Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dynamo w rowerze - Dioda LED zamiast Żarówki...

Mariusz Wiśniewski 10 Sie 2006 16:16 8103 6
  • #1 10 Sie 2006 16:16
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Witam,

Mam pytanie odnośnie dynama w rowerze... Posiadam rower z dynamem o parametrach:

Napięcie: 6V
    Moc: 3W

W przedniej lampce zamiast żarówki użyłem diody LED, podłączyłem ją przez rezystor 470Ω, więc prąd na diodzie wynosi około 7,6 mA. Nie jest to dużo dla białej diody, ale mi wystarczy, gdyż lampka ta jest uzupełnieniem oświetlenia. Zastanawiam się jednak czy moc rezystora (250mW) nie jest za mała? Czy przy szybkiej jeździe rezystor się spali?

Pozdrawiam

0 6
  • #2 10 Sie 2006 16:37
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zakładając że Twoje obliczenia są prawdziwe:
    Moc jaka wydzieli się na rezystorze P=I^2*R = (7,6mA)^2*470 ohm = 27,15mW.
    Rezystor się nie spali.

Tak na marginesie - czy jest sens męczyć się z dynamem ? Zwykłe paluszki i nawet pobór 20mA wystarczy na dosyć długo.

0
  • #3 10 Sie 2006 17:07
    Mariusz Wiśniewski
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź...

mrrudzin napisał:
    Tak na marginesie - czy jest sens męczyć się z dynamem ? Zwykłe paluszki i nawet pobór 20mA wystarczy na dosyć długo.

Dynamo mam zintegrowane z piastą, więc szkoda, żeby tego nie wykorzystać... A przy tak małym poborze nawet nie odczuje większego oporu jazdy. Oprócz tego mam oczywiście lampkę - 5. diodową.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 10 Sie 2006 18:02
    mrrudzin
    Poziom 39  

Z czystej ciekawości:
    Czy drogie są takie piasty z dynamem (czy może rower pochodzi z holandii itp)?
    Ja zatrzymałem się na dynamach dociskanych do opony - generujących piekielne opory ruchu :)

0
  • #6 21 Sie 2006 13:24
    twardyboro
    Poziom 15  

Witam.

Co do oporów generowanych przez dynamo - poradziłem sobie z tym przez nalożenie na oryginalne kółko dynama gumowej oponki - fakt że trzeba szybciej jechac zeby świeciło wystarczająco mocno z racji zmiany przełożenia ale efekt jest taki że praktycznie nie czuć obciążenia dynamem i do tego nie ma poślizgów które przynajmniej dla mnie są piekielnie denerwujące.

Pozdrawiam

PS - średnica oponki jest około 2x większa niż oryginału

0
  • #7 10 Lis 2006 20:00
    Mihó
    Poziom 27  

A w najprostszym ujęciu. Mam dynamo o takich samych parametrach. Z przodu będzie żarówka, która weźmie część obciążenia. Pozostaje lampka tylna. Co proponujecie wstawić w nią ? Czy mogę wstawić szeregowo podłączone dwa superfluxy ? Albo 3 zwykłe, superjasne ? Czy trzeba dać jakiś rezystor obniżający przepływ prądu itp. ?

0