Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozbudowa głośników 2.1 o satelity

09 Sie 2006 23:21 1218 8
  • Poziom 18  
    Witam. Post ten dotyczy mojej dziwnej wyobrazni. Postanowilem rozbudowac swoje glosniki do kompa dorzucajac jeszcze dwie satelity na tyl (oryginalnie zestaw 2.1) dlatego tez pomyslalem nad wsadzeniem w subwoofer jeszcze jednego wzmacniacza ktory mial by za zadanie napedzac te dwie tylne satelity. Zestaw glosnikow ktory posiadam to creative sbs350. Chcialem zbudowac w miare podobny wzmacniacz do tego ktory znajduje sie w subwooferze oryginalnie dlatego zczytalem model scalaka i zabralem sie za poszukiwanie pdf'a. Tam producent podal przykladowy wzmacniacz ktory zbudowalem. Gra on bez zarzutu. Zasilanie to 12V pobierane z zasilacza od zestawu glosnikowego. podlaczylem oba wzmacniacze pod ten sam zasilacz przylutowujac za diodami prostowniczymi kable i ciagnac je do drugiego zbudowanego przeze mnie wzmacniacza. Wszystko jest Ok ladnie dziala. Nastepnie postanowilem pociagnac ten sam sygnal do wejscia wzmacniacza. Zrobilem tak samo jak z zasilaniem dolutowujac do przewodow sygnalowych dodatkowe przewody i podlaczylem je do swojego nowego wzmacniacza. Pelen zadowolenia ze tak latwo poszlo postanowilem to wszystko uruchomic. Podlaczylem glosnik pod nowo dolaczony wzmacniacz i tu zaczely sie schody. W glosniku slychac okropne buczenie. Tak raczej nie moze byc. Poczatkowo myslalem ze to wina zasilania dlatego tez podlaczylem oba wzmacniacze pod osobne zasilacze. Ta sama akcja buczy i buczy. Prosze o pomoc w tej sprawie. Co zrobic zeby podlaczyc to samo wejscie pod dwa wzmacniacze (polaczenie znajduje sie za potencjometrem do regulacji glosnosci) i zeby nie buczalo. Zalezy mi na tym poniewaz nie bardzo widzi mi sie kupowanie zestawu glosnikow 5.1
    Dolaczam teoretyczny rysunek jak to ma mniej wiecej wygladac i jak to ma dzialac. Moze ktos bedzie w stanie mi pomoc. Przepraszam za niezbyt dokladny ryzuneczek:)Rozbudowa głośników 2.1 o satelity
  • Poziom 23  
    Powinno grać jezeli kazda koncowka mocy ma kondensator na wejsciu, to moze to tak działac, powiedz jeszcze jakie konkretnie koncowki uzywasz
  • Poziom 18  
    Jest to scalak KIA6283K taki sam jak w wzmacniaczu do klosnikow CREATIVA. Nawet niezle gra jak na swoje 5W mocy.
  • Poziom 18  
    Masy, masy, masy!!!
    Masy wzmacniaczy powinny być połączone w jedym punkcie masy zasilacza - tu idac zrobioną pętlę masy. Trzeba poprawić ich prowadzenie.
    A poza tym czy jack ma poprowadzaną masę? Z rysunku to raczej tego nie wynika - źródło nie jest połaczone z masą wzmacniaczy - ściślej ze wspólną masą wzmacniaczy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Przydźwięk jest efektem wzbudzania się nie tylko z zasilacza czy transformatora, może być złe dopasowanie wejścia np. za duża rezystancja wejściowa wzmacniacza lub wzajemne ich oddziaływanie na siebie, może też być zbyt duże obciążenie zasilacza i spadek napięcia.
    Pamiętaj iż wyjścia z kompa są regulowane napięciowo od 0,1V do 5V a większość wzmacniaczy to maks. 1V.
  • Poziom 18  
    do jacka standardowo sa podlaczone trzy przewody prawy lewy i masa. W tym wzmacniaczu oryginalnym jest zasilacz pradu zmiennego dajacy 12V. po wyprostowaniu jest on podzielony na dwa napiecia +6 i -6V z tego wynika ze wzmacniacz zasilany jest napieciem zymetrycznym. Zastanawialem sie pozniej skad wziasc 12V zeby zasilic ten drugi wzmacniacz zlozony przezemnie. Przypomnialo mi sie ze przy zasilaniu symetrycznym potencjal miedzy punktami sie sumuje wiec znalazlem te 12V. Przylutowalem do nich kable i podlaczylem do wzmacniacza ale nie wiem czy dobrze zrobilem. Do +6 podlaczylem + zasilania wzmacniacza a do -6 mase. Moze to jednak nie tak:/. Ale gdy sa osobno wszystko dziala jak nalezy. Moze mi ktos dokladniej wyjasnic o co chodzi z tymi masami??
  • Poziom 18  
    to ja moze przyblize jak to wszystko wyglada. Wzm1 to oryginlany wzmacniacz od glosnikow wzm2 to ten ktory dorobilem. zastosowale takie polaczenie wzmacniaczy i wlasnie przy takim polaczeniu slychac okropne buczenie nie do zniesienia naprawde nie wiem w czym problem poniewaz nie znam sie na laczeniu wzmacniaczy i wogole na wzmacniaczach ale zrobilem cos takiego moze niepotrzebnie podlaczam mase?? prosze o pomoc w tej sprawie.
    Rozbudowa głośników 2.1 o satelity

P.S.
    Kiedy nie lacze mas jest to samo wlasnie to sprawdzilem. Juz sam nie wiem co z tym zrobic a zalezy mi na tym zeby rozbudowac te glosniki o jeszcze dwie satelity. Bezposrednie podlaczenie satelit pod ten sam wzmacniacz nic nie daje poniewaz tyl mam dalej niz przod gdy ustawie je przy kompie i wogole go nie slychac:( Prosze o pomoc:)
  • Poziom 18  
    Witam:
    "W tym wzmacniaczu oryginalnym jest zasilacz pradu zmiennego dajacy 12V. po wyprostowaniu jest on podzielony na dwa napiecia +6 i -6V z tego wynika ze wzmacniacz zasilany jest napieciem zymetrycznym. Zastanawialem sie pozniej skad wziasc 12V zeby zasilic ten drugi wzmacniacz zlozony przezemnie. Przypomnialo mi sie ze przy zasilaniu symetrycznym potencjal miedzy punktami sie sumuje wiec znalazlem te 12V.
    Do +6 podlaczylem + zasilania wzmacniacza a do -6 mase".

Kłócą sie napięcia zasilające: szczgólnie tu:
    "-6 mase". Zrobić fotkę zasilacza oryginalnego i poddesłac na forum. Trzeba bedzie inaczej zrobić zasilanie 12V. Jeszcze jaedo: w jaki sposób zrealizowany jest podział wyprostowanego napięcia na "na dwa napiecia +6 i -6V"?
  • Poziom 18  
    Zasilacz daje napiecie zmienne 11V po przepuszczeniu przez diody zrobili + i -6V. A czy w oststecznosci mozna zrobic uklad prostujacy dajacy 12 V z tego samego zasilacza?? Nie che ciagnac dodatkowego zasilacza. Ze zdiecia raczej nic sie nie wywnisokuje poniewaz wszystko jest zalane klejem i nic nie widac.

Dodano po 27 [minuty]:

Kicha zrobilem osobne zasilanie i nic z tego ta sama akcja buczy i buczy:(:( juz nie wiem co mam zrobic pomozcie....:)

Dodano po 3 [godziny] 30 [minuty]:

Ehhh.... Rozwiazalem to w inny sposob tak wiec uwazam temat za zamkniety tylko ze teraz zostal mi dodatkowy wzmacniacz. Zawsze sie przyda;) dzieki za wszelkie informacje i pomoc:)