Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka trójfazowa ???

25 Cze 2003 20:51 4429 12
  • Poziom 11  
    Czy spotkał się ktoś z kolegów ze spawarką transformatorową trójfazową ? Wpadł mi w ręce rdzeń transformatora w takim kształcie jak normalny EI z tym tylko że wszystkie kolumny są równe . Przekrój w sam raz jak na spawarkę ale problem w tym jak to się nawija. Do tej pory nawijałem zwykłe trafa sieciowe na rdzeniu EI bez problemu ale trafo trójfazowe to dla mnie nowość. Ma ktoś z was w tym doświadczenie? Wydaje mi się że że na każdej kolumnie nawinięte jest uzwojenie pierwotne i połączone ze sobą jednym końcem z 0. A jak jest z wtórnym ? Nawija się po kilka zwojów na 3 kolumnach i łączy szeregowo czy nawija się taką samą ilość na każdym i łączy szeregowo bądź równolegle - naprawdę nie wiem. Jak rozwiązać sprawę prostownika , trzy diody , sześć czy jakieś inne rozwiązanie. A co z regulacją? Proszę mi jeszcze powiedzieć jak obliczacie i jak nawijacie trafo na rdzeniu CI . Spotkałem trafa gdzie połowa uzwojenia pierwotnego nawinięta jest na "lewej" stronie a połowa na "prawej" i tak samo jest z wtórnym. Czy nie można nawinąć pierwotnego na jednej sronie a wtórnego na drugiej. I ostatnie pytanie o literaturę , czy zna ktoś dobrą praktyczną książkę o obliczaniu transformatorów na różnych rdzeniach w tym trójfazowych.
  • TermopastyTermopasty
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na kazdej z 3 kolumn nawijasz tak jakby osobne trafo jednofazowe, pozniej laczysz w gwiazde uzwojenia wtorne i pierwotne, na wtorne wrzucasz prostownik 3-fazowy (najprostszy - 3 diody) i to tyle (najprostsza opcja bez zadnych bajerow)
  • Poziom 11  
    OK. a czy przekrój liczy się tak samo jak w jednofazowym t.zn. powierzchnia okna karkasu razy trzy?
    tak
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    uzwojenia mozesz rowniez laczyc w trojkat. jako prostownik mozesz uzyc diod albo gotowych mostkow trojfazowych diodowych lub jesli chodzi o sterowanie to diodowo-tyrystorowych lub tyrysrotowych. mozna sterowac poprzez regulacje na pierwotnym lub na wtornym obie metody maja swoje zalety i wady. musisz wybrac co ci najbardziej bedzie odpowiadalo. schematy znajdziesz na elektrodzie, szukaj pod spawarka albo trojfazowa. ostatnio myslalem nad regulacja pradu juz po mostku prostowniczym za pomoca tranzystora ale to narazie tylko plany.
  • Poziom 11  
    Przy zamiarze łączenia pierwotnych w gwiazdę muszę obliczyć zwoje do U=220V a przy trójkącie do 380V - czy tak?
    tak :)
  • Poziom 2  
    Polecam zdecydowanie po stronie wtórnej pełny mostek trójfazowy 6 diodowy jeśli ma nie być regulacji.
    Dysponuje schematami fabrycznych urzadzeń.
  • Poziom 14  
    posiadasz schematy mostkow trojfazowych czy ukladow regulacji pradu do spawarek trojfazowych?? jesli tych drugich to z pewnoscia przydalyby sie wielu osobom na elektrodzie. mi tez.
  • Poziom 11  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Schematy oczywiście bardzo mile widziane. Sądzę że nie tylko mnie ten temat interesuje.
  • Poziom 12  
    bodziofun napisał:
    OK. a czy przekrój liczy się tak samo jak w jednofazowym t.zn. powierzchnia okna karkasu razy trzy?

Jeżeli ten przekrój (rdzenia) potrzebny ci jest do obliczenia ilości zwojów na jednej fazie to nie możesz go mnożyć przez 3. Jak już tu poprzednio mówiono dla każdej fazy musisz zrobić jakby osobny transformator jednofazowy, więc cię interesuje przekrój jednej kolumny rdzenia, a nie trzech w sumie, chyba że interesuje cię moc tego transformatora.
  • Poziom 28  
    Do obliczeń należy zastosować obecnie obowiązujące napięcie sieci w Polsce 230/400V :)
  • Poziom 17  
    Mam zrobioną taką spawarkę na mostku z 6 diod. Pracuje od 8 lat i jest rewelacyjna !!! Spawanie jest dużo łatwiejsze niż z 1 fazy, poza tym spawamy prądem stałym. Dzięki temu można wpływać na temperaturę spoiny poprzez zmianę biegunów /można spawać plusem lub minusem/.
    Regulację prądu spawania mam rozwiązaną na przełączniku - niestety po stronie wtórnej ale to działa!!!!
    Dość często wypalają się styki i chyba będę musiał przejść na sterowanie elektroniczne. Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić.