Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczanie transformatorków -----PLIZZZZ

bolek 10 Lip 2002 03:10 3863 4
  • #1 10 Lip 2002 03:10
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Tak jak w temacie, umie ktoś obliczać transformatorki do przetwornic. Potrzebuje zbudować kilkunasto watową przetwornice z 12 na 220V- przebieg wyjściowy nie gra roli, i tak będzie to prąd stały. Myślę o układzie na scalaku SG3524 lub generatorze na jednym tranzystorze (od razu mocy). Układ na jednym tranzystorze już kiedyś zbudowałem jednak miałem podane parametry karkasu i zwojów. Całość zasilała małą świetlówkę. Teraz potrzebuje zrobić przetwornice o nieco innych parametrach i nikt z moich znajomych nie wie jak policzyć taki transformator ( nawet nauczyciele...  )
    Proszę o pomoc!

Pozdrawiam!

• #2 10 Lip 2002 07:53
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najpierw musisz zdecydować się na konkretny układ(schemat przetwornicy).Następnie ustalić jaką potrzebujesz moc i do niej dobrać odpowiedni rdzeń.Znając właściwości magnetyczne rdzenia(stałą indukcyjności Al wyrażoną w nH),potrzebną moc,napięcie zasilające oraz napięcie wyjściowe można z dużym przybliżeniem obliczyć parametry transformatora. Wszelkie działania na skróty mogą zakończyć się niepowodzeniem. Jedną z nielicznych pozycji literatury na naszym rynku dotyczących projektowania transformatorów do przetwornic jest książka : A.Borkowski - "Zasilanie urządzeń elektronicznych" WKiŁ 1990.

• #3 10 Lip 2002 08:42
    fachman

Są programy do projektowania zasilaczy impulsowych, niektóry noty katalogowe SGS-Thomson podają przykładowo szczegółowe rozwązania zasilaczy w oparciu o ich drivery -nie mogę ci sypnąć linków, nigdy tym się nie zajmowałem, musisz sam poszperać w necie.

• #4 10 Lip 2002 14:28
    oldboy

Próbowałem przybliżyć Ci problem,ale dalej musisz sobie radzić sam.

• #5 29 Lip 2002 04:06
    DariuszM
    Poziom 15  

Jeśli angielski nie jest przeszkodą, to spróbuj pójść po tej linii:
    1. Przesyłam document PDF (59KB) w jezyku ang. pod tytułem "Conduction Switching Power Supply - 8.2V, 3Amp.pdf"- znajdziesz tam szereg przykładów projektowania przetwornic impulsowych AC/DC z uwzględnieniem wzorów do obliczania i projektowania transformatorów.
    Na końcu umieszczona jest bibliografia i odnośniki do stron WWW (też po angielsku)

2. Jedna ze stron - (po kliknięciu zacznie ładować plik PDF - ponad 2.3MB) - a mianowicie: http://mag-inc.com/pdf/Design_Application_Notes.pdf zawiera noty applikacyjne związane z projektowaniem transformatorów i doborem materiałów.

3. Może to wyglądać odstraszająco ale nie widzę problemów przynajmniej z pobieżnym przeanalizowaniem podanych zależności i wyprowadzeń. Nie wykraczają one poza zakres elektrotechniki ogólnej.

4. Jeśli chodzi o parametry rdzeni ferromagnetycznych, to najlepiej korzystać z materiałów publikowanych przez konkretnych producentów tychże rdzeni. Czasami załączają oni noty aplikacyjne, na podstawie których można obliczyć parametry transformatora w sposób praktyczny.

5. Nauczyciel prowadzący z pewnością nie powinien mieć kłopotów ze zrozumieniem zamieszczonego tam materiału - może nie rozumieć całkowicie terminologii angielskiej ale po bliższym zapoznaniu się powinien zrozumieć sedno sprawy (wyprowadzenia wzorów itd.)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME