Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka wzmacniacza SONY

przemek16 08 Sie 2006 17:42 3482 30
  • #1 08 Sie 2006 17:42
    przemek16
    Poziom 15  

Witam posiadam uszkodzony wzmacniacz Sony TA AX22 i postanowiłem go przerobić. Mianowicie jego moc 65W jest dla mnie troche mała, więc postanowiłem zbudować 2 nowe końcówki mocy na TDA7294. Problem jednak napotkałem już na samym początku. Mam pytania:
    -Jakiej mocy transformator jest w nim zastosowany? Jak to wyliczyc?
    -Czy da się jakoś zmienić napięcie z symetrycznego +37 GND -37 na +28 GND - 28? tak abym mógł z niego te końcówki zasilić.

Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

0 29
  • #2 08 Sie 2006 21:39
    manski
    Poziom 21  

trochę twoje pytanie jest bez sensu , jeśli posiadany przez ciebie wzmacniacz ma 2x65W to zamieniając oryginalne końcówki mocy na TDA 7294 wcale dużo większej mocy nie uzyskasz , a na pewno nie będzie słychać że gra głośniej ( według dokumentacji producenta moc ciągła wyciągana z tda 7294 to ok 70W , przy zasilaniu +/-35V dla głosników 8 OHM , lub zasilaniu +/- 31V dla głośników 6 OHM i zasilaniu +/-29V dla głośników 4 OHM , kiedyś w czasach prawidziwej mocy ( RMS ) a nie kosmicznej ( PMPO ) obowiązywała zasada że transformator powinien być dwa razy mocniejszy niż końcówka dostarcza do głosnika , więc jeśli chcesz mieć wzmacniacz 2X70W to trafo powinno mieć ok 280W , i zasilacz moim zdaniem powinien być dość sztywny , żeby nie zasilać scalaków zbyt duzym napięciem przy braku sygnału ( a więc przy nieobciążonym zasilaczu ) , co do pytania o napiecia to prawdę mówiąc go nie rozumiem do końca , ale jeśli masz transformator o konkretnym napięciu wyjściowym to jedyna możłiwość zmiany tego napiecia to dowinięcie ( zwiększenie napiecia ) lub odwinięcie ( zmniejszenie napięcia ) pewnej ilości zwojów uzwojenia wtórnego .Jeśłi chcesz dużo podciagnąć moc wyjściową to zastosuj TDA 7293 dwie lub trzy sztuki równolegle ( jeden master pozostałe slawe - jest to opisane w dokumentacji fabrycznej ) , można zrobić też mostek , ale mostek ma mniejsza sprawność energetyczną , czyli radiatory będą sie mocniej grzały .

0
  • #3 08 Sie 2006 21:49
    alnus
    Poziom 28  

a nie lepiej naprawić ten wzmacniacz? nawet jak zrobisz 5W mocy więcej , to i tak tego nie odczujesz, przy danym napięciu zasilania nie ma za bardzo jak zrobić więcej, a roboty co niemiara.

0
  • #4 08 Sie 2006 21:50
    endriu.kom
    Poziom 24  

Moc powinna być napisana na trafie.Przetestujesz to się okarze czy jest wystarczające :).Napięcie da się obniżyć odwijając kilka zwoji wtórnych.Ale powiem Ci,że ja zasilałem kiedyś te kości TDA7294 trafem o napięciu wtórnym 2x40V i chodziło doskonale i nigdy takie napięcie mi nie uszkodziło tych wzmacniaczy.
    Pozdro.

0
  • #5 08 Sie 2006 22:12
    alnus
    Poziom 28  

przecież obniżając napięcie obniżasz moc wyjściową. przy tym samym napięciu mozna zrobić większą moc tylko w mostku. raczej nikt nie wstawia do wzmacniacza transformatora mogącego dać 4 razy więcej mocy niż potrzeba, więc to raczej zabawa bez sensu. jeśli obniżysz napięcie i dasz TDA7294, to przecież nie podwyższysz mocy! , tylko ją obniżysz. dotyczy to wszystkich możliwych układów pracujących w klasie AB. jeśli już musisz zrobić większą moc, to musisz zrobić większą sprawność i jedyne wyjście to klasa H ( czy jak kto zwał cyfrowe wzmacniacze). ale tanio to się nie da zrobić przyzwoitego wzmacniacza w tej klasie. po prostu napraw i ciesz się tym co masz. żadne TDA nic cię nie poratuje.

0
  • #6 08 Sie 2006 22:17
    przemek16
    Poziom 15  

Ale ten wzmacniacz ma 65w a nie 2x 65w mocy. Ma wyjście na 4 głośniki, ja chciałem go przerobić na tak około 2x 80w. Endriu a według jakiego schematu miałeś ten wzmacniacz zbudowany, bo ja mam według projektu firmy Nord Elektronik Plus. Mógłbym zasilić je tym napięciem 2 x 37V, ale nie chcę spalić końcówek bo mam tylko te dwie. W nocie katalogowej jest napisane że maksymalne napięcie to +-40V.

0
  • #7 08 Sie 2006 22:31
    alnus
    Poziom 28  

czy to znaczy, że z monofonicznego wzmacniacza chcesz zrobić stereofoniczny? czy po prostu ta moc to zsumowana moc dwóch kanałów, a może pobór mocy całego wzmacniacza? jakkolwiek by na to nie patrzeć, to z pustego i Salomon nie naleje, chyba, że wystarczy ci dobre samopoczucie, a nie moc. podejrzewam, że pod obciążeniem to napięcie siądzie ci o połowę i moc to ty osiągniesz, ale tylko chwilową .

0
  • #8 08 Sie 2006 22:34
    endriu.kom
    Poziom 24  

Zapomniałem ci dodać iż mój wzmacniacz był w mostku.Ja go nie robiłem bo jestem leniwy :)...kupiłem go tu:
    http://www.cartonaudio.com/modul_integratda300.html
    A poza tym radził bym Ci jeszcze posłuchać opini innych kolegów,bo może ja miałem wyjątkowe szczęście,że nie uszkodziły mi się scalaki.Może ktoś jeszcze takie napięcie podłączył jak ja i jemu padły,nie wiem...

0
  • #9 09 Sie 2006 03:20
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Jeśli Twój wzmacniacz miał łacznie 65W (2x32W) to nie licz na to ze transformator pociagnie dwie końcówki mocy po 70W.

Sprecyzuj parametry tego wzmacniacza to wtedy coś doradzimy. Najlepiej podaj moc pobieraną z sieci (jest napisana z tyłu).

:arrow: alnus

Z tego co ja pamiętam to "cyfrowe klasy" to D i T, Klasa H to raczej odmiana klasy AB z tym ze powyżej pewnej mocy wyjściowej podbijane jest napiecie zasilające tranzysory końcowe i przy okazji nieco zmienia sie ich punkt pracy. Przykładem takiego wzmacniacza jest układ scalony TDA1562Q.

Pozdrawiam

0
  • #10 09 Sie 2006 08:19
    alnus
    Poziom 28  

mea culpa, trochę nie douczyłem się nazewnictwa (o czym napisałem, strzeliłem po prostu"H" nie sprawdzając), ale myślę, że z resztą mojej bazgraniny można się zgodzić.

0
  • #11 09 Sie 2006 16:47
    przemek16
    Poziom 15  

A jeszcze chciałem sie zapytac, czy można by bylo podloczyć te 2 wzmacniacze na tda7294 szeregowo pod zasilanie symetryczne (nie wiem czy zrozumiale napisałem).

0
  • #13 09 Sie 2006 17:44
    przemek16
    Poziom 15  

Ale mi chodzi żeby zasilanie podłączyć szeregowo. Tak jak na rysunku. Coś takiego ma wogóle prawo działać?

0
  • #14 09 Sie 2006 18:01
    endriu.kom
    Poziom 24  

A w życiu chłopie!!!.Jak możesz łączyć plus zasilania z minusem...przecież to będzie zwarcie!!!.
    Możesz połączyć jedynie: (+) pierwszego z (+) drugiego wzmacniacza
    (-) pierwszego z (-) drugiego wzmacniacza
    i (mase) pierwszego wzmacniacza z (masą) drugiego wzmacniacza ale wtedy musisz mieć dwukrotnie silniejszy transformator by wyciągnąć pełną moc.Lepiej więc zrobić dual mono czyli każdy wzmacniacz ma swoje osobne zasilanie i osobny transformator.

0
  • #15 09 Sie 2006 18:08
    przemek16
    Poziom 15  

no tak ale ja mam transformator 2x 37, bo taki byl w tym wzmacniaczu, a nie chce go odwijać bo sie zabardzo na tym nie znam.

0
  • #16 09 Sie 2006 18:36
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Kolego masz dwie możliwości:

Albo naprawisz uszkodzona końcókwe mocy w tym sony, albo zrobisz wzmacniacz na STK- one mają z reguły wyższe napiecia niż układy monolityczne.

Pozatym już pisałem ze moze Ci nie starczyć mocy transformatora, dlaczego nie chcesz podać tego co jest napisane z tyłu wzmacniacza (pobór mocy).

Pozdrawiam

0
  • #17 09 Sie 2006 18:46
    przemek16
    Poziom 15  

Z tyłu jest napisane tak:

SONY model no. TA-AX22
    Intrgrated Stereo Amplifier
    AC 220V 50/60HZ 65W

Czyli w takim razie to 65W to nie jego moc wyjściowa tylko pobór mocy, tak?
    Może mi ktoś powiedzieć jaką ma moc wyjściową jeżeli jest na STK 2129, bo w nocie katalogowej nie piszą.

0
  • #18 09 Sie 2006 18:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Jakto nie piszą ??
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/88063/ETC/STK2129.html

Ten scalak ma 25W mocy na kanał. W związku z tym zapomnij żebyś pociągnął z tego transformatora wzmacniacz o większej mocy niż 2x30W lepiej kup taki STK i wymień tego uszkodzonego. Widziałem w sklepach internetowych te układy po ok. 50 zł

Pozdrawiam

0
  • #19 09 Sie 2006 19:04
    przemek16
    Poziom 15  

Chyba tak będe musial zrobić. Na www.huma.com.pl ten układ jest po 11 zł. A odbiegając trochę od tematu nie znacie jakiegoś sklepu internetowego z tanimi transformatorami toroidalnymi, bo te końcówki na tda7294 mam już skończone:|

0
  • #21 09 Sie 2006 20:21
    endriu.kom
    Poziom 24  

Układów STK nie produkują już od wielu lat więc mało prawdopodobne byś trafił na orginał,a podróby bardzo płytko grają...no ale może akurat Tobie się spodoba ich dżwięk :).Uważam,że wzmacniaczy na STK nie opłaca się naprawiać...daj sobie z nim spokój i pomyśl o zrobieniu sobie całkiem nowego wzmacniacza z nowym trafem i zasilaniem.A z tego twojego sony to bym wykorzystał tylko obudowę i ewentualnie (jeśli się nada) przedwzmacniacz z korektorem.
    Pozdr.

0
  • #22 09 Sie 2006 22:09
    przemek16
    Poziom 15  

Fakt ten wzm,acniacz jest z 82r. :D Przedwzmacniacz jest na układzie STK3041. Będę musiał pomyśleć jak go przerobić. Nie wiem na przykład skąd wziąśc sygnał z korektora. Może z nóżki STK2129 która odpowiada za sygnał wejściowy. Popróbuje jak kupie ten nowy transformator. Tylko kurcze troche drogie są. Powinienem mieć chyba tak okolo 200W 2x 24V, a za taki to okolo 70zł w sklepie internetowym. Na allegro wdziałem kiedyś taki za 30. Będę sie musuał dobrze rozejrzeć może coś okazyjnie kupię. Dziękuje za wszystkie porady.

Dodano po 43 [minuty]:

A czy taki transformator
    http://www.allegro.pl/item119646458_transformator_tst_indel_250w_24v_10a.html
    i podwajacz napięcia DeeJaya G
    nadawałby się do zasilenia 2 końcówek na tda7294?

A może ten? Tylko nie wiem czy nie będzie za słaby żeby zasilić 2 końcówki
    http://www.allegro.pl/item119463545_transformator_tst_150_012_2x24v_2x3_12_firmy_indel.html

0
  • #23 09 Sie 2006 22:12
    endriu.kom
    Poziom 24  

Ja bym Ci proponował najpierw popróbować i sprawdzić czy dasz sobie rade z wyciągnięciem sygnału z korektora i przedwzmacniacza a dopiero pużniej kupuj trafo :).A z nóżki STK2129 to raczej nie wyciągniesz sygnału bo on współpracuje z tym STK3041 (a to dość skomplikowane ).Szukaj sygnału w korektorze i przedwzmacniaczu.

0
  • #24 09 Sie 2006 22:19
    przemek16
    Poziom 15  

Myśle że jakoś sobie z tym poradzę, bo do korektora są podpięte dwa 4-żyłowe kable i jeden taki "rasowo" sygnałowy (czerwony, biały i czarny kabelek w szarej izolacji). Doradźcie mi z tymi tranformatorami.

0
  • #25 09 Sie 2006 22:49
    endriu.kom
    Poziom 24  

Jak chcesz w pełni wykorzystać moc kostki TDA7294 to musisz mieć napięcie nawet do 2x40V i trafo o jakiejś mocy 150wat (dla układu nie mostkowego).A dla mostka musisz nieć to samo napięcie ale trafo musi mieć moc conajmniej 200Wat.Więc oba trafa co podałeś mają troche za niskie napięcie i nie wyciągniesz pełnej mocy ze wzmacniacza.

0
  • #26 10 Sie 2006 00:47
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Kolego Andriew troche dziwne rzeczy piszesz :)

Zacznijmy od trafa dla obciążenia 8 omów to powinno sie dać max +/-44V ale napięcia stałego !! napięcie z trafa powinno miec wartość o 1.41 razy mniej niż napięcie stałe, czyli tak "na oko" ok. 30 - 33V.

Dla mostka wypadałoby dac trafo ok. 300W, pamietając o tym ze w mostku uzyskamy 2 x wyższą moc ale przy 2x większej impedancji obciązenia.

Z tymi STK to niedokońca masz racje, owszem za te 11 zł które znalażł kolega autor to zapewne jest podróbka, normalne układy kosztują dużo więcej i myśle ze to sa raczej zamienniki ocechowane w taki sam sposób.

Niestety ceny trafa nie da sie przeskoczyć dlatego napisałem ze lepiej naprawić stary wzmacniacz niz budować nowy.

Pozdrawiam

0
  • #27 10 Sie 2006 10:43
    endriu.kom
    Poziom 24  

Artur.k...Jak najbardziej się z Tobą zgadzam i z zasilaniem jak i z mocą trafa.Tylko,że jak już wyżej wspomniałem opisuję swoje (może niewielkie) ale prawdziwe doświadczenia z tym wzmakiem.Zasilałem go 2x40V zmiennego prosto z trafa (po wyprostowaniu i filtracji miało oczywiście dużo więcej) i nigdy nie objawiały się z tego powodu jakiekolwiek problemy ze wzmacniaczem,wręcz przeciwnie dopiero wtedy czółem,że te kostki mają tę deklarowaną moc.A moc trafa 200wat podałem minimalną! jaką podają nawet ze schematami.Oczywiście im większe trafo tym lepiej :).
    Pozdrawiam.
    Acha zapomniałem jeszcze dodać coś o tych STK.Nie wiem jak inni ale ja mam dość przykre doświadczenia nawet z tymi droższymi.Po rozklejeniu kilku jakie miałem jedno okazało się nawet być naprawiane (były sztukowane ręcznie ścieżki i wymieniane małe tranzystorki) a obudowa to prawie sama odłaziła od płyty.Bardzo chętnie podałbym nazwę tego sklepu gdzie kupowałem ale niechciałbym mieć z tego powodu problemów :)

0
  • #28 10 Sie 2006 11:13
    alnus
    Poziom 28  

tak wysokie napięcie zasilania ma pewną szansę powodzenia, bo po prostu przy wysterowaniu siada do w miarę bezpiecznej wartości, zwłaszcza jeśli trafo nie należy do bardzo sztywnych, a pojemności filtrujące są na rozsądnym poziomie. przy okazji mamy do czynienia z dużą mocą muzyczną wzmacniacza. niektórzy nawet uważają, że to korzystne zjawisko. a przemek niech kupi sobie tą podróbkę STK i będze miał po kłopocie. żeby zrobić końcówki na TDA, tak naprawdę musiałby zrobić nowy wzmacniacz . skoro ma gotowe końcówki i i tak musi dokupić trafo, to niech jeszcze kupi 4 diody lub mostek i parę elektrolitów i potencjometr na wejściu, wsadzi to do jakiejś skrzynki, albo przykręci na desce i ma drugi wzmacniacz. nikt jeszcze nie pisał o radiatorze, ale do TDA i tak powinien być większy niż do tego STK, więc znowu zakup lub jakaś improwizacja. nie wiadomo nawet czy zmieściłby się do skrzynki z tego SONY.

0
  • #29 10 Sie 2006 13:41
    gier85
    Poziom 12  

Miałem identyczną końcówkę mocy też z kita nord elektronik 2xtda7294. Miałem trafo 300W 2x30V (za mostkiem ok 43V), grałem na głośnikach 4 ohm, przy głośności ok 70% straszne przesterowanie, jak by sie dławił (układom nic się nie działo), gdy podłączyłem szeregowo 3 kolumny pod jeden kanał (ok 12 ohm) wtedy grało na 100%. Odwinołem po ok 30cm drutu z uzwojenia wtórnego, napięcie spadło do ok 26V i pewnie ze 270W, grało bez problemu na 4 ohm. i takie napięcie polecam 26V na 4 ohm, i 28V na 8 ohm, i oczywiśnie nie mniej niż 250W najlepiej 300W.

0
  • #30 11 Sie 2006 13:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Końcówka TDA7294 ma maksymalne napięcie pracy +/- 50V i nie radze go przekraczać, a swoją droga przy 52V to sie fajne dziury wypalają w ukladzie :).

Tak jak napisałem przy 8 omach napiecie z trafa nie większe niż 30V, przy 4 omach tak jak słusznie zauważył mój przedmówca, napiecie powinno być ok. 25 - 27V.

Pozdrawiam

0