Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Remont instalacji domowej - po raz kolejny.

09 Sie 2006 23:10 2964 6
  • Poziom 10  
    Witam!

Ponieważ stałem sie aktualnie posiadaczem mieszkania, w którym rozpocząłem remont proszę o podstawowe informacje dotyczące remontu instalacji elektrycznej. Wiele się na tym forum naczytałem i ponieważ mam mętlik w głowie, oraz sądzę, że informacje, o które proszę mogą się szeroko przydać, będę wdzięczny za odpowiedzi na nurtujące mnie poniższe zagadnienia:

Instalacja w zakupionym mieszkaniu jest wykonana z aluminium w ołowianych rurach i pochodzi z lat mniej więcej 60-tych. Blok, w którym znajduje się mieszkanie jest zasilany w układzie TT. Ze złącza licznikowego na klatce schodowej dochodzą dwa obwody zabezpieczone bezpiecznikami typu "automat" 16A. Zasilanie jednofazowe (oba obwody to ta sama faza, rozdzielona za licznikiem). Żadne gniazdko nie posiada bolca ochronnego, jak również nie zauważyłem śladu jakiejkolwiek ochrony w którymkolwiek z odbiorników.
    Mam zamiar wykonać samodzielnie remont instalacji w następujący sposób:
    1. Zabudowanie w mieszkaniu rozdzielnicy z kilkoma eskami 16A na gniazdka i kilkoma 10A na oświetlenie - myślę, że po 3 obwody;
    2. Wymiana przewodów ze złącza licznikowego z istniejących aluminiowych 1,5 mm2 (!!) na przewody 6 mm2 (2xL + 1 N).
    3. Wymiana wszystkich przewodów w mieszkaniu z lekką korekcją położenia puszek na gniazdka, z wymianą istniejących blaszanych puszek na nowe plastikowe i z zastosowaniem nowych łączówek w puszkach (wago?);
    4. Dociągnięcie do wszystkich punktów 3 przewodu ochronnego (bez podłączenia - o tym dalej).

To wiem jak zrobić i oprócz problemów z oporem materii nie powinienem natrafic na inne przeszkody.
    Schody pojawiają się w temacie ochorny. Jak już wspomniałem, otrzymałem informację z zakładu energetycznego, że blok ten zasilany jest w układzie TT z ochroną uziemieniem. Proszę o podpowiedź w jaki sposób stworzyć ochronę w takim układzie. Czy prośba do administracji o pozwolenie założenia opaski na rurze wodociągowej ma w dzisiejszych czasach rację bytu? Skąd w bloku kilkurodzinnym wykombinować uziemienie, bo wydaję mi się, że wiem, że w układach TT nie występuje linia PEN, tylko N, która jest "nie do ruszenia" jeżeli chodzi o kwestie ochrony Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • TestoTesto
  • Poziom 26  
    zostaje rura gazowa, centralnego ogrzewania, wodociagowa, placz to wszysko grubym kablem (min 4mm) i bedziesz mial tzw 'miejscowe polaczenie wyrownawcze' i od tego pociagnij PE , wiem ze to wbrew wszyskiemu ale co zrobic?
    Daj jeszcze roznicowke.

wedlug mnie administracja takich starych domow (instalcji) powinna pociagnac doslownie bednarke na klatce schodowej zeby kazdy mogl sobie 'wziasc PE' No chyba ze zrobia generalny remont instalacji.

Mieszkam w starej kamienicy kolejowej, system TT, wezwalem elektrykow z pkp bo nie podobala mi sie tablica, przy okazji poprosiles o przylaczenie nowej instalacji z kuchni (3 przewodowa), polaczyli PE i N w tablicy licznikowej, i powiedzieli: lepiej tak niz wogole.!!!! Bojlei i maszynka gazowa mostkuja PE do rury gazowej i wodociagowej. zastanawima sie czy nie odciac ten PE od N
  • TestoTesto
  • Poziom 10  
    lukiiiii napisał:
    zostaje rura gazowa, centralnego ogrzewania

Hm, z tą centralnego ogrzewania, to chyba za duże ryzyko..
    lukiiiii napisał:

wodociagowa, placz to wszysko grubym kablem (min 4mm) i bedziesz mial tzw 'miejscowe polaczenie wyrownawcze' i od tego pociagnij PE , wiem ze to wbrew wszyskiemu ale co zrobic?
    Daj jeszcze roznicowke.

Dzieki za podpowiedź. Oczywiscie różnicówkę zabuduję, ale muszę być wcześniej pewien właściwej ochrony. Zastanawiam się, czy to rzeczywiście rozwiązanie aż tak wbrew zasadom. Chyba nie ma lepszego uziomu, mimo wszystko, niż rura wodociągowa... Przy prawidłowo założonej opasce rezystancja uziomu nie powinna być większa niż przewiduje norma. W końcu rura wodna to kilometry w ziemi, fundamentach itd. Niebezpieczeństwo pojawienia się niebezpiecznego potencjału na armaturze jest chyba znikome, mimo wszystko (nawet przy niesprawnej różnicówce).
  • Poziom 26  
    Dlaczego z ogrzewaniem to ryzyko? rura wodociagowa moze miec wstawke z pcv albo cos, poza tym nalezy polaczyc wszystkie obce instalacje przewodzac tak wiec CO tez.

Co do potecjalu na kranie to moze sie pojawic jak sasiad z dolu wymieni pion na plastikowy, dlatego m.in robi sie polaczenie wyrownawcze.

Dowiedz sie jeszcze czy bloku jest Główne polaczenie wyrownawcze (np w piwnicy)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    Lukii.Zachowaj takie rady dla siebie.Nie bierz czyjegoś życia na swoje sumienie.Najpierw skorzystaj z dobrej literatury fachowej i rad dobrego fachowca i postaraj się o dobre doświadczenie zawodowe zanim zaczniesz udzielać rad innym.Wykorzystywanie rur gazów lotnych i płynnych oraz rur cieczy gorących w tym centralnego ogrzewania jest zabronione przepisami
    Wykorzystywanie rur metalowych siecii wodociągowych jest możliwe po uzyskaniu zgody zarządcy tej sieci wodociągowej.Skoro jest to blok, to powinno być uziemienie ochronne o rezystancji zapewniającej skuteczną ochronę przeciwporażeniową chyba że korozja już zeżarła uziom.Instalacja elektryczna w mieszkaniu winna być wykonana w układzie TT czyli w tym wypadku 3-przewodowa z żyłami L-N-PE o przekroju 1,5mm2 dla oświetlenia i 2,5mm2 dla gniazd wtykowych.Zabezpieczenie obwodów wyłącznikami instalacyjnymi nadprądowymi typu S o charakterystyce B np.10A dla oświetlenia i 16A dla gniazd wtykowych.Gniazda wtykowe w łaziennce,kuchni i pokojach z bolcem ochronnymi i przyłączonym do nich przewodem ochronnym PE.
    Do ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej wyłącznik różnicowy np.P302 25 lub 40A 30 mA typ AC.W łazience połączenia wyrównawcze miejscowe z rurami metalowymi instalacji wewnętrznych(gaz,woda,c.w.u.i c.o.i kanalizacja metalowa.W piwnicy połączenia wyrównawcze główne (gaz,woda,c.w.u.co.rury kanalizacyjne metalowe.uziom instalacji odgromowej).Po wykonaniu instalacji pomiary ochronne.Tyle w skrócie.Ten temat był poruszany poszukaj na forum.Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    No napisalem ze to wbrew wszyskiemu.

A to polaczenie wyrownawcze miejscowe laczymy z PE? Bo jesli tak to przy braku uziomu mamy taka stuacje jak napisalem
  • Poziom 10  
    Ostatecznie sytuacja okazała się być patowa. Zarządca nie zgodził się na wykorzystanie sieci wodociągowej, ponadto jeszcze sporo innych problemów - generalnie stare budownictwo w małych wspólnotach nie posiadających dostatecznego kapitału skutkuje brakiem środków na remonty archaicznych instalacji. W przypadku tamtego mieszkania pozostało mi jedno wyjście - sprzedać, co też uczyniłem. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Pozdrawiam

--
    Tomasz