Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec lampowy

25 Cze 2003 18:44 17826 46
  • Tłumacz Redaktor
    Witajcie,
    Jestem zainteresowany budowa piecyka lampowego do gitary. Znalazłem schemat mniej wiecej tego co mnie interesuje. Teraz potrzebuje Waszej pomocy :) mianowicie:
    *Zamienniki tych lamp w schemacie - najlepiej jakies łatwo dostepne w polsce
    *Czy lampe 5Y3GT mozna zastąpić mostkiem prostowniczym [bo od tego chyba ona jest]
    *Czy ten układ potrzebuje przedwzmacniacza? czy można normalnie podpiąć gitarke?
    *Jakie trafo jest potrzebne? tzn gdzie kupić, albo kto moze mi wyjaśnić [łopatologicznie] jak nawinąć.
    *Do czego służą potencjomatry P1, P2 i P3?
    *Dlaczego ten układ ma dwa wejścia? czy nie można jednej gitarki podpiąć pod oba naraz?
    *a tak wogole to ile to ma watów? tak na moje niewprawne oko ok. 80. Czy się myle?

Wiecej pytań bede zadawał w trakcie, ewentualnej, konstrukcji urządzenia

Za ew. pomoc z góry wielkie THX

pozdrawiam - nikodem
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Muszę Cię rozczarować. Schemat wygladą zachęcająco ale przewidywana przez Ciebie moc 80W pozostaje w sferze marzeń dla lamp 6V6GT. Wystarczy popatrzeć na zasilacz aby zdać sobie z tego sprawę. 6V6GT nie miała i nie ma zamiennika, natomiast można stosować podobne. Celowo nie wymieniam jakie bo wiąże się to ze zmianami konstrukcyjnymi i oczekiwanym parametrem mocy wyjściowej. Zamiennikiem 12AY7 jest popularna ECC83 a zamiast 5Y3GT można zastosować mostek Graetza. Układ posiada dwa stopnie przedwzmcniacza co powinno wystarczyć do wysterowania sygnałem z gitary. Gorzej wygląda sprawa z transformatorem wyjściowym. To trudny do samodzielnego wykonania element wzmacniacza. Jego parametry zależą od zastosowanych lamp w stopniu mocy a gotowe są bardzo drogie. W sieci jest wiele stron opisujących samodzielne obliczenie i wykonanie ale dla początkujacego jest to czasami bariera nie do przebycia. Mam na myśli poprawnie obliczony i nawinięty transformator. Potencjometry P1 i P3 służą do miksowania sygnałów z dwóch oddzielnych źródeł natomiast P2 służy do regulacji barwy. Myślę, że z dalszymi poradami pospieszą koledzy, którzy na bieżąco budują takie urządzenia, ja sięgam pamięcia do zamierzchłych czasów kiedy sam się tym pasjonowałem.
  • Poziom 11  
    Lampy z tamtego schematu trudne są do zdobycia tak samo z zamiennikami.
    Oferuje ci troche prostrzy schemat piecyka lampowego do gitary na lampach ECC 83 .Jako koncówki mocy zastosowane są lampy EL 34.
    Lampy ECC 83 i EL 34 sa ogólno dostępne.
    Wzmacniacz ma moc 60 W.
    Załączniki:
  • PCBway
  • Tłumacz Redaktor
    a no toś mnie zmartwił, bo 6V6 kosztuje jak na moje dosć duzo :/ jesli ktos byłby w stanie naprowadzic mnie na mozliwosc kupna takiej lampy, po w miare uczciwej cenie, albo powiedział by jak przerobic schemat aby móc zastosować tam lampy ogólniej dostepne byłbym wdzieczny :D

albo pytanie ogólniejsze - poszukuje schematu prostego wzmacniacza/ pieca gitarowego. Wymagania co do takowego - moc >=50W [wiem ze duzo, ale odbiorca sprzetu sie uparł], prostota w budowie przez semi-laika [mnie 8) ], jak najprostsza konstrukcja trafa wyjsciowego. Mam nadzieje ze nie stawiam poprzeczki za wysoko...

P.S. Co to jest mostek grateza?
    P.S.S. Nie odsyłajcie mnie do szukania po stronkach w styli tremolo.tk, licze ze kots ma jakis cudny schemacik na dysku :D
    Mostek Graetz`a to prostownik pełnookresowy składający się z 4 diod połączonych wg pomysłu tego pana.
  • Tłumacz Redaktor
    aha :) a ja juz myslałem ze ten mostek to jakaś multi konstrukcja z bóg wie jakimi elementami, a to zwykły diodowy mostek prostowniczy :) thx za info
  • Tłumacz Redaktor
    jeszcze jedno pytanko - czy EEC83 to to samo co ECC83 :?:
    Nazwa EEC83 zgodnie z nomenklaturą oznaczeń europejskich jest błędem.
    E oznacza napięcie żarzenia 6,3V, C - trioda, czyli CC - podwójna trioda, 83 - charakterystyczne parametry. Można się spotkać z oznaczeniem E83CC co oznacza dokładnie taką samą lampę ale w wykonaniu specjalnym.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    KT88 to jest praktycznie to samo co EL34, dobre chyba też są 6L6GC, zależy od konfiguracji wzmacniacza (czy w układzie push-pull chcesz 2 lampy na gałąź czy tylko jedną). Ładne "stuwatowce" robi się na czterech EL34 ale często potrzeba wysokich napięć anodowych (około 600V?). Prostownik polecam lampowy- dla niewielkich mocy, AZ4 powinna być dobra jeśli jeszcze się gdzieś dostanie taki zabytek (i podstawkę bocznostykową). Dla małych mocy to EY8... lub EZ8... (podwójna)
  • Tłumacz Redaktor
    oldboy napisał:
    Nazwa EEC83 zgodnie z nomenklaturą oznaczeń europejskich jest błędem.
    E oznacza napięcie żarzenia 6,3V, C - trioda, czyli CC - podwójna trioda, 83 - charakterystyczne parametry. Można się spotkać z oznaczeniem E83CC co oznacza dokładnie taką samą lampę ale w wykonaniu specjalnym.

aha... pytam, bo na schemacie spotlałem sie z oznaczeniem EEC83 - które jest mi obce i dlatego sie pytam. Czyli moge zakupić lampy ECC83 i ich tam użyć [bo to niby ten sam model]?

a co do reszty propozycji - juz mam adekwatny schetam, ale pomimo to dziekuje za propozycje, moze kiedyś wykorzystam. A co do EL34 - na tej lampce jest wzmacniacz w tym piecu. [ECC 83 idą do przedwzmacniacza]
    Mam 2XEL34 i 2XECC83. Leża w pudełku na szafie i sie nudzą nigdy nie uzywane bo nie ma śladów podstawek na nózkach. Macie jakis Banalny schemacik gdzie mógłbym je zastosowac?
  • Tłumacz Redaktor
    chaka - hm... a sprzedał bys je moze? chetnie zakupie ;)
    a co do prostego schematu, to zajrzyj na www.tremolo.tk Tam powinienes coś znaleźć... Na forum tutaj leży tez schemat [zamieszczony przez fuul-a] pare postów wyzej - piecyk do gitarki 60W, ale potrzebuje 3xECC83...
  • Poziom 29  
    Coś mi się pomyliło i biję się w piersi, KT88 to zupełnie inna lampa :-) z czymś innym mi się skojarzyła ta KT88 ale broń Boże nie jest to podobne do EL34, ma nawet inną podstawkę o ile się nie mylę.

EDIT odpowiednikiem EL34 jest 6CA7 o ile znowu czegoś nie pokopałem :-)
  • Poziom 18  
    można zbudować coś też na 6p45c z odchylania rubina ale mam lepszy pomysł spróbój rozważyć 6c33c baaardzo dobra lampa i wdodatku trioda
    i nie droga ruskie sprzedaja z postawka ceramiczną za 40-50 komplet
    a lampa pożadna
    pozdrawiam robiel :)
  • Poziom 14  
    Jeżeli chcesz zbudować combo gitarowe i robisz to po raz pierwszy to najlepiej nadaje się do tego schemat z Elektroniki Praktycznej zamieszczony na stroniehttp://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/files - combo gitarowe 50W.
    Ja zrobiłem takie combo dla swojego syna już rok temu. Jest to kontrukcja zbliżona do Marshalla JCM 800, jedynie odwracacz fazy jest typowy dla VOXa. 50W to naprawdę bardzo dużo nawet do grania na estradzie.
    Życzę powodznia w budowie wzmacniacza
    loRet81
  • Poziom 10  
    Witam!!!
    Chcę budować owy wzmacniacz z EP.
    Mam parę pytań:
    -na zdjęciu w artykule jest pokazany wzmacniacz, widać 6 potencjometrów, natomiast na schemacie i na szablonie chasiss jest ich 5
    Przypuszczam że brakuje tam Volume albo Master Volume
    -czy można zastosować dwa trafa po 180VA zamiast 120VA?
    -czy przy dołożeniu dwóch EL34 i przerobienu schematu stopnia mocy da się przy trafach 180VA wycisnąć z niego 100W, jeśli nie to jakiej mocy musiałyby być???
    -czy ktoś ma schemat heda jcm800 lub podobnego o mocy 100W lub większej

Thx za wszelaką pomoc
  • Poziom 11  
    Przesyłam schematy 2 konstrukcji Marshalla o mocach 100W.
    Przy mocy pieców lampowych nie sugeruj sie mocą pieców tranzystorowych, 100W lampowe brzmi o wiele potężniej niż 100W tranzystor.
    Chcę nadmienić że zgodnie z zasadami doboru mocy głośników dla pieca lampowego powinno być moc pieca x 4. dla tranzystora x 1

Andrzej
  • Poziom 11  
    Mam pytanie w sprawie piecyka z EP w opisie którego widnieje zdanie "materiałem do wykonania transformatorów sieciowego i głośnikowego będą dla nas oryginalne transformatory Zatry o symbolach TS 120/4" czy to znaczy że do budowy trafo głośnikowego mam użyć rdzenia z trafo sieciowego, a jak nie to prosze napiszcie jakiego tam rdzenia użyć, i ile kosztują lampy ecc83 i el34, i jakiej firmy będą dobre i tanie?. Love you all
  • Specjalista - lampy próżniowe
    O Boże, ten artykuł był z siedem lat temu. Chyba mozna dostać gotowe trafo zasilające i głośnikowe dla EL34. Tak będzie łatwiej niż bawić się z jakimiś rdzeniami traf. Ale to tylko moje zdanie.
  • Poziom 14  
    roooman napisał:
    Mam pytanie w sprawie piecyka z EP w opisie którego widnieje zdanie "materiałem do wykonania transformatorów sieciowego i głośnikowego będą dla nas oryginalne transformatory Zatry o symbolach TS 120/4" czy to znaczy że do budowy trafo głośnikowego mam użyć rdzenia z trafo sieciowego, a jak nie to prosze napiszcie jakiego tam rdzenia użyć, i ile kosztują lampy ecc83 i el34, i jakiej firmy będą dobre i tanie?. Love you all

Witam !
    Na transformator sieciowy najlepiej nadaje się trafo z lampowego telewizora Rubin 707, 710 (to są trafa o rdzeniu w kształcie litery C o mocy ok 400 W). Do zastosowań gitarowych transformatory zwłaszcza sieciowe muszą mieć duży zapas mocy. Jeżeli nie uda Ci się zdobyć takiego trafa to najlepiej zamówić u kogoś kto sie tym zajmuje i ma doświadczenie. Transformator głośnikowy do zastosowań gitarowych nie musi mieć szerokiego pasma przenoszenia a nawija się go trochę grubszym drutem niż do zastosowań audio. Nie radzę nawijać transformatorów samemu bo to naprawdę ciężkie zadanie dla niewtajemiczonych. Jeżeli chodzi o lampy to EL 34 można już kupić za ok 20 zł/szt na giełdzie elektronicznej w Sosnowcu. Za nowe trzeba zapłacić ok 50 zł/szt. Dość dobre są lampy EL 34 dawnej NRD-owskiej firmy RFT - są one bardzo trwałe. Kupując na giełdzie ryzykuje się oczywiście bo do końca nie wiadomo czy lampy są sprawne i czy nie były używane. Lampy ECC 83 kosztują od 10 do 30 zł choć oczywiście są lampy dużo dużo droższe jak choćby ECC 83 Mullarda. Jest dużo ogłoszeń w internecie ale ryzykoa takie same. Stare lampy nieużywane są z reguły lepszej jakości niż obecnie produkowane.
  • Poziom 14  
    -na zdjęciu w artykule jest pokazany wzmacniacz, widać 6 potencjometrów, natomiast na schemacie i na szablonie chasiss jest ich 5
    Przypuszczam że brakuje tam Volume albo Master Volume
    -czy można zastosować dwa trafa po 180VA zamiast 120VA?
    -czy przy dołożeniu dwóch EL34 i przerobienu schematu stopnia mocy da się przy trafach 180VA wycisnąć z niego 100W, jeśli nie to jakiej mocy musiałyby być???

Witam!
    Potencjometrów na obudowie powinno być 5 bo tak jest na schemacie, nie wiem dlaczego na rys jest ich 6. Trzeba by zapytać autora. Może jeden "potencjometr" to jest właściwie wyłączenie kondensatora C4?
    Czy chcesz zastosować 2 trafa po 180 VA na wyjściu? Nie widziałem jeszcze takiego rozwiązania. Teoretycznie jest to możliwe ale po co ?. Wzmacniacze gitarowe są mono i nikomu to nie przeszkadza. Moim zdaniem do wzmacniacza 50W powinno sie nawinąć trafo głośnikowe o mocy 3-krotnie większej. Nie wiem czy wiesz ale wzmacniacz lampowy o mocy 50 W z dobrym głośnikiem o dużej efektywności (97 - 100 dB) na niepełnym wysterowaniu potrafi zagłuszyć wszystkie instrumenty razem z perkusją. Lepiej jest więc zrobić wzmacniacz 50 W i podpiąć do niego głośnik o dużej efektywności niż wzmacniacz 100W z głośnikiem o małej efektywności (90 dB). Koszt budowy wzmacniacza 100W jest jednak dużo wyższy nie mówiąc o problemach związanych z doborem lamp mocy o podobnych parametrach.
    Można oczywiście użyć trafa 180 VA do wzmacniacza 100 W ale takiemu wzmacniaczowi nie wróżę długiego życia
  • Poziom 10  
    Miałem na myśli dwa trafa po 180VA w sęsie jeden sieciowy a drugi głośnikowy.
    Czy naprawdę 50W na lamach wystarczy do grania przy perkusji.
    Jeśli tak to jaki głośnik trzeba by zastosować( moc i firma ) zakładając że oc wyjściowa wynosi 50W???
  • Poziom 11  
    Nie wiem co znaczy trafo wyjściowe 180 W, moc transformatora zależy od rodzaju i przekroju rdzenia oraz materiału z którego jest wykonany, dla twojego wzmacniacza wystarczy typowa kształtka EI 102 o grubości blachy 0,5mm, stosowana w trafach sieciowych, przekrój rdzenia ok. 17 cm2 (karkas dla tego przekroju jest typowy), ilość zwojów jak w EP.
    Co do mocy głośników to już pisałem, jeżeli chcesz używać tego wzmacniacza nie tylko na próbach, to moc wzmacniacza x4. Głośniki najlepiej Cellestion, jest w necie polski dystrybutor.
  • Poziom 12  
    17cm2 daje moc mniej wiecej 180VA, tak wiec mniej wiecej to samo czym dysponujesz.

Powierzchnie mozna okreslic z przyblizonego wzoru S=4*sqrt(moc)
    Dla 50W wychodzi 28.28cm2, do wzmacniaczy gitarowych mozna ten przekroj weglug madrych glow nawet dwukrotnie zmniejszyc, wiec posiadane ptzez Ciebie trafo bedzie OK.

pz
  • Poziom 11  
    Cz posiada ktoś, albo wie skąd można zassać schemat płytki pcb do piecyka z EP? Piece
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Co do symbolu. Na pewno nie stosowano symbolu EEC. Gdyby tak bylo to powinno byc ECE. Litery w symbolu musza byc umieszczane w porzadku alfabetycznym. Tyle ze w czasach gdy jeszcze produkowano zwykle malosygnalowe tetrody mozna bylo spotkac jedynie lampy niemieckie z czasow wielkiego powojennego oszczedzania jak UEL51 UEL71. Dalsza czesc oznaczenia 83 wskazuje na cokol novalowy. W dobie caloszklanych lamp tetroda malej mocy byla juz archaizmem.

Wedlug nomenkaltury europejskiej produkowana byla tlyko jedna tetroda male mocy EE1.

Zreszta popatrz na wnetrze lampy. Jesli troche myslisz to sam rozpoznacz czy to podwona trioda czy cos innego. Rozpoznacza rozklad wyprowadzen, jak rowniez czy zarzenie jest przystosowane do dwoch roznych napiec (ECC81, 82 i 83).