Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy unipolarny, ADC, pomiar pradu, ATmega8

04 Sie 2006 22:10 2961 8
  • Poziom 12  
    Mam problem tego typu ze nie wiem gdzie mam dokonać pomiaru prądu przy pomocy ADC tak żeby można było mierzyć zarówno narastanie prądu każdej cewki silnika jak i prąd rozładowywania przez diody przy czoperowaniu, gdzie umieścić rezystory pomiarowe i gdzie mase analogowa żeby to można było zrealizować przy pomocy ATmega8?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najłatwiej to wpiąć rezystor pomiarowy w przewód masy silnika i mierzyc na nim spadek napięcia. Sygnał do pomiaru prowadzisz dodatkowymi ściężkami. Wszystkie masy łączysz w jednym punkcie - tam gdzie przychodzi zasilanie. Jeśli nie jest to obrazowy opis postaram się coś narysować ;)
  • Poziom 12  
    Akurat podczas narastania pradu to niema problemu z pomiarem, problem pojawia podczas wylaczenia tranzysora zasilajacego cewke, prad maleje rozladowywujac sie przez diode (przy tranzystorze), uklad w tym momencie sklada sie tylko z cewki i diody, nie jest podpiety do masy ukladu i w tym problem jak to ogarnac?
    Możesz zastosować układ podobny do tego:
    http://www.srijandrives.com/images/dcstep.jpg
    (oznaczenia nie są ważne, chodziło mi tylko o sposób montażu rezystorów pomiarowych), ale w takim wypadku musisz zastosować stopień ze wzmacniaczem różnicowym... albo wybrać kostki opisane jako Current sensor,
    http://www.analog.com/UploadedFiles/Data_Sheets/225410897AD629_a.pdf
    w tym dokumencie masz pokazany sposób pomiaru, prowadzenia masy i sporo innych ciekawych rzeczy ;)
  • Poziom 20  
    A jak by mierzyć przez przekładnik prądowy założony na sam obwód silnika ?
    Kiedyś próbowałem przez Hallotron ale ten się "magnesował".
  • Poziom 12  
    Crazy_phisic schemat dobry ale ja mam silnik z 5 przewodami a nie z 6. Co do wzmacniacza roznicowego to slyszalem kiedys ze da sie zrealizowac pomiar napiec roznicowych przy pomocy Atmegi, ktos cos slyszal? I jeszcze jedno czy da sie zrealizowac wzmacniacz roznicowy bez napiecia ujemnego i czy napiecie zasilania wzmacniacza musi spelniac warunek -V = -(+V)
    Możesz dać rezystory pomiarowe w szereg z każdym uzwojeniem silnika (tak aby tworzyły oczko z diodą). Co do pomiaru napięć róznicowych to raczej na samym Atmelu może być problem (mikrokontrolery rodzinu ADuC Analoga mają takie możliwości - pomiar różnicowy i możliwośc wzmocnienia)
  • Poziom 12  
    Znalazałem w dokumentacji:

ATtiny 24/44/48

"12 differential ADC channel pairs with programmable gain (1x, 20x)"

ATmega16

"2 differential chanels with programable gain at 1x, 10x, or 200x"

Czyli to są kanały różnicowe i mógłbym zrezygnować z wzmacniaczy różnicowych czy cos źle przetłumaczyłem?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zgadza się, procesory mają możliwośc pracy w konfiguracji z wejściami różnicowymi - i znów człowiek dowaiduje się czegoś oczywistego ;)