Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dźwięk w seycento. Jak poprawić siłę i jakość dźwięku?

rnovy 11 Aug 2006 03:48 2641 22
    rnovy
    Level 11  
    witam.
    posiadam na przodzie 2 głośniki jbl-35w, na tyle pioneer-a 3-drożne 80w ( w obu przypadkach podana moc jest mocą muzyczną )do tego radio alpine-4x50w , chciałbym niedrogo poprawić siłę i jakość dzwieku,co zrobić ?
    vacpan
    Level 19  
    Hmmm .. może wstaw jakieś Altusy albo inne konkretne kolumny. Akurat ci się zmieszczą na tylnie siedzenie :D . Jeszcze sub do bagażnika ( oczywiście na STX tym 300W ) i już wogule nie ma sie gdzie ruszyć. Człowieku, opanuj się masz 200 watowy zestaw w samochodzie który ma ok 2 m^2 powierzchni w środku. Ma mam w Seji dwa głosniki 30W a radio dające max 15 i nikt nie narzeka żeby za cicho było.

A co do jakości, to w samochodzie nie ma co liczyć na jakieś ekstra osiągi bez profesjonalnego wygłuszenia. Silnik i tak generuje tyle hałasu, że szumu albo delikatnego buczenia z głośników nie usłyszysz. Te 3 drożne pioneery to wg są całkiem niezłe. Możesz ewentualnie zmienić te głośniki z przodu bo mają ciut za małą moc do tego radia. Tylko z przodu to są takie podłe miejsca żeby włożyć głośniki (mocowane na dwie śróby ) bynajmniej moje 10cm nie pasowały potrzebny był tuning nozycami do cięcia blachy. Pamiętaj więc, żeby przymierzyć zanim kupisz.

I pamiętaj : DROGA TO NIE DYSKOTEKA, A NA DYSKOTECE TO SIE Z SAMOCHODU MUZYKI NIE PUSZCZA.
    DziubekR1
    Level 12  
    vacpan wrote:
    I pamiętaj : DROGA TO NIE DYSKOTEKA, A NA DYSKOTECE TO SIE Z SAMOCHODU MUZYKI NIE PUSZCZA.

Eeee tam, czasem mozna odkrecic troche :twisted:
    vacpan
    Level 19  
    Ja nie mówie, że nie można rozkręcić, ale żeby nie nap........ ze 1000W głośników na maxa bo niedaj boże sie nie trafi w gust muzyczny kierowcy tira jadącego z naprzciwka i co będzioe :D. Gusta muzyczne są twardo w narodzie ukorzenione ...
    powalla
    Moderator of CarAudio
    rnovy wrote:
    chciałbym niedrogo poprawić siłę i jakość dzwieku

Takie rzeczy to tylko w ERZE :-)
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    on chce poprawić.a wy od razu altusy.może lubi tak jak ja kiedy napi....la nuta i wyprzedzam wszystkie tiry.i wisi mi czy temu wyprzedzanemu pasuje moja nuta.pozdro.dan
    vacpan
    Level 19  
    Tylko czasami może mu sie noga (tirowi) omsknąć bardziej na pedał gazu, a kierownica lekko w lewą strone. Sam byłem świadkiem jak 3 panów w tirach zgadało sie przez cb, zepchneli takiego drecha co grał jak dyskoteka na pobocze, koleś sie musiał zatrzymać albo uciekać do rowu. Kosa w oponki i juz mu tylko to granie zostało. I ja ich popieram, uważam, że Policja powinna nakładać mandaty za nadmierną emisje hałasu. Jeżdżące dyskoteki raczej sie nie spotkają z moją sympatią na drodze ... niech mi który wymusi pierszeństwo ... ja mam reflektor do wymiany :D.

Ale wracając do tematu, to przecież poradziłem mu, niech zamontuje przednie głośniki na wiekszą moc ( tak jat te pionierki ok 80W będzie ok ), bo do tego radia zapewne nie wyrabiają. Zresztą co byś do Fiata 600 :D nie włożył to i tak nie będzie pięknie grało. Zwróć uwagę na trzeszczące plastiki które wpadają w rezonans jak tylko będzie większy bas. Montowanie tuby basowej i wzmacniaczy nie ma sensu, w tym samochodzie nie ma miejsca na to, chyba że chcesz się pozbyć namiastki bagażnika ale i tak efektu dużo lepszego nie osiągniesz a wydasz sporo kasy. To lepiej zainwestować w kilka dodatkowych KM. Prądu w tym samochodzie też nie masz za dużo, nie wiem jaki masz silnika ale u mnie w 899cm po włączeniu grzania tylniej szyby i świateł mijania na biegu jałowym wyraźnie słychać jak pracuje obciążony silnik. Zapewne alternator ma ok 50A. 300W zestaw audio może czasami pobrać zapewne nawet ponad 30A.

Podsumowując : Zmień przednie, wygłusz plastiki, szczególnie w okolicach głośników. W okolicach lewego masz kupe przewodów, bo zaraz pod nim masz skrzynke z bezpiecznikami.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Napisz co chcesz poprawić (bas,przestrzeń itp),bo to co podałeś to za ogólnie.Głośność można zwiększyć montując wzmacniacz(napisz symbole głośników),ale z jakością mogą być kłopoty bez wymiany poszczególnych elementów (głośniki z tyłu też nie służą do poprawiania dźwięku).Napisz ile kasy chcesz przeznaczyć na to poprawianie(bo nawet wygłuszenie kosztuje).
    qstosz
    a ja jakoś daje sobie rade(lubię moje 3 paski-straszny orthodox ze mnie jest-)tylko pózniej za lusterka czasem się u "miłych"musze opowiadać.ale nigdy nie żałuje.ot taki jestem.
    a co do nuty panele w drzwiach i jakiś przyzwoity system np.mivoc-wielokrotnie na tym forum opisywany.podstawa panele a potem już podstawa do rozbudowy.
    pozdro.dan

ps.więcej luzu-pamiętajcie co kto lubi-pozdro
    rnovy
    Level 11  
    Quote:
    Napisz co chcesz poprawić (bas,przestrzeń itp),

chcialbym zeby lepiej mnie bylo slychac na zewnątrz, napewno pomogła by tuba lub subbufer, ale nie wiem czy automatycznie wtedy nie bede musiał dokupić wzmacniacza, a niestety na obie te rzeczy nie mam teraz kasy.wiec pytanie brzmi sub, tuba czy wzmacniacz
    Quote:
    DeathMan
    Level 14  
    rnovy wrote:
    wiec pytanie brzmi sub, tuba czy wzmacniacz

Najpierw kup wzmacniacz, odczekaj miesiąc i dokup suba. Ja tak zrobiłem no i jakoś się doczekałem przyzwoitego audio.
    rnovy
    Level 11  
    death man

podaj mi jeszcze jakies parametry tego wzmacniacza,i napisz czy wszystkie glosniki pod niego podlączyc bo te z przodu maja tylko 35w
    vacpan
    Level 19  
    Jak zamierzasz poważnie tuningować audio to bym pomyślał na począdek nad lepszym alternatorem. W przypadku silnika 899cm masz 55 amperowy przy 1.1L masz 65A . Ja zamontujesz audio które ci weźmie 500W to obciązysz alternator o ok 35A. A zauważ że chodzi tu o pobór mocy a więc nieco więcej niż jest napisane na wzmacniaczu bo zawsze są straty. Pomyśl jeszcze, że ten alternator jest jeszcze potrzebny do pracy silnika, świateł, wycieraczek, wentylatora i innych.

Pytałeś się jak to zrobić niedrogo. Na pewno pakowanie się we wzmacniacze to nie jest ta droga. Takie jest moje zdanie.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    rnovy wrote:
    Quote:
    Napisz co chcesz poprawić (bas,przestrzeń itp),

chcialbym zeby lepiej mnie bylo slychac na zewnątrz, napewno pomogła by tuba lub subbufer, ale nie wiem czy automatycznie wtedy nie bede musiał dokupić wzmacniacza, a niestety na obie te rzeczy nie mam teraz kasy.wiec pytanie brzmi sub, tuba czy wzmacniacz
    Quote:

a może pootwierasz wszystkie szyby(a może nawet drzwi) :-)
    sory nie mogłem się opanować.
    Człowieku kupa ludzi ładuje sporo kasy w wyłuszenie auta( między innymi po to by "odgrodzić się od szumów z zewnątrz" ) , a ty chcesz żeby cię cała wiocha (z tym mi się to kojarzy) słyszała ? Może wytnij sobie otwory w dachu i wstaw te swoje głośniki(napewno ludziska usłyszą).
    vacpan
    Level 19  
    Quote:
    Może wytnij sobie otwory w dachu i wstaw te swoje głośniki(napewno ludziska usłyszą).

Etam, za małe ma głośniki na całą wioche. Jesli zalezy mu na poprawie głośności to polecam wpisac sobie w wyszukiwarce jedynego słusznego serwisu aukcyjnego na "A" frazę : "głośnik tubowy" . Większość niestety jest na 8 lub więcej Ohm ale co to dla nas :) łączy sie po 2 równolegle. 4 takie na dach w każdą ze stron świata, Nawet radia nie trzeba zmieniać, wzmacniacze nie potrzebne. Słychać będzie i na wiosce obok a może i na jeszcze jednej dalej :P. Co więcej taki głośnik pokrywa prawie 60% całego pasma akustycznego i to te najważniejsze 60%. Patent znany i lubiany już od bardzo dawna, z tym że kiedyś to się "wóz propagandowy" nazywało. A, że nie będzie rzucało samochodem od dźwięku też się da rozwiązać. Należy jechać ok 30cm poza prawą krawędzią jezdni ( czytaj jednym kołem po poboczu ). Lepiej fur a podskoczy niż za 5000W głosnikami, zwłaszcza przy wyższych prędkościach.

Oczywiście bez urazy, ot taka mała ironia :D. Pozdrawiam.
    DeathMan
    Level 14  
    rnovy wrote:
    death man

podaj mi jeszcze jakies parametry tego wzmacniacza,i napisz czy wszystkie glosniki pod niego podlączyc bo te z przodu maja tylko 35w

Pod wzmacniacz podłączyłem tylko suba. Wzmacniacz to Carpower HPB-602 tak więc jak kiedyś będą fundusze na jego starszego brata z 500W w RMS to ten pójdzie na system przedni.
    rnovy
    Level 11  
    do tych dowcipasów....jezeli nie odpowiadacie konkretnie na pytanie to wogóle po co sie wcinacie . Kolegów nie macie czy co ?napisz do przyjaciółki bo tutaj nic nie wniosłeś..bez urazy pozdro.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    To chyba ty nie masz gdzie pisać. Odpowiedziałem na posta bardzo konkretnie(z tymi oknami) .Sam napisałeś "chcialbym zeby lepiej mnie bylo slychac na zewnątrz" ,a montaż głośników w dachu to też nie głupi pomysł.
    jarimir
    Level 18  
    PO CO SIE WCINACIE JAK NIE MACIE ZIELONEGO POJECIA O SPRZĘCIE , jeżeli goscia interesuje konkretna muza to oczekuje odpowiedzi jak ja uzyskać a nie wysmiewanie sie z niego, pozatym nie widziałem jeszcze żadnej porządnej zabudowy bez wzmacniacza a pan znawca od alternatorów do seja w teori co powie na to że ja mam seja 900 i mam aż dwa wzmacniacze jeden jensena czterokanałówke 400 i drugi sony 444 xplod i jeżdze cały czas na swiatłach i nie mam problemów z ładowaniem więc twoja częsc teoretyczna została przezemnie obalona co do wzmacniaczy, teraz ja opisze po krótce co mam w swoim seju to może będzie chociaz to do tematu jak podniesc jakosc i wzmocnic moc w seju. przedni zestaw składa sie z przednich paneli z płyty mdf w drzwiach zosła wycięta blacha żeby była większa przestrzen a następnie zostało wszystko wygłuszone matami, w panelach tych mam zamontowane 16 basowe które sa podłączone pod zwrotnice które siedzą w miejscu seryjnych 10 głosników z tyłu a w miejscu głosnika sa sredniotonowe głosniki które są tez podłączone pod zwrotnice i syczki które sa w przednich słupkach , cały przód napędzaja dwa kanały soniaka 444 a drugie dwie końcówki napedzaja dwa owale w półce alpiny. w miejscu tylnych boczków dorobione sa panele z mdfu i dzięki dystansom zamontowałem w nich głosniki po 25 cm basy z obydwu stron i chodza pod jensenem pod dwoma kanałami, całosc w srodku jest wygłuszona matami, dwa pozostałe kanały sa zmostkowane i napędzaja w chwili obecnej tube w bagażniku pioneera 400 , cincze mam TOMSONA z pozłacanymi koncówkami a kable zasilajace mam po 20mm, a do głosników po 2,5mm, jesli bedzie ktos zainteresowany to wrzuce zdięcia żeby pokazać niedowiarkom że dwa wzmacniacze moga chodzic w sejo i wszystko działa (swiatła, dmuchawa) . ja na twoim miejscu zainwestował bym w przedni zestaw czyli panele w drzwi oraz wyciecie blachy i wytłumienie oraz conajmniej syczki w na góre i pod zwrotnice to i pod wzmacniacz i to juz dobrze zagra jak dobrze dobierzesz głosniki oraz jakas skrzynie w bagażnik i jak nie jestes wymagajacy to bedzie git, ciekawe ci co sie tak wysmiewaja maja w autach napewno dalco na mp3 seryjne głosniki i twierdza że super gra. przepraszam jesli kogos obraziłem ale mnie krew zalewa jak widze takie wypowiedzi, ja uważam że jesli nieznam sie na czyms to się nie wtrącam a nie tylko krytykuje, jak bedziesz miał jakies pytania topisz to może cos pomoge, a tak pozatym to na zewnątrz prawie nie słychac ale w srodku to kino domowe jak sie włoży orginalna płyte
    qstosz
    dobra bez jaj.panele w przednich drzwiach to po 1.wyciszenie dzwi to po 2.jeżeli nie masz floty to pózniej wzmak dla głośników w panelach to po 3.głośniki najlepiej 16,5cm osobno wysokotonowy najlepiej na zwrotce.tzw."system".zainwestuj w głośniki bo warto.jak będziesz chciał więcej to wzmak itd.pozdro.dan
    powalla
    Moderator of CarAudio
    jarimir wrote:
    PO CO SIE WCINACIE JAK NIE MACIE ZIELONEGO POJECIA O SPRZĘCIE , jeżeli goscia interesuje konkretna muza to oczekuje odpowiedzi jak ja uzyskać a nie wysmiewanie sie z niego, pozatym nie widziałem jeszcze żadnej porządnej zabudowy bez wzmacniacza a pan znawca od alternatorów do seja w teori co powie na to że ja mam seja 900 i mam aż dwa wzmacniacze jeden jensena czterokanałówke 400 i drugi sony 444 xplod i jeżdze cały czas na swiatłach i nie mam problemów z ładowaniem więc twoja częsc teoretyczna została przezemnie obalona co do wzmacniaczy, teraz ja opisze po krótce co mam w swoim seju to może będzie chociaz to do tematu jak podniesc jakosc i wzmocnic moc w seju. przedni zestaw składa sie z przednich paneli z płyty mdf w drzwiach zosła wycięta blacha żeby była większa przestrzen a następnie zostało wszystko wygłuszone matami, w panelach tych mam zamontowane 16 basowe które sa podłączone pod zwrotnice które siedzą w miejscu seryjnych 10 głosników z tyłu a w miejscu głosnika sa sredniotonowe głosniki które są tez podłączone pod zwrotnice i syczki które sa w przednich słupkach , cały przód napędzaja dwa kanały soniaka 444 a drugie dwie końcówki napedzaja dwa owale w półce alpiny. w miejscu tylnych boczków dorobione sa panele z mdfu i dzięki dystansom zamontowałem w nich głosniki po 25 cm basy z obydwu stron i chodza pod jensenem pod dwoma kanałami, całosc w srodku jest wygłuszona matami, dwa pozostałe kanały sa zmostkowane i napędzaja w chwili obecnej tube w bagażniku pioneera 400 , cincze mam TOMSONA z pozłacanymi koncówkami a kable zasilajace mam po 20mm, a do głosników po 2,5mm, jesli bedzie ktos zainteresowany to wrzuce zdięcia żeby pokazać niedowiarkom że dwa wzmacniacze moga chodzic w sejo i wszystko działa (swiatła, dmuchawa) . ja na twoim miejscu zainwestował bym w przedni zestaw czyli panele w drzwi oraz wyciecie blachy i wytłumienie oraz conajmniej syczki w na góre i pod zwrotnice to i pod wzmacniacz i to juz dobrze zagra jak dobrze dobierzesz głosniki oraz jakas skrzynie w bagażnik i jak nie jestes wymagajacy to bedzie git, ciekawe ci co sie tak wysmiewaja maja w autach napewno dalco na mp3 seryjne głosniki i twierdza że super gra. przepraszam jesli kogos obraziłem ale mnie krew zalewa jak widze takie wypowiedzi, ja uważam że jesli nieznam sie na czyms to się nie wtrącam a nie tylko krytykuje, jak bedziesz miał jakies pytania topisz to może cos pomoge, a tak pozatym to na zewnątrz prawie nie słychac ale w srodku to kino domowe jak sie włoży orginalna płyte
    Tylko poczytaj,że gość nie chce ładować kasy,a chce ,żeby go było słychać na zewnątrz(odwrotnie niż u ciebie widziałem twoją instalację i wiem ile kasy dałeś w wygłuszenie).Poza tym te dwa twoje wzmaki to nie ciągną aż tyle prądu(wcale Jensen 4x50 w RMS) jeden duży wzmak może wydoić aku no i tym kinem to mnie zastrzeliłeś(jak masz na pokładzie DVD to sory),ale jeśli nie masz to takim "pseudo kwadrofonicznym" dźwiękiem tylko psujesz pracę realizatorów dźwięku ,którzy pracują w studiach nagrań(no chyba ,że lubisz, bo o gustach się nie dyskutuje).Twoje auto raczej nadaje się do SPL niż do SOUND OF ,ale to również kwestia gustu.Pozdrawiam.
    jarimir
    Level 18  
    ale ja nigdzie nie zamierzam startowac w żadnych zawodach, o kino chodziło mi że jest dobre stereo i nie tylko dudnienie,m dvd jeszcze niemam ale w ostatnim czasie troche zgromadziłem kasy to jesli nie sprzedam samochodu to napewno zakupie ale oddzielnie monitor z radiem który będzie zamontowany nad nadmuchami, niesłysząc jak to gra skąd możesz wiedziec jaki jest dzwięk, a tak pozatym jak jestes taki fachowiec to oipisz i pokaż co ty masz u siebie panie fachowcu
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Jak jesteś zadowolony z dźwięku w swoim aucie to super,ja w tej chwili (kupiłem "nowe" auto )i pomykam na Phonocarach+tweter Tonsil,wzmak BlaupunktaGTA 470(całe 140zł) i radio Pioneer ( sub w robocie(BSW).U żony w GolfieMk2 gra Pioneer+wzmakJessena(prawie taki jak ty masz)+głośniki Pyle(odseparowane modelu nie znam bo były w autku przy zakupie,a nie ma naklejki)oczywiście zamontowane w wygłuszonych drzwiach na panelach.

Dodano po 5 [minuty]:

Wgolfie miałem jeszcze suba na Tonsilu GDN20/80/2 ,ale żona kazała wymontować (bo wózek się nie mieścił :-) ),a szkoda bo grał super(szybki i dość niski nie przeciągnięty bas).Jak widać nic specjalnego ,ale autka zmieniam prawie corocznie i zawsze caraudio zostawiam przy sprzedaży,narazie jest Phonocar(świetne za tę cenę) ale urodzinki wkrótce i będzie Helix.