Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie żarówek sodowych

25 Jun 2003 18:30 9375 16
  • Level 11  
    Witam Szanownych użytkowników.
    Posiadam w swoim warsztacie 15 starych opraw oświetleniowych OUS - 400. Problem z nimi polega na tym, ze zostały wymontowane z nich tyrystorowe układy zapłonowe, stateczniki natomiast zostały. Koszt zakupu nowych układów zapł. przekracza sens renowacji ww. lamp.
    Czy ktoś z Państwa ma może schemat takiego układu, bowiem wydaje mi sie ich samodzielne zmontowanie moze być tańsze niż zakup.
    Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 12  
    Przy zakupie większej ilości można postarać się o rabat.
    Nie wiem czy opłaca się robic taki układ samemu.
    Można także przerobic oprawę na źródła rtęciowe RF nie potrzeby jest wtedy układ zapłonowy.

• Level 15  
    Może się Pan zgłośić do producenta takowych Zakładu COBR - POLAM w Pile wieloletniego producenta. Adres : COBR-POLAM ul. Motylewska 11 64-920 Piła. Telefonu niestety nieznam. Do zapalenia lampy sodowej potrzebny jest spory "pik" napięcia układ wytwarzający go musi być wytrzymały i dodatkowo zaopatrzony w wewnętrzny transformator specjalnie dla nich nawijany. Produkcja jednostkowa (ręczna) nie opłacalna.
  • Level 30  
    nie spotkałem transformatora w zadnym z rozbieranych przezemnie ukąłdów zapłonowych do lamp sodowych
    jest tam za to prosty zasilacz beztransformatorowy i tyrystor otwierający sie w maksimum prądu dławika
    jak reafie do domy tp podam szczególy budowy tego co znajde ;)

• Level 15  
    Pracuję dla fabryki Produkującej źdóła światła, między innymi lampy sodowe. Uwierz mi we wszystkich układach TUZ 16...20 są niewielkie zalewane razem z obudową transformatory. Układ jest śmiesznie prost (tyrystor, diak, dioda kilka rezystorów i chyba dwa kondensatory styrofleksowe) ale trafko jest na bank. układy te chyba wiszą we wszystkich słupach oświetlających ulice. Chyba,że myślisz o innym układzie.
  • LegrandLegrand
  • Level 30  
    czy zapłonniki o których mówisz właączane sa równolegle do lampy, za dławikiem?
    czy wymagają odczepu na dławiku albo naięcia sprzed dławika?
    bo z różnytmi wersjami sie spotkałem
  • Level 13  
    w starych zapłonnikach nie bylo cewki w nowych są.nowe rzeczywiście są 2 lub 3 przewodowe
  • Level 11  
    Andrzej Piotrowski wrote:
    Może się Pan zgłośić do producenta takowych Zakładu COBR - POLAM w Pile wieloletniego producenta. Adres : COBR-POLAM ul. Motylewska 11 64-920 Piła. Telefonu niestety nieznam. Do zapalenia lampy sodowej potrzebny jest spory "pik" napięcia układ wytwarzający go musi być wytrzymały i dodatkowo zaopatrzony w wewnętrzny transformator specjalnie dla nich nawijany. Produkcja jednostkowa (ręczna) nie opłacalna.

Promowanie własnego miasta i zakładu to pozytywna cecha ale należy posiadać niezbędne do tego wiadomości

pozdrawiam atim PILA

• Level 15  
    Ktoś ma chyba kłopot ze zgromadzeniem punktów za wartościowe dla innych odpowiedzi. Piła była przez długie lata jedynym w Polsce producentem lamp sodowych , a co za tym idzie również miejscem z największym doświadczeniem w ich użytwaniu. Ja sam naprawiałem przez kilka lat TUZy kilku producentów, ale nie pamiętam ich adresów. POLAM to nie mój zakład i nie mam w nim żadnych udziałów. Wiem że istnieje więc piszę. Nie wiem o jaką wiedzę Ci chodzi, ale jak się chce o niej dyskutować to się chociaż powinno przedstawić z imienia i nazwiska. Atim ja mogę sobie wytłumaczyć jako np. Agencja Traumy i Marksizmu. Jak się ma kłopot z gnijącą wątrobą, to się idzie do lekarza, a nie wylewa żółć na forum. To nie miejsce i czas do tego (odpowiadasz na Post z przed roku!!!). Widzę , że jesteś początkującym użytkownikiem więc Ci wybaczam. Jak chcesz dalej dyskutować to zapraszam na maila. Szkoda Elektrody do tak czczej gadaniny. Jeszcze ostatnia rada , jeśli nie masz nic konstruktywnego do dodania , to poprostu nie pisz.
  • Level 10  
    BTW:
    Żarówki sodowe całkiem nieźle wspomagają wzrost roślin, będąc dla nich sztucznym słońcem. Podobno używane są przez osoby uprawiające zakazane zielska takie jak np. konopie indyjskie.
    Znajomy ma firmę neonową i dostaje maile od małolatów zainteresowanych sterowaniem żarówkami sodowymi (pewnie chcą zielska sobie uprawiać).
  • Level 17  
    Ja poszukałbym na giełdach niejednokrotnie można tam nabyć różne cuda za niewielkie pieniądze!
  • Level 20  
    Hehehe... Za drogie... Lampa OUS 400 kosztuje 430PLN a układ zapłonowy 30PLN.. Tyle że nazywa się IDS 4.1 i produkuje go firma ELGO producent tychże lamp OUS. wydaje mi się, że czas poświęcony na zmontowanie układów bez gwarancji itp. przekroczy te 300 zł za układy zapłonowe. Polecam wycieczkę do pierwszej lepszej hurtowni elektrycznej/
  • Level 16  
    witam.

mam prośbę:

czy mógłby ktoś narysować schemat układu zapłony do żarówek sodowych? najlepiej z opisem/wartościami elementów(wtedy mogę se coś kalkulować). mam do zaprojektowania/wymyślenia oświetlenie w firmie gdzie pracuję. pasuje mi, żeby sodowe żarówki były "gęsto upakowane" ale mniejszej mocy(jednolitość oświetlenia w każdym miejscu) - wyszło mi że powinny być 70 - 100 w. jak na razie nie udało mi się znaleźć żadnych układów zapłonowych do tak małych żarówek sodowych. przy takiej ilości jaką ja potrzebooje(grubo ponad 100) być może opłaciłoby się to zrobić samemu. na razie nie mam na to wszystko pomysłu, a szefostwo chce oświetlenia i niskich kosztów eksploatacji.

z góry dziękuję za odpowiedź.

pzdr
  • Level 13  
    Witam
    może nie o sodowych a rtęciowych ale może ktoś z was będzie sie orientował jak to zrobić.

mam taką zbitą rtęciówkę z całym żarnikiem z jej środka. i stąd pytanie jak to to uruchomić?
    pod 220 z gniazdka nie wlącze bo na zwarciu to albo korki - co jest wersją łagodniejszą -albo bańkę wysadzi.
    wiec pytam najpierw by przed wybuchem się ustrzec.

dodam że próbowałem ją odpalać na podłaczonej w szereg z lampą suszarce i grzejniku 2kW trochę pomigotała i zgasła żażąc się przy jednym końcu.

trzeba by jaki dławik mieć by takie coś odpalić. ale nie wiem jaki dobrać.

pomożecie?

pozdrówka
  • Level 27  
    Musisz mieć statecznik dostosowany do mocy lampy, zapewne 125,250 lub 400W
  • Level 20  
    Witam, wyrzuć tą zbitą żarówkę, światło które emituje sam żarnik jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego bańka osłaniająca żarnik jest pokryta białym proszkiem (luminoforem) pochłania on szkodliwe promieniowania i zamienia go na światło widzialne nie szkodliwe dla ludzi.

Dodano po 1 [minuty]:

Witam, wyrzuć tą zbitą żarówkę, światło które emituje sam żarnik jest szkodliwe dla zdrowia, dlatego bańka osłaniająca żarnik jest pokryta białym proszkiem (luminoforem) pochłania on szkodliwe promieniowania i zamienia go na światło widzialne nie szkodliwe dla ludzi.