Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto inwestować w 16mb cache??

11 Sie 2006 14:36 1995 24
  • Poziom 16  
    Witam

Mam taki dylemat. Czy kupic samsunga 250GB z 8mb cache czy seagate 250mb z 16mb cache.

Roznica to ok 50zł i zastanawiam się czy naprawde ta ilość cache robi taką różnice żeby było warto za to płacić.

Mile widziane także sugestie odnośnie producenta dysku. Może macie jakieś uwagi bo nie jestem przekonany jaki producent ma najmniej awaryjne dyski o tej pojemności.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    warto, dyski samsunga potrafią szfankowac po 2 latach użytkowania, seagate natomiast tworzy dyski o długiej żywotności, zresztą masz 5 lat gwarancji do dysków seagate. Poza tym dysk z 16 MB pamęci podręcznej będzie szybciej wykonywał zadania od dysku z 8 MB pamięci podręcznej.

Jeżeli oba dyski maja jednakową ilość obrotów na minutę(RPM) to polecam wziąć seagate'a
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Zdecydowanie 16mb i segate.
    Szczególnie jeśli używasz aplikacji która używa ciągłego zapisu np.recording itp lub zapisu odczytu długich plików.
    Wydajność rośnie w oczach :-)
  • Poziom 16  
    Przekonaliście mnie :] Nie miałem możliwości sam tego sprawdzić. Świetnie, że zawsze można zapytać sie kogoś na elektrodzie :D

Dzieki
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Spec od komputerów
    Troche naściemnialiście z tym większym cachem i wieksza preskoscia wykonywania zadan czy zapisie/odczycie dużych plików.

Cache przydaje sie przy zapisie małych porcji danych (czyli małe pliki). Przy pozostalych zastosowaniach cache ma marginalne znaczenie.
  • Poziom 16  
    Wiem że głównie chodzi o małe pliki ale domyślam się, że jak chłopaki tak zachwalali to jednak doświadczyli tej różnicy :)
  • Poziom 25  
    Witam
    Ogólnie w światku komputerowym - im więcej tym lepiej. Jednak trzeba pamiętać o zasadzie złotego środka czyli aby wszystkie komponenty komputera były podobnej klasy. Ja proponuje zakup seagate'a choćby dlatego że mamy wtedy 5 lat gwarancji. Co do awaryjności obecnej 250GB'ej linii samsunga chyba za wcześnie o tym mówić.
    Pozdrawiam
    artur
  • Poziom 21  
    Cytat:
    seagate 250mb z 16mb cache

popraw to na GB :D

polecam Seagate
  • Poziom 30  
    te modele seagate z 16Mb cache to maja juz chyba zapis prostopadly dzieki czemu osiagaja wieksze transfery
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Jeśli chodzi o Samsunga to odradzam. Miałem dwa dyski tej firmy i nie mam najlepszej opini na ich temat.
    Nie ma chyba gorszej kary jak oddać dysk na gwarancje i patrzeć przez 2 tygodnie na wyłączone pudło :D a samsung zafundował mi właśnie takie przezycia.
  • Poziom 1  
  • Poziom 33  
    arek10_1986 napisał:
    Panowie coś wam powiem !
    Unikajcie dysków WD Cawiar ! (Bad sektory ma większośc ) Segate są bardzo głośne i też sie psują występują błędy w zapisie oraz w wysyłaniu ! Samsungi miałem juz kilka przypadków że traciły partycje <Znikały> Te dyski jak sie zaczną psuć to działają jak żółwie ! teraz mam maxtora jakieś 2 miesiace model http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=24826 Grzeje sie elektronika ale ma 28 stopni Jest dość cichy zobaczymy jak długo pochodzi ! Co do serwisu Samsunga miałem dysk 160 gb S ATA2 popsół się i oddałem na serwis i 4 razy z rzędu przysłali mi używane i naprawiane dyski po prostu sie zawiodłem w firmie nie przyjołem tego i dopłaciłem 100 zł i wymienili mi na tego maxtora nówke !

Pozdrawiam

skoro tak czesto ci sie psują dyski, to moze zastanow sie czy cos przypadkiem nie jest nie tak z twoim kompem, lub z siecia zasilającą
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    na zadnym z nich nie ma systemu - system jest na
    dysku sata ktory nie wzial udzialu w benchmarku :)
    Poza tym drugi ma 320Gb a nie 300Gb a wielkosc niema nic wspolnego z predkoscia (slyszales moze o 36.7Gb dysku sata WD raptor ?).
    Zreszta jak wynika np z tego linku:
    http://sklep.benchmark.pl/katalog_3345.html

ciezki byloby wybrac dysk o tej samej pojemnosci z cache 8 i 16 mb / seagate akurat w chwili obecnej produkuje dyski ide do 200Gb z cache do 8Mb a od 250 Gb z cache 16Mb.
  • Spec od komputerów
    0__0 - Wyniki moze i proste, ale wnioski absolutnie błędne. To porównanie to można o kant d..pu potłuc, a nie porównywać wydajność 8MB vs. 16MB cache. Dwie różne serie dysków 7200.7 i 7200.10 - różnica wynika z nowszej konstrukcji jednego z dysków (głownie "gęsciejsze" tależe), a nie (jak błednie zinterpretowałes wyniki") z ilosci cache.
  • Poziom 30  
    to zobacz co chce kupic autor watku i o co pytal - sadzisz ze ten samsung 250Gb cache 8Mb bedzie szybszy niz seagate 250Gb z 16Mb cache? - i nie wazne czy roznice w szybkosci beda wynikac z wielkosci cache czy nowoczesnosci konstrukcji - samsung 250Gb P120 -model dostepny w sklepach wszedl na rynek stosunkowo dawno czyli ponad rok temu i mial osiagi porownywalne do barracudy 7200.9 czyli poprzedniego modelu .Tu jest test dla modeli z interface sata:
    http://www.storagereview.com/articles/200511/SP2504C_1.html
    modele pata maja troche gorsze osiagi wg
    http://www.pcworld.pl/news/80598.html
  • Poziom 17  
    warto a nawet trzeba 16Mb to powoli standard
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Pogadałem w zaprzyjaźnionym sklepie komputerowym i przetestowaliśmy seagate'a z 8 i 16mb cache. Na dużych plikach nie ma większej różnicy w transferach ale na małych jest jaieś 20-30% szybszy. No i 16-tka troche mniej obciąża proca.

I ciekawi mnie skąd kolega wziął 5 lat gwarancji na seagate? Jak szukałem to znalazłem tylko info że w jakimś kraju została przedłużona gwarancja do 5 lat na jakąś określoną serie dysków. A normalnie wszędzie jest 3 lata
  • Poziom 39  
    Cytat:

Segate są bardzo głośne

Gdy pierwszy raz podłączyłem mojego Segate-a U Series 9 (80GB) myślałem że jest uszkodzony. Słychać go lekko dopiero po wymianie zasilacza na TAGAN-a TG-380 U-01.

Na Twoim miejscu wziąłbym Segate-a nawet gdyby miały takie same parametry (pojemność / cache).
  • Poziom 9  
    A ja odradzam stanowczo Maxtora. W wielu przypadkach po jakimś czasie występowały problemy ze znajdowaniem wlasciwego FIRMWARE'u. Sam miałem taki przypadek, moi znajomi też. Co do Seagate'ów to zgodzę się, że do najcichszych ich nie można zaliczyć, jednak cenię sobie ich niezawodność.