Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sub Rodia, (prawie jak hi-end :P )

Jareen 08 Sie 2006 02:30 5187 22
  • Sub Rodia, (prawie jak hi-end :P )
    Witam. Rozumiem znudzenie forumowiczów patrzacego na DIY w formie kolejnego juz suba. Coz, w sumie moze sie ktos zainteresuje :)

Do rzeczy i troche wstępu. Chłopak mojej szanownej sister (pozdro Piotrek !!) miał w planach zrobienie dla siebie suba, ale nigdy nie mial na to czasu, wiec dal mi za free pare "drobiazgow" pod warunkiem ze zrobie z tego "haj end" a nie zwykla kanciasta skrzynke jakich wiele. Pomysł na suba zrodził sie juz w chwili otrzymywania podarka :) W paczce znalazl sie nowiutki świezutki ARN 312-00/4, obcykany juz kit na tadeuszu 7294 czesciowo zlozony, przedwzmacniacz z AVT, trafo, nieukończone zasilanie i masa wielu innych drobiazgow.

Tyle wstepu. Teraz o samej konstrukcji
    Nad papierem milimetrowym i przyborami do rysowania spedzilem cala noc. rozwazalem kilka projektow.Z lekko szyderczym usmiechem udalem sie nastepnie do praktikera, dalem kolesiowi na piwo bo za szybko sie znudzil i docialem sobie plyty. Dalsze prace przebiegaly na wczasach na wsi.

OBUDOWA
    Jest to ok 76l, br strojone na ok 33hz tunelem 9cm i dlugosci nieco ponad 16 cm. Skrzynke zrobilem z wiórówki surowej 18 mm, klejenie pattexem i klejem wikolowym i skrecone srubami do karton - gipsu czyli wszystko wedle kanonu powstawania obudów DIY. W srodku z ramek wycietych z w/w materiału zrobiłem kratownice usztywniajaca konstrukcje. Obudowa ma wydzielona komore na wzmacniacz (1. bo pracuje tam cooler, 2. jeden 7294 juz raz szykowal sabotaz na moje mieszkanie i spalil mi polowe suba jak strzelil). na przodzie za pomocą profili (ćwierćwałków) zrobilem zaokrąglenia. Szpachla pomogla mi calosc wyglansowac na lustro (no powiedzmy). Okleina zwykla samoprzylepna (taka mialem), kolorystyka dobrana wedle mojego gustu - ale mysle ze moze sie podobac:) ARN ma podklejoną uszczelke do okien, podpiety przewodem 2x1,5mm, wkrecony na inbusy oczywiscie z pomocą raków. Wytłumienie rzadkie, gałgany wyszarpniete z Altonów oraz falista gąbka. To co zobaczycie na fotkach to wersja alpha, sub czeka dopracowania okleiny, wzmacniacza oraz materiałowej maskownicy na glosnik. Beda kolce.

WZMACNIACZ
    Jak juz wspomniałem zasila go TDA 7294 z kitu AVT, ok 70w na moj pokoj wystarcza z zapasem. Zalozeniem byla jakosc. Zasilanie mojej konstrukcji, trafo 2x24 250w , mostek 15A kondy 10000 (samsung) na gałąź. Przedwzmacniacz z kitu AVT z wymienionymi elementami na wyzszej jakosci,zasilane osobnym trafem 2x10v z cd-playera, regulacja natezenia i odciecia, wejsca wysoko / niskopoziomowe oraz jedno z pominieciem przedwzmacniacza bezposrednio na koncowke. Wskaznik wysterowania z Norda (jeszcze nie podlaczony), cooler. wszystko to wkrecone w aluminiowa plyte gribosci 1mm, oklejonej przyciemniajaca folia spod ktorej ukazuja sie diody wskaznika wysterowania. Radiator dostalem z kitem AVT.

ODSŁUCH
    Na wolnej przestrzeni i wiekszych pomieszczeniach nie radzil sobie zbyt dobrze (ta tesla potrzebuje wiecej) ale w moim pokoju otrzymalem to czego chcialem. Bas jest naprwde dobrej jakosci, nic tu nie szumi, schodzi niziutko. Gra pieknie, wiem ze tesle stac na wiecej, z czasem mysle o mostku na 2 tadkach. Co do obudowy powtarzam - wersja alpha, bedzie dopracowana, głównie chodzi o okleine.

KOSZTORYS
    Jak wspomniałem wiekszosc elementów dostałem, ja dolozylem do tego materiałów za ok 100zł. Poszły 4 Redds'y, zarżnąłem wyzynarke, pokaleczyłem sie, praca włożona w suba - bezcenna.

No i fotki. przednia scianka : z poczatku byla czarna farba, potem ladnie docieta okleina ( ta farba tak brzydko wystaje spod okleiny i szarpie krawdzie - bedzie to zmyte. Wzmak troche popaprany pasta silikonowa (ciagly brak czasu na wszystko). Mysle ze mozna na nim zawiesic oko. Grzmi ładnie :) Pozdrowienia. Na pytania chetnie odpowiem.

Jareen

Fajne!
  • #3 08 Sie 2006 02:44
    marniu
    Poziom 25  

bude to musisz dopracowac niestety widac niedociągnięcia pod okleina ale ogolnie nie jest to typowy kanciak więc daje 7/10

pozdrawiam marniu

chyba tez coś nie możesz spać heheh

• #4 08 Sie 2006 07:12
    koszar
    Poziom 9  

"wiem ze tesle stac na wiecej"

To zrob coś z tego :) jak potrafi więcej to dajesz :)
    troche inna obudowa i bedzie

• #5 08 Sie 2006 07:52
    sq8ju
    Poziom 24  

Zastanawia mnie co chłodzi ten wentyl, skoro kaloryferek jest na wierzchu :?

• #6 08 Sie 2006 10:23
    Arkadius3
    Poziom 16  

sq8ju - też mnie to irytuje :| ten wentyl powinien być na radiatorze a nie w obudowie po co on tam jest??

Ogólnie mi się podoba :)

• #7 08 Sie 2006 10:35
    anilion
    Poziom 14  

ładnaa konstrukcja, fajnie ze razem ze wzmacniaczem

a ten wentylator to jest turbo BR , nie wiedzieliście ? :D

• #8 08 Sie 2006 11:47
    ALTON
    Poziom 38  

Konstrukcja na 5+ za głośnik który zastosowałeś i niecodzienny wygląd.

A co tam z tyłu stoi ? Widzę jakieś "kolumny" a na nich wzmacniacz WEGA ? :)

• #9 08 Sie 2006 13:14
    Jareen
    Poziom 21  

no wiec wentyl chlodzi wnetrze komory wzmaka, tam sa jeszcze 2 inne trafka ktore sie nagrzewaja. Zreszta lepiej chlodniej niz za gorąco nie ?:D zasilam go 9v wiec nie szumi. w sumie taki bajer, przygotowany pod rozbudowę o mostek tda. od wewnatrz plyta wzmaka jest nieoklejona, odmuchiwana zimniejszym powietrzem spelnia wiadomą role. Powietrze wpada - czego nie widac ukrytymi pod radiatorem szczelinami. Ale tak wogole wbrew pozorom jak wylacze coolera szybciej uruchamia sie zabezpieczenie termiczne. Moj tadek sporo sie grzeje na wiekszej glosnosci.

Alton: jasne ze wega :) te kolumienki tez zrobilem na glosnikach z kolumn Wega. Swietna marka. Jakosc naprawde niezla.

• #10 08 Sie 2006 18:01
    Marcin_126
    Poziom 16  

jareen po zamocowaniu wentyla widać że chyba wicąga powietrze z wnętrza tylko wtedy którędy jest ono zaciągane?

• #11 08 Sie 2006 19:52
    kpodolak
    Poziom 15  

Jareen napisał:
    Powietrze wpada - czego nie widac ukrytymi pod radiatorem szczelinami.

Czytać, czytać i jeszcze raz czytać :)

• #12 08 Sie 2006 22:09
    Jareen
    Poziom 21  

hehe wlasnie:) a tak wogole to co sie tak wszyscy tego coolerka uczepili jak ja na jakies oceny czekam :) wentyl zrobiony na przyszlosc, juz jest w razie gdyby konieczne bylo lepsze odprowadzanie ciepla.

• #13 08 Sie 2006 22:33
    piterek-23
    Poziom 30  

Witam.

Jak dla mnie to wyglada calkiem OK-troche inaczej niz te wszytkie "klocuszki" na elektrodzie :)
    Moja ocena 5-, minus za to ze go nie slyszalem

Pozdrawiam

• #14 08 Sie 2006 22:45
    Jareen
    Poziom 21  

zrobie jutro pare ladnych zdjec w swietle dziennym

Kolego Koszar: wielkiego pola do popisu nie mialem, to co dostalem chcialem wykorzystac. Dlatego mostek TDA moze w przyszlosci ..... narazie na moj 20m pokoj wystarczy zanadto 70w. :)

• #15 09 Sie 2006 08:19
    Yacus15
    Poziom 10  

Bardzo ładna konstrukcja, obudowa nietypowa i to mi sie podoba, fajnie ze aktywny, tez planuje takiego złożyc. Moja ocena: 5

• #16 09 Sie 2006 08:46
    Mardox
    Poziom 9  

Mi tez subik bardzo sie podoba.Kontrrukcja bardzo fajna no i oczywiście aktywny!!!!!takte ocena 5!!!!

• #17 09 Sie 2006 09:22
    Skator
    Poziom 17  

ile kosztuje taki wzmacniacz i czy dalbys rade zrobic taki na zamowienie ;)?

• #18 09 Sie 2006 09:31
    Jareen
    Poziom 21  

witam, trudno powiedziec, kit AVT za 70zl dostalem w prezencie, plyta aluminiowa znaleziona na warsztacie, reszta z wylutu. Gdybym robil z nowych czesci to cos ok 100zl

• #19 09 Sie 2006 09:39
    electroNICK
    Poziom 14  

Bardzo ładna konstrukcja. Ciekawy pomysła na obudowe. Za wykonanie 5+/6.
    Martwi mnie tylko ten wentyl ale ogólnie bardzo fajny subik.

• #21 11 Sie 2006 11:17
    djleeon603
    Poziom 20  

Mi sie podoba tylko ten tylny panel taki troszki niestarannie wykonany. Polecam wykonanie go z miękkiego aluminium. Łatwo się obrabia i oczywiscie będzie to wtedy wyglądać duzo lepiej.
    I gdybys bral sie za ten panel od nowa, to dziórki przed wierceniem napunktuj bo ci wiertelko ucieka i jest wszystko "krzywo"
    Moja ocena -6/6 bo ten panelik niestety.
    Ale jest super!!!!!!

• #22 08 Lut 2007 20:24
    Jareen
    Poziom 21  

Witam po dłuższej nieobecności. W najbliższym czasie subwoofer doczeka cię drugiego wcielenia, będzie kolor czarny fortepian, przejdzie lekki face-lifting, kolce i jedzie już gotowy wzmacniacz 100w z filtrami i auto-on/off. Jak będzie gotowy zdjęcia na pewno umieszczę na forum. Pozdrawiam, Jareen

• #23 10 Lut 2007 15:27
    DjHammer
    Poziom 12  

Witam

Jak dla mnie to buda fatalna nie za bardzo mi sie podoba ale to kwestia gustu nie wszystko musi mi sie podobać jak innym :D No i ten radiator.......... proponował bym wentylator :D w końcu sam napisałeś ze się zajebi.. grzeje tadek przy większych mocach;] i tak po co ta wystajaca deska z przody suba na dole ??

Mam jedynie nadzieje ze chodzi to ciekawie niz wygada pozdro czekam na nowa bude która ma powstac: )

Jak to mówią PRAWIE robi wielką RÓŻNICE :D:D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME