Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transoptor + avr. Jak podłączyć? Jak zasilać diodę? Jak zamienić sygnał?

09 Sie 2006 09:07 2529 5
  • Poziom 21  
    Witam wszystkich.Mam takie pytanie. w jaki sposob podlaczyc do mikrokontrolera atmega128 transoptor tcst1103. Jak zasilac diode i jak zamienic ten sygnal odbierany w stan logiczny? Moze jakis tranzystor? dzieki za pomoc.
  • Poziom 28  
    Czym się różni ten tcst1103 od zwykłego transoptora. Ja podłączem diodę przez rezystor i na wyjściu mam sygnał cyfrowy. Nie widzę trudności zarówno stosując transoptoru jakko wejścia czy jako wyjścia.
  • Poziom 21  
    jest to transoptor szczelinowy. problem polega na tym w jaki sposob go podlaczyc do procesora zeby procesor wykrywal stany na fotodiodzie. Zastanawiam sie czy nie potrzebne beda jakies tranzystorki wzmacniajace.
  • Poziom 38  
    mozesz go podlaczyc bezposrednio do mprocka ewentualnie jakis podciagajacy rezystorek by sie przydal
  • Poziom 28  
    Kolektor transoptora podłączasz na wejście i włączasz wewnętrzny rezystor podciągający. W przypadku zastosowania wejścia nie posiadającego wewnętrznego rezystora (nie wszystkie wejścia mają - patrz nota katalogowa) trzeba zastosować zewnętrzny rezystor np. 10k.
  • Poziom 16  
    karol1010 napisał:
    jest to transoptor szczelinowy.

Ja używam czegoś podobnego - transoptora odbiciowego z serii ELITR.

Doszedłem do wniosku, że najlepiej to będzie podłączyć go przez przerzutnik Schmitta i użyłem CMOSowych bramek z przerzutnikami HEF40106 - ewentualnie CD40106. Czujnik podłączony do wejścia, procesor do wyjścia (bez podciągania, jeśli przerzutnik zasilany jest napięciem wyższym niż 5V należy napięcie wyjściowe przerzutnika ograniczyć do 5V)