Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop HungChang HC-3502C szeroki pas na ekranie

grzegorz_k 11 Aug 2006 15:24 2606 7
Tespol
    grzegorz_k
    Level 11  
    Uszkodził się oscyloskop szeroki jasno świecący pas na ekranie może ktoś wie jakie powinny być napięcia na lampie oscyloskopowe
  • Tespol
    xdrt
    Level 11  
    Witam!
    To mój pierwszy post na elektrodzie :)
    Czy ten jasno świecący pas jest pionowy, czy poziomy? Domyślam się, że poziomy, ponieważ dzisiaj pół dnia męczyłem się z oscyloskopem Conrad 3502 20MHz zakupionym na allegro, którego uszkodzenie polega właśnie na utracie ostrości i braku możliwości regulacji jasności pokrętłem na płycie czołowej :( Co prawda nie udało mnie się go dzisiaj naprawić, ale może napiszę czego do tej pory próbowałem.
    Po pierwsze przelutowałem wszystkie elementy związane z zasilaczem - nic się nie zmieniło.
    Po drugie wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne znajdujące się w okolicy zasilacza - łącznie 23 szt., oprócz 33uF/250V, którego w żadnym sklepie w Lublinie nie mogę dostać - żadnej zmiany, wyświetla to samo.

Wszystkie zauważone objawy w moim oscyloskopie:
    - przez ok. 20s po pierwszym uruchomieniu działał ok - po ~15s pojawiła się linia, ostrość ok i można regulować, jasność ok i można regulować (zdziwiłem się, bo przecież kupiłem na allegro jako uszkodzony)
    - od tamtej pory już przy każdym włączeniu brak ostrości i nie działa jasność, piszczy (przetwornica?), częstotliwość pisku zmienia się przy przełączaniu podstawy czasu
    - po doprowadzeniu sygnału do wejścia Y zafałszowana wartość napięcia i czasu

Nie posiadam schematu. Mam jedynie instrukcję obsługi do ndn-hc3502c, ok 20 stron, schemat blokowy, jakieś napięcia, kalibracja. Gdyby ktoś był zainteresowany to mogę wrzucić pdf'a na elektrodę.

Będę dalej "męczył" ten oscyloskop. Bardzo proszę o wskazówki! :)
  • Tespol
    xdrt
    Level 11  
    Dalsze objawy:
    - nie działa wejście Z
    - nie działa wygaszanie plamki
    - przesuwanie w pionie powoduje przesuwanie w poziomie
    - przesuwanie w pionie nie działa liniowo, a raczej wykładniczo

Metoda opukiwania nic nie dała - to chyba jednak nie jest zimny lut.
    Nie mogę zlokalizować R553 - niezamontowany?
    R401 nie jest 1W, ale 0.25W i ma dziwną wartość - wg schematu 82R, zmierzona < 5R, wg kodu paskowego 47R (o ile trzeci pasek to czarny :/).
    Nie wiem w takiej sytuacji na co wymienić ten rezystor, poza tym nie mam C403 na wymianę, chociaż wygląda na sprawny.

Bym zapomniał, wielkie dzięki za schemat! :)
    xdrt
    Level 11  
    Trochę się wyjaśniło z moim oscyloskopem - pęknięta była ścieżka tuż za wyjściem stabilizatora IC402 (7812). Po zlutowaniu pęknięcia większość "efektów specjalnych" ustąpiła. Obecnie tuż po włączeniu oscyloskopu wszystko wygląda ok, chociaż nadal nie ma regulacji jasności. Niestety już po kilku sekundach od pojawienia się linii ostrość zaczyna się rozjeżdżać wraz z rozjaśnianiem się obrazu :(. W tym czasie napięcie na siatce trzeciej maleje z +31V do -53V względem masy... Siatka ta jest podłączona do suwaka prka 1M podłączonego bezpośrednio pod +12V i + 120V więc jedyne wyjaśnienie widzę w przepływie ogromnego prądu siatki trzeciej... Napięcie na siatce drugiej nie zmienia się i wynosi +115V względem masy - padł tranzystor Q412 (C2632) prawdopodobnie dzięki pękniętej ścieżce za stabilizatorem. Nie wyjaśnia to jednak napięcia 65V na anodzie diody D410 (1SS83) - prawdopodobnie padł także Q408 (C2632). Q409-Q411 wyglądają za to na sprawne, ale kto wie co jeszcze padło... Napięcia na siatce pierwszej i katodzie nie mam czym zmierzyć :/
    rubens
    VIP Meritorious for electroda.pl
    wygląda na lampę
    -bez podstawienia innej na próbę nie będzie pewności
    -rozumiem że wszystko inne wkoło W.N sprawdzone
    napięcia w zasilaczu 'niskich napięć' są ok?
    xdrt
    Level 11  
    Wymieniłem Q408, Q409 i Q412 na nowe i niestety to samo :( Pomocy!
    xdrt
    Level 11  
    Sprzedałem oscyloskop na alledrogo bo już nie miałem do niego siły :cry:. Szczęśliwy nabywca od razu go naprawił. Wg niego uszkodzone były D407 i D408. Jestem lekko zszokowany bo sprawdzałem je i to co najmniej kilka razy. Widać diody WN trzeba sprawdzać czymś lepszym niż multimetr za 20zł :|.