Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwo sloneczne, miniaturowe silniczki

GODsaveTHEcat 08 Aug 2006 15:25 4004 18
lampy.pl
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Witam to nie do końca podzespól, a bardziej części. Szukam miniaturowych ogniw słonecznych o parametrach około 3 do 5 Volt i natężeniu okkolo 15mAh, oraz miniaturowych silniczków takich jak na tej stronie http://www.solarbotics.com/ . Te części są na tej stronie ale chce kupić to w polsce, jeśli ktoś ma takie części do sprzedania lub zna sklep(najlepiej internetowy) gdzie można je kupić to będę bardzo wdzieczny. Jeśli to kogos interesuje to chce sam zbudować takiego beam'a (http://www.geocities.com/SouthBeach/6897/photovore.html?20068) szukałem dużo po internecie ale nie moge znaleźć tych części.

Z góry dziękuje za pomoc
  • lampy.pl
    mrrudzin
    Level 39  
    Silniczków warto poszukać w starych CD-ROMach.
    Patrząc na zdjęcia:
    GM17 - Gear Motor 17 - 228:1 HE Offset Shaft - służy do wysuwania tacki
    GM11a - 56:1 Mini Metal Gear Motor - do przesuwania lasera

Silniki nie mają jednak przekładni które widać na zdjęciach.
  • lampy.pl
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Genialnie mam stary zepsuty cd rom!! ale wydawalo mi sie ze do wysuwania jest duży silnik a nie taka miniaturka
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Widać na zdjeciach robota wystarczy porównać do tranzystorów i kondensatora(widziałem taki silnik w miniaturowym samochodziku na zdalne sterowanie miał około 2cm długości i średnice może 2 lub 3 mm wielkosci śrubki błył). Dzięki za pomoc czekam na dalsze propozycje :)
    bonzo f
    Level 29  
    mam dwa ogniwa cos kolo 12v jedno.ale niewiem ile za to GG >to wystawie na ebay.pl
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Raczej nie za duze dla mnie, chodzi mi o wielkosc ogniw gdzieś 5 albo 7 i podobną szerokosć ;p zna ktos jakis polski sklep gdzie dałoby sie kupić takie ogniwa i silniczki ?? Takie jak na stronie solarbotics.com (silnik GM2 i ogniwo SC3766 - 37 x 66mm Panasonic Sunceram Solar Cell w każdym razie coś podobnego)
    misiupan
    Level 35  
    witam najmiejszy silniczek jaki jest ogólnodostępny ,jest w prawie każdym telefonie komórkowym !!!!! , malutki i mało pobiera . ja mam miejwięcej taki jak,, papieros,, z przekładnią , wolno się obraca ,ale ciężko go palcami zatrzymać , i jeden większy też z przekładnią, nie mogę powiedzieć zczego zdemontowałem .zawsze można się dogadać .
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Powiedziałbym że mi z nieba spadłeś!! Wielkość papierosa jest do przyjęcia (mam nadzieje że jest krótszy) ale takie pytanko bo myślałem że w komórkach są silniczki wibracyjne a nie takie zwykłe obrotowe. Gdzie można by kupić taki silniczek bo starą komóre mam ale tylko jedna i chyba bez wibracji ;p . Przydałoby sie wiedzieć w jakich modelach komórek to jest, napewno sobie nie przypomnisz??
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

że w komórkach są silniczki wibracyjne a nie takie zwykłe obrotowe.

To jest to samo.Silnik w komórce ma na osi element o przesuniętym względem jego osi obrotu środku ciężkości. Jest to np. metalowy walec wycięty z jednej strony. Żeby to zobaczyć wpisz na allegro Wibra. W dziale Telefony i Akcesoria › Akcesoria GSM › Akcesoria i części serwisowe › Części zamienne › Silniczki wibracyjne znajdziesz troche zdjęć :)
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Słyszałem że wibracyjne się nie nadaja. Ale to chyba jedyne mądre rozwiazanie na alegro jest ich mnustwo i są tanie. Chyba nie mam wyboru zadaje więc ostatnie pytanie z której komórki są najmocniejsze?? Została mi kwestia ogniwa slonecznego :/ te z alegro maja tylko 0,5V z Solarbotics.com nie będę kupował. Chyba zostaje mi wybebeszyć solarlampe ogrudkową ale podejrzewam że ona daje napięcie około 1,5V jeśli ktoś jakie te lampy dają napiecie albo znaja jeszcze inne źrudło ogniw słonecznych to prosze o odpowiedzi. Chodzi mi o napiecie od 3 do 5 volt.
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Chmm to bardzo dobry pomysł ale echm jest kłopot. Chce tegu użyć do małego robota a on nie uciagnie 6ogniw (znaczy moze cuiagnie ale to bezie olbrzymie!! Nawet z małymi ogniwami 5 na 5 to bedzie prostokąt 15 na 10cm)

Dodano po 1 [minuty]:

A wogule znalażlem chyba cos odpowiedniego na www.conrad.pl

Moduł solarny ASI-OEM zalecany szczególnie do niewielkich urządzeń elektronicznych. Specjalna konstrukcja sprawia, że jest idealny do zakresu światła dziennego i dostarcza stale wysoką moc. Wyjątkowo czułe na światło ogniwa solarne umieszczone są w stabilnym, pozbawionym ram szkle chroniącym przed wpływom czynników zewnętrznych. Podłączenie elektryczne następuje poprzez punkty lutownicze. Specjalny stop lutowniczy zawarty jest w dostawie.

Stabilna moc: 96 mW
    Napięcie nominalne: 3,6 V
    Prąd nominalny: 27,0 mA
    Napięcie biegu jałowego: 4,9 V
    Prąd zwarcia: 35 mA
    Przykłady zastosowania: ładowanie 2 akumulatorków NiCd lub 2 akumulatorków NiMH
    Wymiary (dł. x szer. x wys.): 70 x 30 x 3 mm
    h0ps
    Level 11  
    Witam
    A co sądzicie o ogniwach z kalkulatorów?
    Tez mam ochotę cos takiego zrobić i zastanawiam sie nad rozebraniem kilku "liczydeł".
    Pozdrawiam

Mam akurat jeden do rozbiórki, jutro sprawdzę, jakie ma parametry
    Na allegro po 2zl sa, wiec, jeżeli będzie dawał wystarczający prąd to warto kupić kilka.
    DNF
    Level 14  
    Ja mam dwa ogniwa sloneczne z lamp solarnych. Max daja ok 2.7V, tylko nie wiem czy z obudowy mozna je wyciagnac.
    Pozdrawiam
    DNF
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    A datę Koledzy widzieli :evil: ?
    Na prośbę autora tematu odblokowałem ;)
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Szok że ktoś odkopał mój stary temat :-) Ale podzielę się tym czym sie od tego czasu dowiedziałem. Ogniwa z lamp solarnych są ciężkie i delikatne do małych robocików niezbyt się nadają. Z kalkulatorów powinny już być dobre z tym ze do łączenia będzie dobry jakiś klej lub lakier elektroprzewodzący. Można też kupić skrawki ogniw słonecznych na allegro, tylko żeby je łączyć szeregowo muszą mieć z grubsza tą samą powierzchnię. Kupować kalkulatory tylko po to żeby je wybebeszać z ogniw to lekka przesada (2zł za sztukę, jedno ogniwo daje ok. 0,5V więc może wyjść drogo).
    kryspin
    Level 17  
    Ciekawe czy ktoś sie bawił tak jak ja kiedyś, z otwieraniem starych metalowych tranzystorów. Dają zaskakujące wyniki.
    GODsaveTHEcat
    Level 11  
    Chyba się pomyliłem Moon Walker jest zasilany z ogniw lamp słonecznych jednak działa jak taka lampa (tzn ładuje akumulatorki) a nie jak w typowych solar botach gdzie ogniwa słoneczne zasilają bezpośrednio układ (z pomocą kondensatorów). Duzym ułatwieniem dla budowy robotów są serwa modelarskie wystarczy je wybebeszyć z elektroniki i mamy mały motorek z przekładnią w zgrabnej obudowie :-) a serwa modelarskie klasy mini/micro są teraz bardzo tanie rzędu 20zł Prawdopodobnie gdyby nałożyć odpowiednio duże koła można by sie pokusić o nazwanie tego jednostką napędową ale nasz robot z takim napędem byłby dość powolny (dlatego serwa są lepsze dla robotów z nogami)

Pozdrawiam