowość