Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów silnika motorka na akumulator

Tadfi 09 Aug 2006 19:30 2053 5
 • #1
  Tadfi
  Level 11  
  Witam serdecznie, zastosowałem układ AVT 735 do regulacji prędkości motorka na akumulator mojego dziecka. Jednakże w przypadku większych wzniesień tranzystor (mimo zastosowania radiatora) przegrzewa się i następuje zwarcie (chyba, nie jestem elektronikiem, więc mogę się mylić). Pomaga wymiana tranzystora na nowy (BUZ11). Czy można za pomocą drobnej zmiany przerobić układ dostosowując go do większych obciążen?

  Pozdrawiam
  Tadfi
 • #2
  Matizz
  Level 18  
  więc tak:
  :arrow: możesz szukać tranzystorów o wiekszej mocy np. tu elenota.pl
  lub
  :arrow:podłączyć 2 tranzystory równolegle
 • #3
  Czesiek
  Level 28  
  Czy znany jest Ci prąd pobierany z akumulatora przez silnik w tych ekstremalnych warunkach?
  Układu nie trzeba przerabiać. Wystarczy zastosować tranzystor o większym prądzie drenu i większej mocy strat. Dobierając tranzystor należy zwrócić uwagę na podawaną rezystancję przewodzenia kanału dren-źródło. Im mniej tym lepiej. Może też należałoby zwiększyćpowierzchnię radiatora?
  Jeśli będziesz miał problem z doborem tranzystora to coś Ci poszukam.

  Pozdrawiam.
 • #4
  Tadfi
  Level 11  
  Dzięki za porady, zastosowałem dwa tranzystory połączone równolegle oraz radiator chłodzony wentylatorem ze starego komputera. Moc wentylatora 1W, więc myślę, że nie jest to prawie żadne obciążenie dla akumulatora (12V, 24Ah). Przetestowane dzisiaj w ekstremalnych warunkach i wszystko na razie ok. Aha zabezpieczyłem również bezpiecznikiem 15A tranzystory (tak na wszelki wypadek). Miałbym jeszcze prośbę do Cześka - jakby udało ci się znależć "mocniejszy" tranzystor, to podaj proszę symbol. Z góry dzięki.

  Pozdrawiam
  Tadfi

  PS. Temat w zasadzie uważam za zamknięty, czekam tylko na przesłanie "mocniejszego" odpowiednika.
 • #5
  christo
  Level 26  
  STP55N06 - 60V 55A 0,02Ω 114W (prawie jak 2 BUZ11 połączone równolegle ;)) powinien dać radę, jak nie będzie takiego w sklepie to poproś sprzedawce żeby Ci dobrał zamiennik.

  P.S.
  Niezaszkodziłoby dać paste silikonową między tranzystor a radiator. Do nabycia w sklepach elektronicznych i komputerowych.
 • #6
  Tadfi
  Level 11  
  Dzięki za cenne wskazówki, jak siądzie (odpukać) tranzystor, zastosuję mocniejszy. Temat uważam za zamknięty.