Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX(pierwsza moja konstrukcja)

noturno 04 Sie 2006 18:46 6139 12
  • STX(pierwsza moja konstrukcja)

- przetworniki
    wysokotonowy GDWT-8-150-8-PJ 36 zł (2szt)
    średniotonowe GDM-17-150-8-SS 66 zł (2szt)
    niskotonowe 2xGDN-22-120-4-SS 196 zł (4szt)
    -obudowa
    płyta wiórowa 18mm ok.55 zł
    -zwrotnica
    zamówiłem w STX z kolumn Z-9(katalog STX-a) 64 zł (2szt)
    - bass - reflex
    średnica 7,5 cm a co do długości to jeszcze sprawdzam 6zł (2szt)
    - kolce
    wolumen 16 zł (8szt)
    - okablowanie
    wolumen ok 25zł
    -terminal
    wolumen 8 zł (2szt)
    reszty dokładnie nie pamiętam ale to juz groszowa sprawa więc nie będę wspominał!!

Napędzam te kolumny Technics Su-V45A potrzebują jednak troszkę więcej mocy (tak mi sie wydaje)
    ale na moje potrzeby w mieszkaniu sa aż za duże:P Jak na pierwsze kolumny to jestem po prostu bardzo zadowolony
    Jedynym minusem jaki i mi się nie podoba jest okleina ponieważ w ogóle nie chciała się przyklejać. Może kiedyś
    bedzie forrnir ale z tym niestety jeszcze troszkę poczekam.

Proszę o ocenę zważajać ze jest to dopiero moja pierwsza konstrukcja i mam nadzieję że nie ostatnia

Fajne!
  • #2 04 Sie 2006 19:07
    audittenter
    Poziom 15  

Nieżle jak na pierwszą konstrukcje. Fakt okleina mogła ci się nie chcieć przykleić z powodu nierówności troche ich występuje. Poza okleina spoko konstrukcja. Napisz coś o odsłuchach tego sprzętu.

• #3 04 Sie 2006 19:22
    noturno
    Poziom 9  

powiem tak wszystko było glatkie bo było szpachlowane i ostro przycierane ale musiałem odkleić cześć i dlatego poźniej wyszło tak jak wyszło. okleina nie chciala sie poprostu przyklejac i nie wiem czemu. a co do odsłuchu to średnie tony takie sobie prawie ich wogole nie słychac za to wysokie aż za bardzo. a niskie.. jak dla mnie to bajka.. słucham przewaznie muzyki techno itp. wiec spisuje sie wyśmienicie a przy filmach tez nie graja źle

• #4 04 Sie 2006 20:46
    piotrkurasinski
    Poziom 16  

1 - fatalnie dobrane przetworniki nic nie napisałeś o tłumikach a różnice skuteczności są ogromne
    2 - tuba do domu to niezbyt dobre rozwiązanie
    3 - br tej średnicy daje się na jednego 22-120-x-xx dla pary tych przetwornikówk powinien być większy
    4 - obliczyłeś w ogóle obudowe, strojenie?

wygląd to tylko połowa sukcesu

• #5 04 Sie 2006 21:05
    noturno
    Poziom 9  

komora na niskie tony ma okolo 50 litrów. Komora na wysokie i niskie tony wylożnona gąbką. w niskich tonach tylko siana tlna wylożona

Dodano po 3 [minuty]:

dalczego źle dobrane przetworniki....;>

• #6 04 Sie 2006 22:17
    piotrkurasinski
    Poziom 16  

chodzi mi o ich skuteczność głośniki aby przyzwoicie zagrały w kolumnie powinny mieć taką samą chodzi o dBSPL. A jeżeli średni lub wysoki ma wyższą stosuje się tłumiki aby wyrównać skuteczność z niskotonowcem a u ciebie niskie mają 2*86dB czyli 89dB średniak 84dB a wysoki pewnie ze 100dB (nie ma danych na stronie co do GDWT)

• #7 04 Sie 2006 22:57
    noturno
    Poziom 9  

a mogłbys mi podać co byś na za głosniki na moim miejscu użył???

• #8 04 Sie 2006 23:10
    Armosus
    Poziom 26  

Wykonanie jak na pierwszy raz to calkiem przyzwoicie.

A co do glosnikow to jesli chcesz miec 3drozne w desen twoich to moze tak:

-wysoki: TVM ARV-104-4 lub Visaton SC 10N
    -sredni: TVM ARP-150-03
    -niski: 2x TVM ARN-226-07

zero tlumikow, no moze lekki na ARP'a jakby byl troszke zaglosny i mamy piekne 91dB w calej lini :)

• #9 05 Sie 2006 00:39
    Caleb_
    Poziom 33  

az szkoda pieniedzy na taki chlam. duzo lepsze bylyby kolumny zaproponowane przez Armosusa na Teslach, a cenowo wyszloby podobnie... GDWT przy takich sprawnosciach GDMa i GDNow to kompletne nieporozumienie (mogles chociaz na niego tlumik zastosowac). GDM w stosunku do GDWT mogly byc blizej siebie. GDM o wiele za cichy w stosunku do reszty. Ogolnie kolejna porazka.

• #10 05 Sie 2006 02:00
    qscgu
    Poziom 34  

srednie do bani... nie ma co ukrywac ale to jest porazka, wyokie za glosne, tez porazka bo mogles chociaz kopulke zastosowac. No i nadal nie wiem czemu ludzie sie "podniecają" ta zolta membrama? nie dosc ze jest drozsza to i gorsza... port BR za maly 10cm przynajmniej. a osobiscie mi sie nie podoba odleglosc miedzy niskotonowym gornym a sredniotonowym- jest nieproporcjonalna, jesli mialbym wybierac to te STXy niskotonowe bym zostawil i na wysoki ARV a na sredni ARV, komora moze byc dla niskich ale strojenie? chyba nie slyszales o czyms takim:

Cytat:
    - bas - reflex
    średnica 7,5 cm a co do długości to jeszcze sprawdzam 6zł (2szt)

okleina jako tako ale widac ze robiles to chyba 1 raz... 3/6 jako ze to jest 1 konstrukcja

• #11 06 Sie 2006 12:21
    karollo19
    Poziom 15  

Witam!
    Jak dla mnie to kolumna nieźle się prezentuję. Ta okleina mogła by być bardziej matowa, ale jak tobie pasuje to spoko.
    Fakt, że wysokie STXa nie są dobre, a znacząco różnią się skutecznością od reszty tego kompletu więc może wstaw chociaż tłumik na wysoki.
    Sam składam podobny zestaw. Jednak na górę TVM ARV104-03, środek STX GDM 150 8ss i na dół STX GDN 150 8ss
    Mam jeszcze pytanie do Armosus'a. A do jakiej obudowy byś to wrzucił i jak zestroił?? Dla mnie w WinIsd wychodzi mała wytrzymałość mocowa przy różnych objętościach i strojeniu i nie wiem dlaczego??????

Pozdrawiam i życzę dalszych udanych konstrukcji.
    Karol

• #12 07 Sie 2006 14:21
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

karollo19 napisał:
    Jednak na górę TVM ARV104-03, środek STX GDM 150 8ss i na dół STX GDN 150 8ss
    Mam jeszcze pytanie do Armosus'a. A do jakiej obudowy byś to wrzucił i jak zestroił??

Średniak do bani, ale to już było, załuż własny post w odpowiednim dziale!

Tak jak wyżej koledzy pisali(a i Ty o tym pisałeś), do wywalenia średniak i tweeter - zbyt duża rozbieżność spl,
    a na niskie tłumienie to nieporozumienie(he he nawet się rymneło)
    Kolejne te same błędy, może przed popełnieniem pierwszych kolumn warto się zapoznać z opiniami na forum.

p.s.
    fakt, wygląd może się podobać, przetworniki coś a'la B&W. :D :D

• #13 07 Sie 2006 18:46
    karollo19
    Poziom 15  

Ja o tłumiku na niskotonowym nic nie wspomniałem. Pisałem, że na wysoki.
    Wiem, że średnik jest słaby, ale wybór już jest zatwierdzony i nie ma odwołania;-)

PS: Jak pisałem o moich głośnikach to nie chodziło mi o ocenę, ani o rady. Więc zakładanie kolejnych postów a'la "Jakie głośniki doradzicie" jest dla mnie zbędne, bo tę sprawę załatwiłem przez e-mail;-)

Pozdro
    Karol

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME