Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TECHNICS SU-Z1 - proszę o opinię

09 Sie 2006 02:17 3932 7
  • Poziom 17  
    Witam

Rok produkcji 1980.
    Moc wyjściowa DIN 2x25W 8Ohm
    Zniekształcenia 0,08%

Za te pieniądze można było kupić coś lepszego.
  • Poziom 18  
    taki słaby? ja myślałem, że te 60 - 70 W będzie miał, bo tyle mi w zupełności wystarczy!

Dodano po 6 [minuty]:

Jeżeli on ma 25W, to czy nie dałoby rady przerobić go na coś mocniejszego z wykorzystaniem oryginalnego stopnia zasilania? Trafo jest w miarę wydajnie. Niestety nie znam, jakie będą napięcia ( jeszcze mi nie przysłali) może jakieś STK w to wpakować? Obudowa przecież jest dość spora?

Dodano po 7 [minuty]:

Jest moc ciagla wg. normy DIN i moc muzyczna wg. normy DIN. a która to?

Dodano po 15 [minuty]:

Właśnie doczytałem, że teoretycznie moc można sprawdzić w taki sposób.,,Trzeba patrzyć na pobór z sieci, odliczyć z 10% i podzielić na ilość kanałów to dopiero może być moc rzeczywista" no to nie chce być inaczej jak ok 140 W na kanał. Oczywiście na pewno nie ma tyle. Ale jeżeli on miał by 2X25 to, co z resztą mocą? Wszystko się zamieni na ciepło?
  • Admin grupy audio
    Witam

Moc ciagła DIN to te 2x25W/8Ω, moc muzyczna jest teoretycznie dwa razy wyższa czyli byłaby ok. 2x50W.

Kolega źle liczy :), wzmacniacz oddaje 25W na kanał, uwzględniając jego sprawność (max 70%), to znaczy że pobiera on z sieci ok. 40W na kanał.
    Dwa kanały pobiorą więc ok. 80W mocy (oddadzą razem 50W).

W tamtych latach panowała słuszna moda na robienie solidnych zasilaczy, tak wiec teoretycznie zasilacz powinien móc dostarczyć 2x więcej mocy niż jest pobierana przez układ. Wynika z tego ze same końcówki mocy pobierają ok. 80W , wiec dostarczyć im musimy ok. 160W do tego nalezy dodac jeszcze kilkadziesiąt watów jakie "pochłonie" przedwzmacniacz.

Takie rozumowanie jest bardzo dobre , ponieważ zapewnia dużą sztywność napiecia zasilającego i przy okazji dobrą odpowiedź impulsową wzmacniacza. Technics lubił robić takie rzeczy, choć tak naprawde patrząc na transformator można mieć wątpliwości czy rzeczywiście ma taka moc jaka jest napisana z tyłu.

Ja mam wzmacniacz SU-V50, według danych producenta oddaje on 2x60W/8Ω, na etykiecie z tyłu widnieje napis 380W.

Prawdopodobnie Twój wzmacniacz moze pracowac z głośnikami 4Ω (musisz sprawdzić co jest napisane z tyłu) i wtedy moc wyniesie ok. 35W na kanał, a wiec końcówki pobiorą ok. 100W i moje wyliczenia bedą sie zgadzały :).

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Technicsy tak mają podawany pobór mocy.
    Moc wyjściowa sinusoidalna na oba kanały przy 8Ohm to maksymalnie 20 do 30% poboru mocy.
    Miałem Technicsa SU-V6, 2x70W i pobór mocy to 760W.
    Inne firmy piszą różnie. Najczęściej moc wyjściowa to około 40% poboru mocy. I tak by wynikało ze sprawności wzmacniaczy.
    Denon podaje jeszcze inaczej.
    Mam również Denona PMA925R 2x90W 8Ohm, 2x130 4Ohm, a z tyłu pisze pobór mocy 280W.
    Wszystko zależy od tego w jakich warunkach ta moc jest mierzona.
  • Poziom 18  
    Jeżeli dobrze rozumiem to on przy 4 ohm będzie miał 35 W mocy ciągłej. Czytałem, że robi się wielkie zasilacze wtedy, gdy producent zakłada możliwość podłączenia głośników o mniejszej impedancji. Czy pana zdaniem ten wzmacniacz będzie w stanie pociągnąć w miarę rozsądku kolumny eltron GDN 30/30 po regeneracji? I jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje… nie pamiętam gdzie to przeczytałem, ale czy to prawda, że transformator z rdzeniem jest dużo lepszy od toroidalnego nawet, jeśli są one tej samej mocy. Już pomijając zakłócenia wynikające z pola magnetycznego.
  • Admin grupy audio
    Witam

Po 1 to na Pana to trzeba miec pieniązde i wygląd :), tu nie ma Panów (chyba) :)

Pozatym jeśłi wzmacniacz moze współpracowac z kolumnami 4 omowymi (patrz co jest napisane z tyłu przy gniazdach) to osiągnłaby taką moc.
    Jeśli producent nie przewidział możliwosci podłaczenia kolumn 4 omowych , to nawet nie próbuj tego robić , bo uwalisz wzmacniacz.

Głośnik GDN 30/30 to głosnik mający 30cm średnicy i 30W wiec wzmacniacz sobie z nim spokojnie poradzi, pod warunkiem ze bedzie "pasowała" impedancja.

Co do kwestji transformatorów to, każdy transformator ma rdzeń.
    Który jest lepszy który gorszy to prawde mówiąc nie wiem, ile jest ludzi tyle jest zdań na ten temat. Prawda jest taka ze zarówno transformatpory z redzeniem z blach jak i z redzeniem ferromagnetycznym (toroidy) są z powodzeniem stosowane we wzmacniaczach.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    na zdjęciu widze że jest możliwe podłączenie takiej impedencji, a co z tym transformatorem( może mi to ktoś wyjaśnić?