Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

asynchroniczny licznik programowalny, 8-bit, BIN

07 Sie 2006 21:57 3437 20
  • Poziom 11  
    Mam do wykonania (na razie teoretycznego) układzik - jak w temacie. Mam trochę wątpliwości co do tego. Na razie jedno pytanko - jak ma rozumieć "8-bit"???
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Oznacza to linię ośmiobitową wyjść czyli osiem stopni licznika ( dwa liczniki czterobitowe, połączone kaskadowo) .

Pzdr.
  • Poziom 16  
    tak troszkę prościej to oznacza, że max liczba jaką możesz uzyskać na tym liczniku to 11111111(bin)=255(dec) czyli masz np osiem diodek, które się tak fajnie zapalają przy kolejnych impulsach zegarowych. Liczba bitów oznacza inazej liczbę pozycji ile możesz na danym liczniku wykorzystać. W tym przypadku jest to 8.
  • Poziom 16  
    jeżli chcesz wykorzystać taki licznik do zliczenia ile impulsów wygenerował generator, to oczywiście można. Zliczona liczba będzie binarna, jednak można przy zastosowaniu kodera kub dekodera (zależnie na co chemy podać wyjście) zamienić na dziesiętny lub wyświetlić na jakimś wyświetlaczu. Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem Twoje ostatnie pytanie. Zadałeś trochę niejasno i nie konkretnie. Jak byś chciał wykorzystać ten licznik, czy połączyć gen z licznikiem, czy jakoś inaczej, jaką rolę ma spełniać ten licznik... itp...
  • Poziom 11  
    Sorki że zagmatwałem sprawę.
    Co do zastosowania licznika - niestety nie mogę się określić do jakich celów będzie on przeznaczony. Po prostu muszę zrobić projekt takiego licznika w PSpice oraz zestawienie kosztowe wszystkich elementów składowych.

Co do generatora.
    W zasadzie można powiedzieć że wymieniony generator jest licznikiem, ponieważ na wejście są podawane impulsy z V1, a poprzez odpowiednie łączenie wyjść Q liczników od wejścia bramki 7430 powoduje jego wyzerowanie po określonej liczbie impulsów. A poza tym generator jest zbudowany z dwóch liczników 7493 połączonych kaskadowo (więc licznik asynchroniczny). - dobry jest mój tok rozumowania????

No a na wyjściu przydałoby się zastosować jakiś koder i podać sygnał na prosty wyświetlacz.
  • Poziom 11  
    E no ludziska co jest??? nikt nie potrafi mi pomóc???
  • Poziom 22  
    Witam czy ktoś wie coś na temat tego liznika???
  • Poziom 15  
    Jeśli ma to być licznik programowalny proponuję użyć 2 szt 74193 połączonych kaskadowo. Masz wtedy 8 bitowy licznik binarny z możliwością ustawienia stanu początkowego.

Dodano po 2 [minuty]:

wytłumacz nam dokładniej na czym ma polegać programowalność tego licznika
  • Poziom 11  
    mmgryc napisz co chcesz dokładnie wiedzieć na ten temat.
  • Poziom 22  
    Witam ponownie. Temat jest taki. Mam zbudować licznik zliczający impulsy podawane ręcznie. Po określonej wcześniej liczbie zliczonych impulsów ma się powiedzmy zapalić dioda na wyjściu.

Tylko nie piszcie, jaka dioda itp., bo sam nie wiem. Wiem tylko, że to nie będzie duże obciążenie a jeżeli nawet to wyjście układu będzie sterować kluczem prądowym, więc ta sprawę można pominąć.

Wracając do tematu. Najważniejsze jest, aby mi ktoś pomógł z układem liczącym.

Widziałem kiedyś jak realizuje się łączenie kaskadowe używając 4518 (było to w zegarku z jakiegoś kitu). To sobie rozwinąłem i dojechałem do 10000 kombinacji (przy czterech układach), ale mogłem sobie coś źle policzyć. Problem pojawił się w momencie, gdy chciałem wybrać liczbę (tzn. zadać liczbę, która ma wyzwolić stan wysoki potrzebny do załączenia diody). Wartości cyfrowe musiałbym konwertować na dziesiętne lub jakimś innym sposobem to zrobić.

Pomyślałem, że można wstawić dekadę liczącą poszukałem i znalazłem 40102. Tu łączyłbym podobnie układy kaskadowo z tym, że tu nie za bardzo wiem jak :/ A liczbę programowalną wybierałbym z kombinacji wyjść (zworkami) dla jednego układu, (czyli dla 10 pozycji) mam 10 zworek. A dla 100 pozycji (dwa układy) 20 i jeszcze to trzeba sprzęgnąć bramką AND (tak mi się to wywnioskowało). Niby prościej, ale przy wzroście zliczanych impulsów znów rośnie ilość zworek i dla 1000 kombinacji mam już 30 zworek ( po 10 dla każdej dekady).

Musi być, więc prostszy sposób. Tu wyczytałem, że można to zadanie zrealizować na odwrót. Mianowicie ustawić wartość a układ będzie odliczać do zera i załączy mi diodę.

Potrzebuję, więc wiedzieć jak te układy, które proponujecie łączyć kaskadowo.

Wiem, że troszkę się rozpisałem, ale chciałem wam naświetlić dokładnie mój tok rozumowania i problem, który muszę rozwiązać. Proszę pomóżcie.
  • Poziom 15  
    Patrz temat: licznik 8 bitowy binarny!!!
    Odpadają więc liczniki dekadowe!!!
    Zatem: 256 możliwych liczb, co daje 8 "zworek" do ustawiania zadanej liczby, dwa układy 74193, jeśli ma zapalać diodę czy załączać cokolwiek na wyjściu przeniesienia lub pożyczki zatrzask (latch) np 7474, a jeśli licznik ma "kręcić się w kółko" ilość razy zadaną przez liczbę, wystarczy wyjście pożyczki lub przeniesienia podłączyć do resetu liczników. jak znajdę wolniejszą chwilę to zmajstruję schemat...
    Ściągnij sobie z netu pdf-a o 74193, jak chcesz koniecznie w technologii CMOS nie TTL, poszukaj odpowiednika układu 74193
  • Poziom 11  
    Układ który zrealizowałem składa się z dwóch liczników UCY7493A połączonych kaskadowo, czyli układ działa w zakresie 1:255. Liczbę impulsów, do której zliczają liczniki 7493 ustala się łącząc odpowiednie wyjścia Q do wejścia bramki 7430 (8-wejściowa bramka NAND). Czyli niestety jest tu ten sam problem, który przedstawiłeś - wartości cyfrowe trzeba konwertować na dziesiętne. Natomiast programowanie to realizujemy "na początku" działania układu. Gdy liczniki osiągną zaprogramowaną ilość impulsów następuje przerwanie przekazywania impulsów z generatora (lub impulsów podawanych ręcznie) - licznik przestanie liczyć.

Jeśli takie rozwiązanie cię interesuje to posiadam schematy z opisem ich działania.
  • Poziom 22  
    -> wifil jak możesz to napisz dokładniej. Bo jak mówiłem nie jestem mocny z cyfrówki. będę wdzięczny.

->ombre24 jak możesz przedstaw mi swoje rozwiązanie
  • Poziom 15  
    liczniki 193 w odróżnieniu od 93 posiadają dodatkowo programowalne wejścia, używając tych liczników nie trzeba układu 7430, liczbę do jakiej mają zliczać programujesz bezpośrednio na tych wejściachh...(zyskujesz 1 układ scalony mniej - nie trzeba tej bramki 7430). I mają dodatkową zaletę w porównaniu z 7493 - są dwukierunkowe, tzn liczą w górę i w dół. Dziś naprawdę nie mam czasu, jutro postaram się opisać co jak...
  • Poziom 22  
    dora ja postaram się coś wywnioskować z noty katalogowej, mimo to dziękuję za chęci
  • Poziom 15  
    znalazłem chwilę i wyprodukowałem schemacik do Twego zadania...
    na schemacie są układy 74192, jeśli licznik ma liczyć binarnie tzn 2 X do 16 a nie 2 X do 10 trzeba w ich miejsce wstawić 74193. 192 na moim schemacie jest tylko dlatego, że 7447 nie dekoduje liczb powyżej 10 ;-) Na wyjściu Q układu U13 masz sygnał włączający diodę (lub cokolwiek innego ;-)) po wciśnięciu przycisku SW1 określoną ilość razy. Powodzenia!
  • Poziom 22  
    ->ombre24 i wifil JESTEŚCIE WIELKCY :)) dzięki za pomoc!! Bardzo się przydała :)

P.S. wifil w czym robiłes analizę tego układu??
  • Poziom 15  
    Tina Pro v.6.008 - jak sobie ściągniesz z netu to wyślę Ci na maila plik w formacie tego programu
  • Poziom 16  
    Do tego najlepszy bedzie ICM 7217 ktory potrafi zliczac w obu kierunkach i ma mozliwosc ustawienia rejestru ktory jest porownywany z licznikiem i w momencie zrownania wysyla sygnal do sterowania np. diodą.Steruje on bezposrednio 4-ma wyswietlaczami led.Mam do dyspozycji caly material dotyczacy aplikacji oraz same układy.