Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hurtowe montowanie płytek ;)

gulson 05 Sie 2006 21:00 5091 12
  • Hurtowe montowanie płytek ;)
    Przyszło 100 zamówionych płytek drukowanych do montażu. Terminy gonią. Płytki są proste, jeden układ scalony 8 pinowy, 1 kondensator, parę rezystorków, złącze. Zmontowanie wszystkich płytek pochłania dużo czasu i jest to zajęcie bardzo monotonne.

Postanowiłem to zrobić w inny sposób. Najpierw wyciąłem ramkę na płytkę drukowaną. A następnie płytkę drukowaną umieściłem w tej ramce.

========= ========== =========

Wyeksportowałem w programie do projektowania płytki same pady, i oddałem plik postscript do firmy zajmującej się wycinaniem laserowym w materiale

Następnie nałożyłem powycinane pady na płytkę drukowaną i naniosłem pastę lutowniczą.

Przyłożyłem poszczególne elementy do padów, po czym każdą płytkę ułożyłem w piekarniku, zupełnie jak ciasteczka.
    Ustawiłem 200 stopni na 4 minuty, 300 stopni na 2 minuty, 450 stopni na chwilę do czasu aż pasta zacznie się topić, po czym zmniejszyłem do 300 stopni na minutę celem ochłodzenia. Otrzymałem zmontowane płytki.

Źródło ze strony:
    http://www.ladyada.net/rant/?p=29

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • TermoPasty.pl
  • #2 05 Sie 2006 23:09
    tomaha1
    Poziom 19  

Wiedziałem, że z elektroniką to jak z pieczeniem ciasta :) A tak serio to świetny sposób na masowe montowanie płytek, byle nie przegrzać :)

• TermoPasty.pl
  • #3 06 Sie 2006 00:00
    jurnymario
    Poziom 12  

a w ktorym piekarniku osiagasz 450 stopni bo ja w tym domowym moge jedynie okolo 250 a w pizzerii 300 gdzie piec jest uszczelniony wata . no chyba ze jakis zaklad

• #4 06 Sie 2006 04:55
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

jurnymario napisał:
    a w ktorym piekarniku osiagasz 450 stopni

W oryginalnym artykule (link na dole) jest mowa o piecu do lutowania rozpływowego.
    Artykuł jest o tych szablonach do nanoszenia pasty lutowniczej, a nie o samym lutowaniu.
    Może i dało by się to zrobić w takim kuchennym piecyku po lekkim "tuningu" ;]

• #5 06 Sie 2006 14:30
    koza18
    Poziom 13  

A czy przypadkiem nie chodzi o stopnie, ale Farenheita?

• #6 07 Sie 2006 09:42
    mariusz76
    Poziom 12  

A jak wyjdzie zakalec, to co wtedy, :)

• #7 07 Sie 2006 17:43
    mrrudzin
    Poziom 39  

A te układy wytrzymają 300 czy 450*C? Przy tak wysokiej temperaturze wychodzi różna rozszerzalność cieplna materiałów itp.

• #8 08 Sie 2006 00:26
    TABSIOR
    Poziom 24  

ZTCW wszystkie elementy muszą wytrzymać 300*C przez co najmniej 10 sek. Co do 450*C, nie mam pojęcia...

• #9 08 Sie 2006 09:53
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Na 450 stopni nastawiony jest piec, co oznacza że do takiej temperatury rozgrzeje się powietrze wewnątrz pieca, ale sam układ będzie miał o wiele mniej.

• #10 10 Sie 2006 11:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 15 Sie 2006 14:38
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 15 Sie 2006 22:12
    remzibi
    Poziom 24  

To moze smieszne co powiem ale juz w chyba 1995 lub 6 roku - zaprzaglem do roboty stary , troszke zerdzewialey piecyk na zwykle grzalki - to byl chyba piecyk do zapiekanek czy cos w tym stylu - z jedna strona otwarta :) . Robilem w nim pamieci SIM - takie co szly do 286 i 386 i potem do 486 i 1mb kosztowal 100 (czy banke wtedy) :) . Zasada ta sama - tylko paste rozprowadzalem strzykawka i cienka igla - taki pasek pasty po padach , na to kostki i jazda . Wychodzilo jak z fabryki :) .
    Kiedys tez podczas picia piwka - chcialem wylutowac procesor - tylko cos sie wtedy ujawnila wzglednosc czasu i stopil sie biedaczek niestety :) .

• #13 23 Sie 2006 23:24
    MirekCz
    Poziom 35  

A jakiej pasty używacie i gdzie/za ile można to kupić?
    Jaki jest termin przydatności takiej pasty i jak ją przechowywać?
    (mówie o produktach dostępnych w polsce)