Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nawinąć transformator toroidalny

kloose 09 Sie 2006 15:34 5407 7
  • #1 09 Sie 2006 15:34
    kloose
    Uczeń

Wzory na trafo znam wiem gdzie kupiĆ rdzeń do toroida
    ale nie chce mi sie przewlekaĆ kilku metrów drutu...

mam dostęp do nawijarki która liczy zwoje znaczy to jest samorubka i nawija się na niej drut do przezwajania silników elektrycznych... wiem że nawijano na niej trafa zwykłe sieciowe na rdzeniach takich blaszkowych czy jak to się tam nazywa ale nigdy nie prubowano na niej nainąĆ toroida i mam do was takie pytanie zrobiłem schematyczny rysunek tej nawijarki i czy dało by się jakoś na niej nawinąĆ toroida proszę o sugestie i jak trzeba robiĆ aby nawinąĆ

Jak nawinąć transformator toroidalny

0 7
  • Semicon
  • #2 09 Sie 2006 15:41
    vacpan
    Poziom 19  

Nie wiele z rysunku rozumiem ale nawijarka do toroidów to wyższa szkoła jazdy i raczej zwykła do nawijania zwykłych transformatorów sie nie nadaje.

Transformator toroidalny najlepiej kupić. Kiedyś liczyłem cene drutu nawojowego i cene rdzenia i mi wyszedł wynik zblizony do ceny gotowego transformatora, chyba ze masz sporo drutu. Ale dlaczego koniecznie chcesz toroida ? Skoro możesz nawinąć klasyczny.

0
  • Semicon
  • #3 09 Sie 2006 15:55
    kloose
    Uczeń

No bo tak potrzebuje transformatora do dużej mocy wzmacniacza a mianowicie jest to 1000W zastosowałem do jego budowy 2 kity i mostkowego giganta 1000W a drut mam po hurtowych cenach prosto z Białegostoku pod Warszawę.
    A teraz opis rysunku te 2 czarne regulatory wielkości można dowolnie zmniejszać i zwiększać kręcąc całą deską nawijamy zwoje a kalkulator liczy ile tych zwojów jest... to dało by się nawinąć na tym transformator toroidalny ??

Dodano po 6 [minuty]:

A myślałem nad nawinięciem dużego transformatora takiego na normalnych rdzeniach oddzielnie obudowany z wyjściami na wiele napięć i o gigantycznej mocy wtedy podłączało by się do niego dany wzmacniacz kabelkami i by zasilał... myślałem zrobienia takiego transformatora o wielkości spawarki(ona chyba ma 5 kW) i wtedy a napięcia od 2*12V do 2*115-120V znaczy na takie napięcia pomiędzy nie wszystkie tylko np po 12- 24- 60-50-90-74- zależy jakie w danym momencie będzie mi potrzebne muszę zorientować się jakimi napięciami są zasilane wzmacniacze wtedy się upewnię jakie trafo nawinąć...

Ortografia, interpunkcja, duże i małe litery, literówki.
    Popraw ten post używając sprawdzania pisowni!
    [R]

0
  • #4 09 Sie 2006 17:50
    vacpan
    Poziom 19  

Wydaje mi się że tym toroida nie nawiniesz, nawijarka do toroidów musi przewlekać drut przez środek pierścienia, wygląda to coś jak szydło. Trafo 1000W zrobisz w wersji klasycznej, może będzie troche większe niż toroidalne ale jak masz drutu na pęczki to ci się opłaci. Musisz tylko zdobyć skądś blachy na rdzeń.

0
  • #5 11 Sie 2006 20:32
    kloose
    Uczeń

Blachy na rdzeń też mam na pęczki...

Dodano po 30 [sekundy]:

a dało by jakoś zrobiĆ prowizorycznie nawijarkę do toroida??

0
  • #6 11 Sie 2006 21:13
    vacpan
    Poziom 19  

Prowizorycznie to najłatwiej ręcznie. Nawijarki do toroidów to mają całkiem skomplikowaną mechanike, w przeciwieństwie do zwykłych w których po prostu sie kręci ...

Jak masz blachy, drut i nawijarke to nawijaj zwykły. Moze będzie troszke większy

0
  • #7 11 Sie 2006 21:42
    kloose
    Uczeń

a ogułem to co jest taniej nawinąĆ bo już bym się pomęczył z tym nawijaniem ręcznym jak durzo drożej wychodzi nawinięcie zwykłego..
    bo zbieram teraz pieniądze na wzmacniacz 4kW znalazłem w necie dokładny opis schematy płyek schematy montażowe wszytskie elementy jeszcze na wolumenie się rozejżę za częściami...

Dodano po 3 [minuty]:

i znalazłem gościa co by mi nawet wytrawił i polutował wszytsko... Odrazu gotowy KIT że tak powiem złożony
    tyle ze bez zasilacza ale zasilacz to wiem jak zrobiĆ..

0
  • #8 16 Sie 2006 17:27
    Andiv
    Poziom 32  

Chyba nie wiesz co mówisz z tym toroidem. Na 100% nie nawiniesz ręcznie. Otwór w nim jest tak mały, że już po kilkuset zwojach braknie ci miejsca na przepychanie wrzeciona z drutem. Jedyne co ci sie opłaci to nawijanie trafa zwykłego np. EI

kloose napisał:

bo zbieram teraz pieniądze na wzmacniacz 4kW znalazłem w necie dokładny opis schematy płyek schematy montażowe wszytskie elementy jeszcze na wolumenie się rozejżę za częściami...

Dodano po 3 [minuty]:

i znalazłem gościa co by mi nawet wytrawił i polutował wszytsko... Odrazu gotowy KIT że tak powiem złożony
    tyle ze bez zasilacza ale zasilacz to wiem jak zrobiĆ..

Przy 4kW to zwykle płytki PCB nie wystarczą. Pomyśl sobie jakie prądy będą płynęły przez te ścieżki. A o trawieniu już mowy nie ma...
    Że już nie wspomnę po co ci taka moc...

0