Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC HR-D522A (DK), problem z wyświetlaniem czasu ??????

25 Cze 2003 21:24 1779 6
  • Poziom 17  
    Witam !

Mam taki dziwny problem. dostałem od kolegi magnetowid JVC jak w temacie, podobno spadł na ziemie i przestał działać. Udało mi sie go doprowadzić do stanu, że odtwarza i nagrywa, niby wszystko ok. Niestety zaraz po włączeniu do prądu na wyświetlaczu mam wyświetlone wszystkie możliwe informacje i nic nie można zrobić. Dopiero, gdy zacznę dotykać trymera, obok rezonatora kwarcowego w cześci wyświetlacza, wszystko zaczyna mrugać, potem zgaśnie i juz jest zegar i dostepne opcje sterowania i magnetowid działa. Wszystko by było ok, tylko zegar zlicza minutę co pięć sekund, no i to, że zaraz po włączeniu wszystko się świeci na wyświetlaczu.

Pozdrawiam
    Marek
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli VCR jest po upadku to albo jest mikropęknięcie na płytce TIMER`a (w okolicy kwarc, trymer), wtedy trzeba oglądnąć mozaikę druku lupą, albo wymienić kwarc 4,19MHz (jeżeli jest jeden - jeżeli są dwa to oba, ten drugi 32,7kHz).
  • Poziom 17  
    Jest tam jeden rezonator, własnie 4,19 MHz, sprawdziłem przejścia, są. Może to być istotne, ale w momencie kiedy go dostałem nic nie działało. Znalzłem w sieci schemat tylko zasilacz, podobnego magnetowidu, ale jest niemal identyczny, oprócz stabilizatora 5V, no i tych dla mnie nie znanych elementów, które okazały sie dość istotne. element ten wygląda podobnie do tranzystora np. BF195, ma dwie nóżki i zamiast ścięcia z lewj strony ma wcięcie. dołączam schemat z dorysowanymi elementami oznaczenia na płytce, to CP801 i napis na nim to F10H, jest wstawiony na wyjściu emitera tranzystora Q801(dwie pionowe linie). Drugi element jest wstawiony na wyjściu układu IC801 (nóżka 9), oznaczenie to :CP401i napis F15J Magnetowid zaczął dopiero działać, gdy zrobiłem zworki w tych miejscach. Może to będzie jakąś wskazówką. Co to za elementy, może właśnie mają znaczenie.[/img]
    Sa to szybkie bezpieczniki półprzewodnikowe typu F:
    - CP801 - F10H=0,4A
    - CP401 - F15J=0,6A
    Można je kupić w TME, NORTH i u innych dystrybutorów.
    Można w ich miejsce zastosować bezpieczniki półprzewodnikowe typu N, dostępne w sklepach, o oznaczeniach odpowiednio: N10, N15. Mają inną obudowę, też tranzystorową.
  • Poziom 17  
    Dzieki za wyjaśnienie

Co do tego wyświetlacza, to da sie cos z tym zrobić?
    Jeżeli kwarc jest sprawny( najlepiej sprawdzić oscyloskopem częstotliwość przebiegu) , a zegar zlicza minuty co pięć sekund to jest uszkodzony procesor TIMER/DISPLAY. Warto przy tym upewnić się czy napięcie zasilające ten procesor jest w normie(5-5,2V) i czy nie ma tętnień.