Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezzałogowa sonda głębinowa -eksplorator głębin

kaczy1n 05 Sie 2006 23:44 34415 84
  • Bezzałogowa sonda głębinowa -eksplorator głębin
    Witam.
    Niedawno ukończyłem swoją konstrukcje,a mianowicie łódź podwodną. Jest oczywiście mniejsza od prawdziwych.
    Można ją raczej nazwać sondą badawczą,ponieważ jest wyposażona w kamerę,dzięki zbiornikowi balastowemu może sie w miejscu zanurzać i wynurzać, bez konieczności nabierania prędkości.
    Zbudowałem ją z ciekawości ,chciałem zobaczyć na własne oczy co dzieje się pod wodą beż zamaczania się.
    Obraz z łodzi, jak i wszystkie sygnały sterujące są przekazywane do panelu sterowania za pośrednictwem kabla.

Napęd łodzi:
    Napęd stanowi silnik o mocy 30W zasilany napięciem 24V i śruba modelarska.

Sterowanie:
    Elementami bezpośrednio są silniki krokowe wymontowane ze starych drukarek.Zaś nimi kierują sterowniki mojego patentu,dzięki nim stery ustawiają się dokładnie tak jak jest ustawiony manipulator.

Zanurzanie:
    Łódź może nie zanurzać w konwencjonalny sposób,znaczy się jak robią to modele, czyli dzięki właściwemu ustawieniu sterów głębokości.
    Druga możliwość to zanurzanie się bez przemieszczania w płaszczyźnie równoległej do dna,wykorzystując wbudowany zbiornik balastowy,który możemy wypełniać wodą lub powietrzem.

Obraz:
    Widok z kamery jest transmitowany na 5 calowy telewizor turystyczny.

Oświetlenie:
    Oświetlenie stanowi halogen o mocy 40W zasilany napięciem 12V.

Zasilanie :
    Zasilanie urządzenia stanowi akumulator ołowiowy o pojemności 16Ah

Łódź jest w pełni sprawna i działa znakomicie, niestety nie posiadam w wersji elektronicznej schematów ,ale jeśli komuś będzie zależało to takowe wykonam.

Poniżej podaje kilka linków do zdjęć łodzi.Są one umieszczone w moich postach <kaczy1n> :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic359956-120.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic359956-270.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic359956-150.html
    Na tym forum znajduje się sporo informacji op mojej konstrukcji i zastosowanych rozwiązaniach.

I parę fotek...

Jeśli ktoś chce dokładnych informacji lub zdjęć konkretneg elemętu to prosze pisać.

Pozdrawiam.

Więcej zdjęć jest tutaj:
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kaczy1n
    Poziom 14  
    kaczy1n napisał 163 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Sarnów. Jest z nami od 2005 roku.
  • OptexOptex
    kloose
    Uczeń
    Może jakiś kosztorys??
    Ale jak dla mnie to BOMBA troche mi się nie podoba pilot do tego ale i tak jestem pod ogromnym wrażeniem

wyprubowywałeś to już?? czym to uszczelniałeś?? Jak wyprubujesz to daj foty...
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Całkowity koszt to ok. 500 zł
  • OptexOptex
    Gilotyn@
    Poziom 30  
    nie no w tym tatłoku subów taki DIY to aż się chce ogladać bardzo fajna i ciekawa konstrukcja. widać że sporo pracy w ta konstrukję włożyłeś.

ocena 6/6
    alek25
    Poziom 24  
    Ja cie kręce !! , prawie jak bajka .
    Może coś więcej na temat prób "terenowych" , a raczej podwodnych
    Jak uzyskałeś właściwą hermetyczność obwodów i jak rozwiązałeś problem
    regulacji zbiornika balastowego?

Za samą ideę 11 punktów na 10 możliwych.
    dymek34
    Poziom 11  
    No, no wreszcie coś innego w DIY, gratulacje bardzo fajna zabawka.
    Tomek515
    Poziom 22  
    Nie sub nie wzmacniacz a łódzi podwodna :) jaką prędkość będzie rozwijać ?
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Witam.

Może to trochę późno,ale
    zdjęcia ,filmy i opisy z wodowania zamieszczę za ok tydzień,ponieważ pracuje teraz i nie mam teraz dostępu do wody, ale postanowiłem za domem wykopać mały basen dla niej, tak więc przyszłą sobotę sobie nią popływam.
    Co do prędkości jaką rozwija to nawet nie mierzyłem,w końcu to łódź podwodna tak więc zbytnio nie widać...:-)
    W sobotę zamieszczę wszystko o co będą pytania przez tydzień.

Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Poszukaj na forum tak jest tego mnustwo i drugie tyle linków. napewno znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje.
    Poszukaj na tym forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum98.html

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    [hefid]
    Blackchart
    Poziom 15  
    12/10 punktów mozliwych jak rozwiazales zbiornik balastowy?? to mnie najbardziej ciekawi :):)
    crazy_88
    Poziom 42  
    widze ze cos innego dla odmiany:) bardzo fajna zabawka narobiles mi ochoty chyba sam cos wymysle:D jestem pod wrazeniem ile czasu ci zajela taka konstrukcja?
    tolo
    Poziom 33  
    Byłem na prawdziwych okretach podwodnych ale i ten jest spoko;)
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Co do napędu i kontrolowania zbiornikabalastowego:
    Napęd stanowi silnik krokowy ,przekładna, i mechanizm wysuwania kieszeni z cd-romu.
    Dzięki temu,że wiem ile kroków silnika przypada na całkowite oprużnienie zbiornika,zrobiłem program na ST60T10 który liczy te kroki i podaje mi wypełnienie zbiornika w procętach na wyświetlaczu w panelu sterowania.
    Zakres wyświetlania to 0 -> 99 %
    Poniżej fotki zbiornika i napędu.
    (zdjęcia są troche nieaktualne,gdyż jako napęd jest zwykły silnik DC,lecz innych nie posiadam bo mało ich robiłem).
    Co do czasu budowy to było jakjeś 3 lata,lecz z przerwami spowodowanymi brakiem funduszy.
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Coś wspaniłego. Moje gratulacje, bardzo ciekawa konstrukcja, a pomysł jeszcze lepszy :) może wrzucisz jaks filmk nakręcony tą kamerką albo coś ?
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Wszystko będzie za tydzień..
    Będzie kilka filmików i sporo zdjęć.
    arcady11
    Poziom 18  
    Wreszcie coś innego niż te subwoofery, bardzo mi sie to podoba, autor powinien być dumny ze swojego dzieła. Może ktoś zbuduje coś podobnego?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    RaideR_87
    Poziom 14  
    Dało by radę zrobić taką bezprzewodową? ^^
    sheeeep
    Poziom 25  
    No jak kolega stworzył to dałoby się, zgadzam się z poprzednikami - BOMBA :D szkoda tylko że nie ma napędu atomowego ;)
    pozdrawiam
    cortez_
    Poziom 26  
    jak wyglada kwestia sterowania zdalnego? transmisja jest kablowa? a zasilanie? akumulator jest na ladzie i zasilanie po kablu, czy akumulator wewnatrz łodzi?
    mikopoznan
    Poziom 2  
    moze by tak jakies rakietki zamontowac albo inne niebezpieczne działa
    gilong
    Poziom 18  
    cicho bo jeszcze ci to do wanny wsdzi:D
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Cała na przód!

No to ... może ktoś zrobi Czerwony Październik? Tam mieli inny napęd :P
    Przerobisz swój okręt na zdalne sterowanie, zamontujesz torpedy i się zmierzycie :D
    A co do kwestii wynurzania się. On się wynurza równo? W sensie, że pionowo idzie do góry - a nie na przykład, przód okrętu idzie szybciej do góry, a tył wolniej. Zbiornik niby zamontowany na środku, ale ciekawi mnie to i tak.

PS: Ja mam gdzieś w szafie łódkę ( okręt? :P ) zdalnie sterowany firmy Nikko. Normalnie całe 6 km'h to rozwija <lol>

PS2: Jakiej długości masz kabel? :P
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Cała transmisja odbywa się za pomocą kabla.Zasilanie też jest prowadzone kablem(nie ma na łodzi źródła zasilania) jest to napięcie 12V a na łodzi jest przetwarzane na różne napięcia w zależności ile dany element potrzebuje woltów:-)

Łódź wynuża się dość prosto (oczywiście zawsze istnieje jakiś odchył) ,ponieważ zbiornik balastowy jest na jej środku.

Kabel ma długość 15 metrów.
    crazy_88
    Poziom 42  
    pozwole sobie zadac pytanie ile wyniosl koszt calej budowy tej wspanialej lodzi?
    kaczy1n
    Poziom 14  
    Witam!!

o kosztach już pisałem,
    dodam tylko ,że 500 zł to koszt całej konstrukcji, lecz nie wliczając kosztów pomyłek uszkodzeń i modernizacji które też były jak dla mnie spore bo pewnie uzbierało by się ze 200 zł.
    Ale myśle,że było warto troche więcej wydać niż potem żałować wad konstrukcyjnych..

Pozdr.
    mick
    Poziom 15  
    Gratuluję, naprawdę warto było poświęcić czas dla takiego cacka!!!

Szkoda tylko że nie jest bezprzewodowa, ale z drugiej strony napewno nie będziesz musiał po nią nurkować.

pozdrawiam
    leszekraczka
    Poziom 23  
    Czy myślałeś o czymś na wypadek utonięcia? Odpalasz nabój CO2 napełnia się dodatkowy zbiornik i wynurzenie. Czy masz możliwoś nagrania obrazu z kamery? Czy nadaje się kamera od fona?Jakie plany rozbudowy? Gdzie tym pływałeś? Jakie wrażenia? Uprzedziłeś mnie bo mi lenistwo nie pozwalało.Co do przesyłu obrazu. Widziałem w EP coś w rodzaju audiosendera(przesyłacza bezprzewodowego). Podobne rzeczy widziałem w PE. Byłbyś zainteresowany?
    faziix
    Poziom 12  
    Witam. Chciałbym sie dowiedzieć gdzie jest zamontowana kamerka bo na zdjęciach nie moge jej wypatrzeć. Jak rozwiązał pan problem uszczelnienia sterów głębokości i jak wogole sa one sterowane? Pozdrawiam i gratuluje niebanalnej konstrukcji :D