Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektryczne ogrzewanie podłogowe kupować czy nie???

bartek ciapala 08 Sie 2006 13:58 27532 16
  • #1 08 Sie 2006 13:58
    bartek ciapala
    Poziom 11  

co powiecie na ten temat???

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

no śmiało wypowiadajcie sie bo musze kupić jakiś system ogrzewania!!!

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z AGD.

0 16
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2006 14:43
    vacpan
    Poziom 19  

Znajomy ma, ale w zeszłym roku dołozył jeszcze ogrzewanie gazowe. Ogólnie ogrzewanie podłogowe to fajna sprawa gdyby nie to, że licznik kręci się jak opętany. W przypadku gazowego znajomi płacą połowe tego co przy podłogowym a mają w zime w domu cieplej.

1
  • Pomocny post
    #3 08 Sie 2006 14:44
    tolciuu
    Poziom 10  

co do elektrycznego to nie mam pojecia czy warto ale wogule ogrzewanie podlogowe jest super mam w calym domu na parterze i niezadowolony jestem z niego jedynie na przedpokoju poniewaz w zime mam tam ok 10-12 stopni bo raz ze czesto sie otwiera drzwi i zanim podloga nagrzeje(o 1 stopien to ok godzine) to juz drzwi sa kilka razy otwierane a po drugie to mam nieszczelne drzwi.
    Teraz planuje poprowadzic rurki i zamontowac tam dodatkowo kaloryfer

0
  • #4 08 Sie 2006 20:09
    vacpan
    Poziom 19  

Z tego co widzialem, to najbardziej podobało mi się rozwiązanie polegające na układaniu rurek w węzyk podajze na powrocie z kaloryfera. Mieszkałem kiedyś przez tydzień w domu w którym było coś takiego i było super zwłaszcza w łazience, ale to juz chyba temat na inne forum.

Co do elektrycznego ogrzewania podłogowego to zdecydowanie nie polecam bo jest za drogie chyba, że i tak musisz grzac prądem.

0
  • #5 09 Sie 2006 01:41
    Koffboy
    Poziom 18  

JEsli masz grzac prądem to elektryczne podlogowe moze byc a jesli mzesz miec tansze ogrzewanie (piec itp) to cos wodnego to ja mam normlanie grzejnik w kazdym pomieszczeniu ale na odpływie albo dolywie (zalezy gdzie) sa pociagniete rurki pod podłoga bardzo dobrze sie to sprawuje, aha ja mam wodne ale tez na prad :) Sasiad ma tylko podlogowe na prad i rachunki mniej wiecej takie same ;)

0
  • #6 09 Sie 2006 07:56
    leszekraczka
    Poziom 23  

NIe piszesz ani o metrażu, ani jaka chata. NIc. Więcej danych. Ogrzewanie na prąd jest bardzo drogie. Lepsze by było wodne podłogowe. Do tego piec miałowy lub gazowy. Temperatura na podłodze nie może być za duża, nieprzyjemny efekt wtedy . Temperatura w pomieszczeniu około 19 - 21 st. Ja mam wodne i jestem zadowolony, ale kaloryfer by się przydał. Podłoga musi się nagrzać, a to troche trwa. Co do elektrycznego. Wiekszośc moich znajomych co je ma to głównie w łazience i jest wyłączane . Koszty.

1
  • #7 09 Sie 2006 13:32
    bartek ciapala
    Poziom 11  

tak koszta zakupu są znaczne ale za to konserwacja jest żadna a w przypadku pieca trzeba robić remont co ok. 25 lat a to są znaczne koszta a poza tym prąd będie taniał jak powstana nowe elektrownie a pozatym można to zasilać ponoć z przydomowej elektrowni wiatrowej

1
  • #8 09 Sie 2006 13:39
    maryann
    Poziom 37  

Ja kupiłem kiedyś 100W kabla grzejnego, rozłożyłem go pod płytkami w łazience(na jakieś 1.2m²) i jest to świetna z natury sprawa. Jedyne co bym zmienił to moc: do ok. 150W/m²(szybciej sie nagrzewa),a nawet drugie tyle! . Mam też(koniecznie)zegar sterjący z termostatem(Euroster 2020- strasznie biedna w funkcje wersja!). Znajomi mają zrobione z centralnego na wodę i śmieją się ze mnie w zimie- bo mają cieplej, a ja się śmieję z nich latem- bo nie musze palić w piecu by było ciepło w nogi...

0
  • #9 21 Lut 2008 10:01
    e-multimax.pl
    Poziom 14  

To nie prawda, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tak drogie!!!

Przy prawidłowym wykonaniu i użytkowaniu koszty eksploatacji wcale nie odbiegają od ogrzewania gazowego, natomiast w instalacji jest to znacznie tańszy system (jeśli chodzi o materiały i montaż).
    Natomiast komfort elektrycznego ogrzewania podłogowego jest dużo wyższy niż gazowego (z grzejnikami).

Oczywiście, jeśli ogrzewanie podłogowe ma być głównym źródłem ciepła, to najlepiej wykonać je jako system akumulacyjny i nagrzewać podłogę na taryfie II, gdzie prąd jest o połowę tańszy.

Każdy kto twierdzi, że elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tak kosmicznie drogie, w porównaniu do gazowego, jest w poważnym błędzie. No chyba, że system ogrzewania z jakim miał styczność był NIEPRAWIDŁOWO WYKONANY, co się niestety bardzo często zdarza i lansuje stereotyp drogiego ogrzewania podłogowego (elektrycznego).

1
  • #10 21 Lut 2008 10:45
    Pablo1964
    Moderator

Może ktoś wypowiedziałby się na temat jak ono wpływa na zdrowie? Bo słyszałem bardzo niepochlebne opinie lekarzy...

0
  • #11 21 Lut 2008 13:20
    rilicek
    Poziom 10  

1. Co do kosztów ogrzewania
    1m3 gazu (35MJ/m3) odpowiada to około 10kWh prądu. Jest to duże przybliżenie i nie bierze pod uwagę sprawności kotła gazowego. Z tego można sobie samemu w dużym przybliżeniu policzyć, co bardzie się opłaca. (Sprawność kotła gazowego można przyjąć około 85%)
    2. Jeżeli chodzi o aspekty zdrowotne to samo ogrzewanie elektryczne nie jest szkodliwe. Wątpliwości pojawiają się przy ogrzewaniu podłogowym niezależnie od formy ogrzewania. Ciepła podłoga powoduje intensywniejsze unoszenie się kurzu z podłogi. Poza tym ciepła podłoga jest dobrą wylęgarnią różnych bakterii itp. Dlatego najlepsza na wykończenie podłogi podgrzewanej jest powierzchnia gładka, łatwo zmywalna np. terakota, gres lub marmur.
    3. Przy ogrzewaniu podłogowym nie zaleca się kładzenia dywanów na taką podłogę. Dywan powoduje dodatkową izolację i zmniejszenie sprawności ogrzewania. W dodatku dywan na ogrzewanej podłodze zamieniłby się w inkubator dla bakterii i innych mikroorganizmów.

Reasumując
    1. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się w łazienkach.
    2. Według moich danych ogrzewanie elektryczne jest najdroższą formą ogrzewania, chyba, że ktoś ma dostęp do taniego lub darmowego prądu.

0
  • #12 21 Lut 2008 14:15
    Pablo1964
    Moderator

Słyszałem jeszcze coś o schorzeniach nóg przy ogrzewaniu podłogowym, niestety, nie pamiętam szczegółów - stąd moje pytanie.

0
  • #13 21 Lut 2008 19:28
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

Pablo1964 napisał:
    Słyszałem jeszcze coś o schorzeniach nóg przy ogrzewaniu podłogowym, niestety, nie pamiętam szczegółów - stąd moje pytanie.

Ogólnie ogrzewanie podłogowe, niezaleznie od systemu zasilania:

- obecnie nie jest zalecane w pomieszczeniach typu: salon, pokój dzienny, gdzie spędzamy dłuższy czas; także przy alergiach.

Natomiast w łazience, hallu, korytarzu itp. to bardzo dobra propozycja.

0
  • #14 25 Lut 2008 12:11
    e-multimax.pl
    Poziom 14  

nie zgadzam się z opinią, że ogrzewanie podłogowe powoduje intensywniejsze wznoszenie się kurzu. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, więc nie powoduje tak silnej cyrkulacji powietrza jak ogrzewanie grzejnikowe, stąd wznoszenie kurzu jest znacznie mniejsze, oczywiście przy regularnym dbaniu o czystość podłogi.

Natomiast zgadzam się z opinią, że nie powinno się stosować dywanów, gdyż one faktycznie mogą stać się, jak to określił "rilicek" inkubatorem bakterii.

Jeśli chodzi o inny rozkład temperatury to przy normalnym użytkowaniu temperatura podłogi wynosi około 25 st C, więc nie powoduje u osób zdrowych żadnych negatywnych skutków, no chyba, że ktoś będzie podłogę nagrzewał do 40st C to wtedy nie wiem ......

Natomiast wracając do kosztów eksploatacji - zapewniam, że przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji elektryczne ogrzewanie podłogowe wcale nie odbiega od ogrzewania C.O. gazowego - mam gazowe w domu, a elektryczne podłogowe miałem w firmie....

0
  • #15 26 Lut 2008 08:44
    rilicek
    Poziom 10  

e-multimax.pl napisał:

Natomiast wracając do kosztów eksploatacji - zapewniam, że przy prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu instalacji elektryczne ogrzewanie podłogowe wcale nie odbiega od ogrzewania C.O. gazowego - mam gazowe w domu, a elektryczne podłogowe miałem w firmie....

Zapewnienia tutaj nic nie dadzą, tu potrzebna jest czysta matematyka i fizyka.
    W firmie, w której ogrzewanie pracuje się 5 dni w tygodniu przez 8 godzin dziennie w ciągu dnia, kiedy temperatura zewnętrzna jest najwyższa w ciągu doby, nie można porównać do ogrzewania w domu, w którym przebywa się minimum 16 godzin, głównie w nocy, przez cały tydzień. Oprócz ogrzewania dochodzi także zużycie ciepłej wody użytkowej. W firmie raczej nikt się nie kąpie a w domu zdarza się to zazwyczaj codziennie. Może koszty są podobne, ale są to zupełnie inne profile ogrzewania i nie można ich porównywać.
    Kalkulacja jest prosta
    1kWh prądu kosztuje około 37 gr.
    1 m3 gazu kosztuje około 1,3 zł
    Ceny są orientacyjne, bo w każdym rejonie kraju oraz w zależności od taryfy, ceny gazu i prądu mogą być inne.

Z zależności, które podałem w poprzednim moim poście wynika, że żeby pokryć straty ciepła 1 kW przez godzinę:
    1. prądem trzeba wydać 37 gr;
    2. gazem ziemnym ((1,3/10)/0,85) 0,15 gr.

Prawa fizyki są nieubłagalne - 1kW oddany przez prąd jak i przez gaz jest tak samo „ciepły”.

0
  • #16 26 Lut 2008 09:40
    e-multimax.pl
    Poziom 14  

matematyka matematyką, fizyka fizyką, a realia realiami, oczywiście ogrzewanie elektryczne ma tyle samo zwolenników co i przeciwników.

Nie powiedziałbym, że tak czysto matematycznie można porównywać ogrzewanie gazowe z elektrycznym podłogowym - dlaczego? Sprawa jest bardzo prosta zależy to od sprawności energetycznej:

a) zwykły węglowy kocioł CO - sprawność około 70%
    b) dobry węglowy kocioł CO - sprawność około 80%
    c) dobry gazowy kocioł CO - sprawność około 90%
    d) elektryczne ogrzewanie podłogowe - sprawność około 99%
    e) kondensacyjny kocioł CO - sprawność ponad 100% - koszt samego kotła ponad 7000zł

Już wkrótce będę mógł przedstawić konkretne zużycia prądu, czyli koszty eksploatacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w nowo remontowanym domu pod Krakowem.

Nie pisze tutaj po to, aby wszystkich przekonać, że ogrzewanie elektryczne jest tańsze od gazowego, czy węglowego (bo to nie prawda), ale chcę przynajmniej pewnej grupie osób uświadomić, że stereotyp bardzo drogiego ogrzewania elektrycznego jest nieprawdziwy, a biorąc pod uwagę koszt instalacji, wygodę użytkowania, komfort cieplny i koszty eksploatacji na pewno nie odbiega znacząco od gazowego.

Poza tym, jeśli nawet podchodzimy sceptycznie do podłogowego ogrzewania elektrycznego jako głównego systemu grzewczego, to nie podlega żadnym wątpliwościom, że jeśli chodzi o dogrzewanie podłogi w łazience, to jest niezastąpione i każdy, kto miał przyjemność kiedykolwiek korzystać z łazienki, w której funkcjonowało ogrzewanie podłogowe to na pewno będzie chciał je mieć również u siebie.

0
  • #17 27 Lut 2008 16:50
    MEDIASHOP
    Poziom 18  

e-multimax.pl napisał:
    jeśli chodzi o dogrzewanie podłogi w łazience, to jest niezastąpione i każdy, kto miał przyjemność kiedykolwiek korzystać z łazienki, w której funkcjonowało ogrzewanie podłogowe to na pewno będzie chciał je mieć również u siebie.

oczywiście, z tym sie zgadzam, łazienka, hall, korytarz - przyjemnie i czysto (łatwo o zachowanie czystosci, np. mokre obuwie w korytarzu etc...)

Natomiast sa teorie ktore mowia, że w pokonu dziennym,salonie,gabinecie, gdzie dlugo sie przebywa w pozycji siedziacej,nie jest to za zdrowe dla układu krążenia.

Ogrzewanie podłogowe to nie żadna nowość, trzeba sobie tylko zdawac sprawę z faktu, że jak na zachodzie Europy zabudowano je w nowo budowanych obiektach 20 lat temu to u nas jeszcze "raczej" było to mało dostepne,czy w ogóle znane...

Moja konkluzja: ogrzewanie podłogowe TAK, ale w łazience, ubikacji, korytarzu.

0
  Szukaj w 5mln produktów